Teejuht 2019
Teisipäev, 14. August
 

Kasulikud soovitused üürilepingu pooltele

Autor
Erki Vabamets
Advokaadibüroo TRINITI partner ja vandeadvokaat

Üürileping võib ühel hetkel muutuda teie äri piiravaks koormaks. Ärge pange ennast teadmatusest või kiirustamisest raskesse olukorda. Pange tähele neid soovitusi ja tehke targem otsus.

Tehke ruumidest lepinguperioodi alguses fotosid. Nii saate hiljem tõendada ruumide seisukorda.

Pange kalendrisse meeldetuletus, et näiteks 14 kuud enne lepinguperioodi lõppemist lepingu uuesti läbi loeksite. Sageli on lepingu pikendamise õigus seotud etteteatamisega, nt 6 või 12 kuud.

Veenduge, et saate lepingut lugedes aru, kuidas jaguneb remondi- ja hoolduskohustus. Tihti on see reguleeritud mitmes erinevas lepingupunktis ja need on omavahel vastuolus. Proovige mõne näite alusel olukord n-ö läbi mängida, et kes peab tegema ja kelle kulul. See kehtib üldiselt kõikide lepingupunktide kohta – proovige sõnastus täita mingi näitliku olukorraga.

Mõtelge läbi lepingu ennetähtaegse lõpetamise vajadus ja pöörake lepingu sellele peatükile erilist tähelepanu. Kui lepingus on loetelu, millal on õigus leping üles öelda ja selle lõpus on sõnad "ja muudel seadusest tulenevatel juhtudel", siis see tähendab, et kohaldub ka kõik see, mis on seaduses kirjas jne.

Üürnik – teatage üürileandjale viivituseta, kui toote ruumidesse asju (seadmed, masinad vms), mis ei kuulu teile, nt liisinguvara. Nii välistate selle vara suhtes üürileandja pandiõiguse.

Üürileandja – kasutage julgelt pandiõigust, kui üürivõlg on muutunud kriitiliseks. Vahetage lukud ja ärge enam üürnikku ruumidesse lase. Kuigi seaduse järgi on pandiõiguse teostamine (ehk asjade kinnipidamine) lubatud vaid siis, kui üürnik tahab ära kolida või ruumides leiduvaid asju ära viia, siis praktikas "töötab" lukkude vahetus hästi. Üürnik ei taha, et vara oksjonile läheb ja maksab võla kiiresti ära. Pärast on aga aega küll vaielda selle üle, kas üürnik tõesti hakkas välja kolima või see lihtsalt tundus üürileandjale nii.

Leppige kokku, kas ja kuidas toimub üürniku tehtud parenduste hüvitamine.

Leppige kokku, milline peab olema ruumide seisund nende tagastamisel. Lause "Peab tagastama ruumid seisundis, mis vastab asja lepingujärgsele kasutamisele", ei pruugi olla piisav. Puuraugud seintes, kraabitud põrand, lõhutud nurgad jne – kas see on harilik kulumine või kes kordategemise kinni maksab.

Üürileandjale on kasulik välistada vastutus uue omaniku eest. Pange tähele, et seaduse järgi jääb endine üürileandja vastutama uue üürileandja lepingurikkumise eest kolme aasta jooksul nagu käendaja. Seda siis juhul, kui hoone omanik vahetub.

Välistage lepingutingimuste muutmise nõudeõigus puhuks, kui muutuvad lepingu sõlmimise aluseks olnud asjaolud või määrake sõnaselgelt, milliste asjaolude muutumine selleks õigust ei anna, nt muudatused majanduskeskkonnas, üürihindade järsk suurenemine või langus jne. Seda eriti pika tähtajaga lepingute puhul.

Kui tekib vajadus leping varem lõpetada, siis teatage soovist ette nii pikalt kui vähegi võimalik. Sellega vähendate kahjunõuet enda vastu ja panete teisele poolele kohustuse tegutseda. Seadus keelab enesekahjustamise. Tuleb hakata otsima uut üürnikku või üüripinda ja kui te enda aitamiseks midagi ei tee, siis võib kohus teie kahjunõuet vähendada.

Üürileandja – kirjutage lepingus selgelt lahti, kuidas arvutatakse kahju, kui üürnik ütleb lepingu ennetähtaegselt üles. Näiteks, et sellisel juhul loetakse kahjuks lepingujärgse üüri ja uue üürniku vähem makstud üüri vahe; kes kannab ruumide ümberehitamise kulud, kui töid on vaja teha, et pinnale uut üürnikku leida; kuidas arvutatakse kahju, kui uut üürniku ei leita näiteks kuue kuu jooksul ning üürileandja otsustab hoone müüa jne. Siis on kohtus lihtne kahju suurust tõendada.

Kui ikkagi erimeelsused tekivad, siis leppige kokku. Täna viletsana tunduv kompromiss on tihti parem kui kolme aasta pikkune kohtuvaidlus. 

tarkvara 1

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kaughasartmängu korraldamine 01.08.2018

  Kaughasartmäng on hasartmängu korraldamise viis, kus mängu tulemus selgitatakse elektroonilisel seadmel ja mängija saab mängus osaleda elektroonilise sidevahendi, sealhulgas telefoni, interneti ja meediateenuste vahendusel. Kaughasartmänguks ei peeta hasartmängu, ...
  Loe edasi..

 • Maksuvõlgade tasumise solidaarsus ning kolmanda isiku vastutus 24.07.2018

  Jagunemisel, ühinemisel või ümberkujundamisel osalevad äriühingud vastutavad ühingu kohustuste täitmisel võlausaldajate ees solidaarselt.
  Loe edasi..

 • Ärikliendi e-teenuste konto loomine 23.07.2018

  E-maksuameti/e-tolli teenuste kasutamiseks tuleb Maksu- ja tolliametiga sõlmida e-maksuameti/e-tolli kasutamise leping. Lepingu sõlmimisega saab äriklient endale e-maksuameti/e-tolli konto. Konto kasutamiseks ärikliendi nimel annab ärikliendi esindaja volitused fü&u ...
  Loe edasi..

 • Uuest aastast ei ole tarbijatele lubatud kilekotte tasuta jagada 18.07.2018

  Paljud kaupmehed on pöördunud kaupmeeste liidu poole küsimustega seoses uue pakendiseaduse nõudega, mis puudutab tarbijatele tasuta jagatavate plastkandekottide keeldu. Seaduse nõuete täpse täitmise kindlustamiseks küsis liit selgitust keskkonnaministeeriu ...
  Loe edasi..

 • Volituste andmine e-PRIAs 18.07.2018

  Alates 27. juunist 2018. a toimub volituste andmine nii vana kui ka uue e-PRIA teenuste kasutamiseks keskselt uues portaalis. Mis kliendile muutus? Oluline! Ainult vanas e-PRIAs antud esindusõigused kaotasid alates 27. juunist kehtivuse ja klient peab uues portaalis andma uuesti volitused v ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Ernst Young
 • epood
 • Dokumendinaidised
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257334  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
91  Koolitust
22237  Artiklit
52812  Registreerunud kasutajat
36232  Nädalakirja tellijat
33338  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017