FIE raamatupidamise ja maksustamise üldpõhimõtted

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

1. Raamatupidamise üldpõhimõtted

FIE on raamatupidamiskohustuslane

Lisaks FIE-le peavad allpooltoodust lähtuma ka notarid, vandetõlgid, kohtutäiturid ja vabakutselised loovisikud.

Raamatupidamisele esitatud nõuded on sätestatud raamatupidamise seaduses ja Raamatupidamise Toimkonna juhendites.

FIE võib oma ettevõtluse raamatupidamises valida kahe erineva arvestusprintsiibi vahel, kasutades kas kassapõhist või tekkepõhist arvestusprintsiipi. Juhime tähelepanu, et ettevõtlustulu ning sellest tehtavate mahaarvamiste arvestamine maksustamisel toimub kassapõhist arvestusprintsiipi kasutades. Viimati nimetatud arvestusmeetod kehtib maksustamisel ka tekkepõhist raamatupidamist kasutavate FIE-de suhtes.

Raamatupidamiskohuslase kohustused sõltuvad sellest, millist arvestusprintsiipi FIE peab. Kassapõhise raamatupidamise puhul ei pea täitma suuremat osa raamatupidamise seadusega sätestatud nõuetest,  mida esitatakse tekkepõhisele raamatupidamisele. FIE, kes peab kassapõhist raamatupidamist, lähtub üksnes raamatupidamise seaduse § 1, 2, 3, (v.a punkt 4), 5, 6 (v.a lõige 3), 7, 9, 10 ja 12 ning muudest Eesti hea raamatupidamistava nõuetest, mis reguleerivad kassapõhist raamatupidamist.

Raamatupidamiskohustuslane on kohustatud:

  • pidama raamatupidamisarvestust selliselt, et oleks tagatud aktuaalse, olulise, objektiivse ja võrreldava informatsiooni saamine tema finantsseisundist, majandustulemusest ja rahavoogudest
  • dokumenteerima kõiki oma majandustehinguid
  • kirjendama algdokumentide või nende põhjal koostatud koonddokumentide alusel kõiki oma majandustehinguid raamatupidamisregistrites
  • tekkepõhise raamatupidamise korral koostama majandusaasta aruande ning muud finantsaruanded
  • säilitama raamatupidamise algdokumente, -registreid, -aruandeid, lepinguid ja muid äridokumente, mis on vajalikud majandustehingute arusaadavaks kirjeldamiseks revideerimise käigus ning muid tulude ja kuludega seotud dokumente seitse aastat.

Kassapõhise raamatupidamisarvestuse korral kajastatakse tulud ja kulud aasta algusest kronoloogilises järjekorras, arvestades raha tegelikku laekumist või tasumist.

Näide 1:
FIE Ants andis OÜ-le Lagle kauba üle ja esitas arve summas 10 000 krooni 2007.a oktoobris. Raha üleantud kauba eest laekus FIE pangakontole 2008.a jaanuaris. Summa 10 000 krooni loetakse FIE 2008.a tuluks.

FIE arvestusperiood on kalendriaasta ja kassapõhist raamatupidamist tegev FIE tõmbab oma tegemistele joone alla kalendriaasta lõpus, olenemata sellest, et osa summasid laekub uuel aastal.

Kassapõhise raamatupidamise registriks on päevaraamat. Tegelikult on päevaraamat algdokumentide registreerimise raamat, mille FIE võib vastavalt oma vajadustele kujundada. Päevaraamatu kujundamisel võib abiks võtta ka tuludeklaratsiooni vorm E, siis on hiljem lihtsam täita tuludeklaratsiooni.

Tekkepõhise raamatupidamisarvestuse korral toimub majandustehingute kajastamine vastavalt tehingu toimumise ajale, sõltumata raha liikumisest. Raamatupidamises võetakse tulu või kulu arvele siis, kui kaup on müüdud või teenus osutatud, olenemata sellest millal nimetatud tehingust raha laekus.

Näide 2:
FIE Oleg andis OÜ-le Puri kauba üle ja esitas arve summas 15 000 krooni 2007.a oktoobris. Raha laekus FIE pangakontole 2008.a jaanuaris. Summa 15 000 krooni näitab FIE oma raamatupidamises 2007.a tuluna, kuid tulumaksu arvestamisel kajastatakse see summa alles 2008.a tuluna.

Tekkepõhise raamatupidamise korral peab FIE pidama eraldi maksuarvestust. FIE on kohustatud pidama tulude ja kuude arvestust selliselt, et maksustatava tulu kindlaksmääramiseks vajalikud andmed oleksid selgelt fikseeritud.

Raamatupidamiskohustuslane on kohustatud kõiki majandustehinguid dokumenteerima ning kirjendama raamatupidamisregistrites mõistliku aja jooksul pärast majandustehingu toimumist selliselt, et oleks tagatud õigusaktidega ettenähtud aruannete tähtaegne esitamine.

Raamatupidamises kasutatav ja maksustamisel kõige olulisemaks on raamatupidamisarvestuse algdokument, mis on majandustehingu toimumist kinnitav kirjalik tõend, millel peavad olema järgmised andmed:
1) dokumendi nimetus ja number;
2) koostamise kuupäev;
3) tehingu majanduslik sisu;
4) tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa);
5) tehingu osapoolte nimed;
6) tehingu osapoolte asu- või elukoha aadressid;
7) majandustehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku allkiri (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingu toimumist;
8) vastava raamatupidamiskirjendi järjekorranumber.

Kui FIE on käibemaksukohustuslane, siis käibemaksuseadus seab algdokumendile omad nõuded.

FIE-l oleks soovitatav enda poolt väljastatavale algdokumendile (nt arvele) kirjutada ka oma isikukood ja registreerimisnumber, et äripartneril oleks lihtsam saada andmeid selle kohta, kas füüsiline isik on FIE-na registreeritud või mitte. Kui äripartneriks on juriidiline isik, siis peab ta kindlasti teadma, kas tegemist on ikka FIE-ga või mitte, sest FIE maksab oma maksud ise, kuid füüsilisele isikule tehtavatelt väljamaksetelt peab üldjuhul tulumaksu kinni pidama ja sotsiaalmaksu tasuma juriidiline isik.

Kõik asjahuvilised saavad X-tee päringute portaali kaudu kontrollida, kas isik on maksukohustuslaste registris FIE-na registreeritud või mitte ja andmed on kättesaadavad reaalajas.

Elektroonsel kujul säilitatavaid algdokumente peab olema võimalik kirjalikult taasesitada.

2. Maksustamise üldpõhimõtted

Tulu- ja sotsiaalmaksu arvestus toimub kassapõhiselt, s.t. arvesse võetakse ainult kalendriaastas laekunud tulud ja tehtud kulud. 

FIE-l tuleb maksude arvestamisel teha vahet, millised maksud ja millal tuleb tal endal maksta olles ise maksumaksja ja juhul, kui FIE on tööandja, siis millised on tema maksukohustused tööandjana. Siinkohal on erinevused nii maksude deklareerimisel, deklaratsioonidel ja maksude tasumise tähtaegadel.

2.1. Tulumaks

Füüsiline isik maksab ettevõtlustulult tulumaksu, sõltumata sellest, kas ta on ettevõtjana registreeritud või mitte. Ettevõtlustulust saab seadusega lubatud mahaarvamisi teha ainult ettevõtjana registreeritud füüsiline isik (FIE).

  • Tulumaksumäär on 21%.
  • FIE tulumaksuga maksustamise periood on kalendriaasta.
  • FIE on kohustatud maksma tulumaksu avansilisi makseid (v.a esimesel maksustamisperioodil või kui ühe kvartali makse suurus ei ületa 1000 krooni või kui ettevõtlus on registreeritud ajutise või hooajalisena või on peatatud).
  • FIE peab esitama tuludeklaratsiooni MTA piirkondlikule struktuuriüksusele hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 31. märtsiks. Maksu- ja Tolliameti e-teenuse vahendusel on võimalik tuludeklaratsiooni esitada alates 15.veebruarist
  • FIE võib olla tööandjaks teistele füüsilistele isikutele ja töötajale tehtud väljamaksetelt tuleb tulumaksu kinni pidada iga kuu ees, millal väljamakse tehti.
  • Töötajale tehtud erisoodustuse tulumaksuga maksustamise periood on kalendrikuu ja tulumaksumäär on 21/79.

Kui FIE on tööandja, siis on ta kohustatud töötajale tehtavatelt väljamaksetelt kinni pidama tulumaksu vastaval maksustamisperioodil kehtiva maksumääraga ning kinnipeetud summad hiljemalt väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks Maksu- ja Tolliameti pangakontole üle kandma.

Kui FIE on teinud oma töötajatele erisoodustusi, siis tuleb tal hiljemalt erisoodustuse andmise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks üle kanda ka erisoodustuse tulu- ja sotsiaalmaks. Samaks ajaks tuleb Maksu- ja Tolliametile esitada tulu- ja sotsiaalmaksu ning kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustuse maksete ja erisoodustuse deklaratsioon (vorm TSD koos lisa 1 ja/või lisa 4).

FIE on tööandjana kohustatud esitama kalendriaasta järgneva aasta 10. aprilliks deklaratsiooni vormi INF 14 juhul, kui ta on oma töötajale maksnud isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise eest hüvitist.

Füüsilise isiku ja tööandja makstava erisoodustuse tulumaksumäärad alates 2006. aastast:

  • 2010. aastal – 21% ja 21/79
  • 2009. aastal – 21% ja 21/79
  • 2008. aastal – 21% ja 21/79
  • 2007. aastal – 22% ja 22/78
  • 2006. aastal – 23% ja 23/77

Füüsilise isiku maksustamisperioodi tulu maksustatakse selle tulu saamise aastal kehtinud maksumääraga, mitte tulu deklareerimise ajal kehtiva maksumääraga.

2.2. Sotsiaalmaks

FIE maksab sotsiaalmaksu oma ettevõtlusest saadud tulult, millest on tehtud seadusega lubatud, ettevõtlusega seotud mahaarvamised. Samuti maksab FIE sotsiaalmaksu oma töötajate eest.

  • Sotsiaalmaksumäär on 33%.
  • FIE ei saa oma sotsiaalmaksu ega sotsiaalmaksu avansilisi makseid näidata ettevõtluse kuludes.
  • FIE ettevõtlustulu sotsiaalmaksuga maksustamise periood on kalendriaasta.
  • FIE on kohustatud maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid neli korda aastas, v.a juhul, kui FIE on riikliku pensioni saaja või alustab või lõpetab tegevuse kvartali jooksul või maksab tema eest sotsiaalmaksu tööandja või riik.
  • Alates 2007. aastast arvatakse sotsiaalmaks ettevõtlustulust maha tekkepõhiselt, jagades ettevõtluse tulu peale kulude mahaarvamist 1,33.
  • FIE maksab oma töötajate eest sotsiaalmaksu igakuiselt, juhul kui ta teeb töötajatele sotsiaalmaksuga maksustatavaid väljamakseid ja esitab deklaratsiooni vormi TSD. Töötaja eest makstud sotsiaalmaksu näitab FIE oma ettevõtluse kuludes vormil E.
  • FIE kui tööandja tehes oma töötajatele erisoodustusi on kohustatud maksma sotsiaalmaksu ka tehtud erisoodustuselt.

Näide:
FIE maksab oma töötajale isikliku sõiduauto kasutamise eest hüvitist kalendrikuus vastavalt määrusele 1000 krooni ilma arvestust pidamata. Veebruari kuus oli sõite tavalisest rohkem ja FIE otsustas maksta 1400 krooni. 400 krooni tuleb tal deklareerida erisoodustusena (kuna sõitude üle arvestust ei peeta) vorm TSD lisa 4 ja maksta tulu- ja sotsiaalmaksu veebruari kuu eest järgmiselt:

400 x 21% = 84 krooni tulumaks ja (400 + 84) x 33% = 160 krooni sotsiaalmaks.

Füüsilise isiku tuludeklaratsiooni ettevõtluse vormil E näitab FIE oma kuludes nii töötajale tehtud erisoodustuse 400 krooni kui ka erisoodustuselt makstud tulumaksu 84 krooni ja sotsiaalmaksu 160 krooni.

2.3. Käibemaks

Kui ettevõtja maksustatav käive (v.a kauba import) ületab kalendriaasta algusest arvates 250 000 krooni, on ettevõtja kohustatud 3 tööpäeva jooksul alates nimetatud suuruses maksustatava käibe tekkimise päevast esitama Maksu- ja Tolliameti piirkondlikule struktuuriüksusele avalduse enda käibemaksukohustuslaseks registreerimiseks.

Maksustatava käibe hulka kuuluvad eelkõige ettevõtluse käigus kauba võõrandamise ja teenuse osutamise tehingute käive, v.a põhivara võõrandamine. Seega ka juhul, kui ettevõtluses kasutatavat põhivara võõrandatakse suuremas summas kui 250 000 krooni, ei tule ennast registreerida käibemaksukohustuslasena. Registreerimiskohustus ei teki ka siis, kui isiku kogu maksustatava käibe moodustab nullportsendise käibemaksumääraga käive (nt ekspordi käive), v.a kauba ühendusesisene käive.

Avaldus käibemaksukohustuslaseks registreerimiseks tuleb esitada ka siis, kui FIE saab Eestis maksukohustuslasena registreerimata välisriigi maksukohustuslaselt KMS § 10 lõikes 2 nimetatud teenust – sel juhul tekib FIE-l teenuse saamise päevast kohustus registreerida end piiratud käibemaksukohustuslaseks.

Kui FIE poolt ühendusesiseselt soetatud kaupade (KMS § 8), välja arvatud aktsiisikaup ja uus transpordivahend, maksustatav väärtus ületab kalendriaasta algusest arvates 160 000 krooni, tekib tal samuti nimetatud piirmäära ületamise päevast piiratud maksukohustuslasena registreerimise kohustus.

Käibemaksukohustuslaseks võib FIE end soovi korral registreerida ka enne eelpoolnimetatud suuruses maksustatava käibe tekkimist.

Registreerimise päevast alates peab ettevõtja lisama võõrandatava kauba või osutatava teenuse maksustatavale väärtusele käibemaksu, arvutama tasumisele kuuluva maksusumma ja esitama käibedeklaratsioone, säilitama dokumente, pidama arvestust ning esitama nõuetekohasid arveid vastavalt käibemaksuseadusele. Käibemaksuga maksustamise periood on kalendrikuu.

  • Käibemaksumäär on üldjuhul 20%, erandjuhtudel ka 9% või 0%.
  • Käibedeklaratsioon tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile maksustamisperioodile järgneva kuu 20. kuupäevaks.

2.4. Töötuskindlustusmakse

Kindlustatu on töötaja, kelle töötasust peab FIE tööandjana töötuskindlustusmakset kinni 2,8% maksustatavast summast (kehtestatud Vabariigi Valitsuse määrusega nr 175 19.11.2009).

FIE kui tööandja maksab kindlustatule tehtud väljamaksetelt täiendava kindlustusmakse 1,4% maksustatavast summast (kehtestatud Vabariigi Valitsuse määrusega nr 175 19.11.2009)

Mõlema makse tasumise kohustus tekib töötajale väljamakse tegemisel. FIE maksab ja deklareerib töötuskindlustusmakse väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks (maksudeklaratsiooni vorm TSD).

FIE ise ei ole kindlustatu ja enda eest töötuskindlusmakset ei tasu.

2.5. Kohustuslik kogumispensioni makse

Kui FIE on liitunud kohustusliku kogumispensioni (II pensionisambaga), peab ta maksma enda eest kohustuslikku kogumispensioni makset.

Makse määr on 2% maksustatavast tulust. Makse summa arvutab Maksu- ja Tolliamet FIE ettevõtlustulu deklaratsiooni (vorm E) deklareeritud maksustatava tulu alusel ja väljastab hiljemalt 30 päeva enne makse tasumise tähtpäeva (01. oktoobrit) maksuteate tasumisele kuuluva summa kohta.

Maksuteatel märgitud summa on FIE kohustatud kandma Maksu- ja Tolliameti pangakontole hiljemalt 01. oktoobriks.

FIE enda eest tasutud kohustuslikku kogumispensioni makset ei ole lubatud ettevõtlustuludest maha arvata ja seda ei kajastata vormil E, vaid kajastatakse vorm A tabelis 9.8.

FIE kui tööandja peab kogumispensioni makse kinni töötajale tehtavalt väljamakselt, juhul ui töötaja on kohustatud isik. Maksumäär on 2% maksustatavast väljamaksest. FIE maksab ja deklareerib kogumispensioni makse väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks (maksudeklaratsiooni vorm TSD).

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll