Teejuht 2019
Teisipäev, 21. August
 

FIE ettevõtte üleminek ja maksukohustused

Autor
Triin Ahveldt
Advokaadibüroo HansaLaw maksukonsultant
Autor
Gerly Kask
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat

Nagu iga muu ettevõtluse puhul, võib ka füüsilisest isikust ettevõtja ehk FIE puhul tekkida olukordi, kus olemasolevat ettevõtlust soovitakse jätkamise eesmärgil ühelt isikult teisele üle anda. Äriühingute olemuslik abstraktsus võimaldab ühinemisi, jagunemisi ja osade või aktsiate võõrandamist, et ettevõtet ümber kujundada. FIE puhul võib tekitada küsimusi, mil moel on ettevõtluse üleandmine teostatav.

Füüsilisest isikust ettevõtja on füüsiline isik, kes tegeleb ettevõtlusega ja kellele saab kuuluda ettevõte kui majandusüksus. Vahet tuleb teha terminitel ettevõtlus ja ettevõte. Ettevõtlus on isiku iseseisev majandustegevus, mille käigus võõrandatakse kaupa või osutatakse teenust. Ettevõte on majandusüksus, mille kaudu isik tegutseb.

Arvestades, et FIE on ettevõtluse vorm, siis ettevõtluse üleandmine tuleb teha ettevõtte ehk vara ülemineku kaudu. Ettevõtte kui vara üleandmisel võõrandamise teel saab kasutada võlaõigusseaduses sätestatud ettevõtte ülemineku regulatsiooni (§-d 180-185), sõlmida tuleb leping ja koostada võimalikult täpne üleantava vara nimekiri, kus kajastatakse lisaks füüsilistele asjadele ka pangakontod, varasemate perioodide kulud, edasi täidetavad kohustused jms. Registervara tuleb ümber registreerida FIE-lt ülevõtjale. Alates 2011. a kehtib tulumaksuseaduse § 37 lõige 7, mis lubab füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte hulka kuulunud vara maksuvaba üleandmist isikule, kes äritegevusega jätkab. Seda vara ei loeta FIE isiklikku tarbimisse võetuks.

Ettevõtte seadusjärgne üleminek

Keskne küsimus ettevõtte ülemineku puhul on õigusjärglus – ühe isiku õigused ja kohustused lähevad üle teisele isikule. Eristatakse eriõigusjärglust (näiteks kinnisvara müümisel on uus omanik õigustatud maja kasutama, aga ka kohustatud vajadusel maamaksu tasuma) ja üldõigusjärglust. Kui erirõigusjärglus keskendub üksikutele õigustele või kohustustele, siis üldõigusjärglus tähendab, et kõik varem ühele isikule kuulunud õigused ja kohustused lähevad seaduse alusel kogumina üle uuele isikule.

Üheks näiteks üldõigusjärglusest on pärimine. FIE pärija võib otsustada, et ta ei soovi äritegevust jätkata. Sel juhul ettevõtte üleminekut ei toimu, vara käsitletakse pärija eraisikuna kasutusele võetuna ja sellega kaasnevad maksukohustused. Alternatiivina võib FIE pärija otsustada ka ettevõtlusega jätkata, millisel juhul tuleb registreerida end äriregistris FIE-ks või asutada äriühing, vajadusel registreerida ka käibemaksukohustuslaseks ja sellisel juhul on võimalik varem ühele FIE-le kuulunud vara ehk ettevõte üle anda teisele FIE-le või juriidilisele isikule.

Kuna pärimisel tekib üldõigusjärglus seaduse alusel, siis lepingut ettevõtte ülemineku kohta koostama ei pea, kuid siiski tuleb raamatupidamise ja maksuarvestuses dokumenteerida see, mis täpselt üle anti ning mis isiklikku kasutusse võeti. Pärandamisel vara üleminekul isikule, kes jätkab ettevõtte tegevust, kohaldub samuti maksuvabastus (tulumaksuseaduse § 37 lg 7). Maksuseadustest tulenevate õiguste ja kohustuste üleminekule kohaldub maksukorralduse seaduse § 36.

Ettevõtte tehinguline üleminek

Üldõigusjärglus on olemas ka ettevõtte tehingulisel üleminekul – kõik ettevõttele kui majandusüksusele kuuluvad varad, õigused ja kohustused lähevad lepingu alusel ülevõtjale. FIE ettevõtte üleminek teisele FIE-le vormistatakse FIDEK vormi E lisal. Üle saab minna nii FIE ärinimi (ükskõik kas talu nimi või ees- ja perekonnanime sisaldav ärinimi), registrikood kui ka tegevusala ehk ettevõtluse sisu. Ettevõtte omandaja saab soovi korral tegevusalasid äriregistris lisada.

Juhul kui ettevõtte ülemineku eest on üleandjale makstud tasu, tuleb see deklareerida vara võõrandamisest saadud tuluna FIDEK vormil E. Ülemineku aasta kohta esitavad FIDEK vormi E nii FIE ettevõtluse üleandja kui vastuvõtja. Ettevõtte võõrandamisel FIE maksuseadustest tulenevate õiguste ja kohustuste üleminekule kohaldub maksukorralduse seaduse § 37 alusel.

Ärinimi ettevõtluse üleminekul

Füüsilisest isikust ettevõtja ärinimi võib ettevõtluse üleminekul jääda samaks pärimise korral. Võõrandamise korral on FIE eelmise ärinime kasutamiseks vaja üleandja kirjalikku nõusolekut. Täiesti võimalik on olukord, kus FIE Mari Maasikas otsustab oma ettevõtluse üle anda Kaarel Kaldale ja annab vastuvõtjale kirjaliku nõusoleku kasutada FIE Mari Maasikas nime. Sel juhul tohib Kaarel Kalda tegutseda edasi nime all FIE Mari Maasikas.

Arvestades, et FIE ettevõte üleminek võib endas kätkeda nii komplitseeritumaid õiguslikke olukordi (näiteks ühisvarasse kuuluva vara üleandmine) kui ka maksuküsimusi (näiteks vara tasuta üleandmine, kui soetamismaksumusega on ettevõtluse makse vähendatud; üksiku vara üleandmine mitterahalise sissemaksena; varaga tulu teenimine mitmel tegevusalal ja ainult ühe alaga seotud tegevuse üleandmine, jne), siis on mõistlik enne ettevõtte üleminekut teadvustada selle protsessi võimalikke tahke ja läbi mõelda teostus. 

 • Autorid: Triin Ahveldt, Advokaadibüroo HansaLaw maksukonsultant,
 • Gerly Kask, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
 • Allikas: Advokaadibüroo HansaLaw
tarkvara 4

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Füüsilisest isikust ettevõtja või osaühing 28.03.2018

  Mis on plussid ja miinused, kui rääkida tegutsemisest osaühinguna (OÜ) või füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE)? Mis on aastate jooksul muutunud? Kellel on soovitatav olla FIE ja kellele on mõistlik see ettevõtlusvorm ümber registreerid ...
  Loe edasi..

 • FIE maksukalender 2018 14.03.2018

  Millised on need olulised kuupäevad, mis tuleb kõigil FIEdel 2018. aastal kalendris ära märkida? Kindlasti ei tohi unustada tulu- ega sotsiaalmaksu avansiliste maksete tasumise tähtaegu. Samuti on oluline, et ettevõtlusest saadud tulud oleks õigeaegselt deklareeritud.
  Loe edasi..

 • FIE sotsiaalmaksu avansilised maksed 2018. aastal 06.03.2018

  Füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtlusest saadud tulu sotsiaalmaksuga maksustamise periood on kalendriaasta, sest maksustatav ettevõtlustulu selgitatakse välja füüsilise isiku tuludeklaratsiooni alusel üks kord aastas.
  Loe edasi..

 • Eesti Kultuurkapitali stipendiumi maksustamine 07.02.2018

  Kultuurkapitali stipendiume makstakse Eesti Kultuurkapitali seaduse alusel. Eraisikule, kes ettevõtlusega ei tegele, on seaduse alusel makstud stipendium maksuvaba ning seda ei pea deklareerima. Kui stipendiumi saadakse seoses ettevõtlusega, kuulub stipendium ettevõtlustulu hulka ning see tuleb deklareerida.
  Loe edasi..

 • Füüsilisest isikust ettevõtja maksustamise muudatused 2018. aastal 23.01.2018

  1. jaanuaril 2018 jõustunud seadusemuudatused muudavad ka füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) maksustamist. Muudatuste eesmärk on soodustada FIE-na tegutsemist, luues FIE-le äriühinguga sarnase maksuõigusliku keskkonna. --related-- FIE tulud ja kulud ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Eesti Raudtee
 • Rentest
 • epood
 • Dokumendinaidised
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257460  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
100  Koolitust
22247  Artiklit
52834  Registreerunud kasutajat
36231  Nädalakirja tellijat
33332  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017