Mida toob aastalõpp kaasa tööalaselt?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ühe kalendriaasta lõppemine, aastalõpu aruanded, aastalõpu plaanid – kõik see võib võtta nii mõnelgi raamatupidajal silme eest kirjuks. Mis parata. Uus aasta avab ukse ja uued plaanid tulevad temaga kaasa. Millised on tööga seotud aastalõpu mõtted enne "uue ja vägeva" saabumist, räägivad Sandoz d. d. Eesti filiaali raamatupidaja-personalispetsialist Hedi Kivilo ja Eesti Lastefondi projektijuht Tuuli Elstrok.

Millal hakkad seoses tööga mõtlema aastalõpu peale? Millal aastalõpp endast tunda annab?

Hedi Kivilo
Hedi Kivilo

Hedi: "Ütleme nii, et riiklikul tasandil aastalõpp kui selline mõlgub mõttes kogu aeg, sest oma igapäeva töös peab üles näitama täpsust/korrektsust just seetõttu, et aastalõpp valutumalt üle elada. Kuna antud ettevõttega on tegemist osaga kontsernist, siis tegelikult pannakse aasta paika juba eelmise aasta augustis. Kibekiire periood on juuni ja juuli – järgmise aasta eelarve tuleb kuude kaupa täpselt paika panna just sel ajal. Kui eelarvemajandus pakub huvi, siis uskuge, see on väga põnev protsess! Aga nii-öelda riiklikul tasandil annab aastalõpp endast tugevamalt tunda minu jaoks juba septembris/oktoobris. Olen leidnud, et hea on see "pingeline periood" mitme kuu peale ajatada. Seeläbi ei ole see pinge nii hingemattev. Esimesed vahekokkuvõtted teen tavaliselt just septembris."

Tuuli: "Esimest korda mõtlen aastalõpule septembri alguses, kui on juba vaja planeerida kõiki neid asju, mille detsembrikuusse jätmine on selgelt asjade hiljaksjäämine. Siis kirjutan juba erinevate nädalate peale tegevusi, millega peaks varsti alustama ning mis peaksid aastavahetuse kandis kulmineeruma. Kuna minu töö kulgeb aktiivseimalt septembrist maikuuni, siis detsembrikuu ja aastavahetus on pigem väike hingetõmbepaus enne kevadist tormamist."

Kas aastalõpu lähenedes tunned pigem pingeid, et – appi – jälle see kiire aeg läheneb, või vastupidi – tunned enda sees kohati ka pingemaandust, et ometi jõuab üks etapp taas lõpule?

Hedi: "Arvan, et väike pinge ei tee paha. Kindlasti pakub rahulolu tunnet see teadmine, et üks etapp jõuab ka lõpule."

Tuuli Elstrok
Tuuli Elstrok

Tuuli: "Aastalõpu lähenedes tunnen pigem koolilapselikku ärevust kui et pingete tõusu. Tegelikult ei erine detsembrikuu minu jaoks tööalaselt oluliselt teistest kuudest, lihtsalt kõik jõuludega seonduv tekitab vahel ajapuudust, mis jätabki mulje, nagu oleks detsember ka töiselt väga kiire aeg. Detsembri lõppu ootan sel põhjusel, et akud taas kevadiseks kiireks ajaks täis laadida ja olnud aastast kokkuvõtteid teha."

Milliseid emotsioone tekitab aastalõpp Su kolleegides?

Hedi: "Usun, et häid. Ravimifirmades on aastalõpud pigem rahulikud. Ütlen seda seetõttu, et eelmine töökoht oli seotud transpordimaailmaga ja detsember on üks kiiremaid ja pingelisemaid kuid üldse selles valdkonnas."

Tuuli: "Usun, et kolleegidel on samad tundmused ja mõtted aastalõpu kohta kui mul. Erilist sabimist ja paanilist kuuskede kontoris ehtimist või kuhjunud töid küll märgata pole. Pigem toimub rahulik 2008. aasta nn "otste" kokkutõmbamine ning uute plaanide seadmine või juba elluviimine."

Kas inimesed hakkavad Su meelest detsembri lähenedes rohkem millegipärast kiirustama?

Hedi: "Ei ole täheldanud, et kiirustataks oluliselt rohkem kui tavaliselt. Pigem on minu meelest aasta läbi selline suur sagimine. Rahmeldatakse kuni jõuludeni ja siis saabub vaikus. Hingetõmbe hetk."

Tuuli: "Kiirustama hakkavad vast need inimesed, kellele detsember, jõulud ja aastavahetus on ootamatult kohale jõudnud. Siis hakatakse viimasel hetkel kingitusi otsima, pidusid organiseerima ja tundubki, nagu oleks elu sel ajal ääretult palju kiirem kui muul ajal. Tegelikult on palju kiirem aeg minu meelest hoopis septembris ja märtsis, vähemalt minu kogemused näitavad nii."

Milliseid ettevalmistusi nõuab detsembrikuu konkreetselt Sinult?

Tuuli: "Mina püüan igal aastal aina varem kõik pühadega seotud tegevused ära teha – kinkide valimine jms, et detsembris ei peaks enam koos teiste "hiliste ärkajatega" poodides ringi kolistama ja "midagigi" kellelegi ostma. Mulle taoline viimasel hetkel ostlemine ei meeldi – kink peaks olema hästi läbi mõeldud ja südamega saajale kingitud, mitte mingi suvaline kohustuslik vidin. Seega detsembrikuu erilisi ettevalmistusi ei nõua. Kui, siis vaid uute märkmikute muretsemine tööle ja endale, et juba varakult kõik uue aasta alguses toimuvad sündmused sinna sisse kanda. Ka on veidi problemaatiline detsembrikuus leida ühist aega koduste, sõprade ja tuttavatega kohtumiseks. Aga hea planeerimisega on kõik võimalik."

Hedi: "Tööalaselt tuleb detsembris ehk olla tavapärasest mõnevõrra tähelepanelikum andmete kogumisel/sisestamisel. Kontserni sisepoliitikast tingitud iseärasused. Olen alati olnud ka kaasatud ettevõtte jõuluprojektidesse, seega peale tööasjade pakuvad vaheldust just personalile vägevate jõuluprogrammide väljatöötamised."

Milliseid ettevalmistusi vajab aastalõpu saabumine firmas, kus töötad? Kui palju võtad ise firma ettevalmistustest osa?

Tuuli: "Kõige esmasem konkreetne aastalõpu ettevalmistusega seotud tegevus ongi uue aasta märkmike muretsemine. Siis saab juba uue aasta tegevusi reaalselt ja detailselt organiseerima hakata. Omal kohal on kindlasti koostööpartneritele jõulusoovide edastamisega seotud tegevused. Just nüüd, kus esimene advent on möödas, mõtlesin kontoris kapist ka advendiküünla välja võtta, et hakata pühade meeleollu sisse elama. Novembris me kindlasti veel jõuluehteid üles ei riputa, nagu paljud ehteid müüvad poed kindlasti loodavad. Pealegi ei ole meie töökohas kunagi olnud väga suure au sees ülevoolav kaunistamine, pigem on ilus just väikeste küünalde aknalaual põlemine. Aastavahetusega kaasnevatest ettevalmistustest võtab osa terve kollektiiv, sealhulgas mina."

Hedi: "Vaata mu eelmist vastust! Lisaks seal loetletule lisandub kohustuslik aasta kokkuvõtete tegemine. Iga detsember heidame pilgu mööduvale aastale ja anname oma hinnangu."

Kas töö maht aasta lõpul pigem suureneb või väheneb?

Hedi: "Pigem väheneb."

Tuuli: "Veidi ehk küll, aga mitte märkimisväärselt. See aga sõltub muidugi konkreetsest asutusest. Kuna Eesti Lastefond on projektipõhine organisatsioon, siis jälgime hoolikalt igasuguste projektikonkursite lõpptähtaegu ja kui mõni neist detsembrikuusse jääb, siis on loomulikult töömaht veidi suurem."

Kas on tööasju, mida Sa mingil juhul jätta ei saa uude aastasse? Mis sellise tingimuse paneb?

Hedi: "Ei oskagi niiviisi prauhti midagi erilist välja tuua. Sisepoliitikast tingitud iseärasused ehk, millel ma pikemalt ei peatuks."

Tuuli: "Minu töös on palju selliseid tegevusi, mis on suunatud lastele, lapsevanematele ja õpetajatele, ning need tegevused toimuvad üldjuhul regulaarselt, kestes aastaringselt. Seetõttu ei saa ma muidugi lükata kas koolitusi, loenguid või lastega kohtumisi lõputult edasi ja nende ettevalmistused nõuavad oma aja ja osa sõltumata sellest, kas parasjagu on jõulud või jaanid. Näiteks teeme sel õppeaastal Tallinna Ühisgümnaasiumis noorteprojekti "Rajaleidjad", mis eeldab iganädalast kohtumist 5.-6. klassi õpilastega, keda õpetajad projekti on suunanud. Kuigi koolivaheaegadel kohtumisi ei toimu, on vaja neid pidevalt ette valmistada. Ja seda tuleks teha pigem varem kui hiljem."

Kui mõelda uue aasta alguse peale, siis millised on Su ootused seoses aastaga 2009?

Tuuli: "2009. aasta võiks tuua täiskasvanutele rohkem mõistmist ja aega oma laste jaoks. Ükski laps ei ole iseenesest halb. Selliseks muutuvad nad täiskasvanute mõjul. Ja kuna täiskasvanud on need, kes oskavad lastest rohkem asju üldistada, ette näha ja planeerida, siis ootan, et nad neid oskusi senisest rohkem kasutaksid. Iseendaga seoses ei oskagi väga midagi oodata, pigem leian, et tuleb ise härjal sarvist haarata, mitte süllekukkuvat õnne oodata."

Hedi: "Ootan uuelt aastalt tööalast viljakust, väljakutseid, õpivõimalusi ning töövõite. Pean oluliseks isiklikku arengut tööalaselt."

Kas planeerid töös täna asju juba uude aastasse ette? Või millisel ajaperioodil hakkavad kujunema esimesed plaanid uude aastasse?

Hedi: "Nii nagu enne mainisin, siis tegelikult minu uus aasta hakkab kujunema juba juunis, juulis."

Tuuli: "Esimesed uue aasta plaanid kujunevad juba septembris ja praegusel hetkel lehitsengi kalendris juba uut aastat, mitte nii palju detsembri päevi. Asjade sujuvuse ja tõhususe võti peitub paljuski just heas etteplaneerimises, mistõttu vaatan juba nüüd juunikuusse. Nagu paljud enne mind on tõdenud, pendeldab töö enamasti kahe tähtpäeva – jõulude ja jaanide – vahel, nii ka meie organisatsioonis."

Kui võrdled aastalõppu 2007 ja aastalõppu 2008, siis millised on erinevused nende kahe aja vahel? Kas midagi on muutunud Sinu jaoks?

Tuuli: "Aastal 2008 olen olnud ettenägelikum kui aastal 2007, mis tähendab, et mul on rohkem aega iseendale. See on vast kõige olulisem erinevus."

Hedi: "Kuna vahepeale jäi töökoha vahetus, siis need kaks ei ole omavahel võrreldavad. 2007 lõpp saabus transportettevõttes väga maruliselt ja 2008 on rahulikus ravimifirmas."

Mida soovid uuelt aastalt seoses oma tööga ja miks?

Tuuli: "Põnevaid väljakutseid ja kokkulepetest kinnipidamisi."

Hedi: "Soovin tugevamat partnerlust ja ühtsustunnet kontsernitasandil. Tiimitöö sujumist ettevõtte siseselt. Arvatakse küll, et raamatupidajad hoiavad omaette ja saavad ka üksi väga hästi hakkama. Kindlasti saavad, ma selles ei kahtlegi, siiski olen seda meelt, et kui ettevõttes kõik instantsid omavahel sõbralikult kommunikeeruvad, on töö kõigil ladusam ja produktiivsem."

Kes või mis võiks aidata Su tulevikusoovil täituda?

Hedi: "Ainult mina saan olla oma saatuse sepp."
Tuuli: "Ainult mina ise."

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll