auto koolitus
Kolmapäev, 20. Juuni
 

Tätoveerimine ja augustamine

Terviseamet tuletab kehakaunistushuvilistele meelde, et nii tätoveerimise kui ka keha augustamisega võib kaasneda oht tervisele, kuna tegemist on nahka vigastavate toimingutega. Levida võivad nakkusetekitajad, värvained aga võivad tekitada mürgistusi ja allergiat.

Tätoveerimine

Tätoveering on püsiv nahakaunistus, mis koosneb torkeaukudest, millesse kantakse spetsiaalse masinaga värviline tint. Tätoveeringu muudab kauakestvaks see, et tinti ei süstita epidermisesse ehk marrasknahka, vaid sügavamale nahka – dermisesse.

Keha augustamine

Keha augustamise (body piercing) puhul surutakse nõel läbi augustatava kehaosa ja seejärel asetatakse paigale soovitud ehe.

Terviseriskid

Suurimateks ohtudeks, mis nimetatud protseduuridega võivad kaasneda, on nakatumine HIV-i või B- ja C-hepatiiti. Samuti on oht nakatuda bakteriaalsesse stafülokokki, streptokokki jt nahainfektsioon haigustesse. Nakkusi võivad põhjustada mittehügieenilised töövahendid, värvained ja töövõtted. Võimalikud on ka seenhaigused ja allergilised reaktsioonid. Tätoveerimise tagajärjel esineb melanoomi või nahavähi tekke oht töödeldud nahapiirkonnas.Tervisele võivad ohtlikud olla ka värvained, millega tätoveeringuid tehakse. Kehakaunistamisega kaasneb sageli  hilisem rahulolematus maalinguga ning soov seda eemaldada, kuid tätoveeringutest vabanemine võib olla väga raske ja tülikas.

Populaarseks on muutunud kõrvade augustamine läbi kõhre, mitte läbi kõrvalesta. Läbi kõrvakõhre tehtud auk võib põhjustada raskeid ja pöördumatuid tüsistusi.

Augustamist teostatakse tavaliselt ilma tuimestuseta. Mõningates salongides kasutatakse ka spetsiaalseid püstoleid, kuid neid on raske steriliseerida. Püstolid võivad nahka kahjustada, kuna torkeaugu servad võivad rebeneda ja paranevad seetõttu halvemini. Kõige rohkem tehakse piercinguid kõrvadesse, augustatakse nii kõrvalestasid kui ka kõhreosa. Levinumad on veel kulmude, nina, naba, huulte ja keele piercingud.

Kirjanduse andmetel esineb piercingu järgselt 30 protsendil inimestest nahainfektsioone. Kõige kauem paraneb nabasse tehtud auk. Väga populaarseks on muutunud kõrvade piercingud, mida tehakse läbi kõhre, mitte läbi kõrvalesta, kuid sellega seoses on ka infektsioonioht suurem. Keele piercinguga võivad kaasneda tugev veritsus, põletik ja probleemid hammastega. Kõnelemine võib muutuda raskemaks, samuti mälumine ja neelamine. Kui keeleehe tuleb lahti, võib see libiseda kurku ja tekitada lämbumisohu.

Tüsistusi võib põhjustada teenuse osutaja puudulik ettevalmistus, ebapiisav koolitus ja vähesed kogemused.

Vastunäidustused

Võimalikud vastunäidustused nahakaunistuste puhul on näiteks nahahaigused, allergiad ja astma. Eriti tundlikud on nahakaunistuste suhtes rasedad, lapsed ja imikud, allergikud, südamehaiged, erinevate nahahaigustega inimesed.

Loe kokkuvõtet Euroopa Komisjoni uuringukeskuse raportist tätoveerimise tervisemõjude kohta SIIT. (pdf)

Soovitused teenuse osutajale

 • Enne protseduuri teostamist küsitleda klienti tema tervisliku seisundi kohta (allergiad teatud ainete suhtes, võimalik minestamine, pearinglus jm).
   
 • Kliendile tuleb anda põhjalik informatsioon tätoveeringu/augustamise koduseks hooldamiseks ning informeerida klienti võimalikest vastunäidustustest.
   
 • Protseduuri käigus tuleb kasutada asjakohaselt töödeldud instrumente (eelistatult kasutada ühekordseid vahendeid). Juhul kui kasutatakse korduvkasutatavaid vahendeid/seadmeid, siis peab neid desinfitseerima ja/ või steriliseerima.

Soovitused kliendile

 • Veendu kaunistuse vajalikkuses. Kui on kindel plaan kehale mõni kaunistus lisada, siis tasuks mõelda ka sellele, kuidas need edaspidise elustiiliga sobivad. Näiteks tätoveerimise puhul kaaluda ka nende hilisema eemaldamisega seotud riske ja võimalusi; augustamise puhul mõelda edaspidistele võimalikele ebamugavustele.
   
 • Kehakaunistamise toimingu läbiviijaks olgu tingimata kogemustega professionaal, kes on valmis nõu andma ka töödeldud piirkonna hilisema hooldamise kohta. Enne augustamist peaks meelde tuletama esinenud allergiad – kui ihaldatud kaunistus tekitab allergilise reaktsiooni, ei pruugi tulemus olla see, mis soovitud. Ülitundlikkuse kahtluse korral peaks kindlasti spetsialistiga eelnevalt nõu pidama.
   
 • Enne protseduuri teostamist küsida teenuse osutajalt informatsiooni protseduuri kohta ja järgneva koduse hoolduse kohta.
   
 • Veenduda, et protseduur toimub puhta ning asjakohaselt töödeldud instrumendiga. Korduvkasutatavad instrumendid, mille kasutamisel tekib oht nahasekreedi ja vere edasikandmiseks, peavad olema steriliseeritud.
   
 • Vältida teiste inimeste kehavedelike sattumist augustatud/tätoveeritud kohale kuni selle täieliku paranemiseni.
   
 • Keha augustamise puhul pole soovitatav ehete jagamine või vahetamine sõpradega.
   
 • Enamik augustatud kohti esialgu veritsevad, kuid reeglina see lõpeb mõne minuti jooksul. Kui verejooks muutub pidevaks või ülemääraseks, tuleb pöörduda arsti juurde.
   
 • Augustamise järgselt võib torkekohast paar päeva immitseda puhast, lõhnatut vedelikku. Kui vedelik muutub häguseks või mädaseks, millega kaasneb püsiv punetus ning valulikkus, on vaja viivitamatult pöörduda arsti juurde.

Kehtivad nõuded

Eraldi reegleid või nõudeid kehakaunistamise kohta Eestis ei ole, järgida tuleb üldisi nõudeid ilu- ja isikuteenustele ning kosmeetikatoodetele.

Tervisekaitse seisukohalt on peamine nõue kliendi terviseohutuse tagamine. Tegemist on protseduuridega, mille puhul protseduuri teostaja peaks kliendile kindlasti tutvustama ka kõiki võimalikke kaasnevaid ohte ja tüsistusi. Terviseriskide vältimiseks on oluline järgida nõuandeid ja juhiseid, mida professionaalselt pädev ja praktilise kogemusega spetsialist kehakaunistustega seoses jagab.

Peamised ja enamlevinumad moodused keha kaunistamiseks on tätoveerimine, keha augustamine ja püsijumestuse tegemine. 

RMP auto koolitus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Noorte teekond läbi sajandi töö ja karjääri suunal 11.06.2018

  Iga noore tööalane karjäär algab hariduse omandamisega. Tuleb ammutada hulgaliselt üldteadmisi, harjutada eriilmeliste ülesannete lahendamist, õppida ennast tundma, uurida tööturu- ja haridusvõimalusi ning seejärel selgitada välja endale sobivam eriala. Sellel teekonnal on noori viimase saja aasta jooksul toetanud erinevad koolisüsteemid ning karjäärinõustamine.
  Loe edasi..

 • Kes on jõukas inimene? 05.06.2018

  Paljud meist on üles kasvanud teadmisega, et kui näha kõvasti vaeva ja teha palju tööd, siis saab ka jõukaks. Tegelikkus aga nii must-valge pole. Tänapäeval ei tule kellelegi enam üllatusena, et nii nagu traditsioonilisel viisil karjääriredelil ülespoole roninud inimesel on ka üliõpilasel või kassatöötajal võimalus saada rikkaks. Seega tee jõukuseni ei kulge alati sama valemi järgi.
  Loe edasi..

 • Iga kümnes laps kogeb materiaalset ilmajäetust 04.06.2018

  Statistikaameti andmetel oli 2017. aastal 0–17-aastaste materiaalse ilmajäetuse määr 10,7% ja seda koges ligi 26 600 last. Materiaalset ilmajäetust kogevate lastega leibkondadest 37%-l nappis raha ettenägematuteks kuludeks ning iga neljas selline pere ei saanud endale võimaldada kord aastas nädalast puhkust kodust eemal.
  Loe edasi..

 • Kas Sa oled kulutamissõltlane? 29.05.2018

  Palju on inimesi, kellel on väga täpne ülevaade oma sissetulekutest ja väljaminekutest. Sama palju on inimesi, kes laveerivad igakuiste kulu-tulu ridade vahel kõhutunde alusel. Nende seas on nii mõnigi, keda valdab iga kuu lõpus hämming, kuhu küll raha kadus. Kui Sinulgi on tunne nagu raha sulaks käes, siis tasub peeglisse vaadata ja mõelda, äkki oled Sa kulutamissõltlane?
  Loe edasi..

 • Iga-aastane kutsumata külaline - gripp 23.05.2018

  Gripiviirus levib kergesti inimeselt inimesele, kuid grippi haigestumist saab vältida mitmeti. Ühe võimalusena soovitatakse gripi vastu vaktsineerimist. Gripivaktsiin hakkab mõjuma umbes kaks nädalat peale süstimist ja pakub kaitset peaaegu aasta jagu. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab iga-aastast gripisüsti lastele vanuses 6 kuud kuni 5 aastat, rasedatele, kroonilisi haigusi põdevatele inimestele, vanuserühma 65+ kuuluvatele ning kõigile tervisetöötajatele. Vaktsiini peamine eesmärk on teadlaste sõnul epideemia vältimine.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Juuni 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 165
Riigipühad: 23.06 ja 24.06

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Liandre
 • RE Kinnisvara
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256127  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
80  Koolitust
22350  Artiklit
52736  Registreerunud kasutajat
36242  Nädalakirja tellijat
33390  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017