Jevgenia Sergejevale on raamatupidaja töö õpetanud iseseisvust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ettevõte nimega TD Baltic on Baltikumi juhtiv IT toodete distribuutor Eestis, Lätis ja Leedus. Tänases päevas töötab firmas üle kaheksakümne inimese, kellest 28 on Eestis. Üks töötaja on ka raamatupidaja Jevgenia Sergejeva. Kuigi Jevgenia on rahvuselt venelane, räägib ja kirjutab ta tänases päevas täitsa ilusas eesti keeles. Sest käesolev amet on teda keeleõppel väga palju aidanud.


Raamatupidaja erialani jõudmine


“Tegelikult mu õde töötas selles firmas pearaamatupidajana. See oli aeg, mil firmas oli üleminek ühest programmist teise. Oli palju tööd ja tekkis vajadus finantsosakonna assistendi järele. Kirjutasin tol ajal oma diplomitööd koolis ja otsustasin, et pean vähemasti proovima kandideerida sellele kohale,” vestab Jevgenia, kuidas tuli tema ellu võimalus ja idee asuda tööle firmasse TD Baltic.


“Oli vestlus finantsjuhi ja  krediidijuhiga. Kuna vestlus läks õnnelikult, saingi töökoha. Võin ausalt öelda, et tegelikult oli täitsa raske alustada: koolis oli samal ajal ju diplomitöö kirjutamine ja kaitsmine, tööl aga uued algatused ja veel tundmatud raskused. Aga sain hakkama ja olen igati rahul.”


Jevgenia meelest on raamatupidamine huvitav ja inimest arendav töö. Pidevalt muutuvad töökeskkond ja -iseloom, palju on vaja õppida, et olla oma valdkonna arenev spetsialist.


“See töö on õpetanud mind olema iseseisev ja enesekindel. Olen õppinud tekkivaid probleeme hindama, analüüsima ja lahendama, töötades kiires tempos. Oskan tööaega planeerida nii, et kõik oleks õigeaegselt tehtud, arvestades samal ajal ka teiste inimestega. Olen muutunud täpsemaks, kohusetundlikumaks.”


Jevgenia õppis Tallinna Majanduskoolis raamatupidamise eriala. Pooleldi naljatledes tõdeb ta, et deebeti-kreediti erialale tõmbas teda ehk seegi, et juba lapsepõlves meeldis talle väga raha lugeda.


“Tegelikult on raamatupidaja väga aktuaalne amet ja sa võid alati endale tööd leida kas ühes või teises firmas. Nii et kunagi ei jää sa tööst ilma,” selgitab noor naine erialavaliku tagamaid.


Väärtustab tööandjat


Jevgenia leiab, et tema karjäärialases elus on olnud palju õnnelikke ja rõõmsaid päevi, aga kõige õnnelikumana on meeles päev, kui ta sai ametialast kõrgendust. Ta tõusis finantsosakonna assistendist raamatupidajaks. Selle ametikõrgendusega anti Jevgeniale oma konkreetsed ülesanded, mille eest ta hakkas vastutama.


“Aga kindlasti on nii palgatõus kui ka puhkuse päevad alati rõõmsad,” naeratab raamatupidaja. “Minu meelest kõige vahvam kingitus on juba see, et üldse sain selle töö edukas firmas, nii toreda ja sõbraliku kollektiivi keskel. Mul on rõõm viibida nende muutuste lähedal, elada läbi oma töökaaslastega koos õnnelikke ja raskeid päevi.””


Puhkuse ajal püüab Jevgenia tööst täielikult välja puhata. Püüab meeldivalt ja aktiivselt tegutseda. Ta armastab reisida, võimaluse korral sõidab välismaale või puhkab siinsamas koduses Eestis.


“Tegelen ka spordiga, veedan vaba aega sõpradega, loen raamatuid, viibin looduses, ühesõnaga püüan täielikult puhata, jättes oma igapäevased mõtted kõrvale.”


Koju Jevgenia tööd kaasa ei vii. Isegi praegusel ajal, kui enamus asjadest tehakse elektrooniliselt, on raamatupidamise töö seotud paberitega – seetõttu on tema meelest igati parem, kui kõik asjad oleksid töökohal tehtud, sest seal on olemas ka kõik vajalikud dokumendid.


“Kui on vaja, teen ka ületunde, et kõik oleks õigeaegselt valmis. Ületunde on vaja teha tavaliselt aruande esitamise ja auditeerimise perioodidel.”


Millised on firma kliendid? Palun iseloomusta neid natuke.
“Meie kliendid on IT kaupade ja teenuste müügiga tegelevad firmad. Lõpptarbijale otse kaupa me ei turusta. Kuid käibelt kuulub TD Baltic 100 Eesti suurima ettevõtte hulka.”


Kui kaua oled oma tööandja juures ametis olnud?
“Juba kolmandat aastat.”


Kas vahel on Sul töös ette tulnud ka probleeme seoses keeleoskusega?
“Olen sündinud Eestis ja alati elanud siin. Ise olen venelane. Eesti on minu isamaa ja mulle meeldib siin elada, töötada ja elust rõõmu tunda vaatamata poliitilistele sündmustele, mis meil aeg-ajalt toimuvad.”


Oled Sa eesti keelt rääkinud lapsest saati?
“Enne tööle tulekut polnud ma eriti eesti keelt rääkinud. Keskkoolis ja kõrgkoolis õppisin vene keeles. Aga eesti keele sõnavara oli mul piisav, et suhelda alguses vähemalt töö teemal. Oli vaja ainult praktikas oma oskusi kasutada.”


Kas keelebarjäär oli alguses raske?
“Oli küll raske keelebarjääri ületada, aga nüüd saan aru, et ei ole midagi võimatut. Kui sul on mingi eesmärk, siis saad ikka selle saavutatud. Ainult sa pead seda ise tahtma.”


Kas mäletad ka – oli sul mõni mäng lapsena või miks Sulle meeldis raha lugeda?
“Väga hästi on meeles mäng, kus mina olin müüja poes ja teised pereliikmed olid ostjad. Tavaliselt oli see toidupood. Mul olid kaalud ja oma kassa. Kõige rohkem meeldis selles mängus mulle raha kokku lugeda ja teada saada, palju pean tagasi andma.”


Kas võiksid kirjeldada mõnd äpardust, mis on sul olnud tööga seoses? Näiteks probleemi, millele oled leidnud peagi kiire lahenduse?
“Mingit konkreetset näidet ei tule meelde, aga võin öelda, et kui mingi probleem tekkib, siis püüan alati leida lahenduse nii kiiresti kui võimalik. Kui teed kohe kõik vajaliku ära, siis on alati lihtsam. Nagu tavaline tööülesanne, mille eest pead vastutama ja millele lahendust leidma.”


Milliste spordialadega tegeled?
“Enamus aega tegelen siiski tööga. Seetõttu ei jää väga palju aega spordi jaoks. Kui aega on, siis käin aeroobikatrennis. Minu meelest see on kõige parem spordiala, et end vormis hoida igapäevase istuva töö kõrvalt. Talvel meeldib suusatada ja uisutada, suvel aga jalgrattaga sõita, tennist mängida.”


Kus oled reisinud? Millises riigis käimine on seni olnud kõige meeldivam ja toredam kogemus?
“Eelmisel aastal käisin Londonis ja Dublinis. Londonis käisin koos töökaaslastega ja võin öelda, et see oli unustamatu reis. London on tõesti väga ilus linn ja olen sellest vaimustuses. Kaunis linn, soe ilm. Oli jaanuaris, kui Londonit külastasin, ja meil Tallinnas oli samal ajal külma 20 kraadi, aga Londonis umbes 12 soojakraadi! Väga tore oli ka reisi seltskond. Ühesõnaga – kõik oli nii, et see reis jättis väga hea mulje. Isegi tekkis soov veel kord sinna minna.”


Uuriks ka seda, kas küsid tööalaselt vahel mõnelt oma kolleegilt nõu? Kui jah, siis kellelt ja mis asjus?
“Ikka küsin. Ja parem on, kui saad ka teise inimese arvamust kuulda. Siis kindlasti teed õige otsuse. Näiteks pearaamatupidaja käest tavaliselt küsin nõu maksude valdkonnas. Kindlasti küsin vahel abi eesti keele grammatika osas, milles tavaliselt aitab mind meie lahke krediidikontroll. Tööga mitteseotud asjade kohta küsin ka nõu kolleegide käest. Üks arvamus on hea, aga mitu on ikkagi parem.”


Kas Su pere ei sega tööd vahel?
“Ei, sellist probleemi mul ei ole, kõik saavad aru, et töö peab olema õigeaegselt tehtud ja keegi ei sega. Praegu mul veel enda lapsi pole, see on alles tulevikus nii. Eks elame-näeme, mis edasi saab!”

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll