Koolituse kasu sõltub enda ettevalmistusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pärast mõnda ärikoolitust võib inimesel olla tunne, nagu ta ei olekski midagi erilist juurde õppinud.

Enamasti peetakse põhjuseks seda, et koolituse sisu ei olnud kuigi uus, esitlus oli keskpärane, teised osalejad ebapädevad vms. Ka kõige tagasihoidlikumad inimesed ilmutavad ülimat loovust, kui on vaja selgitada koolituse vähest kasutegurit nende endi jaoks. Muljetavaldav on ka see, kuidas kujutatakse ette, et inimese pea on justkui supipott, millesse koolitaja saab valada tarkusi nagu kokatädi suppi.

Iseenda puhul olen aga kogenud hoopis vastupidist: koolitusest saadav kasu ja mõtted sõltuvad otseselt ettevalmistusest ja hoiakust koolituse käigus.

Kõige lihtsam on kritiseerida ja süüdistada teisi, leida ettekäändeid ja põhjusi, miks kasu ei teki. Ometi on iga inimese "supipoti kaas" tema enda käes ja kui seda õigel ajal ei avata, siis nirisebki supp poti külge mööda alla ja pärast koolitust on pea tühi.

Toon mõned võtted, mis on aidanud mul endal koolitustel käimisest rohkemat kasu saada.

Loomulikult oleneb koolitusest kasu saamine ka paljudest teistest teguritest, sh materjalist ning koolitaja tasemest, kuid väga sageli on sinu enda hoiak ja töö peamiseks võtmeks teadmisteni jõudmisel. Proovi seda enne oma järgmist koolitust ja sa ei kahetse.

Viis soovitust koolituseks valmistumisel

  • Puhka enne koolitust. See tundub isegi liiga lihtne nõuanne, aga kui ikka paaripäevase koolituse vaheline öö veeta sõpradega pidu pannes, siis ei ole tõenäosus suur, et koolitusel oma fookuse paika saab. Huvitaval kombel muudab pohmell ka täiesti mõistliku jutu segaseks kuminaks.
  • Võta endale kohustus koolituse mõtted edasi anda. Hästi töötab lähenemine, et annad enne koolitust töökaaslastele, oma abikaasale või mõnele sõbrale lubaduse koolituse head mõtted edasi anda. Tähelepanuväärne on see, et koolituse sisust saad sageli aru alles siis, kui pead seda ise edasi andma.
  • Ära lobise!. Kõige lihtsam viis endale auku kaevata on pidevalt vaikselt sõna võtta ja üritada kaaslastega juttu ajada. Kõikvõimalik mulin välistab selle, et saaksid pöörata koolitusele täit tähelepanu, ja selle tagajärjel võidki sageli tunda, et oled sattunud valesse kohta.
  • Vea kihla, et teenid koolitusse tehtud investeerigu tagasi. Tänu sellele võttele hakkad seostama kõiki koolitusel kuuldud mõtteid praktikaga. Lihtsalt kaasanoogutamise asemel pingutad aktiivselt selle nimel, et teada saada, kuidas ikkagi midagi teistmoodi teha. Hea mõte võib olla näiteks see, et koolitusse investeeritud summa tuleb tagasi teenida lähikuude jooksul tänu muutustele sinu töös.
  • Küsi teistelt nõu. Kui koolituse metoodika seda võimaldab, kasuta ka teiste inimeste tarkust, et saaksid uusi ideid, kuidas oma tööd paremini teha. Osalemine praktilistes ülesannetes oma tööprobleemidega võib osutuda vägagi kasulikuks. Selle asemel, et oma ego hellitada ja üritada jätta kõva profi muljet, võib olla vahel heaks mõtteks tunnistada oma rumalust.

Allikas: Villu Parvet

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll