Muudetud Raamatupidamise Toimkonna juhendite eelnõud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alates 2003.a. detsembrist on Rahvusvaheliste Raamatupidamisstandardite Nõukogu (IASB) muutnud ligi 20 olemasolevat IAS standardit ja võtnud vastu 4 uut IFRS standardit. Lisaks on kaotanud kehtivuse terve rida seniseid standardite tõlgendusi (SIC Interpretations).

Kuna vastavalt raamatupidamise seadusele lähtuvad Raamatupidamise Toimkonna poolt välja antavad juhendid (RTJ-id) rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest, siis osutus möödapääsmatuks ka juhendite muutmine. 2004.a. jooksul vaatab Raamatupidamise Toimkond üle kõik seni välja antud juhendid ja viib need vastavusse muutunud rahvusvaheliste standarditega.

Raamatupidamise Toimkonna juhenditesse sisse viidavad muudatused on eelkõige tingitud järgmistest põhjustest:



  • muutunud IAS/IFRS standarditest tingitud muudatused (nii sisulised muudatused kui muutunud viited uutele IAS/IFRS paragrahvidele);
  • muudatused, mis tuginevad aruande koostajatelt saadud kommentaaridel ja tagasisidemel (näiteks täiendavad selgitused juhendite nõuete kohta, täiendatud või uued näited jne.);
  • üksikud terminoloogilised muudatused ühtlustamaks RTJ-des kasutatavat terminoloogiat IAS/IFRS eestikeelsetes tõlgetes kasutatava terminoloogiaga.

Mõningate juhendite puhul on tegemist vaid vormiliste muudatustega (näiteks muutunud on viited IAS paragrahvidele või üksikud terminid), teiste puhul ka sisuliste muudatustega. Olulisemate sisuliste muudatustena Raamatupidamise Toimkonna poolt 18.10.2004 kommenteerimiseks avaldatud muudetud juhendite RTJ 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10 ja 12 eelnõudes võib esile tuua alljärgnevaid muudatusi.

RTJ 1



  • Muutuvad vigade korrigeerimise põhimõtted. Edaspidi korrigeeritakse tagasiulatuvalt mitte ainult ränku vigu, vaid kõiki olulisi vigu.
  • Lisatud on põhimõtted tehingute arvestusvaluuta valimiseks, aruannete ümberarvestuseks arvestusvaluutast esitusvaluutasse ja välisvaluuta tehingute kajastamiseks.

RTJ 2



  • Täiendavad reeglid pärast bilansipäeva refinantseeritud laenude klassifitseerimiseks lühi- ja pikaajaliseks.
  • Täiendav säte, mis kohustab selliseid laenukohustusi, mida laenuandjal oli õigus bilansipäeval tagasi kutsuda laenulepingus sätestatud tingimuste rikkumise tõttu, kajastada lühiajalistena.
  • Täpsustatud on nõudeid seotud osapoolte kohta avaldatava informatsiooni osas.
  • Muudetud on bilansi, kasumiaruande ja omakapitali muutuste aruande skeeme ja näidiseid, viimaks neid kooskõlla standardi IAS 1 muudatustega ja rahvusvahelise praktikaga.

RTJ 5



  • Alates 31.12.2005 lõpetatakse selliste materiaalse põhivara objektide, mis on soetatud enne 1995.a. või mille soetusmaksumuse kohta puuduvad usaldusväärsed andmed, ühekordse ümberhindluse lubamine.
  • Täpsustatud on reegleid vahetustehingu käigus omandatud materiaalse põhivara arvestuseks.
  • Lisatud on uus reegel, mille kohaselt juhul, kui vara lõppväärtus ületab tema bilansilist jääkmaksumust, lõpetatakse vara amortiseerimine.
  • Muudetud on kriteeriumeid parenduste kapitaliseerimiseks. Edaspidi kapitaliseeritakse kõiki selliseid parendusi, mis vastavad materiaalse põhivara definitsioonile, sõltumata sellest, kas need tõstavad vara tootlustaset kõrgemale algsest tootlustasemest.
  • Uute reeglite kohaselt kehtib immateriaalsete varaobjektide puhul, mis on ostetud eraldi ettevõtte väliste osapoolte käest või omandatud äriühenduste käigus, eeldus, et nende soetamise hetkel on tõenäoline, et ettevõte saab objekti kasutamisest tulevikus majanduslikku kasu. Sellest tulenevalt suureneb oluliselt selliste immateriaalsete varaobjektide hulk, mida kajastatakse bilansis eraldi varaobjektina.
  • Muudetud on reegleid immateriaalse vara amortiseerimiseks. Määramata kasuliku elueaga immateriaalseid varasid (sh firmaväärtus) edaspidi ei amortiseerita, kuid nende väärtuse kontrollimiseks tuleb igal bilansipäeval viia läbi väärtuse test.
  • Täiendatud on vara ja raha genereeriva üksuse väärtuse testi läbiviimise reegleid (olulisimad muudatused puudutavad firmaväärtuse väärtuse testi läbiviimise reegleid).
  • Lisatud on uued reeglid müügiootel põhivara kajastamiseks. Müügiootel põhivara amortiseerimine lõpetatakse ning seda kajastatakse kas bilansilises jääkmaksumuses või õiglases väärtuses (miinus müügikulutused), sõltuvalt sellest, kumb on madalam.

RTJ 6



  • Muudetud on kriteeriumeid soetusmaksumuse meetodil kajastatavate kinnisvarainvesteeringute parenduste kapitaliseerimiseks. Edaspidi kapitaliseeritakse kõiki selliseid parendusi, mis vastavad kinnisvarainvesteeringu definitsioonile, sõltumata sellest, kas need tõstavad vara tootlustaset kõrgemale algsest tootlustasemest.

RTJ 9



  • Uute reeglite kohaselt jagatakse juhul, kui rendileping hõlmab nii maad kui ehitist, rendimaksete miinimumsumma eraldi maa ja ehitise komponendiks, proportsionaalselt nende komponentide õiglaste väärtustega (v.a. teatud juhendis nimetatud erandid); mõlemat komponenti vaadeldakse rendilepingu klassifitseerimisel kasutus- ja kapitalirendiks eraldi.

RTJ 12



  • Täpsustatud on, et riigi raamatupidamise üldeeskirja poolt reguleeritavad raamatupidamiskohustuslased (sh. riigiraamatupidamiskohustuslased ja kohaliku omavalitsuse üksused) lähtuvad omavaheliste majandustehingute ja vahendite ümberpaigutamise kajastamisel riigi raamatupidamise üldeeskirjas sätestatud reeglitest.

Allpool avaldatud muudetud juhendite eelnõudes on kõik sisulised muudatused tähistatud kas läbikriipsutatud tekstina (juhul kui senise juhendi tekst on kustutatud) või allajoonitud tekstina (juhul kui senist teksti on täiendatud). Ebaolulisi või vormilisi muudatusi ei pruugi olla tähistatud.

Raamatupidamise Toimkond ootab kommentaare muudetud juhendite RTJ 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10 ja 12 eelnõudele kuni 18. detsembrini 2004.


RTJ 17 eelnõu kohta ootab toimkond kommentaare kuni 8. jaanuarini 2005.a.

Palume edastada kommentaarid kas otse Toimkonna veebilehel, Toimkonna meiliaadressil easb@fin.ee või postiaadressil Suur-Ameerika 1, Tallinn.



















































Kuupäev Pealkiri Kirjeldus
18.10.04 RTJ 1 (eelnõu) Raamataupidamise aastaaruande koostamise põhimõtted
18.10.04 RTJ 2 (eelnõu) Nõuded informatsiooni esitusviisile raamatupidamise aastaaruandes
18.10.04 RTJ 4 (eelnõu) Varud
18.10.04 RTJ 5 (eelnõu) Materiaalne ja immateriaalne vara
18.10.04 RTJ 6 (eelnõu) Kinnisvarainvesteerig
18.10.04 RTJ 8 (eelnõu) Eraldised,tingimuslikud kohustused ja tingimuslikud varad
18.10.04 RTJ 9 (eelnõu) Rendiarvestus
18.10.04 RTJ 10 (eelnõu) Tulu kajastamine
18.10.04 RTJ 12 (eelnõu) Valitsusepoolne abi
08.11.04 RTJ 17 (eelnõu) Avaliku ja erasektori partnerlusprojektid
26.03.04 Juhendite koostamise kava Raamatupidamise Toimkonna juhendite (RTJ) koostamise kava

Lähiajal avaldatakse Toimkonna veebilehel kommenteerimiseks ka muudetud juhendite RTJ 3, 7 ja 11 eelnõud.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll