Ettevõtjad jätavad ohutusmärgid teadmatusest paigaldamata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Suur osa ettevõtjatest huvitub tööohutusest alles pärast tööinspektori külaskäiku, põhjendades puudusi oma teadmatusega märgistusnõuetest.

Eesti suurima ohutusmärkide tootja Kolm Lõvi OÜ projektijuhi Merle Raudsoo sõnul ei hooli suur osa ohutusmärkide soetajatest tegelikult tööohutusest, vaid on sundseisus ettevõtet külastanud tööinspektori ettekirjutuse tõttu.


Kuigi väiksem firma võiks seaduses ette nähtud ohutusmärgistuse nõuded täita, kulutades euronõuetele vastavate kleebiste soetamiseks vaid mõnisada krooni, ei kiirusta ettevõtjad sageli ka sellist kulutust tegema.


Tööinspektsiooni tööohutuse peaspetsialist Ants Vurma kinnitab, et kuigi inspektorid ei käi ettevõtetes spetsiaalselt ohutusmärgistust kontrollimas, on neil puuduvate märkide tõttu õigus alustada väärteomenetlust. Tavaliselt tehakse ettevõttele kõigepealt hoiatus ning määratakse puuduste kõrvaldamiseks ühe- või kahenädalane tähtaeg.


Vurma lisab, et suuremad probleemid ettevõtja jaoks võivad puuduvate märkide pärast tekkida mõne tööõnnetuse järel, kui ilmneb, et juhtunu põhjustas hoiatusmärgi puudumine.


Ohutusmärkide kasutamise korra kehtestab sotsiaalministri määrus “Ohumärguannete kasutamise nõuded töökohas” ning mitmed sellele viitavad õigusaktid.


Merle Raudsoo sõnul ei tea ettevõtjad ohutusmärgistuse nõuetest eriti palju. Sageli küsivad kliendid märkide müüjatelt, millistest standarditest nad peaksid lähtuma. Nii Eestis kui ka mujal Euroopas kasutatavad olulisemad märgid on üldjuhul sarnased, kuigi eri riikides võib kasutusel olla ka ainulaadseid märke.

Raudsoo peab tähtsaimaks märgistuse värvuse kokkulangemist, sest see on kõige olulisem näiteks punaste keelu- või siniste kohustusmärkide kiireks visuaalseks eristamiseks.

Liigse kirevuse vältimiseks ning ülevaatlikkuse säilimiseks kasutatakse mitut erinevat ohtu kätkeva allika märgistamisel kujutist, mis viitab esmasele ehk suurimale võimalikule ohule. Näiteks mürgiseid aure eritava ning plahvatusohtliku kemikaali ohutusmärgiks valitakse plahvatusohu märk.


Ohtutusmärk peab olema piisavalt suur, et seda märkaks juba enne ohtlikule alale sisenemist. Märkide suuruse määramiseks on tabelid, millest leiab vajalikule kaugusele sobivate märkide mõõtmed.


Viited ohutusmärkide toojatele leiab tööinspektsiooni veebilehelt www.ti.ee.



 

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll