Teejuht 2019
Laupäev, 18. August
 

Tätoveerimine ja augustamine

Terviseamet tuletab kehakaunistushuvilistele meelde, et nii tätoveerimise kui ka keha augustamisega võib kaasneda oht tervisele, kuna tegemist on nahka vigastavate toimingutega. Levida võivad nakkusetekitajad, värvained aga võivad tekitada mürgistusi ja allergiat.

Tätoveerimine

Tätoveering on püsiv nahakaunistus, mis koosneb torkeaukudest, millesse kantakse spetsiaalse masinaga värviline tint. Tätoveeringu muudab kauakestvaks see, et tinti ei süstita epidermisesse ehk marrasknahka, vaid sügavamale nahka – dermisesse.

Keha augustamine

Keha augustamise (body piercing) puhul surutakse nõel läbi augustatava kehaosa ja seejärel asetatakse paigale soovitud ehe.

Terviseriskid

Suurimateks ohtudeks, mis nimetatud protseduuridega võivad kaasneda, on nakatumine HIV-i või B- ja C-hepatiiti. Samuti on oht nakatuda bakteriaalsesse stafülokokki, streptokokki jt nahainfektsioon haigustesse. Nakkusi võivad põhjustada mittehügieenilised töövahendid, värvained ja töövõtted. Võimalikud on ka seenhaigused ja allergilised reaktsioonid. Tätoveerimise tagajärjel esineb melanoomi või nahavähi tekke oht töödeldud nahapiirkonnas.Tervisele võivad ohtlikud olla ka värvained, millega tätoveeringuid tehakse. Kehakaunistamisega kaasneb sageli  hilisem rahulolematus maalinguga ning soov seda eemaldada, kuid tätoveeringutest vabanemine võib olla väga raske ja tülikas.

Populaarseks on muutunud kõrvade augustamine läbi kõhre, mitte läbi kõrvalesta. Läbi kõrvakõhre tehtud auk võib põhjustada raskeid ja pöördumatuid tüsistusi.

Augustamist teostatakse tavaliselt ilma tuimestuseta. Mõningates salongides kasutatakse ka spetsiaalseid püstoleid, kuid neid on raske steriliseerida. Püstolid võivad nahka kahjustada, kuna torkeaugu servad võivad rebeneda ja paranevad seetõttu halvemini. Kõige rohkem tehakse piercinguid kõrvadesse, augustatakse nii kõrvalestasid kui ka kõhreosa. Levinumad on veel kulmude, nina, naba, huulte ja keele piercingud.

Kirjanduse andmetel esineb piercingu järgselt 30 protsendil inimestest nahainfektsioone. Kõige kauem paraneb nabasse tehtud auk. Väga populaarseks on muutunud kõrvade piercingud, mida tehakse läbi kõhre, mitte läbi kõrvalesta, kuid sellega seoses on ka infektsioonioht suurem. Keele piercinguga võivad kaasneda tugev veritsus, põletik ja probleemid hammastega. Kõnelemine võib muutuda raskemaks, samuti mälumine ja neelamine. Kui keeleehe tuleb lahti, võib see libiseda kurku ja tekitada lämbumisohu.

Tüsistusi võib põhjustada teenuse osutaja puudulik ettevalmistus, ebapiisav koolitus ja vähesed kogemused.

Vastunäidustused

Võimalikud vastunäidustused nahakaunistuste puhul on näiteks nahahaigused, allergiad ja astma. Eriti tundlikud on nahakaunistuste suhtes rasedad, lapsed ja imikud, allergikud, südamehaiged, erinevate nahahaigustega inimesed.

Loe kokkuvõtet Euroopa Komisjoni uuringukeskuse raportist tätoveerimise tervisemõjude kohta SIIT. (pdf)

Soovitused teenuse osutajale

 • Enne protseduuri teostamist küsitleda klienti tema tervisliku seisundi kohta (allergiad teatud ainete suhtes, võimalik minestamine, pearinglus jm).
   
 • Kliendile tuleb anda põhjalik informatsioon tätoveeringu/augustamise koduseks hooldamiseks ning informeerida klienti võimalikest vastunäidustustest.
   
 • Protseduuri käigus tuleb kasutada asjakohaselt töödeldud instrumente (eelistatult kasutada ühekordseid vahendeid). Juhul kui kasutatakse korduvkasutatavaid vahendeid/seadmeid, siis peab neid desinfitseerima ja/ või steriliseerima.

Soovitused kliendile

 • Veendu kaunistuse vajalikkuses. Kui on kindel plaan kehale mõni kaunistus lisada, siis tasuks mõelda ka sellele, kuidas need edaspidise elustiiliga sobivad. Näiteks tätoveerimise puhul kaaluda ka nende hilisema eemaldamisega seotud riske ja võimalusi; augustamise puhul mõelda edaspidistele võimalikele ebamugavustele.
   
 • Kehakaunistamise toimingu läbiviijaks olgu tingimata kogemustega professionaal, kes on valmis nõu andma ka töödeldud piirkonna hilisema hooldamise kohta. Enne augustamist peaks meelde tuletama esinenud allergiad – kui ihaldatud kaunistus tekitab allergilise reaktsiooni, ei pruugi tulemus olla see, mis soovitud. Ülitundlikkuse kahtluse korral peaks kindlasti spetsialistiga eelnevalt nõu pidama.
   
 • Enne protseduuri teostamist küsida teenuse osutajalt informatsiooni protseduuri kohta ja järgneva koduse hoolduse kohta.
   
 • Veenduda, et protseduur toimub puhta ning asjakohaselt töödeldud instrumendiga. Korduvkasutatavad instrumendid, mille kasutamisel tekib oht nahasekreedi ja vere edasikandmiseks, peavad olema steriliseeritud.
   
 • Vältida teiste inimeste kehavedelike sattumist augustatud/tätoveeritud kohale kuni selle täieliku paranemiseni.
   
 • Keha augustamise puhul pole soovitatav ehete jagamine või vahetamine sõpradega.
   
 • Enamik augustatud kohti esialgu veritsevad, kuid reeglina see lõpeb mõne minuti jooksul. Kui verejooks muutub pidevaks või ülemääraseks, tuleb pöörduda arsti juurde.
   
 • Augustamise järgselt võib torkekohast paar päeva immitseda puhast, lõhnatut vedelikku. Kui vedelik muutub häguseks või mädaseks, millega kaasneb püsiv punetus ning valulikkus, on vaja viivitamatult pöörduda arsti juurde.

Kehtivad nõuded

Eraldi reegleid või nõudeid kehakaunistamise kohta Eestis ei ole, järgida tuleb üldisi nõudeid ilu- ja isikuteenustele ning kosmeetikatoodetele.

Tervisekaitse seisukohalt on peamine nõue kliendi terviseohutuse tagamine. Tegemist on protseduuridega, mille puhul protseduuri teostaja peaks kliendile kindlasti tutvustama ka kõiki võimalikke kaasnevaid ohte ja tüsistusi. Terviseriskide vältimiseks on oluline järgida nõuandeid ja juhiseid, mida professionaalselt pädev ja praktilise kogemusega spetsialist kehakaunistustega seoses jagab.

Peamised ja enamlevinumad moodused keha kaunistamiseks on tätoveerimine, keha augustamine ja püsijumestuse tegemine. 

tarkvara 2

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Soovitused autoga reisijale 08.08.2018

  Kuigi autoga läbi Euroopa sõitmine on tehtud lihtsaks, peaks välismaale minemise siiski hoolikalt ette planeerima ja läbi mõtlema.  Hooldus ja ülevaatus enne reisi  Euroopasse reisimine tähendab reeglina tuhandete kilomeetrite läbimist. Seet&ot ...
  Loe edasi..

 • Töösuhted nüüd ja sajand tagasi 03.08.2018

  Vastuseisust hoolimata on töösuhteid aina enam ja täpsemalt reguleerima hakatud. Kui võrrelda Eestis 1920ndatel kehtinud reegleid tänastega, siis tuleb tunnistada, et üldpõhimõtted on paljuski püsinud sarnastena.
  Loe edasi..

 • Austusväärsed töölised, paindlikud tootjad või võlurite majandus – milline on töö tulevik 01.08.2018

  Kas teeme tulevikus peamiselt juhutöid või elame maailmas, kus 5% inimestest toodab 60% lisandväärtusest? Maailm, kus meie töö ja oskuste eest hoolitseb värbamisfirma või ühiskond, kus müüme oma oskusi ise erinevate ülesannete täitmiseks? Mis on enim hinnas – kohanemisvõime, spetsialiseerumised või loomingulisus ja suhtlemisoskused?
  Loe edasi..

 • Tegevuspõhine eelarve kui innovatsioon avalikus sektoris 01.08.2018

  Iga euro tegevuspõhises riigieelarves on seostatud konkreetse elanikele või asutustele pakutava teenusega. Nii saame rohkem esile tõsta inimeste vajaduste täitmist ja tagada paremate teenuste osutamist. See aitab ka valitsusel paremini saavutada endale seatud eesmärke, kuidas Eesti elu paremaks muuta. Tegu on kogu maailmas silmapaistva innovatsiooniga avalikus sektoris, mille suurimad kasusaajad on Eesti elanikud.
  Loe edasi..

 • Mida tippjuhid päev otsa teevad? 23.07.2018

  Tippjuhtidesse suhtutakse sageli suure imetluse ja aukartusega. Kümnetesse miljonitesse ulatuv teenistus, sagedased reisid eralennukiga, mõjuvõim poliitikas – see ja palju muud tuleb pähe, kui mõelda näiteks Tim Cook’i või Jeff Bezos’i mõõtu juhtidele. Samas ununeb sageli, et globaalse haardega suurfirma igapäevane juhtimine on tegelikult vastutusrikas töö, sest tulemusi ootavad kliendid, investorid ja töötajad ning huvi tunneb ka meedia. Kui palju me aga tegelikult teame sellest, kuidas tippjuhid oma päevi sisustavad?
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Ernst Young
 • epood
 • Dokumendinaidised
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257397  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
98  Koolitust
22237  Artiklit
52826  Registreerunud kasutajat
36238  Nädalakirja tellijat
33342  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017