Hääbuv turg viib Eestist väliskapitali

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ettevõtlusest kui riigi majandusliku edukuse alustalast räägitakse Eestis üha rohkem, millest on olnud palju kasu – seda peegeldab kasvav ettevõtlusega tegelevate inimeste hulk rahvastikust. Oma osa oli selles ka masu sundolukorras, mis suunas paljusid töö kaotanud inimesi ettevõtlusesse, kuid ka riskijulgus ja tegutsemistahe on kasvanud. Rahavastiku loenduse põhjal koguni kaks korda.

Laiemalt vaadates ei ole Eestis asjad siiski hästi. Probleem ei ole mitte Eesti ettevõtjate tasemes, vaid mitmetes väliskeskkonna mõjudes, mida ettevõtjad ise muuta ei saa, pinguta palju tahad. Mõnes valdkonnas saame kõik koos aga päris palju ära teha, et olla ühiselt edukamad. Ettevõtlikkus on selle peamine eeltingimus. Koostöömeel aitab kaasa.

Kahanev rahvaarv (ning vananev elanikkond) on Eesti kõige teravam probleem, millest ülejäänud hädad alguse saavad. Ükski investor ei taha investeerida turule, mis kahaneb. Eriti välisinvestor. Kui tead, et täna on kümme poodi, aga homme on sobiv arv kuus ning ülehomme üks, ei ole see ahvatlev perspektiiv. Eriti seetõttu, et maailmas on väga palju riike ja kohti, kus trend on vastupidine. Maailma rahvaarv ju kasvab, mitte ei kahane nagu Eestis, Euroopas ja arenenud lääneriikides. Kasumi kõrval eeldavad investorid ja ettevõtjad, et kasvaks ka turuväärtus, ja mitte vähe. Eesti seda hetkel pakkuda ei suuda. 

Tallinn on parem kui Riia 

Välisinvestorite põgenemine Eestist ei ole hirm, vaid karm tegelikkus. Meile meeldib mõelda, et rahvuslik kapital võtab tagasi selle, mis meile kuulub, kuid kas tõesti annavad välismaalased heal meelel ära midagi, mis on väga väärtuslik? Vaevalt. Justkui odavalt Eesti ettevõtjatele tagasi antud meie kunagised kroonijuveelid on tundunud neile perspektiivitud. Perspektiivituks peavad nad ka Eestit kui riiki, kuid kas meie saame, tahame ja suudame sellega leppida? Mitte mingil juhul! Meie võimalus on seda negatiivset trendi muuta.

Kindlasti on kapitalil rahvus ning Eesti ettevõtjate indu tõsta taas au sisse eesti rahvuslik lennukompanii, tuleb vaid tunnustada. Kuid sedagi võimalust ei ole meile kätte mänginud mitte karmis rahvusvahelises turuheitluses saavutatud võit, vaid selles selge allajäämine.

Eesti on väljastpoolt vaadates nagu ääremaa talu, kus pensionärina ehk elada saab, aga mitte rohkem. Igal aastal jääb mõni talu tühjaks ja paremal juhul saab kunagi kellegi suvemajaks, kelle ajud alalisest töörügamisest kesksuvel paar nädalat kodust keskkonnavahetust vajavad.

Kõlab ehk liiga rahvuslikult, kuid loomulikult peavad Tallinnas olema paremad lennuühendused kui on Riias. Logistika on esimene võti, mis kasvava rahvaarvu (ja turu) kõrval ettevõtlust kohale meelitab. Seda on tõestanud mitmed EY poolt läbi viidud rahvusvahelised Euroopa või üksikute riikide atraktiivsuse uuringud.

Indrek Neivelt märkis äsja ERRi portaalis avaldatud arvamusloos, et kapital liigub sinna, kus on tarbijad või tublid ja targad inimesed. Eestisse on tarbijaid iseenesestmõistetavalt väga juurde vaja. Nende puudus on meil meeletu. Tublisid ja tarku inimesi veel on, kuid eriti noorema põlvkonna tublid ja targad inimesed liiguvad sinna, kus elavad tarbijad – Londonisse, New-Yorki ja vaikselt ka Aasiasse… 

Meil on sama ilus kui Alaskal 

Eesti elukeskkond on veetlev, kuid veetlev elukeskkond on ka Alaskal. Sellest ei piisa, kuna tsivilisatsiooni hüvedest me loobuda ei taha/ei suuda/ei oska. Nende pakkumiseks on vaja kriitilist arvu inimesi, kes omavahel kaupu ja teenuseid vahetavad. Siin, Eestis. Mitte ainult Tallinnas ja Harjumaal, vaid ka Võrus ja Hiiumaal.

Tugev kohalik ärikeskkond loob head eeldused ka rahvusvaheliseks läbilöögiks. TansferWise ja CrabCAD on ilmekad näited. Ettevõtjaks ei sünnita, vaid saadakse. Meil on teisigi rahvusvahelise haardega eesti ettevõtjad, kes on endas ettevõtlikkuse pisiku avastanud pigem juhuslikult, töö käigus. Me peame lihtsalt olema avatumad ning valmis pingutama. Julgema minna ja vallutada.

Kui Eesti demograafiliste probleemidega tegeleb, saame neist pikemas perspektiivis ehk võitu. Heaolu suurendamiseks on vajalik kogu ühiskonna kirg selle saavutmiseks – läbi töö ja töökuse. Kui mõned aastad tagasi viis EY Euroopa 500 juhtiva ettevõtja hulgas läbi uuringu, millega püüti teada saada, mis neid ühendab, siis selgus, et kõik olid väga erinevad isiksused, erinevas vanuses, erinevast soost, põlvkonnast, erineva haridusega. Kuid neid ühendas töökus, pühendumine.

Alati ei ole ettevõtjaks olemine kerge, eriti kui keskkond Sind ei soosi. Peame tegutsema vaatamata Venemaa sanktsioonidele, Ukraina sõjale, epideemiale Aafrikas, majanduslikule stagnatsioonile Euroopas ja Soome majanduse madalaseisusule. Särasilmselt ja kirglikult. See ei olegi nii lihtne.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll