FIE tegevuse jätkamine osaühingu vormis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paljudel füüsilisest isikust ettevõtjatel tekib aeg-ajalt küsimus, kas oleks mõttekas oma ettevõtlust jätkata osaühingu vormis. Artikkel aitab sellele küsimusele vastust leida ning annab teavet, millele peaks valikut tehes tähelepanu pöörama.

FIE ja OÜ olulised erinevused

Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) Osaühing (OÜ)
Ettevõtluse alustamiseks ega jätkamiseks ei ole kehtestatud minimaalset kapitali suurust. Osakapital peab olema vähemalt 2500 eurot (ÄS § 136). Tegevuse jätkamiseks peab  osaühingu netovara ehk omakapital olema vähemalt pool osakapitalist või vähemalt 2500 eurot (ÄS § 176).
Füüsilisest isikust ettevõtja ärinimi peab sisaldama ettevõtja ees- ja perekonnanime, v.a. juhul, kui ärinimes sisaldub talu nimi (ÄS § 8). Osaühingu ärinime registreerimisel on oluliselt laiemad valikuvõimalused (ÄS ptk 2).
Lubatud on kassapõhine raamatupidamine. Tekkepõhine kahekordse kirjendamisega raamatupidamine on kohustuslik.
Maksustamine toimub kassapõhise raamatupidamise tulemi alusel.
Sotsiaalmaks = (tulud – kulud) / 1,33 x 0,33
Tulumaks 21%
Jaotamata kasumit ei maksustata. Osaühing tasub ettevõtte tulumaksu maksumääraga 21/79 väljamakstud dividendide summalt.
FIE saab oma ettevõtlusest laekunud tulu kasutada vabalt isiklikuks tarbeks. Ettevõtlusest laekunud tulu kuulub osaühingule. Osaühingu majandustegevusest osaühingule laekunud tulu ei saa isiklikuks tarbeks vabalt kasutada.
ÄS § 159. Laenukeeld
Osaühing ei või anda laenu:
1) oma osanikule, kelle osa esindab rohkem kui 5 protsenti osakapitalist;
4) oma juhatuse ega nõukogu liikmele ega prokuristile.
FIE ei saa iseendale maksta töötasu ega (välis)lähetuse päevaraha. Osaühingu osanikule kui osaühingu töötajale saab maksta töö eest töötasu. Osaühingu juhatuse liikmele saab maksta juhatuse liikme tasu ja töötasu. (Välis)lähetuse päevaraha saab maksta osaühingu töötajale ja juhatuse liikmele.
FIE vastutab enda kui ettevõtja kohustuste täitmise eest oma isikliku varaga. Osaühingu omanikud ei vastuta osaühingu kohustuste täitmise eest isikliku varaga, vastutus piirdub ettevõtte osakapitali suurusega.

Nii FIE kui osaühing tuleb registreerida äriregistris, samuti tuleb registrisse kanda registriandmete muudatused.

Nii FIE kui osaühingu vormis tegutsev ettevõtja peavad endale ravikindlustuse tagamiseks aastal 2014 tasuma sotsiaalmaksu vähemalt 91,75 eurot kuus.

Kuna erinevalt osaühingust peab FIE nii sotsiaal- kui tulumaksu maksma sõltuvalt majandusaastas teenitud kasumi suurusest, on suurema kasumi teenimise korral enamasti majanduslikult otstarbekas asendada FIE tegevusvorm osaühinguga.

Otstarbekas tegevusjärjekord, et tagada majandustegevuse järjepidevus ja optimeerida FIE maksusid, on sel juhul:

  • osaühingu asutamine,
  • FIE lõpetamine.

FIE tegevuse lõpetamine pärast OÜ asutamist ei ole seejuures kohustuslik, eeskätt juhul, kui FIE jääb tegutsema teisel tegevusalal, kui hakkab tegutsema asutatav osaühing.

FIE varad

Maksustamise aspektist lähtudes on FIE tegevuse lõpetamisel oluliseks küsimuseks, mis saab FIE tegevuse lõpetamisel tema varadest.

Mis on FIE varad? FIE varadeks on varad, mille soetusmaksumus on kantud FIE kuludesse. FIE, kes soovib oma ettevõtluse lõpetada, peab oma ettevõtluses kasutatavate varade üle otsustama, kas need:

  • võõrandada (müüa);
  • võtta isiklikku tarbimisse;
  • anda üle või pärandada isikule, kes jätkab ettevõtte tegevust (TuMS § 37 lõige 7 alusel);
  • kanda maha, kui hävinud või kadunud varad.

FIE varade müük

Tulumaksuseaduse § 37 lõikes 2 on märgitud: sellise vara võõrandamise korral, mille soetamismaksumuse on maksumaksja oma ettevõtlustulust maha arvanud, loetakse vara müügihind või vahetuse teel saadud vara turuhind maksumaksja ettevõtlustuluks.

Kui vara soetusmaksumus on FIE kuludesse kantud osaliselt, arvestatakse müügitulu ehk tulu vara võõrandamisest FIE tuluks sama proportsiooniga, kui kuludesse kantud osa soetusmaksumusest.

Näide
FIE on ostnud sõiduki, mille soetusmaksumuseks oli 3200 eurot. Soetusmaksumusest 80% ehk 2560 eurot on kantud FIE kuludesse. 20% ulatuses on vara kasutatud isiklikul otstarbel.
FIE müüb sõiduki hinnaga 1000 eurot. Sellest 80% ehk 800 eurot on tulu ettevõtluses kasutatud vara võõrandamisest.


Tulu ettevõtluses kasutatud vara võõrandamisest deklareeritakse vormi E real 1.4.

FIE varade isiklikku tarbimisse võtmine

FIE varad, mis ei ole hävinud ja mida ettevõtluse lõpetamisel ei võõrandata, loetakse isiklikku tarbimisse võetuks. FIE ettevõtlustulule lisatakse selle vara turuhind (TuMS § 37 lõige 4). Isiklikku tarbimisse võetud vara turuhind deklareeritakse vormi E real 1.5. Seega, kui FIE viimase aasta majandustegevuse tulemiks on kasum ning kui kasumit ei korrigeerita eelmiste perioodide kahjumiga, suurendab vara isiklikku tarbimisse võtmine FIE viimase majandusaasta sotsiaal- ja tulumaksukohustusi.

FIE varade üleandmine isikule, kes jätkab ettevõtte tegevust

Tulumaksuseadus võimaldab FIE varade maksustamist FIE tegevuse lõpetamisel vältida, kui FIE varad antakse üle ettevõtte tegevuse jätkajale.

Tulumaksuseaduse § 37 lõikes 7 on märgitud: isiklikku tarbimisse võtmiseks ei loeta füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte hulka kuulunud vara üleandmist või pärandamist isikule, kes jätkab ettevõtte tegevust. Vara üleandmisel maksuvabastuse rakendamise korra kehtestab rahandusminister määrusega.

Alates 1. jaanuarist 2011. a kehtiva tulumaksuseaduse muudatuse järgi ei ole maksuvabastus enam piiratud mitterahalise vara üleandmisega, vaid maksuvabalt saab üle anda ka FIE erikontole kogutud raha. Samuti saab üle anda ettevõtluse tuludest suuremaid kulusid, st järgmistele majandusaastatele edasikantavat kassapõhist kahjumit, mille üle on arvestust peetud vormi E lisatabelis. Rahandusministri 14. juuni 2011. a määrusega nr 30 on kehtestatud sellekohane vormi E lisa “Füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte üleandmine”. Nimetatud lisa ei täideta vara pärimise korral.

Kui FIE vara antakse osaühingule üle mitterahalise sissemaksena, tuleb vara väärtus hinnata vastavalt äriseadustiku §-le 143:

(1) Mitterahalise sissemakse korral hindab sissemakse eseme väärtuse piisavust mitterahalise sissemakse tegemiseks kohustatud osaniku osa nimiväärtusele osaühingu juhatus.
(2) Mitterahalise sissemakse väärtuse hindamisel tuleb aluseks võtta asja või õiguse harilik väärtus.
(3) Kui osaühingu osakapital on vähemalt 25 000 eurot ja mitterahalise sissemakse väärtus ületab 1/10 osakapitalist või kui sellise osaühingu kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist, peab mitterahalise sissemakse väärtuse piisavuse hindamist käesoleva seadustiku §-s 142 sätestatud nõuetele vastavuse osas kontrollima audiitor. /…/

Audiitori hinnangu kohustuslikkuse piir tõsteti 01.01.2011. a jõustunud äriseadustiku muudatustega küllaltki kõrgeks, mis lihtsustab paljudele FIE-dele tema vara osaühingule üleandmise protseduuri.

Alates 01.01.2011. a saab erikontol olevat raha kasutada maksuvabalt äriühingusse rahalise sissemakse tegemiseks. TuMS § 37 lõike 7 alusel üleantud erikonto summat ei loeta erikonto saldo vähenemiseks FIE maksustamise tähenduses.

Hävinud varad

Juhul kui ettevõtluse kuludesse kantud vara on hävinud, kadunud või sedavõrd amortiseerunud, et see turuväärtust ei oma, on võimalik vara maha kanda. Sellisel juhul ei loeta vara isiklikku tarbimisse võetuks. Vara mahakandmiseks tuleb koostada akt või õiend, mis peab sisaldama vara liiki, täpset nimetust, soetamisaega ja soetamismaksumust. Vara hävinemise või kadumise korral tuleks lisada sellekohane teave ning võimalusel ka asjaomaste ametkondade kinnitus vara hävimise või kadumise kohta.

Pange tähele!

  • FIE-na tegutsenud ettevõtja ei pea oma tegevuse jätkamiseks asutama tingimata uut osaühingut. FIE vara võib üle anda ka juba tegutsevale äriühingule, mis muude tegevusalade hulgas jätkab FIE senist tegevusala. Juhul kui sissemakse antakse üle varem asutatud ettevõttele, vormistatakse osakapitali suurendamine.
  • FIE võib äriühingule üle anda ka ainult ühe osa oma ettevõtlusest, näiteks ühe tegevusala ja jätkata FIE-na teis(t)el ala(de)l.
  • Mitterahalise sissemakse korral ei saa osaühingut kiirmenetluse teel äriregistri ettevõtjaportaalis asutada. Mitterahalise sissemakse korral tuleb osaühingu asutamise või osakapitali suurendamise dokumendid allkirjastada notaribüroos.
  • Mitterahalise sissemakse võimalus peab sisalduma ettevõtte põhikirjas (ÄS § 140 lg 1).
  • Asutades osaühingu aastal 2014 äriregistri ettevõtjaportaalis on riigilõivu suurus 185,34 eurot, notaribüroo kaudu asutades aga 140,60 eurot (riigilõivuseadus § 59).

FIE-na käibemaksukohustuse ja ettevõtluse lõpetamine

Käibemaksukohustuslasest FIE esitab maksu- ja tolliametile (MTA) avalduse enda kustutamiseks käibemaksukohustuslaste registrist. Avalduse saab esitada e-maksuametis/e-tollis.

Vastavalt KMS § 29 lõikele 10 tasub maksukohustuslane registrist kustutamisel käibemaksu võõrandamata kaubalt, mille sisendkäibemaksu ta on soetamisel maha arvanud. Kauba maksustatavaks väärtuseks on selle soetusmaksumus, selle puudumisel omahind. Võõrandamata põhivara soetamisel mahaarvatud sisendkäibemaks korrigeeritakse vastavalt põhivara kasutuselevõtust möödunud ajale (KMS § 32 lõige 4). Korrigeerimisperiood on kinnisasja ja sellega seotud kauba või teenuse puhul kümme kalendriaastat, muu põhivara ja sellega seotud kauba ja teenuse puhul viis kalendriaastat.

Käibemaksukohustust ei teki, kui vara antakse üle ettevõtjale, mis jätkab FIE tegevust.

Kui ettevõtja otsustab registreerida asutatud osaühingu käibemaksukohustuslaseks, täidab ja esitab ta MTA-le vastava avalduse, vormi KR. Avalduse saab digiallkirjastada ja saata elektrooniliselt.

FIE esitab äriregistrile lõpetamisavalduse (ÄS § 59). Lõpetamiskannet saab algatada e-äriregistris. FIE lõpetamise kohta tehakse registrikanne avalduses märgitud kuupäeva seisuga. Registripidaja teeb registrikande hiljemalt viiendal tööpäeval pärast kandemäärusele allakirjutamist, kui avaldus ja sellele lisatud dokumendid vastavad seadusele ning on esitatud seaduses lubatud või ettenähtud tähtajal (ÄS § 33).

Maksukorralduse seaduse järgi tuleb lõpetamisest teavitada ka maksuhaldurit. Maksukorralduse seadus § 23 lõikes 1 on märgitud, et käesoleva seaduse §-des 18 (sh FIE), 211  ja 22 nimetatud isikud on kohustatud teatama maksu- ja tolliameti piirkondlikule struktuuriüksusele viie tööpäeva jooksul oma tegevuse lõpetamisest /…./.

Kuna FIE aruandlusperiood on kalendriaasta, esitab FIE oma viimase majandusaasta kohta ettevõtlustulu deklaratsiooni vormi E ikka järgneva aasta esimese kvartali jooksul, hiljemalt 31. märtsiks. Juurdemaksmisele kuuluvad tulu- ja sotsiaalmaks tuleb endiselt tasuda maksustamisperioodile järgneva aasta 1. oktoobriks.

Pange tähele!

  • Enne lõpetamiskande avalduse esitamist on otstarbekas tasuda kõik FIE tegevusega seotud kulud, sest pärast lõpetamise kuupäeva tehtud kulusid enam FIE ettevõtluskulude hulka kanda ei saa.
  • Ettevõtluse tulu, mis laekub pärast ettevõtluse lõpetamist, loetakse FIE tuluks ning kuulub vastavalt deklareerimisele.
  • Kui FIE tegevus lõpetatakse ning FIE erikontol on raha, lisatakse erikontol olev summa viimase tegevusaasta ettevõtlustulule.
  • FIE-na tegutsenud isiku ravikindlustuskaitse lõpeb kahe kuu möödumisel äriregistris kustutamiskande tegemisest (ravikindlustuse seadus § 10 lõige 3).
  • Kui FIE jääb äriregistrist kustutamata, jätkuvad tulu- ja sotsiaalmaksu avansiliste maksete kohustused.
  • Asutatud osaühingu ja MTA vahel tuleb sõlmida e-maksuameti kasutamise leping.
  • Kuna valikuvõimalusi FIE tegevuse osaühingus jätkamisega seotud küsimustes on piisavalt palju, on neis küsimustes sageli otstarbekas eelnevalt konsulteerida pädeva konsultandiga, et leida konkreetsele ettevõtjale optimaalseimad lahendused. Otstarbekas on koostada asutatavale osaühingule just temale sobiv põhikiri ning viia ennast kurssi ka osaühinguid puudutavate maksuaspektidega.

 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll