Eesti kohtusse jõudis lahendamiseks esimene Euroopa firma pankrotimenetlus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Euroopa Liiduga liitumine võimaldab Euroopa firmade pankrotiasju arutada Eestis. Esimese taolise juhtumi võttis Rapla maakohtus menetlusse kuu aega tagasi.

Tegemist on Rootsi ettevõtte Rapla Invest AB (kuni 2004. aasta kevadeni Swonco Swedish Oil) filiaaliga Eestis, mille juht ja omanik on tallinlane Kalev Niit. Ajutise pankrotihalduri Terje Eipre kohtule esitatud seletuskirja kohaselt võlgnikul vara Rootsis pole, Eestis on seda vähem kui poole miljoni eest. Seejuures on kohustusi 7,6 miljoni krooni eest, põhilised võlausaldajad on Eesti ettevõtted.


Pankrotiavalduse Rapla Invest AB suhtes esitas kõigepealt möödunud sügisel Stockholmi linnakohtusse üks lepingupartneritest, Küprose firma TNK. Ent Rapla Invest taotles menetluse toomist Eestisse, lähtudes ühest Euroopa Liidu nõukogu määrusest, mille kohaselt on maksejõuetusmenetluse algatamiseks pädevad selle liikmesriigi kohtud, kus asub võlgniku põhihuvide kese. Rapla Investi seisukoht oli, et äriühingu põhihuvide kese on Rapla linn ja Rapla maakond ning seetõttu ei olnud Stockholmi kohtul pädevust asja läbi vaadata.


Möödunud aasta sügisel esitas Rapla Invest pankrotiavalduse Rapla maakohtule, mis esialgu selle tagasi lükkas, siis vaidlustamise tulemusel detsembri algul arutusele võttis, ent uue aasta algul taas määrusega tühistas. Stockholmi kohus on asja arutamisest loobunud, kuna Euroopa Liidu nõukogu määruse järgi ei tohi sama asja mitmes kohas menetleda. Võlausaldajate huve esindav pankrotihaldur Terje Eipre üritab nüüd asja ringkonnakohtu vahendusel taas Raplas menetlusse saada.


Eipre räägib, et juhtum on Eestis mitmes mõttes uudne ja eriline. “Eriline on ta ka advokaatide, sealhulgas kohtunike ja pankrotihaldurite jaoks,” lisab ta. Eipre sõnul on euroseadused Eesti seadustiku lahutamatu osa ning nendega tuleb arvestada, siiani kohaldati vaid Eesti seadusi. Ja esmakordselt on tegemist vaidlusega, mis riigis tuleks pankrotimenetlus algatada.


Rapla maakohtu esimees Indrek Saar ütles, et lõpetas pankrotimenetluse, kuna tema seisukoha järgi ei kuulu asi Eestis arutamisele. “Eesti kohus pole pädev asja lahendama,” leiab Saar.

Rapla Invest AB Eesti filiaali põhitegevus oli naftatransiidi korraldamine ja naftasaaduste vahendamine Venemaalt läbi Eesti teistesse riikidesse koostöös Swanco gruppi kuuluvate äriühingutega. Maksejõuetuse peamiseks põhjuseks on pankrotihalduri sõnul varasema äriplaani luhtumine, kuna lepingupartner TNK Trade Ltd lõpetas tarned Venemaalt. Rapla Investi esindaja, advokaat Raivo Laus ütles, et äri läks untsu siis, kui partneril tulid uued omanikud. Tema sõnul on asja kasulik menetleda Eestis, kuna firma juht asub Eestis ja siin on kulutused väiksemad.

Rapla Invest on raskustes, kuna transiidi käivitamiseks ning sõlmitud lepingute täitmiseks võttis ettevõte laenu ning moodustas transpordiketi, kuhu kuulusid mitmed Eesti firmad. Seoses 2002. aasta juulis katkenud naftatarnetega transiidi-alane tegevus sisuliselt lõppes ning peatus ka majandustegevus. Uue äriplaani käivitamine Eestis võttis aega ja võlausaldajate ning äripartnerite ees jäid kohustused täitmata.


Rapla Invest kaebas küll Vene partneri lepingu lõpetamise Stockholmi Kaubanduskoja Arbitraaþikotta, ent sealt tuli negatiivne otsus ja kohtukulud 5,1 miljonit krooni jäid Rapla Investi kanda.


Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll