Raamatupidaja assistent I, raamatupidaja II, III

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

EESSÕNA


See kutsestandard sisaldab asjaomaste institutsioonide poolt kokkulepitud nõudeid raamatupidaja I, II ja III kvalifikatsioonile.


Kutsestandardi kavandi koostas Äriteeninduse ja Muu Äritegevuse Kutsenõukogu juurde moodustatud raamatupidajate töörühm koosseisus:
Evelin Pungas  Rahandusministeerium
Malle Post  Shell Eesti AS
Anne Nuut  OÜ Vallaste ja Partnerid
Inna Soonurm  Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus
Mihkel Murre  DHL Eesti
Ene Rammo  Eesti Kaubandus- Tööstuskoda
Helle Lusmägi  Tampe AS
Mai Palm  Keskkonna Investeeringute Keskus


2002.aasta novembris-detsembris viidi läbi kutsestandardi kavandi arvamusküsitlus, millesse kaasati Eesti erinevate piirkondade ettevõtte ja koolitajate esindajad. Raamatupidaja I, II ja III kvalifikatsiooni sisaldava kutsestandardi lõppredaktsiooni koostamisel on eeltoodud töörühm arvestanud kutsestandardi kavandi kohta arvamusküsitlusel tehtud ettepanekuid ja märkusi.


Kutsestandardi koostamisel on arvestatud ÜRO Majanduse ja Arengu Nõukogu (United Nations Conference on Trade and Development) poolt välja töötatud rahvusvahelisi kvalifikatsiooninõudeid raamatupidajatele.


Nõuded raamatupidaja I, II ja III kvalifikatsioonile on koostatud uustöötlusena.
Finantsvahenduse-Äriteeninduse Kutsenõukogu poolt 17. mail 1999. a. otsusega nr. 2 kinnitatud raamatupidaja assistent I ja raamatupidaja II ning 09. detsembril 1999. a. otsusega nr. 3 kinnitatud raamatupidaja III kutsestandardid on kehtetud.


Raamatupidaja assistent I, ja raamatupidaja II, III kvalifikatsiooni sisaldav kutsestandard on kinnitatud 13.detsembril 2002.a. Äriteeninduse ja Muu Äritegevuse Kutsenõukogu otsusega nr. 11.


Kutsestandardis sisalduvad kutsekvalifikatsioonid on kantud kutseregistrisse.



1 KASUTUSALA


1) töötajate kvalifikatsiooninõuete määratlemine
2) õppekavade, koolitusprogrammide väljatöötamine
3) eksaminõuete väljatöötamine, kutsekvalifikatsiooni tõendamine ja hindamine
4) aluse andmine rahvusvaheliste kvalifikatsiooni tõendavate dokumentide võrdlemiseks



2 KUTSEKVALIFIKATSIOONISÜSTEEMI TERMINID


Kutsestandard – dokument, mis määrab kindlaks kutsekvalifikatsioonist tulenevad nõuded teadmistele, oskustele, vilumustele, kogemustele, väärtushinnangutele ja isikuomadustele.


Kutsekvalifikatsioon – antud kutsealal nõutav kompetentsuse tase, mida tunnustatakse kas reguleeritud, ajalooliselt või rahvusvaheliselt kujunenud nõuete alusel. Kõik kutsed ei eelda kutsekvalifikatsioonide fikseerimist I kuni V tasemeni. Iga konkreetse kutse kvalifikatsioonid määratleb kutsenõukogu.
Raamatupidamise kutsealal on kutsekvalifikatsioonisüsteemis I, II ja III  kutsekvalifikatsioon.


I tase – lihtsate tööülesannete täitmine sarnastes olukordades; põhilised kutsealased oskused ja teadmised on omandatud enamasti läbi koolituse; vajadusel juhendatakse töö käigus; vastutab oma tööülesannete täitmise eest.


II tase – põhiliste tööülesannete täitmine erinevates olukordades; lisaks kutsealastele oskustele ja teadmistele omab vilumust ja kogemust; töötaja töötab iseseisvalt; vastutab oma tööülesannete täitmise eest.


III tase – keerukate tööülesannete täitmine erinevates ja vahelduvates olukordades; omab kutsealast meisterlikkust; valmisolek kutsealaste oskuste ja teadmiste edasiandmiseks või laialdased kutsealased oskused ja teadmised on omandatud läbi koolituse; valmisolek korraldada ressursside jagamist ja teiste tööd ning vastutada selle eest.


IV tase – erinevate, keerukate, analüüsimist ja otsustamist eeldavate tööülesannete täitmine muutuvates olukordades; laialdased kutsealased teadmised ja oskused, millele lisanduvad kogemused ja vilumused või juhtimisalased teadmised; korraldab ressursside jagamist ja teiste tööd ning vastutab selle eest.


V tase – teadmiste laiendamist, probleemide lahendamist, teaduslike teooriate ja mõistete rakendamist, olemasolevate teadmiste süstematiseerimist, edasiarendamist ja õpetamist eeldatavate tööülesannete täitmine muutuvates olukordades, kõrgel tasemel kutse- ja erialased teadmised, oskused, millele lisanduvad kogemused ja vilumused või juhtimisalased teadmised; korraldab ressursside jagamist ja teiste tööd ning vastutab selle eest.


Kutseoskusnõuded
Üldoskused ja -teadmised – tegevusvaldkondi läbivad nõuded üldistele oskustele ja teadmistele.
Põhioskused ja -teadmised – kutsealal tegutsemiseks vajalikud nõuded oskustele ja teadmistele.
Erioskused ja -teadmised – nõuded oskustele ja teadmistele, mis on seotud spetsialiseerumisega.
Lisaoskused ja -teadmised – soovituslikud oskused ja teadmised, mis toetavad ja laiendavad kutseoskusi või seonduvad lisakvalifikatsiooniga.
Isikuomadused ja võimed – nõuded kutsealal töötamiseks eeldatavatele isiku- ja isiksuslikele omadustele ja füüsilistele võimetele.
Konkreetsete teadmiste ja oskuste tasemete kirjeldused
Algtase – mõistete, faktide ja põhimõtete teadmine; põhiliste töövõtete valdamine.
Kesktase – mõistete ja faktide tõlgendamine ja võrdlemine, seoste loomine; mitmekesiste töövõtete valdamine.
Kõrgtase – seostatud faktide alusel analüüsimine, prognoosimine, järeldamine, üldistamine, hindamine; mitmekesiste keerukate töövõtete valdamine.



3 KUTSESTANDARDIGA SEONDUVAD STATISTILISED KOODID


Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaatori  järgi kuulub raamatupidamine valdkonda

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll