Merit Tarkvara
Kolmapäev, 18. Juuli
 

Enne kinnisvara ostmist sõlmitav broneerimisleping

Autor
Anna Liiv
Advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat

Kinnisvara ostuprotsessis on tavapärane nii ostja kui müüja soov kindlustada paberil kavatsus tehing sõlmida, nimetades seda paberit broneerimislepinguks. Müüja soovib üldjuhul saada broneerimistasu, mis hiljem müügilepingu sõlmimisel arvestatakse ostuhinna hulka. Kui müügitehing toimub, siis broneerimislepingust probleeme üldjuhul ei tõusetu. Kui müügitehing jääb aga ära, osutub broneerimisleping ja broneerimistasu suureks tüliõunaks.

Kui broneerimisleping ei sisalda väga kitsast tingimuste hulka ning kasvõi kaudselt viitab tulevikus sõlmitavale müügilepingule, on broneerimisleping tühine. See omakorda tähendab, et lepingus kokkulepitul ei ole õiguslikku tähendust ning tühise lepingu alusel makstud broneerimistasu tuleb tagastada.

Kinnisvaraga kaasnevate tehingute põhitõed

Kinnisvaraga ostu-müügilepingutele on seaduse alusel ette nähtud kohustuslik notariaalne vorm. Notariaalne peab olema ka kinnisasja müügilepingu eelleping ehk leping, millega pooled kohustuvad tulevikus sõlmima müügilepingu eellepingus kokkulepitud tingimustel. Muus vormis sõlmitud leping on tühine. Broneerimislepingule seadus kohustuslikku vormi ette ei näe, mistõttu on tavaline sellise pealkirjaga kokkuleppe sõlmimine enne kinnisvara ostu müüki. Siiski ei päästa kavala nimetuse kasutamine sisult eellepingule vastaval lepingul kohustuslikust vorminõudest ja seeläbi lihtkirjaliku lepingu tühisusest.

Broneerimislepingu tavalised tingimused peaksid olema üldistatuna müüja kohustus mitte müüa kõnealust kinnisvara kellelegi kolmandale isikule ja ostja kohustus maksta selle mittemüümise eest tasu. Tavapäraselt lisatakse broneerimislepingusse aga ka tingimus, et müügilepingu sõlmimisel arvestatakse broneerimistasu ostuhinna sisse ning et müügilepingu mittesõlmimisel jääb broneerimistasu igal juhul müüjale.

Kas broneerimisleping on üldse võimalik?

Riigikohus on hiljutises otsuses tsiviilasjas 2-16-8456 selgitanud ja analüüsinud, kas ülal kirjeldatud tingimustele vastav kokkulepe on kinnisasja müügi eelleping, mis peab olema notariaalne, või pelgalt broneerimisleping. Vastavalt Riigikohtu seisukohale võivad ühes lepingudokumendis sisalduda nii broneerimisleping kui ka kinnisasja omandamise eelleping. Kinnisasja müügilepingu eellepingu sisuks on müüja kohustus võõrandada kinnisasi tulevikus ostjale. Kinnisasja broneerimislepingu sisuks on aga müüja kohustus jätta teatud aja vältel broneerija kasuks kinnisasi võõrandamata ja tasu võidakse maksta üksnes kinnisasja broneerimise eest.

Olemuslikult, kui broneerimislepingu pealkirja kandev leping sisaldab ka viidet tulevikus sõlmitavale müügilepingule ja broneerimistasu ostuhinna sisse arvestamises, ei ole enam tegemist pelgalt broneerimislepinguga hoolimata lepingudokumendi nimetusest, seega kehtib sellisel lepingule ka notariaalse vormi nõue ja lihtkirjalik leping on tühine.

Riigikohus on selgitanud, et erandina saab seega broneerimisleping kõne alla tulla siis kui täidetud on 3 tingimust:

 • tasu makstakse tõesti üksnes kinnisasja n-ö broneerimise eest, s.t selle eest, et müüja müügiobjekti mingil ajavahemikul kolmandatele isikutele ei müüks;
   
 • ostjal ega müüjal ei tohi olla kohustust hiljem kinnisasja omandada või võõrandada;
   
 • broneerimistasu suurus ei tohi ületada üksnes broneerimise eest mõistlikult makstavat summa.

Riigikohus on ühtlasi selgitanud, et kui on kokku lepitud broneerimistasu jäämine teisele poolele müügilepingu sõlmimata jäämisel, viitab see, et tegelikult on tegemist kinnisasja müügi eellepingu või juba müügilepinguga, mis peab aga olema notariaalselt tõestatud.

Aga päriselus?

Olgugi, et õigusteoreetiliselt on broneerimislepingu mõiste ja peamised tingimused arusaadavad, on keeruline ette kujutada üksnes broneerimisele suunatud lepingu sõlmimist praktikas. Kinnisvara omandamise protsessis ei ole osapoolte, eelkõige aga ostja huvi, pelgalt see, et müüja perioodil X kinnisasja kellelegi ei võõrandaks. Ostja huvi on, et müüja võõrandaks kinnisasja talle ja et broneerimistasu sisalduks ostuhinna sees.

Seega on päriselus keeruline ette kujutada, et sõlmitakse broneerimislepinguid, mis vastavad Riigikohtu poolt loetletud tingimustele ega hõlma mistahes viisil tulevikus sõlmitavat müügilepingut, mis on poolte tegelikuks huviks.

Järelikult vaatamata broneerimislepingu nimetuse kasutamisele tuleb enne kinnisasja omandamist sõlmitavaid lepinguid, mis kasvõi natuke viitavad kinnisasja ostmise ja müümise kohustusele tulevikus, lugeda kinnisasja omandamise eellepinguteks, millele kehtib kohustuslik notariaalne vorminõue. See omakorda tähendab, et päriselus osutuvad broneerimislepingu pealkirja kandavad lihtkirjalikud lepingud tavaolukorras tühiseks ning juhul, kui müüki ei toimu, on ostjal õigus tühise broneerimislepingu alusel makstud tasu müüjalt tagasi nõuda.

Seotud märksõnad: kinnisvara, kinnisvaratehing
tarkvara 4

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Finesta
 • KPMG
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256882  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
94  Koolitust
22180  Artiklit
52783  Registreerunud kasutajat
36227  Nädalakirja tellijat
33348  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017