4.2. Majandusaasta aruande koostamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Miks ja kuidas seda teha? RPS kolmas peatükk, § 13 – 26 vastavad seaduse keeles, mina räägin Sulle siinkohal üldise teabe.

Kõrvalseisajale (moodsas keeles teistele huvigruppidele – potentsiaalsele äripartnerile, ajakirjanikule) annab äriühingu majandusaasta aruanne selge ja ülevaatliku pildi vaadeldavast raamatupidamiskohustuslasest. On ju seatud hulk tingimusi, mis peavad olema täidetud – kajastatav info peab olema objektiivne, õige ja õiglane, arusaadav. On lausa kümme põhimõttelist printsiipi, mida peab arvestama aruande koostamisel (RPS §16). Aruandes kajastub hulk tähtsat ja erilist infot, sealt on näha andmed finantsseisundi, majandustulemuste ja rahavoogude kohta, omakapitali muutustest rääkimata. Majandusaasta aruandega võivad kõik soovijad tutvuda, seepärast minu soovitus – aruannet kokku pannes mõtle koostatavale dokumendile kui oma parimale visiitkaardile. Jälgi vormistust, korrektsust, laiapõhjalisust ja informatiivsust. Oma headest külgedest anna lahkesti teada, tutvusta ennast ja too välja oma parimad küljed.

Majandusaasta aruande koostamine (RPS §14) koosneb kahest mahukast osast: raamatupidamise aastaaruandest ja tegevusaruandest. Aruandele lisatakse veel audiitori järeldusotsus (auditi kohustuslikkuse korral) ja majandusaasta kasumi jaotamise ettepanek (äriühingutel).

Kui hakatakse nimetatud dokumenti koostama, on vajalik läbida viis etappi: raamatupidamise aastaaruande koostamine, tegevusaruande koostamine, audiitorkontroll, kasumi jaotamise ettepaneku koostamine ning valminud majandusaasta aruande esitamine kinnitamiseks.

Majandusaasta aruande üks osa, raamatupidamise aastaaruanne (RPS §15), koosneb põhiaruannetest ja lisadest. Põhiaruannetena mõistame me bilanssi, kasumiaruannet, rahavoogude aruannet ning omakapitali muutuste aruannet. Lisaks põhiaruannetele tuleb raamatupidamise aastaaruandele lisada ka tegevjuhtkonna deklaratsioon. Tegevjuhtkonna deklaratsioon ei ole raamatupidaja töölõik, selle koostavad äriühingu tegevjuhtkonna liikmed. Küll peaksid Sina raamatupidajana kontrollima, et juhtkond, kes nimetatud deklaratsiooniga kinnitab oma vastutust äriühingu raamatupidamise aastaaruande koostamise eest, on sinna märkinud kõik vajalikud kinnitused.

Tegevusaruandes antakse ülevaade äriühingu tegevusest ja asjaoludest, millel on määrav tähtsus raamatupidamiskohustuslase finantsseisundi ja majandustegevuse hindamisel, olulistest sündmustest äriühingu majandusaastal ning antakse ülevaade eeldatavatest arengusuundadest järgmisel majandusaastal. Tegevusaruanne on dokument, kus äriühing saab end tutvustada, selgitada plaane, näidata tegevusi, mis otseselt bilansist ehk välja ei paistagi.

Majandusaasta aruannet kokku pannes mõtle dokumendile kui oma parimale visiitkaardile. Jälgi vormistust, korrektsust, laiapõhjalisust ja informatiivsust. Oma headest külgedest anna lahkesti teada, tutvusta ennast ja oma plaane.

Eelmine osa | Järgmine osa | Sisukord

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll