swedbank
Kolmapäev, 21. Veebruar
 

Kas 50% osanik saab äriühingut teise osaniku ja juhatuse liikme omavoli eest kaitsta?

Autor
Anna Liiv
Advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat

50%-50% osalusega äriühingud toimivad edukalt ja mõlemat osanikku ja juhatuse liiget rahuldavalt üksnes seni, kuni suhted on head.

Julgen väita, et paljudes 50-50 osaühingutes saab ilus aeg ükskord otsa ja kaks teravnenud suhetega võrdset hääleõigust omavat osanikku on õnnetu kooslus, mis lakkab funktsioneerimast ja viib suure tõenäosusega ka äri endaga põhja. Toon alljärgnevalt ühe sagedasema probleemi kahe juhatuse liikme korral ning annan soovitusi, kuidas seda kõige lihtsamalt ja kiiremalt lahendada.

Toon alljärgneva näite. Sõbrad Peeter ja Karl ajavad koos äri. Suhete teravnedes hakkab enamasti üks osanikust juhatuse liige oma õigusi kuritarvitama, olgu selleks meie näites Karl, ning teine osanik Peeter tahaks ennast ja osaühingut sellise omavoli eest kaitsta. Enda kogemusest tean, et tihti on rohkem tahtva ja õigusi kuritarvitava osaniku panus tagasihoidlikum, mistõttu teise osaniku jaoks paistab tekkinud olukord eriti ülekohtune.

50% häältest ei piisa mitte ühegi otsuse tegemiseks

Kõige otstarbekam ja efektiivsem lahendus on oma õigusi kuritarvitava osaniku kontrolli all oleva juhatuse liikme (tihti on tegemist sama isikuga või on osanikuks sama äripartneri teine ettevõte) juhatusest eemaldamine. Teadupärast on juhatuse liikme tagasikutsumine osanike üldkoosoleku pädevuses. Osanike koosoleku otsused võetakse vastu häälteenamusega. Ja siin leiab omavoli ohvriks langenud osanik end olukorrast, kus 50% häältest on sama hea kui 0. Tema 50% ei ole enamus ning teha ei olegi justkui midagi, sest on ilmne, et teine osanik talle soodsa juhatuse liikme tagasikutsumise poolt ei hääleta.

Võib muidugi loota, et teine osanik Karl jätab üldkoosolekule ilmumata, mis annab seejärel muutusi soovivale osanikule Peetrile õiguse kutsuda kokku korduskoosolek, mis oleks otsustusvõimeline ka üksnes tema 50% häältega ning kuhu teine osanik samuti ei ilmu, kuid sellise õnne tõenäosus on nullilähedane. Seega puudub 50% osalust omaval osanikul seaduspärane ja korrektne võimalus osanike otsuse kaudu "vabaneda" tülikast ning oma õigusi kuritarvitavast juhatuse liikmest.

Juhatuse liikme tagasikutsumine kohtu kaudu on suuresti vormistamise küsimus

Õnneks pole olukord siiski lootusetu ning appi tuleb kohtusüsteem. Vähemalt 10% osalusega osanikul on õigus nõuda juhatuse liikme tagasikutsumist kohtu poolt. Taolistes vaidluses on hagejaks osanik, kes juhatuse liiget tagasi tahab kutsuda. Kostjaks on aga see osaühing, kus juhatuse liige tegutseb. Seega kuigi sisuline vastasseis on kahe osaniku vahel, on formaalselt vaidlus osaniku ja osaühingu vahel. Kuigi see võib näida kummaline, on selline vaidluse lahendamise kord see päästerõngas, mida osanik vajab.

Peetri soov on, et Karl ei oleks enam juhatuse liige OÜ-s Sõprade äri. Selleks esitab OÜ Peetri Firma kui osanik hagi OÜ Sõprade äri vastu ning nõuab Karli kohtu kaudu tagasikutsumist. Korrektselt vormistatud ja põhjendatud hagi võtab kohus menetlusse ning edastab kostjale OÜ Sõprade äri.

Peeter on samuti OÜ Sõprade äri juhatuse liige, seega saades hagi kätte esitab OÜ Sõprade äri (Peetri poolt esindatuna või Peetri poolt volitatud advokaatide kaudu) kohtule avalduse hagi õigeksvõtmiseks. See tähendab, et OÜ Sõprade äri ei vaidle hagile vastu. Menetlusseadus on hetkel selline, et juhul kui kostja hagiga nõustub ja võtab selle õigeks, peab kohus hagi rahuldama. Hagi rahuldamine tähendab aga selles vaidluses, et kohus teeb otsuse, millega kutsub Karli OÜ Sõprade äri juhatuse liikme kohalt tagasi. Peetri eesmärk on saavutatud ja Karli omavolile piir pandud.

Aga huvide konflikt?

Tõsi, siinkohal võib tekkida küsimus, ega Peeter huvide konfliktis ei tegutse. Ei saa välistada, et tegutseb. Samas tuleb silmas pidada, et ülal kirjeldatud viis ühingut kahjustava juhatuse liikme tagasi kutsumiseks ongi see viimane õlekõrs, millest kinni haarata siis, kui midagi muud ei toimi ning teise juhatuse liikme tegevus ja osanike konflikt ähvardab äri hävitada.

Oluline on ka silmas pidada, et Karli juhatuse liikme kohalt tagasikutsumine ei mõjuta mistahes viisil tema kontrolli all oleva OÜ Karli Firma kui osaniku õigusi, sh õigust teabele ning eelkõige õigust dividendidele vastavalt osanike otsustele.

Kokkuvõtteks

 • 50-50 osaühingud ei ole pikas perspektiivis jätkusuutlikud ning soovitame tungivalt valida mõni teine osaluste jaotus.
   
 • Juhul kui 50-50 osalus on vältimatu, on kirjeldatud olukord ennetatav, kui sõlmida läbimõeldud osanike leping.
   
 • Osanikevahelise vastasseisu tekkimisel on ülalkirjeldatud päästerõnga rakendamiseks aeg kriitilise tähtsusega, kuivõrd mõlemal osanikul on võrdväärsed võimalused teise juhatuse liikme kohtu kaudu tagasi kutsumiseks.
andmekaitse marts 2018

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kuula Marketingi Instituudi Turundusraadiot 20.02.2018

  Internetipõhine "Turundusraadio" jagab nõu erinevatel aktuaalsetel turunduse, müügi ja mainekujundusega seotud teemadel. Saadet juhivad Marketingi Instituudi juht ja turunduskonsultant Anu-Mall Naarits ning suhtekorraldaja Raul Kalev. Saade uueneb teisipäeva hommikuti kell 10.00.
  Loe edasi..

 • Kuula Vikerraadio saadet Ettevõtlusminutid 20.02.2018

  Saade valmib koostöös Kaubandus-Tööstuskojaga. Kuulake igal esmaspäeval kell 13.05 (Uudis+ sees).
  Loe edasi..

 • Uus kohustus ettevõtetele – isikuandmete töötlemise register 15.02.2018

  Ettevõtte andmekaitsespetsialist ütles, et uue isikuandmete kaitse määrusega tuleb meile kohustus pidada töötlustoimingute registrit. Kas see tähendab, et peame edaspidi sinna registrisse iga liigutuse kirja panema, kui kellegi isikuandmeid oma töös kasutame?
  Loe edasi..

 • Minu andmed – kütus andmemajandusele? 12.02.2018

  Euroopa Liidus käimasoleva andmekaitsereformi kandev idee on anda üksikisikule tagasi kontroll enda andmete üle, mis sotsiaalmeedia ja internetipõhiste teenuste ajastul on kippunud käest libisema.Olukorras, kus me ammu enam ei suuda jälgida, milliseid andmeid erinevate teenuseosutajate juures kokku kogutakse ja kuidas neid meie huvides (või meie vastu?) kasutatakse, küsitakse üha sagedamini, kas privaatsus ongi surnud.Andmekaitse üldmäärus annab üksikisikule õiguse küsida andmete töötlejalt teda puudutavaid isikuandmeid ja nõuda, et andmete töötleja edastaks need ise otse teisele isikuandmete töötlejale.Teenuseosutajale tähendab see, et klient tuleb koos tema kohta kogutud andmetega otsese konkurendi juurde aidata.
  Loe edasi..

 • Ärivaidluste lahendamise kolm võimalust – milline valida? 24.01.2018

  On suurepärane, kui vaidlused, kui need tekivadki, õnnestub lahendada pooltevaheliste läbirääkimiste teel. Samas tuleb paratamatult ette ka vaidlusi, kus kokkulepet ei sünni ja vaja on erapooletut abi lahenduseni jõudmiseks. Kõige tuntum viis äriva ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
« Veebruar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 20
Töötunde kuus 157
Riigipühad: 24.02

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas koostate juba puhkuste ajakava?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Rikets Hulgi
 • SimplBooks
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
252925  Foorumi postitust
345  E-poe toodet
87  Koolitust
23089  Artiklit
52429  Registreerunud kasutajat
36145  Nädalakirja tellijat
33359  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017