On ilmunud 10. number ajakirjast Eesti Majanduse Teataja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

 

Ilmus järjekorralt 10 number 2004 aastal ajakirjast Eesti Majanduse Teataja.

Antud numbrist on lugejal võimalik leida artikleid alljärgnevatel teemadel:  

     

  • Eesti majanduse hetkeseis – hea, kuid mitte hiilgav
    Hansapanga analüütiku Maris Lauri arvates võib just nii hinnata Eesti majandusarenguid selle aasta II ja III kvartalis. Autor toob esile maailmamajanduse mõju Eesti majanduskasvule, arutleb, miks meie ettevõtjad on optimistlikud ja tarbijad keskpäraselt pessimistlikud, ning miks ja mismoodi tarbijad oma käitumist muudavad. Tööturgu analüüsides hoiatab ta, et praegu veel vähesest tööjõu väljarändest võib tekkida tulevikus suuri probleeme.
  • Kas KredEx lükkab eluasemeturgu?
    KredEx pakub eluasemelaenu käendust kolmele sihtgrupile: noored pered, noored iseseisvat elu alustavad inimesed ja nn sundüürnikud. KredExi juhataja Maive Rute toob näiteid välisriikide praktikast ning vaatleb Eesti kinnisvaraturgu ja KredExi osa selles. KredExi laenukäenduste üldarv ja portfellijääk on aasta-aastalt kasvanud, suhteline osatähtsus aga vähenenud.
  • Eesti Juristide Liidu väliskursus Itaalias
    Eesti Juristide Liidul on tava tutvuda igal aastal ühe välisriigi õiguskorraga. Seekord oli sihtmaa Itaalia. Tutvuti sealse kohtusüsteemiga ja juristide koolitamisega, külastati parlamenti, saadi ülevaade kahe riigi majandussuhetest ja leiti mitmeid koostöövõimalusi. Sellest kõigest kirjutab Eesti Juristide Liidu koolitusjuht Margit Kikas.
  • Euroopa Liiduga ühinemise mõju ravikindlustusele
    Eesti Haigekassa juriidilise osakonna juhataja Vaike Näripea tutvustab pärast ELiga ühinemist jõustunud ravikindlustuse seaduse muudatusi. Ravikindlustus säilib Eesti Haigekassas kindlustatud isikutele, kes liiguvad liikmesriikides eri eesmärkidel, sealhulgas turistina, lähetatud töötajana või asuvad elama mõnda liikmesriiki. Artikkel teavitab, mis tõendite alusel ja kuidas hüvitise maksmine tegelikult toimub.
  • Uus kogumispensionide seadus 
    Selle aasta 1. mail jõustus uus kogumispensionide seadus. Rahandusministeeriumi peaspetsialist Kadi Oorn annab üksikasjaliku ülevaate kohustusliku kogumispensioni regulatsiooni uuendustest ja täiendustest eelmise seadusega võrreldes.
    Avaldatud on uus kogumispensionide seadus.
  • Töölepingu olemus ja vorm
    AS Marat juhatuse liige Mirjam Marastu keskendub artiklis praegu kehtivale, 1. maist muudetud ja täiendatud töölepingu seadusele. Tähelepanu all on töölepingu olemuslikud ja vormilised probleemid. Välja on toodud töölepingu erisused töövõtulepinguga ja käsunduslepinguga võrreldes. Pikemalt  käsitletakse töölepingu ja juhatuse liikme lepingu vahekorda. Esitatud on töölepingu näidisvorm.
  • Eraldised ja potentsiaalsed kohustused raamatupidamise (aasta)aruandes
    BDO Eesti ASi audiitor Ilmar Tälli selgitab üksikasjalikult ja näidete varal Raamatupidamise Toimkonna juhendi nr 8 "Eraldised, potentsiaalsed kohustused ja potentsiaalsed varad" rakendamist. Eraldise ja potentsiaalse kohustuse eristamise hõlbustamiseks on esitatud näitlik otsustamisprotsessi kaardistus. Autori analüüsist selgub, et olulisemaks kui kunagi varem muutub tegevjuhtkonna asjatundlikkus ja kaalutletus raamatupidamislike hinnangute vastuvõtmisel ning teadlikkus vastutusest, mis kaasneb info moonutamisega finantsaruannetes.
  • Tulumaksuga seonduvad aktuaalsed muudatused ja probleemid
    Ühinemine Euroopa Liiduga tõi kaasa muudatusi ka tulumaksu valdkonnas, seda peamiselt mitteresidentide maksustamisel. Rahandusminsiteeriumi maksupoliitika osakonna otseste maksude talituse juhataja Ivo Vanasauna mahukas ülevaateartikkel keskendub selle aasta 1. mail ja 1. juulil jõustunud, aga ka eesseisvatele muudatustele. Autor juhib tähelepanu erisoodustuste, kingituste ja ettevõtlusega mitteseotud kuludega seoses tekkinud küsimustele.
    Avaldatud on tulumaksuseaduse terviktekst.
  • Kohaliku omavalitsuse ühisveevärgi arengukava on oluline
    Miks on vaja kohaliku omavalitsuse volikogus kinnitatud ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arengukava? Teemakohast teavet jagab veespetsialist Kristjan Karabelnik.
  • Keskkonnaõiguse seire
    Septembrikuistest muudatustest olulisemates keskkonnaõigusaktides annab ülevaate keskkonnateabe ja -tehnoloogia ühingu esimees Elar Põldvere.

     

Peale artiklites kommenteeritud õigusaktide avaldati ka:

  • tulumaksuseaduse rakendusakte;
  • õppetoetuste ja õppealenude seaduse terviktekst;
  • õppetoetuste ja õppealenude seaduse rakendusakte;
  • põllumajandustoetusi reguleerivaid määrusi.

 

Eraldi kogumikuna kuulub 10. numbri juurde KAASANNE: RAAMATUPIDAJALE. PERSONALIJUHILE 352-lk

Mahukas 352-leheküljelises käsiraamatus on avaldatud enamkasutatavad õigusaktid, mida on vaja nii raamatupidajal kui ka personalitöötajal:

  • raamatupidamise seaduse terviktekst
  • 16 seni kinnitatud Raamatupidamise Toimkonna juhendit
  • palgaseaduse terviktekst
  • töölepingu seaduse terviktekst
  • töötuskindlustuse seaduse terviktekst
  • ravikindlustuse seaduse terviktekst
  • nimetatud seaduste olulisemad rakendusaktid

     

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll