Teejuht 2019
Neljapäev, 16. August
 

Austusväärsed töölised, paindlikud tootjad või võlurite majandus – milline on töö tulevik

Kas teeme tulevikus peamiselt juhutöid või elame maailmas, kus 5% inimestest toodab 60% lisandväärtusest? Maailm, kus meie töö ja oskuste eest hoolitseb värbamisfirma või ühiskond, kus müüme oma oskusi ise erinevate ülesannete täitmiseks? Mis on enim hinnas – kohanemisvõime, spetsialiseerumised või loomingulisus ja suhtlemisoskused? Demos Helsinki koostatud kolm stsenaariumit kirjeldavad töö tulevikku.

Austusväärsed töölised

Maailm, kus töö kuulub kontrollitud igapäeva juurde, igaühelt eeldatakse töötamist. Kindla töö ning töösuhted tagavad värbamisfirmad, mis pakuvad töötajatele stabiilseid töötamise võimalusi ning tööandjatele stabiilset varustatust töötajatega. Samal ajal hoolitsevad need firmad ka inimeste oskuste ning individuaalse arengu eest. Suur osa töö sisust muutub mitmekülgseks tellimusel tehtavaks (juhu)tööks (ad hoc gig work). Automatiseerimine mõjutab küll tööd, kuid töö ei saa otsa ning kõige olulisemad on üldised oskused ja hea kohanemisvõime. Selles maailmas tuleks ette kujutada uute rahvusriikide ajastut, kõrget tööhõivemäära, väikesi palgaerinevusi, üldist madalat palgataset, paindlikku pensionile minekut.

Paindlikud tootjad

Maailm, kus töö on episoodiline, töötunnid on väiksemad ning töötajatel on palju töösuhteid. Kasvab platvormitöö ja juhutööde osakaal ning tööd iseloomustab paindlikkus: inimesed liiguvad kõrgharidust nõudvalt spetsialistitöölt rutiinsete juhutöödeni ja vastupidi. Stabiilse sissetuleku tagamise üheks võimaluseks on kodanikupalk. Oluline märksõna on inimeste omavaheline ning inimeste ja masinate vaheline suur ühildatavus (hyperconnectivity), mille tõttu tunnevad globaalsetesse äri- ja töö väärtusahelatesse seotud internetipõlvkonnad end aina enam maailmakodanikena, kelle ülesandeks on lahendada suuri globaalprobleeme nagu kliimamuutus. Eri spetsialiseerumistega ning erinevaid tervikuid kombineerida oskavad inimesed tulevad kokku vaid teatud probleemi lahendamiseks, et seejärel otsida endale järgmine töö. Selles maailmas tuleks ette kujutada, et EL-i roll on vähenenud, tugevnenud on globaalne kodakondsus ning solidaarsus, ettevõtlus on palju enam levinud, majandus on tugev ning sissetulekute ebavõrdsus ei ole suur.

Võlurite majandus

Maailm, kus töö on stabiilne, kuid töösuhteid on mitmeid. Selles maailmas tuleks ette kujutada, et globaalne majandus on veelgi ähmastanud rahvusriikide piire. Riigid võistlevad suurkorporatsioonide investeeringute pärast ning oluliseks märksõnaks on paljude poolt aktsepteeritud ebavõrdsus. Stsenaariumi märksõnaks on ülim tootlikkus (hyperproductivity), mis tähendab, et 5% kõige kõrgemini haritud elanikkonnast toodab 60% rahvuslikust lisandväärtusest. Seda  viib ellu omavahel tugevalt seotud globaalne eliit, kes esindab meritokraatiat ehk inimesi, kellel on paremad teadmised ja oskused. Peamiselt leidub kahesugust tööd: väga keeruline töö, mille eesmärgiks on lahendada globaalprobleemid ning aeganõudev ning suhtlemisoskusi (people skills) nõudev töö, millest suure osa moodustab hooldustöö. Ekspertteadmised on selles stsenaariumis väga olulised, tehnoloogia arengud toovad kaasa uued ametid. Tehnoloogiaettevõtted teevad pingutusi ühiskonna probleemidele lahenduste otsimisel. Samal ajal saavad tähtsamaks ka inimestele omased omadused nagu loomingulisus, intuitsioon, empaatia ning tõstatub kunstihariduse olulisus koolis. Elu on tugevalt tööga seotud, püütakse suurendada inimeste sisemist motivatsiooni. Sissetulekute ümberjagamine kindlustab kõigile eluks vajaliku, kuid paljud elatuvad toetustest.

Demos Helsinki on iseseisev mõttekoda, mis aitab koosloome, tulevikustrateegiate loomise ning katsetustega kaasa ühiskonna probleemide lahendamisele. Töö ja tehnoloogia tuleviku igas stsenaariumis vaadati mõju neljale eluvaldkonnale:

 1. töötunnid/töömaht (kas töö moodustab inimeste elust senisega võrreldes suurema või väiksema osa);
 2. sissetulekute ebavõrdsus (kas see suureneb või jääb sarnasele tasemele);
 3. juhtimine/töökorraldus (iseseisvad ettevõtjad, meeskonnatöö, väikesed võrgustikud);
 4. töö fragmenteeritus (üks või palju töölepinguid; kui püsiv on töö hulk inimeste elus).
tarkvara 3

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Soovitused autoga reisijale 08.08.2018

  Kuigi autoga läbi Euroopa sõitmine on tehtud lihtsaks, peaks välismaale minemise siiski hoolikalt ette planeerima ja läbi mõtlema.  Hooldus ja ülevaatus enne reisi  Euroopasse reisimine tähendab reeglina tuhandete kilomeetrite läbimist. Seet&ot ...
  Loe edasi..

 • Töösuhted nüüd ja sajand tagasi 03.08.2018

  Vastuseisust hoolimata on töösuhteid aina enam ja täpsemalt reguleerima hakatud. Kui võrrelda Eestis 1920ndatel kehtinud reegleid tänastega, siis tuleb tunnistada, et üldpõhimõtted on paljuski püsinud sarnastena.Esimesed töökaitseseadused võeti vastu Inglismaal 1802. aastal. Sellega seati sisse alaealistele puuvilla- ja villatööstuses 12-tunniline tööpäev ning keelati ära nende öötöö. Seni polnud harvad ka üle 16 tunni ulatunud vahetused.Vajaduse selgema reguleerimise järele tingis ka asjaolu, et tööle võeti väga noori lapsi, töötingimused olid rängad ning päevad pikad. See tõi omakorda üldised terviseprobleemid ning varajased invaliidistumised. Nii parandasid paljud riigid järgemööda töölisklassi töötingimusi selgete reeglite kehtestamisega.
  Loe edasi..

 • Tegevuspõhine eelarve kui innovatsioon avalikus sektoris 01.08.2018

  Iga euro tegevuspõhises riigieelarves on seostatud konkreetse elanikele või asutustele pakutava teenusega. Nii saame rohkem esile tõsta inimeste vajaduste täitmist ja tagada paremate teenuste osutamist. See aitab ka valitsusel paremini saavutada endale seatud eesmärke, kuidas Eesti elu paremaks muuta. Tegu on kogu maailmas silmapaistva innovatsiooniga avalikus sektoris, mille suurimad kasusaajad on Eesti elanikud.
  Loe edasi..

 • Mida tippjuhid päev otsa teevad? 23.07.2018

  Tippjuhtidesse suhtutakse sageli suure imetluse ja aukartusega. Kümnetesse miljonitesse ulatuv teenistus, sagedased reisid eralennukiga, mõjuvõim poliitikas – see ja palju muud tuleb pähe, kui mõelda näiteks Tim Cook’i või Jeff Bezos’i mõõtu juhtidele. Samas ununeb sageli, et globaalse haardega suurfirma igapäevane juhtimine on tegelikult vastutusrikas töö, sest tulemusi ootavad kliendid, investorid ja töötajad ning huvi tunneb ka meedia. Kui palju me aga tegelikult teame sellest, kuidas tippjuhid oma päevi sisustavad?
  Loe edasi..

 • Eestlane on saanud rikkaks, kuid raha kasvatamine nõuab veel õppimist 23.07.2018

  Eestlastel on raha rohkem, kui eales varem. Eraisikute pangakontodele on täna pargitud tublisti üle 7 miljardit euro. Summa on aastaga suurenenud nii umbes 10 protsendi jagu, mis näitab, et raha kipub lausa üle jääma.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Rentest
 • epood
 • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257354  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
96  Koolitust
22235  Artiklit
52819  Registreerunud kasutajat
36234  Nädalakirja tellijat
33339  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017