Jooga aitab kaasa raamatupidamistöö edenemisele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kümme aastat tegutsenud Loitsukeller OÜ omanik Riina Klemet-Kalabugin peab lisaks ka osaühingu raamatupidaja ametit. Riina sõnul on raamatupidamine vajadus – eesmärgiga, et asutus ikka püsiks.


Stardisammud raamatupidamises astus Riina oma eelmises töökohas, Tallinna ühes esimeses esoteerikapoes, kus hakkas vaikselt abistama sealset raamatupidajat, kes tänini Riina parim õpetaja ja teenäitaja raamatupidamise valdkonda puudutavates küsimustes.


“Ta on inimene, keda usaldan raamatupidamist puudutavas täielikult. Ta on saanud sel erialal kõrghariduse, samuti kursis meie väikefirma spetsiifikaga. Tema mastaap on laiem ja raamatupidamises on ta palju kogenum ja targem,” iseloomustab Riina nõuandjat.


Kui varem ostis Riina rohkesti raamatupidamist puudutavaid materjale – raamatuid ja CD-sid, käis raamatupidamisteemalistel kursustel, et olla kursis seadusemuudatustega, siis tänasel päeval toetub ta nõusaamisel inimesele, keda usaldab – ehk siis oma esimesele raamatupidamisala juhendajale.


“Seadusemuudatusi on palju, kuid just meie väikefirma spetsiifikat puudutav on see, mida Loitsukelleri raamatupidamises vaja teada.”


Raamatupidamiskursused, kus Riina seni käinud, ei ole talle pakkunud üsna tihti seda, mida on sinna otsima läinud. Sageli on kursuse üldkäsitlused väga üleüldised, ei ole eelnevalt välja selekteeritud sihtgruppi, kellele konkreetselt võiks kursus suunatud olla. Riina meelest võiksid raamatupidamiskursused olla piiritletuma sihtgrupiga ja sihtgrupi toetamisele suunatud.


Tänulik raamatupidamisprogrammi eest


Kui päris alguses, eelmises firmas, alustas Riina raamatupidamisega Exceli programmi tabeli abil, siis tänasel päeval on ta firmasse soetanud Hansa Raama programmi.


Riina imestab, kuidas küll said kunagi hakkama need, kes tegid igapäevast arvepidamist nii-öelda paberi, pliiatsi ja arvelaua abil, kalkuleerides “põlve otsas”.


“Raamatupidamisprogrammid on ikka tohutu kergendus. Hansa Raama on igati kasutajasõbralik. Meeldiv on seegi, et programm töötab üle neti. Meie üks töötaja, kes tervise tõttu ei saa poes täistööajaga kohal olla, hakkab aitama andmete sisestamisel. Ja ta saab seda tööd paindlikult teha ka kodus.”


Riinagi tunnistab, et teeb raamatupidamisalaseid töid peamiselt kodus, mitte Loitsukelleris kohapeal. Sest poes kipuvad teised tegemised raamatupidamise kõrvalt aja ära näpistama.
“Raamatupidamine vajab rahulikku keskkonda. Poes on vaja pidevalt jooksvaid küsimusi lahendada. Raamatupidamine on pigem kokkuvõtlik töö, jooksva sebimisega ei lähe kõik sageli nii hästi, kui vaja.”


Sestap võtabki Riina aja maha ja töötab kodus. Ta tunnistab sedagi, et tema ema töötas  kunagi raamatupidamisalal. Oli kassapidaja ja puutus pidevalt kokku laoarvestusega. Nii et see töö on osaliselt Riinal juba päritud, kui nii võib öelda.


“Mul on kuu Neitsi tähtkujus, mis öeldakse, et on raamatupidamises hea aspekt,” naerab Riina. Ka teab ta, et raamatupidamine on oma põhiolemuselt väga vana eriala, mille leiutasid juba üsna ammu Lääne-Euroopa mungad.


Tark süsteem


“Kokkuvõttes on see ikkagi üks väga tark süsteem, mille taga on ilus matemaatiline mäng, ilusad matemaatilised kombinatsioonid,” leiab Riina, kelle jaoks on selle mängu ilusaim moment, kui ta näeb, et “asjad jooksevad mustriks”. “Raamatupidamise teeb huvitavaks seegi, et kõik asjad on omavahel seotud ja väljendavad ühe terviku erinevaid aspekte.”


Riina tunnistab, et kuna ta puutub kogu raamatupidamise süsteemist – mis on tunduvalt laiem – kokku suhteliselt kitsa valdkonnaga, siis teema, mille raame ta tajub, on piiritletud. Riina teadvustab, et on olemas ka teist tüüpi “malekäigud”, kui need, mida tema igapäevaselt Loitsukelleri raamatupidamises teeb.


Kõige keerulisem kogu raamatupidamise juures on Riina sõnul see, kui mõned andmed ei lähe kokku. Siis hakkad otsima põhjust, miks ei lähe kokku.


“Mingil määral on raamatupidamine nagu asutuse teoreetiline kokkuvõte. Tegelikult peksime ka meie kasutama raamatupidamise andmetest tulenevaid teadmisi palju enam ära ettevõtte arengu jaoks. Seni on Loitsukeller areng toiminud rohkem nn. empiirilistest vaatlustest lähtuvana: püüdes pakkuda seda, mida ostjad küsivad, laiendades nende kaupade valikut, ostetakse kiiremini ara jne. Lisades sellistele meetoditele enam ka nn. “raamatupidamispõhist” lähenemist, võiks Riina arvates olla uus väljakutse, mis aitaks tõhusamalt välja selgitada vanu või ebaefektiivseid tegutsemissuundi ja need asendada uute või toimivamatega.”


Kuus kuni 500 kirjet


Riina tunnistab, et ühes kuus on raamatupidamiskirjeid nende asutuses 200 ja 500 vahel. Kõige rohkem tuleb pearaamatusse kandeid kaardimaksetest, mille kokkuvõtteid on juba ühes päevas omajagu. Saatelehti, mida raamatupidamisse kanda, on päevas umbes 100 jagu, sealhulgas poepidamises nii tavalised kaubaarved.


“Sinna lisanduvad tasumised panga kaudu, kassa kaudu, kuluarvestused jne.” Kuigi Riina räägib raamatupidamisest märgatava tasakaalu ja ka omamoodi entusiasmiga, tunnistab ta, et kui temalt küsida, kas ta on pigem firma asjade kujundaja või raamatupidaja, kaldub ta pigem esmarolliks võtma esimese.


“Poe heaolu eest on vaja pidevalt vastutada. Inimesed tulevad siia midagi ostma. Kui nad ei leia soovitud kaupa, suuname neid mujale. Kui inimene tuleb ja siit midagi leiab, mida vajab, on see rõõmustav. Sest kui ei ole kliente, ei ole meid. Klientideta kauplus ei ole kauplus – see võib mõni aeg tegutseda, kuid lõpuks hääbub. Minu meelest on see seos hästi oluline.”


Riina saab pidevalt tagasisidet oma töötajatelt, uurides klientide rahulolu. Enamasti on tagasiside positiivne, kuigi on olnud väheseid probleemseid olukordi. Kuid kõikidele probleemidele on leitud lahendused.


Vabal ajal tegeleb Riina budistlike praktikate ja joogaga. Jooga aitab tema sõnul isegi raamatupidamistöö edenemisele kaasa. Ta soovitab joogat oma kogemusel kõikidele raamatupidajatele, kel teema vastu vähegi huvi tunnevad.


“Enamus joogaharjutusi kompenseerivad istuvat asendit. Selleks pole sugugi alati vaja heita pikali joogamatile: ettepainutused, sirutused, kehapöörded, kõiki neid liigutusi saab teha isegi toolilt tõusmata! Kui raamatupidamine on teoreetiline ala, siis jooga on praktiline ja kehaline – seetõttu ka tasakaalustav intellektuaalsele pingutusele. Samuti õpetab jooga tähelepanu koondada või lõdvestada, mis on tarvilik oskus raamatupidamises esinevate pingeliste perioodide maandamisel.”


Kui pea on vahel töötamisest väsinud, võta kätte ja tee mõni joogaharjutus (kasvõi kaelaringid, kätesirutused selja taha) – püüa asendit muuta teistmoodi tavalisele istuvale asendile, soovitab Loitsukelleri perenaine Riina.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll