JURIST SELGITAB: Ülemus ei saa lahkumisavaldust kirjutama sundida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

•• Tööandja käskis kirjutada lahkumisavalduse. Mida teha?

Sellisele käsule ei pea alluma. Töötaja, kes ei soovi töölepingut lõpetada, võib jätta lahkumis-avalduse kirjutamata. Seda enam, et omal soovil või poolte kokkuleppel töölepingu lõpetamise korral ei maksta inimesele töötuskindlustushüvitist.
 

•• Küsimus puudutab määramata ajaks sõlmitud töölepingu lõpetamist töötaja algatusel. Töölepingu seaduse § 79 järgi on töötajal kohustus teatada lahkumisest üks kuu ette. Kuidas peaks ettevõte käituma, kui töötaja teatab lahkumisest ette ühe päeva ja vaatamata sellele, et ta ei saa nõusolekut lahkumiseks, enam tööle ei tule? Kas lõpparve peab välja maksma ikkagi tema viimasel tööpäeval?

Tööandja on kohustatud lõpp-arve välja maksma töölepingu lõppemise päeval. Kui tööandja leiab, et töötaja algatusel (omal soovil) ei saa töölepingut enne ühekuulist etteteatamist lõpetada, ei pea ta ka lõpparvet enne ühe kuu möödumist maksma. Töölepingu lõpetamise päev on siis samuti ühe kuu pärast. Omavoliliselt lahkunud töötajalt on tööandjal õigus töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu nõuda hüvituseks keskmist päevapalka iga etteteatamistäht-ajast puudu jääva tööpäeva eest.

•• Töölepingus on palgareal tekst: “Tööandja poolt makstakse töötajale töötasu tükitöö alusel, kuid mitte vähem kui riiklikult kehtestatud kuupalga alammäära ulatuses täistööajaga töötamise korral. Konkreetsed tükitöö määrad lepitakse kokku kollektiivlepingus või mõnes muus dokumendis.‿ On see korrektne?

Kui tükitöönormid ja -hinnad (mitte määrad) on kollektiivlepingu või muu dokumendiga kehtestatud ja need töötajale teatavaks tehtud, siis võib nii olla, va sõnad “täistööajaga töötamise korral‿. Tööajanormis lepitakse töölepingus eraldi kokku, see võib olla kas täis- või osaline tööaeg. Tööandjal ei ole õigust ühepoolselt seda muuta sõltuvalt sellest, kas tööd on anda või mitte. Seega tuleks need sõnad sellest lepingutingimusest välja jätta, kuna need tekitavad väära arusaama, nagu ei peaks töö-andja alampalkagi maksma juhul, kui mingil kuul täistööajaks tööd anda ei olnud. Soovitatav on ka riigi alampalgamäär töölepingus kroonides näidata.

Originaalartikkel

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll