Osade registreerimine lihtsustab tehingute tegemist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Osaühing on mõeldud lihtsas, mugavas ja kättesaadavas vormis äritegevuseks. Osa võõrandamise tehingu läbiviimiseks on lihtsaim viis osade registreerimine Eesti Väärtpaberite Keskregistris (edaspidi EVK).

Kui osad on EVKs registreerimata, peab osa võõrandamistehing (samuti ka osa võõrandamise eelleping, tagatisleping või pandileping) olema notariaalselt tõestatud. Notari selgitused aitavad kindlustada, et lepingupooled mõistavad tehingu tagajärgi ega tee läbimõtlematuid ja kiirustatud otsuseid. Samas eeldab osa võõrandamine notariga tehingu kooskõlastamist, notariaja kokkuleppimist, notari juures käimist ja notaritasu maksmist ehk teisisõnu üldjuhul rohkem vaeva, aega ja ka raha.

Kui osanikud soovivad, et osa võõrandamistehingu sõlmimine oleks lihtsam ja kiirem, on võimalus valida osade võõrandamiseks aktsiaseltsi aktsiatega sarnane õiguslik režiim ning registreerida osaühingu osad EVKs. Sellisel juhul osa võõrandamistehingule notariaalne vorminõue ei kehti ning osa võõrandamine toimub (kasvõi suulise) lepingu alusel EVK vahendusel elektroonselt.

Sisuliselt piirdub tehingu teostamine müüja poolt oma väärtpaberikonto haldurile korralduse esitamisega osa ostjale ülekandmiseks ning ostja omakorda enda väärtpaberikonto haldurile korralduse osa müüjalt vastu võtmiseks.

Tõsi, osaühingul tuleb maksta EVKle teenustasu nii osade registreerimiselt (30 eurot) kui osade hoidmiselt (tavapäraselt 48 eurot aastas). Samas, kulusid tuleb kanda ka osade registrivälisel pidamisel, kui osa notariaalsel pantimisel või võõrandamisel tuleb tasuda notaritasu ja vajadusel äriregistri kande muutmise riigilõivu (näiteks 30 000 eurot maksva osaga tehingu tegemisel on notaritasu 53 eurot ja äriregistri kande muutmise tasu 18 eurot).

Ehkki osaühingu osade registreeritus EVKs toob kaasa mõningaid lisakohustusi (eelkõige EVKS § 21 lõikes 2 nimetatud asjaoludest teavitamine), on osade EVKs registreeritusest osanikele tulenev kasu ja ka mugavuseelised sageli suuremad. Registreerimine tagab osade lihtsama ja mugavama tsiviilkäibe, suurema õiguskindluse ning osanike nimekirja suurema usaldusväärsuse, välistades seeläbi osaühingu juhatuse poolt osanike nimekirja tehtud ekslikest kannetest tingitud vaidlused.

Artikkel on avaldatud advokaadibüroo Glikman, Alvin & Partnerid tehingute ja ärinõustamise e-teatajas august 2015.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll