Puhkusereisi äpardustest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Reisil olles tuleb ikka äpardusi ette, kellel väiksemaid, kellel suuremaid. Kasutame just sõna "äpardus", sest kui õnnetuste tarbeks on olemas erinevad kindlustused, siis äparduste näol on tegu olukordadega, mida kindlustus ei kata, kuna neid saaksime enamasti ise vältida. Nüüd, kus puhkuste periood on lähenemas tõstame esile neist seitse levinumat, millele reisi planeerides tähelepanu pöörata, et neist ei saaks äpardused.

1. Pakid kaasa liiga palju asju

Ürita pakkimisel säilitada selget pead ning proovi mitte üle mõelda. Jah, ilmastikuolud võivad sihtkohas olla muutlikud, kuid kui muutlikud? Kas Sul ikka on vaja igaks olukorraks eraldi rõivast või jalanõupaari? Kas Sul üldse on aega ja tahtmist nii tihti riideid vahetada? Vahest sobib mõni riideese rohkem kui üheks olukorraks? Pakkimisel võta arvesse reisi pikkust ja selle sisu. Kindlasti arvesta ka võimalusega, et lähed kohapeal poodlema. Seega peaks kohvris olema ruumi võimalike uute rõivaste ja suveniiride jaoks. Sa ei soovi ju tagasiteel maksta pagasi lisakilode eest või osta uut kotti juurde, et kõik koju toodud saaks? Ja isegi, kui Sa ei osta midagi juurde, on siis vaja neid tarbetuid asju nagu veskikivi kaasas kanda?

2. Kontrollimata jääb lennufirma kodulehelt esitatud nõuded pagasile

Kuigi käsipagasi mõõdud on erinevate lennufirmade lõikes üpris samad, võib mõnikord tulla ette olukordi, kus otsustavaks saab üks-kaks sentimeetrit või kilo. Seega, kui soovid vältida ebameeldivusi turvakontrollis ja/või lisakulusid, loe enne pakkima asumist lennufirma (või lennufirmade, oleneb ümberistumiste- või tagasisõiduplaanist) kodulehelt hoolega juhiseid. Mitmekesi reisimisel jaotage võimalusel asju erinevate kottide vahel või võtke just üks suur kohver mitme peale. Teisisõnu mõelge läbi oma variandid, kuidas ühiselt kokku hoida pagasikuludelt. Pagasi suurusele ja kogusele tasub mõelda ka siis, kui reisid auto, laeva, rongi või muu transpordivahendiga.

3. Ei osta vajalikke ühistranspordi- või muuseumipileteid ette

Transport sihtkohta ja tagasi ning kohapealne ööbimine on tavaliselt juba enne reisi algust organiseeritud. Mis aga kipub mõnikord ununema, on praktiline tõsiasi, et mõnes linnas on odavam ühistranspordi piletid internetist ette osta kui kohapeal jaamast. Internetist tasub ette osta ka kuulsate vaatamisväärsuste pileteid, et kohapeal aega ja raha kokku hoida. Teinekord võib vaatamisväärsus olla nii populaarne, et ilma eelbroneeringuta ei lasta üldse sissegi. Seega, et reisil midagi olulist tegemata ei jääks, tee internetis enne reisi natuke eeltööd.

4. Printimata jäävad välja ostetud piletid ja broneeringud 

Igasugune paberimajandus on tänapäeval langevas tendentsis. Praktiliselt kõige jaoks on olemas digitaalne väljund, enamasti mobiilirakenduse näol. Telefonide ja muude nutiseadmetega on aga see mure, et nende akud kipuvad tühjaks saama, ja seda kõige vajalikumal hetkel. Sellistel puhkudel on hea taskust paberversioon võtta. Arvesta ka võimalusega, et isegi kui Sinu seade on töökorras, ei pruugi see toimida vastaspoolel. Nii või teisiti võid kaotada oluliselt oma väärtuslikku aega ja raha, mida oleksid reisi ajal muidu teistel eesmärkidel kasutanud.

5. Kontrollimata jäävad oma internetipaketi tingimused

Kodumaal olles oled Sa harjunud kasutama mobiilset internetti teatud mahus. Enne reisile minekut kontrolli aga, kas ja kui palju sa olemasolevast paketist kasutada saad? Kas pead selleks blokeerima teatud rakendused, et maht täis ei saaks? Või pead üldse mahtu juurde ostma? Isegi, kui plaanid oma vajadused katta ainult hotellis või kohvikutes wifit kasutades, vii end sellegipoolest oma mobiilsete võimalustega kurssi. Iial ei tea, millal Sul tekib tänaval, jaamas või muus kohas olles hädaolukord ning pead kindlasti internetti pääsema. Siis Sa kindlasti ei soovi oma muredele lisada ühte suurt arvet välismaal kasutatud erakorralise internetimahu eest.

6. Pole piisavalt sularaha kaasas

Kaardimakse on loomulik osa meie igapäevasest ostukäitumisest. Need samad plastikkaardid, mis töötavad kodumaal, töötavad tihti ka paljudes populaarsetes sihtkohtades. Samas on mitmeid riike, kus peamiseks käibevahendiks on sularaha. Neis paigus võib automaadist raha välja võtmine või valuutapunktis ümbervahetamine olla oluliselt kallim kui Eestis. Arvestada tuleb ka ootamatute pisikuludega. Ükskõik, kuhu lähed, alati on võimalus, et seal kaardimakse terminal ei tööta või seda lihtsalt pole. Seega võta kaasa mõistlikus koguses kohalikku raha. Kindlasti hoia ringi liikudes sellest suuremat osa oma keha vastas, riiete all ning hotellis olles seifis. Nii kaitsed oma vara taskuvaraste ja petturite eest.

7. Jooksed liiga palju ringi

Reisile minnes on loomulik, et Sa soovid sellest maksimaalse võtta. Arvesse aga tasub võtta, et üritades läbida kõiki vaatamisväärsusi, on tulemuseks korralik auk rahakotis ja puudujääk energiavarudes. Ürita välja valida kõige huvipakkuvamad sihtkohad ja jaota need mõistliku aja peale. See, et mõni koht on üle maailma kuulus, ei tähenda, et sa pead sinna ilmtingimata minema ka siis, kui see Sinus erilist vaimustust ei tekita. Peamine, et naudiksid reisi ja tuleksid sealt tagasi puhanuna.

Mõnusat puhkuse planeerimist!

Allikas:  TF Bank

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll