Petuskeemid, millest reisil hoiduda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Petuskeemid on teema, mis tihti jutuks ei tule. Esiteks ei ole paljud reisijad nendega kursis. Teiseks ei teavitata tavaliselt vahejuhtumist politseid, konsulaati ega isegi reisikorraldajat – ei ole meeldiv tunnistada, et läksid õnge.

Siin on seitse klassikalist näidet sadadest petuskeemidest, millega turiste kimbutatakse. Petuskeemid võivad ohustada igas sihtkohas ja neid võivad toime panna nii mehed, naised kui ka lapsed. Sulid ei diskrimineeri.

1. Rahakott kukkus maha!

Teie poole jookseb rahakotiga mees ja hüüab: "Vabandust, teie rahakott!". Kontrollite kohe üle, kuhu te oma rahakoti panite (mantlitasku, käekott jne). Kergendatult hingates teatate, et see pole teie oma. Veidi hiljem satute aga taskuvarguse ohvriks.

Kommentaar: rahakotti näitav isik tahab lihtsalt teada, kus te oma rahakotti hoiate. Ta edastab info kaasosalisele, kes varastab teilt hiljem raha ja krediitkaardid.

Võtke linna peale kaasa üks krediitkaart ja ühe päeva jagu sularaha. Rahakott jätke hotelli seifi või kui peate selle siiski kaasa võtma, hoidke seda ohutus kohas.

2. Ma teen teist pilti!

Unustasite selfie-kepi kaasa võtta, kuid tahaksite endast 17. sajandi purskkaevu ees pilti teha. Justkui maa alt ilmub välja mees, kes on nõus teid pildistama. Annate talle oma telefoni. Ta palub teil veidi tahapoole minna, siis veel natuke ja veel natuke. Oleks see film, oleksite ammu purskkaevu kukkunud, kuid tegelikkuses on mees vahemaad piisavalt suurendanud ja jookseb nüüd teie telefoniga minema.

Kommentaar: ärge jagage hinnalisi asju inimestega, keda olete tundnud 20 sekundit (või isegi vähem).

3. Valvake mu pagasit!

Olete lennujaama ootesaalis ja ootate pardaleminekut. Üks naine palub teil oma pagasit valvata, kuni ta käib tualetis. Ta tuleb paar minutit hiljem tagasi ja pakub, et kui soovite samuti ära käia, võib ta teie kotte valvata. Olete nõus. Kui naasete, ei näe te aga enam ei naist ega oma pagasit.

Kommentaar: te kohtate reisides palju lahkeid inimesi, kuid kõik abipakkujad ei tee seda heade kavatsustega. Hoidke oma asjadel alati silm peal või veelgi parem, siduge need nööri või kummipaelaga enda külge. Peaasi et te vara on kaitstud.

4. Vöökott on kingitus vargale

Sulid püüavad heameelega kinni kõik, mis pudeneb te vöökotist: rahakoti, passi, reisidokumendid, linnakaardi jne. See toimub kõigest hetkega. Olete rahvarohkes kohas, keegi komistab teile otsa või nügib ja hetk hiljem on te vöökott tühi. Varas lõikas koti alt noaga lõhki ja asjad kukkusid välja.

Kommentaar: vöökott on kui kõndiv reklaam, mis ütleb: "Kõik on siin, olge lahked!". Tänapäeval on olemas igasuguseid riiete all kantavaid rahavöösid. Väärtesemed pange aga hotelli seifi.

5. Õnnetoov randmepael?

Pildistate linnaväljakul, kui teie juurde astub naeratav noor poiss, kes näitab teile häbelikult oma värvilisest nöörist punutud käepaela. Ta räägib, et ema andis selle talle, et see õnne tooks. Pärast väikest vestlust küsib poiss, kas tahaksite ka üht. Kuna see tundub nii armsa ja süütu žestina, olete nõus. Poiss võtab taskust värvilise nööri, palub teil vasaku käe ette sirutada ja seob nööri randme ümber. Seejärel ütleb ta, et kaks nööri toob kaks korda rohkem õnne, ja te olete nõus. Ta võtab käärid ning seletab, et seob nööri parema käe ümber ja lõikab siis keskelt pooleks, et teile jääks kaks käepaela. Te sirutate parema käe välja. Poiss seob nööri kinni, krahmab te fotoaparaadi ja jookseb minema. Teie aga jääte kokkuseotud kätega talle järele vaatama.

Kommentaar: veenduge alati oma ohutuses ja mõtelge kaks sammu ette. Mõnes riigis kasutavad vanemad või jõugud lapsi ära, et välismaalastelt väärtasju välja petta.

6. "Teie krediitkaart ei läinud läbi."

Registreerid end hotelli ja lähed oma tuppa. Umbes kümme minutit hiljem saate kõne, milles helistaja väidab, et on vastuvõtulauast ja et krediitkaarditehing ei õnnestunud. Teil palutakse tulla tagasi või anda kaardi andmed telefoni teel, et teid vaevast säästa. Te ei viitsi alla tagasi minna, seega annate helistajale krediitkaardi andmed. Paar minutit hiljem on teie krediitkaardilt maha võetud 1000 eurot.

Kommentaar: krediitkaardid sisaldavad palju isiku- ja finantsandmeid. Valvake neid tähelepanelikult. Kui hotell peakski sellise probleemi pärast helistama, minge vastuvõtulauda ja klaarige asi seal ära. Lugupeetud hotelli esindaja ei küsi sellist teavet telefoni teel.

7. Taksojuhi nipid

Sulidest taksojuhte leidub peaaegu igas sihtkohas. Teil on kiire, maksate taksojuhile ja jääte vahetusraha ootama. Juht annab paar kokkuvolditud rahatähte ja sõidab kiiresti minema. Avastate, et tagasi anti liiga vähe.

Teise võimalusena ütleb juht, et tema venna suveniiripoes on linna parimad hinnad. Nõustute seda poodi külastama, kuid kohapeal avastate, et hinnad on väga kõrged ja teid sunnitakse midagi ostma, enne kui lahkuda lubatakse.

Kommentaar: lugege tagastusraha juhi ees rahulikult üle ja ärge langege triki "mu nõbul/vennal/õel on pood" ohvriks.

Allikas: Travel Market Report

Allikas:  Estravel AS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll