Teejuht 2019
Laupäev, 18. August
 

Mida siis tegelikult tähendab "õigus olla unustatud"

Maikuu kauaoodatud 25. kuupäev on nüüd selja taga. Elu läheb omas tempos edasi, märgata võib vaid seda, et tõenäoliselt on igaüks meist saanud varasemast rohkem isikuandmeid puudutavaid kirju.

Veel samal teemal

Meediast on jäänud paljudele inimestele ekslik mulje, et uue isikuandmete kaitse üldmääruse jõustumisega saab igaüks nõuda oma isikuandmete kustutamist ükskõik mis hetkel, täies ulatuses ja ükskõik milliselt andmetöötlejalt.

Ka Creditinfo Eestile saadetavate kirjade sisu on muutunud. Haruldased ei ole kirjad, milles esitatakse erinevaid nõudeid.

 • "Ma ei ole teie klient. Kustutage kohe kõik andmed, mis teil minu kohta andmebaasides olemas on!" – nõuab isik, kes kasutab Creditinfo Eesti eraisikute portaali E-Seif.ee ja on meie lepingulise kliendina ostnud online-keskkonnast raporti paar nädalat tagasi.
   
 • Teine eraisikust klient on pöördumise teemaks kirjutanud suurte tähtedega "Õigus olla unustatud" ning soovib, et päevapealt kustutataks nii temaga sõlmitud E-Seif.ee kasutamisleping kui ka kõik selle lepinguga seotud isikuandmed.
   
 • Isik, kelle maksevõla on pank sisestanud Creditinfo Ametlikku Maksehäireregistrisse, edastab oma tahteavalduse väga konkreetsel toonil: kõik tema kohta registrisse kantud andmed tuleb sealt viivitamata eemaldada ja neid ei tohi kasutada seni, kuni ta pole selleks meile nõusolekut andnud.

Andmesubjektide (eraisikute) taotlusi ja päringuid lugedes tuleb tõdeda, et andmetöötlejana peame edaspidi eriti suurt rõhku pöörama andmesubjektidele nende isikuandmetega seotud õiguste selgitamisel. Eeskätt puudutab see õigust olla unustatud.

Õigus olla unustatud ei ole absoluutne. Isikuandmete kustutamist ei saa nõuda, kui andmetöötlejal on isikuandmete töötlemiseks õiguslik alus ja andmeid on vaja selle eesmärgi täitmiseks, milleks andmeid algselt koguti.

Andmetöötleja ei saa eraisikuga seotud andmeid viimase nõudel kustutada, kui neid andmeid on vaja näiteks lepingu täitmiseks või andmetöötleja juriidiliste kohustuste täitmise tagamiseks. Eraisikuga sõlmitud lepingu täitmine muutub ju võimatuks, kui isikuandmed jäädavalt kustutataks. Kui ettevõtte ja eraisiku vaheline leping lõpeb kas ennetähtaegse ülesütlemise või tähtaja saabumisega – ka sellisel juhul ei saa ettevõte kustutada lepingupooleks olnud eraisiku isikuandmeid. Nimelt kohustab kehtiv raamatupidamise seadus säilitama kõiki lepinguga seotud dokumente 7 aasta jooksul lepingu lõppemisest.

Andmetöötlejal on võimatu täita isiku soov olla unustatud ja kustutada tema andmed, kui isiku ühtesid ja samu andmeid töödeldakse erinevatel eesmärkidel. Nii näiteks ei saa kustutada  isiku nime ja e-posti aadressi, kui neid kasutatakse isiku nõusolekul nii talle uudiskirjade saatmiseks kui ka lepingu täitmiseks – e-posti kaudu edastatakse kliendile arveid ostetud teenuste eest. Toodud näite põhjal saab ettevõte lõpetada isikule uudiskirjade saatmise, küll aga ei saa ta kehtiva lepingu tõttu kustutada ei kliendi nime ega kontaktaadressina kasutatavat meiliaadressi.

Isik võib nõuda oma isikuandmete kustutamist, kui ettevõttel pole nende andmete töötlemiseks õiguslikku alust või seda pole kunagi olnudki ehk andmeid on töödeldud ebaseaduslikult.

Näiteks kui kütuseettevõte kogub eraisikule kliendikaardi vormistamisel koos asjakohaste andmetega ka andmeid isiku elukoha kohta. Milleks elukohaandmeid kogutakse ja kasutatakse, sellest jätab firma eraisiku paraku teavitamata. Et kliendikaart on seotud ID-kaardiga, ei lähe neid isikuandmeid vaja kaardi kohaletoimetamiseks, rääkimata edasisest teenuse osutamisest. Kütusefirma on andmeid kogudes seisukohal, et klientide elukohaandmeid võib tulevikus mingil  otstarbel vaja minna. Sellisel juhul on tegemist isikuandmete ebaseadusliku töötlemisega, mistõttu on eraisikul õigus igal hetkel nõuda nende andmete kustutamist.

Kustutamist võib nõuda ka juhul, kui andmete töötlemine toimub andmesubjekti nõusolekul. Näiteks otseturustuspakkumuste tegemiseks antud nõusoleku võib isik igal ajal tagasi võtta ja nõuda samal ajal selleks eesmärgiks kogutud andmete kustutamist.

Jõustunud üldmäärus paneb andmetöötlejale kohustuse kustutada isikuandmed kohe, kui eesmärk on täidetud, välja arvatud juhul, kui andmete edasiseks säilitamiseks on  õiguslik alus.

Näiteks peab ettevõte, kes on oma klientidele korraldatud ürituse tarbeks kogunud andmeid osalejate toitumiseelistuste kohta (liha, kala või taimetoit), kustutama need andmed kohe, kui üritus on lõppenud. Kui ettevõte seda ei tee, on eraisikul endal õigus nõuda nende andmete kustutamist.

Kuvand, mis on meedias tekkinud ümber "õiguse olla unustatud", tundub küll ahvatlev, kuid igal asjal on kaks poolt. Seega kordame üle eelpool öeldu – õigus olla unustatud ei ole absoluutne. Oma andmete kustutamist ei saa kaks kätt puusal nõuda, selleks on määrusega sätestatud kindlad olukorrad. Kui nõue on põhjendatud, lõpetab andmetöötleja andmete kasutamise ja kustutab need. Ka käesoleva kirjutise sisu on ajendatud sellest, et tagada nii meie klientide hulgas kui ühiskonnas laiemalt selgem arusaam, mida "õigus olla unustatud" sisuliselt tähendab. Loodame, et nii mõnigi postituses kirjeldatud olukord andis teile siiani otsitud vastuse.

Teejuht 2019

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Mis on isikuandmed? 08.08.2018

  Isikuandmeteks loetakse kõiki andmeid tuvastatud või tuvastatava füüsilise isiku kohta, mis väljendavad isiku füüsilisi, psüühilisi, füsioloogilisi, majanduslikke, kultuurilisi või sotsiaalseid omadusi, suhteid ja kuuluvust. Seega tuleb is ...
  Loe edasi..

 • Isikuandmete kasutamise õiguslikud alused 08.08.2018

  Isikuandmete kasutamiseks (töötlemiseks) peab isikuandmete kaitse seaduse kohaselt olema õiguslik alus: 1)  inimene ise avaldab enda andmed või annab nõusoleku: nõusolek on seotud kindla eesmärgiga, ühel eesmärgil kogutud andmeid ...
  Loe edasi..

 • Ettevõtjaportaalis on registreeritud ligi 1600 andmekaitsespetsialisti 01.08.2018

  25. mail hakkas kehtima Euroopa Liidu liikmesriikidele otsekohalduv isikuandmete kaitse üldmäärus, mis on inimesi pannud enam uurima andmekaitse teema kohta. --related-- "Kõigepealt hea on see, et üldmääruse kehtima hakkamine on toonud inimesi lähemal ...
  Loe edasi..

 • Kuidas toimida uues andmekaitseõiguses? 25.07.2018

  Alates 25.05.2018 hakati kohaldama Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärust 2016/679, mis muutis kehtetuks 1995. aastast pärinenud  andmekaitsedirektiiv 95/46. Kuigi üldmäärus on otsekohalduv, jätab ta liikmesriikide seadusandjatele teatud mängur ...
  Loe edasi..

 • Andmekaitsespetsialist oli esimesel poolaastal enimkäsitletud teema 02.07.2018

  Andmekaitse inspektsiooni nõuandetelefoni kõnede arv on käesoleva aasta esimesel poolaastal kahekordistunud võrreldes eelmise aastal sama perioodiga, peamised küsimused olid seotud isikuandmete kaitse ja üldmääruse jõustumisega. --related-- &quo ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal koolitusi

Koolitus Kuupäev Linn Korraldaja
Raamatupidaja ole valmis - Andmekaitse üldmäärus (GDPR) 11.09.2018 Türi ERK - Eesti Raamatupidajate Kogu
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Ernst Young
 • epood
 • Avalik andbemaas
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257397  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
98  Koolitust
22237  Artiklit
52826  Registreerunud kasutajat
36238  Nädalakirja tellijat
33342  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017