auto koolitus
Kolmapäev, 20. Juuni
 

Kuidas vältida sümboolse hinnaga tehingu tagasivõidetavaks osutumist

Autor
Anna Liiv
Advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat

Kui pankrotihalduri või kohtutäituril ei ole enam võlgniku vara nõuete rahuldamiseks, pöörduvad pilgud võlgniku varasemate tehingute poole – ega mõni vara ei ole liialt odavalt võõrandatud, et see nüüd tagasi võita ja tagasi saadud vara arvelt võlgniku kohustusi täita. Kuigi see võib olla soovitud tagajärg võlausaldajatele, ei ole see enamasti midagi, mida sooviksid tagasivõidetava tehingu osapooled.

Tehingu tagasivõitmise peamine eeldus on esiteks pankrotivõlgniku või täitemenetluse võlausaldaja huvide kahjustamine ja teiseks tehingu teise poole teadmine sellisest huvide kahjustamisest.

Kokkuvõtvalt on seega tagasivõidetavad tehingud, mis on tehtud meelega vara väljaviimiseks, et selle vara arvelt kohustuste täitmist vältida, tihti on sellised tehingud sümboolse hinnaga. See omakorda loob kujundi, et kõik sümboolse hinnaga tehingud on kindlasti võlgnikku kahjustavad. See ei ole nii. 

Sümboolne hind ei tähenda automaatselt võlgniku huvide kahjustamist, aga seda eelkõige juhul kui tehing vastab mõnele alljärgnevale tingimusele.

1. Tehing on komplekstehing ehk tehingute kogum, näiteks kompromissleping, millega lahendatakse isikute ringi omavahelised suhted ammendavalt ning tehingu osaks on ka sümboolse hinnaga vara võõrandamine.

On oluline silmas pidada, et tehingu kõik elemendid oleksid omavahel seotud nii, et tehingut ei saaks osadeks jagada – st et üht elementi tehingust ei oleks ilma ülejäänud elementidega sõlmitud. Sellisel juhul kujuneb vara tegelik hind tehingu kõikide elementide väärtusest, ehk sellest, mida võlgniku tehingu alusel kogumis vastu sai, milleks võib olla:

 • võlgniku või võlgnikuga seotud isiku kohustustest vabastamine või nõuete puudumise kinnitamine;
   
 • võlgniku või võlgnikuga seotud isiku muu varaga kaasnevate erimeelsuste ammendav lahendamine;
   
 • võlgniku või võlgnikuga seotud isikule laenu (ennetähtaegne) tagastamine jmt.

2. Tehingut ei tehtud võlgniku võlausaldajate huvide kahjustamiseks.

 • Tehingu ettevalmistamine toimub pikema perioodi vältel.
   
 • Tehingu pooled peavad sisulisi läbirääkimisi, vaidlevad ja "kauplevad" omale välja paremaid tingimusi ning esitavad vastastikuseid nõudeid.
   
 • Tehingu eesmärk on objektiivselt muu, näiteks soov väljuda ärist suhete mittetoimimise tõttu (st võõrandada osalus ja lõpetada kõik ärilised lahtised suhted).

3. Tehingut ei teinud lähikondsed.

 • Lähikondseteks loetakse perekonnaliikmeid (abikaasa, elukaaslane, vanemad, lapsed) ja äriühingute kaudu seotud isikuid (äriühingu juhatuse ja nõukogu liikmed, osanikud ja aktsionärid selle äriühingu suhtes, kontserni kuuluvad äriühingud).
   
 • See, kas äripartnerid (näiteks 2 juhatuse liiget/2 osanikku) on omavahel lähikondsed on vaieldav ning sõltub mitmetest asjaoludest, kuid pelgalt osanikeks olemise fakt isikutest lähikondseid ei tee.
   
 • Isikuid, keda seadus otsesõnu lähikondseteks ei nimeta, näiteks 2 osanikku omavahel, saab lähikondseteks lugeda üksnes siis, kui saab tuvastada nende majanduslikus mõttes kooskõlastatud tegevust ning ühist huvi võlgniku võlausaldajate kahjustamiseks. Seda huvi ja tegevust saab omakorda välistada ülal viidatud pikkade läbirääkimiste ja tingimuste kauplemisega, sest kui isikutel on tegelik huvi kiiresti vara liigutada, siis tingimuste üle vaidlusi ei peeta.

Sümboolse hinnaga tehingu tegemisel tuleb seega silmas pidada ülal välja toodud elemente, et mitte leida end hiljem ebameeldivas olukorras, kus pankrotihaldur või kohtutäitur asub tehingut kohtu kaudu tagasi pöörama, kui tehingu sümboolne hind on tegelikke elulisi asjaolusid arvestades olnud põhjendatud ning tehingut ei tehtud eesmärgiga tehingu ühe osapoole võlausaldajate kahjustamiseks.

abiks aastaaruande koostajale

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Sanktsioonid aastaaruande esitamata jätmisel 19.06.2018

  30. juunil on 2018. aasta majandusaasta aruande esitamise tähtaeg. Paljudel on aruanne juba esitatud, paljudel veel ees, kuid paljudel võib jääda aruanne tähtaegselt ka esitamata.
  Loe edasi..

 • Kuula Marketingi Instituudi Turundusraadiot 19.06.2018

  Internetipõhine "Turundusraadio" jagab nõu erinevatel aktuaalsetel turunduse, müügi ja mainekujundusega seotud teemadel. Saadet juhivad Marketingi Instituudi juht ja turunduskonsultant Anu-Mall Naarits ning suhtekorraldaja Raul Kalev. Saade uueneb teisipäeva hommikuti kell 10.00.
  Loe edasi..

 • Alates 1. augustist 2018 tuleb registreerida mahutid, milles hoitakse või ladustatakse kütust 13.06.2018

  Alates 1. augustist 2018 kehtima hakkava vedelkütuse seaduse § 193 lg 1 kohaselt peab isik, kelle omandis on 10 m3 mahuga või suurem statsionaarne mahuti, milles hoitakse, ladustatakse või kavatsetakse hoida või ladustada alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriakts ...
  Loe edasi..

 • Ebaproportsionaalsed dividendid 04.06.2018

  Osast tulenevad varalised õigused kuuluvad osanikule ja seaduse järgi makstakse osanikule osa kasumist võrdeliselt tema osa nimiväärtusega.Osanike kokkuleppel on võimalik aga sellest üldreeglist kõrvale kalduda ja anda osanikele erinevad dividendiõigused. Sellised kokkulepped ei saa olla fikseeritud osanikelepingus, vaid peavad selgelt kajastuma ühingu põhikirjas.Ebaproportsionaalse dividendi õiguse kehtestamisel tasuks läbi mõelda, kas tegemist on üksnes tähtajalise kokkuleppega või kehtib kokkulepe mõne tingimuse saabumiseni ja vastavad eeldused ühemõtteliselt põhikirjas ka kajastada.
  Loe edasi..

 • Alkoholi reklaam 01.06.2018

  Reklaamiseaduses jõustusid 1. juunil 2018. a alkoholi reklaami muudatused, mille peamine eesmärk on kaitsta rahvatervist, vähendada alkoholitarbimisest tulenevat sotsiaalset-, majandus- ja tervisekahju ning tagada lastele ja noortele toetav keskkond kasvuks ja arenguks.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Juuni 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 165
Riigipühad: 23.06 ja 24.06

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Liandre
 • RE Kinnisvara
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256172  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
82  Koolitust
22353  Artiklit
52737  Registreerunud kasutajat
36237  Nädalakirja tellijat
33383  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017