Offshore-firmade müügis keeruline aeg

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti üks vanemaid offshore-firmade müüjaid, Enn Heinsoo juhitav Suntiger Five International reorganiseerib oma tegevuse, keerulisi aegu kurdavad ka teised maksuvabade firmade müüjad.

Ametlikes teadannetes ilmunud kuulutuse järgi lõpetab Exempted Company Suntiger Five International (SFI) Eesti filiaal tegevuse. Sellise otsuse langetas ettevõtte direktorite nõukogu oktoobri keskel ja praegu käib neljakuuline likvideerimisprotsess. Filiaal ise asub ühes Tallinna agulipiirkonnas, raudteejaama Tallinn-Väike läheduses.

SFI Eesti filiaali juhataja Enn Heinsoo jäi üsna napisõnaliseks, kuid selgitas, et tegu pole ühinemisplaani ega sooviga Eesti maksuameti käeulatusest pääseda. “SFI oli, on ja jätkab,” rääkis Heinsoo. “Nii meie logo kui ka 12–13 aastat tagasi üles ehitatud süsteem jäävad alles. Ilmnes, et vanade struktuuridega on lihtsalt ebamugav töötada.”


Peakorteriga Londonis asuva Suntiger International Inci teised harukontorid asuvad Lätis, Leedus, Valgevenes ja Moldovas. SFI vahendab Bahama, Belize, Delaware\’i, Briti Neitsisaarte, Nevise, Niue, Panama ja muude maksudelt soodsate piirkondade firmasid.

Äri minemas advokaatide ja audiitorite kätte

“Ega offshore-firmad pole kuhugi kadunud, aga neid ostetakse läbi advokaadibüroode ja audiitorfirmade,” ütles praegu rõivaste jaemüüja OÜ Hoochi Mama juht Heikki Haldre, kes paari aasta eest samuti offshore-ettevõtteid müüs. Haldre rääkis, et juba tollal kaalusid offshore-müüjad maksuameti käeulatusest välja kolimist, kellegagi ühinemist või seniste klientide kaotamist terviklikke maksulahendusi pakkuvatele advokaatidele ning audiitoritele. “Kõik suuremad Eesti firmad kasutavad praegu selliseid lahendusi,” ütles Haldre.


Maksuvabade firmade müüki muutis osaliselt see, et mitmel korral sattus delikaatne info kontrollorganite kätte. Samas avas Euroopa Liitu minek uusi võimalusi maksudes kokku hoida, näiteks Inglismaa ja Taani kaudu, kuid nõudis oma tegevuse plaanimiseks kodusolekut eri riikide maksupeensustes. “Tunnen, et Euroopa Liidu oludes vajaksin ise konsultanti,” rääkis Haldre.

offshore’ide müüjad eitavad turumuutusi

ASi Anri Konsult juht, maksukonsultant Jüri Kalda nentis, et nüüd lasevad ostjad pigem oma advokaatidel või audiitoritel n-ö otse tehases offshore-firmade järel käia. “Ajad on möödas, kus osteti firma ja pisteti lihtsalt otsad vette,” sõnas Kalda. “Advokaadid ja audiitorid on edasi arenenud, neil on rahvusvahelised sidemed ja nad suudavad toimivaid lahendusi välja mõelda.”


“Need on üksikud juhtumid,” kommenteeris Heinsoo jutte turu ümberjaotumist offshore-müüjate ning advokaatide-audiitorite vahel. “Ma ei välista muidugi, et mõni tippklient võib sellist asja oma advokaadilt tellida.”


ASi Kermon konsultandi Priit Porila sõnul pole olulisemate offshore-müüjate ning advokaatide vahel turu ümberjaotamist seni toimunud.


2001. aastal tehtud uuringu järgi käis Eesti ettevõtjate kontrolli all olevatest offshore-ettevõtetest läbi 6 miljardit krooni aastas. offshore-kontodel seisis tol ajal sobivat investeerimisvõimalust oodates 300 miljonit krooni.


Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll