auto koolitus
Kolmapäev, 23. Mai
 

Liikumispüramiid

Liikumine hoiab keha ja vaimu virge. Kui regulaarne liikumine saab osaks igapäevaelust, märkab enamik inimesi enesetunde paranemist. Liikumispüramiid aitab mõista täiskasvanud inimese tervise säilitamiseks vajalikke erinevaid liikumisviise ning nende mõju tervisele ja heaolule.

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise 2016. aasta uuringu andmetel oli 58% vastanutest kehaliselt aktiivne vähem kui kahel korral nädalas.

Kuna see uuring näitab ka seda, et keskmiselt liigub soovituslikud 30 minutit päevas kõigest 7% täiskasvanutest, siis koostasime näitliku liikumispüramiidi, mis kirjeldab seda, millised peaksid olema täiskasvanu liikumisharjumused.
 

Eluviisiga seotud tegevused (1. korrus) 

Liikuma peab 5–7 päeva nädalas ning vähemalt 30 minutit päevas. Aktiivne, reipal sammul liikumine peab kestma korraga vähemalt 10 minutit. See on aeg, mille järel hakkab tekkima tervisekasu - aktiveerub hingamiselundkond ja koormust hakkab saama ka südame-veresoonkond. Soovitavalt liigu värskes õhus.

Eluviisiga seotud igapäevased tegevused on näiteks kõndimine või jalgrattaga liikumine (poodi, lasteaeda, tööle jms), koeraga jalutamine. Või planeeri teadlikult endale aeg, et teha vähemalt 30 minutit aktiivset kõndi.

Miks vajalik? See on liikumine tervise heaks. Igasugune kehaline tegevus on vajalik hea tervise saavutamiseks ja hoidmiseks. Liikumine mõjutab positiivselt kehalist ja vaimset tervist, parandab elukvaliteeti, enesehinnangut ja organismi ainevahetust. Regulaarne liikumine vähendab ärevuse sümptomeid ja parandab une kvaliteeti.

Aeroobsed tegevused ehk vastupidavustreening (2. korrus )

Lisaks igapäevasele 30-minutilisele reipal sammul liikumisele, tuleks iga nädal teha ka aeroobseid tegevusi. Selleks oleks hea valida endale meelepärane, kõrge intensiivsusega liikumisharrastus ja tegeleda sellega vähemalt 2–3 päeval nädalas, kokku 150 minutit ehk 2,5 tundi.

Selle korruse tegevused on seotud südametreeninguga, st et need peavad südame kiiremini lööma panema, ajama hingeldama ja higistama. Siia kuuluvad nii spordiklubitreeningud, kui treeningud mida teed iseseisvalt näiteks looduses ja mis vastavad nendele kriteeriumitele.

Aeroobseks treeninguks sobivad vastupidavust nõudvad, intensiivsed tegevused, nagu aktiivne kõnd ja jalgrattasõit looduses või trenažööril, jooks, ujumine, vesivõimlemine, rulluisutamine, suusatamine ja teised spordialad, aga ka tantsimine ja sportmängud.

Miks vajalik? See on liikumine südame heaks. Aeroobse treeninguga saab tõsta lihasvastupidavust ja sooritusvõimekust ning mõjutada positiivselt hingamiselundkonda ja südame-veresoonkonda.

Jõu-, venitus- ja tasakaalu arendavad harjutused (3. korrus )

Vähemalt 2–3 päeval nädalas tuleks lisaks esimese kahe korruse tegevustele teha ka harjutusi lihastele, teha venitusi ning tasakaaluharjutusi.

Jõuharjutused on eri laadi pingutust nõudvad harjutused lihaste koormamiseks kasutades kas keharaskust või erineva raskusega treeninguvahendeid. Venitus kuulub lihastreeningule eelnevaks soojenduseks ning lihasjõu harjutuste ja aktiivse liikumise lõpetamise juurde. Lihaste ja teiste kudede elastsuse säilitamiseks ja arendamiseks sobivad venitus- ja sirutusharjutused, samuti jooga.

Tasakaalu treenimine aitab parandada lihaste ja närvisüsteemi koostööd. Tasakaaluharjutusteks on näiteks seis ühel jalal või varvastel, ebatasasel pinnal seismine või kõndimine, samuti kõndimine piiratud pinnal (mööda nööri).

Miks vajalik? See on liikumine lihaskonna ja liigeste jaoks. Parandab lihaste ainevahetust, kujundab rühti, tugevdab luid, parandab paindlikkust (liigesliikuvust ja lihaselastsust), tasakaalu ja vähendab kukkumisohtu. Venitamise ja tasakaaluharjutuste olulisus kasvab vanuse tõusuga, sest kudede veesisaldus ja elastsus vähenevad.

Istuvad tegevused (4. korrus)

Igapäevastes tegevustes tuleb vältida pikki istuvaid ja kehaliselt mitteaktiivseid perioode. See korrus rõhutab teadlikku kehaliste tegevuste sooritamist istuvate tegevuste vahel, et korrigeerida sundasendis olnud lihaseid. Siia alla kuuluvad venitusharjutused, võimlemisminutid, sirutuspausid. Lifti asemel mine trepist, telefoniga rääkimisel seisa või mine helistamise asemel kolleegi juurde - kasuta kõiki võimalusi tõusmiseks ja liikumiseks!

Miks vajalik? Liikumispausid istuva tegevuse vahel aitavad vältida sundasendist põhjustatud terviseriske.

tarkvara 3

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Iga-aastane kutsumata külaline - gripp 23.05.2018

  Gripiviirus levib kergesti inimeselt inimesele, kuid grippi haigestumist saab vältida mitmeti. Ühe võimalusena soovitatakse gripi vastu vaktsineerimist. Gripivaktsiin hakkab mõjuma umbes kaks nädalat peale süstimist ja pakub kaitset peaaegu aasta jagu. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab iga-aastast gripisüsti lastele vanuses 6 kuud kuni 5 aastat, rasedatele, kroonilisi haigusi põdevatele inimestele, vanuserühma 65+ kuuluvatele ning kõigile tervisetöötajatele. Vaktsiini peamine eesmärk on teadlaste sõnul epideemia vältimine.
  Loe edasi..

 • Puhkusereisi äpardustest 22.05.2018

  Reisil olles tuleb ikka äpardusi ette, kellel väiksemaid, kellel suuremaid. Kasutame just sõna "äpardus", sest kui õnnetuste tarbeks on olemas erinevad kindlustused, siis äparduste näol on tegu olukordadega, mida kindlustus ei kata, kuna neid saaksime enamasti ise vältida. Nüüd, kus puhkuste periood on lähenemas tõstame esile neist seitse levinumat, millele reisi planeerides tähelepanu pöörata, et neist ei saaks äpardused.
  Loe edasi..

 • Millist kiirabi vajavad tänapäeva töökohad? 21.05.2018

  Aastakümneid on töökohti hinnatud reaalselt mõõdetavate näitajate kaudu, nagu kõrge müügitulu, töötajate tootlikkus ja suur turuosa. Aga seoses sellega, et oluliseks on muutunud töö ja eraelu kvaliteet, mis on soodustanud kaugtöö võimaluste kasvu, peavad personalitöötajad ja juhid leidma viise, kuidas paremini toetada ja hoida töötajate tervislikku tundeelu.
  Loe edasi..

 • Lapsed vajavad koolis turvatunnet ja hoolimist 16.05.2018

  Noorematele lastele meeldib koolis rohkem ehk koolimeeldivus väheneb vanusega, Eestis enam just tüdrukute hulgas. Koolimeeldivust aitavad suurendada turvatunne koolis, sõbrad ja õpetajad, kes lapsi kuulavad ning nende arvamusest hoolivad.
  Loe edasi..

 • Ohud, mis meid kõiki kodus varitsevad 15.05.2018

  Tunneme end hästi turvalises koduses keskkonnas. Mis seda turvalist keskkonda võib rikkuda? Artiklis on välja toodud 12 suurimat ohtu, mis võivad meid kodudes varitseda.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Merit iPhone
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« Mai 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.05 ja 20.05

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • graanul invest
 • Hansaplant
 • epood
 • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
255438  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22197  Artiklit
52723  Registreerunud kasutajat
36286  Nädalakirja tellijat
33470  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017