auto koolitus
Kolmapäev, 23. Mai
 

Gucci kott ainult 100 eurot

Autor
Karolina Ullman
NJORD Advokaadibüroo partner, vandeadvokaat
Autor
Triin Kaurson
NJORD advokaadibüroo juristi abi

On muutunud liigagi tavaliseks, et inimesed tellivad veebikaubamajadest võltsitud tooteid, mõtlemata, et tellijal lasub samuti kohustus veenduda, et tegemist ei ole võltsinguga.

Lisaks tekitatakse selliste ostudega majanduslikku kahju nii kaubamärgi omanikule, kui ka riigile saamata jääva maksutulu näol. Samuti toetatakse kaudselt kuritegelikku tegevust, mis omakorda soodustab nõudlust võltsitud kaubamärkidega toodangu järele. Lisaks võivad mõned tooted olla kahjulikud ka tarbija tervisele nagu näiteks võltsitud ravimid, aga ohtlikuks võivad osutuda ka erinevad mürgisest plastikust pakendid või mänguasjad.

Odav hind ei kaalu üles kõiki riske

Ettevõtted tähistavad enda tooteid kaubamärkidega ja seda põhjusega. Kaubamärgid suurendavad tarbijate kindlustunnet ostu sooritamisel. Ettevõte saab anda tarbijatele lubaduse toote kvaliteedi, seaduslikkuse, turvalisuse ja usaldusväärsuse kohta tähistades enda tooted vastava kaubamärgiga.

Kindlasti on võltstoodete oluliselt odavam hind üks peamiseid põhjuseid, mis ahvatleb tarbijat  ostma võltskaupu ja miks mõnikord isegi teadlikult eelistatakse võltskaupu. On muidugi juhtumeid, kus tarbija ei ole teadlik, et on tellinud võltskaupa, kuid toote uskumatult madal hind on esmane indikaator, mis peaks kahtlust äratama. Ilmselgelt ei maksa originaal Gucci käekott või Rolexi käekell 100 või 1000 eurot.

Võltsitud kauba hävitamine

Eestis on intellektuaalomandi õiguste kaitsmise organiteks politsei- ja piirivalveamet ning maksu- ja tolliamet. Karistusseadustik reguleerib kaubamärgi õiguste rikkumise kohta käivaid süütegusid ja nende karistusmäärasid vastavalt: kaubamärgiomaniku ainuõiguse rikkumise ning võltskaubaga kauplemise eest on ettenähtud rahaline karistus või kuni kolmeaastane vangistus ja juriidilise isiku puhul rahaline karistus.

Isegi kui tellija on tellinud võltstoote ainult isiklikuks kasutamiseks ega plaani võltskaubaga kaubelda, paneb ta siiski toime kaubamärgiomaniku ainuõiguse rikkumise, mis on karistatav.

Kui tellitud toode jõuab Eestisse ning äratab kahtlust, et tegemist võib olla võltsitud kaubaga, siis maksu- ja tolliametil on õigus selline kaup tollis kinni pidada. Maksuhalduril endal ei ole pädevust ega õigusi hinnata, kas toode rikub kaubamärgi omaniku õigusi või mitte ja seega paluvad nad vastavat infot kaubamärgi omanikult endalt. Kaubamärgi omanikule saadetakse muu hulgas info kinnipeetud kauba omadustest ja kogusest, kauba päritolust ja kauba saajast. Lisaks on tavapäraselt kaasas ka pildid kaubast, et kaubamärgi omanikul oleks kiiresti võimalik tuvastada, kas kaup on võltsitud.

Lisaks on kaubamärgi omanikul võimalik määrata endale esindaja, kellele maksu- ja tolliamet annab iga kord kauba kinnipidamisest teada. Kaubamärgi omanikul tuleb reeglina 10 tööpäeva jooksul teavitada, kas tegemist on võltsitud kaubaga ja kas ta soovib kauba hävitamist. Maksu- ja tolliamet võib kauba hävitada üksnes siis, kui kaubamärgi omanik on andnud selleks selge nõusoleku.

Kaubamärgiomaniku õigus esitada nõue ainuõigust rikkunud isiku vastu

Kuivõrd maksu- ja tolliamet edastab kaubamärgi omaniku esindajale ka info kauba saaja kohta, siis tavapäraselt võtab kaubamärgi omaniku esindaja ühendust ka temaga. Kontakti eesmärk on teavitada tellijat, et kaup on intellektuaalomandi õigusi rikkuv ja kaubamärgi omanikul on õigus esitada kaubamärgi ebaseadusliku kasutaja vastu nõue hüvitise tasumiseks, mille suurus sõltub konkreetsest kaubast ning selle kogusest.

Lisaks karistusõiguslikele sanktsioonidele, mida võib rakendada avalik võim, võib kaubamärgiomanik esitada kaubamärgiseaduse järgi hagi ainuõigust rikkunud isiku vastu: tahtlikult või hooletuse tõttu tekitatud varalise kahju, sealhulgas saamata jäänud tulu kohta ning nõuda teose õigusvastase kasutamisega tekitatud varalise ja mittevaralise kahju hüvitamist.

Seega, enne veebiportaalist tellimist, on esmalt oluline veenduda, et tegemist ei oleks võltskaubaga, kuna see võib endaga kaasa tuua nõuded tekitatud kahju hüvitamiseks. Kindlasti aitab tellitava toote päritolu hinnata toote hind. Seetõttu peaksid tellijad olema eriti tähelepanelikud veebikaubamajadest toodete tellimisega, kuivõrd tellitud kaup võib olla võltsitud ja sellele võivad järgneda seaduses ettenähtud sanktsioonid.

 • Autorid: Karolina Ullman, NJORD Advokaadibüroo partner, vandeadvokaat,
 • Triin Kaurson, NJORD advokaadibüroo juristi abi
 • Allikas: NJORD Advokaadibüroo OÜ
Seotud märksõnad: kaubamärk, võltsitud kaup
RMP auto koolitus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Mida teha, et koju pääseda? 14.05.2018

  Kinnisasja omanikud peavad enamasti kokku puutuma naabritega ja nendega ka arvestama. Tihtipeale põrkuvad kinnisasjade kasutamisel naabrite huvid ja nägemused ning võib tekkida olukordi, mis sõbralikud suhted pea peale pööravad. Naabritevahelised vaidlused on &uum ...
  Loe edasi..

 • Et elulookirjeldus kandideerimisel jalgu ei jääks 08.05.2018

  Kas mõnikord tundub müstiline, et kuigi teatud ametikohale kandideerimine peaks minema kui lepase reega, saate eitava vastuse? Kogemust ju on, oskustest ka puudu pole, kuid ometi pole potentsiaalne tööandja teist vaimustuses. Olete varem mõelnud, et vahest jääv ...
  Loe edasi..

 • Lapsehoidja-koduabilisele makstavalt tasult tuleb maksud maksta 03.05.2018

  Riigikogu kiitis kolmapäeval, 2. mail 2018. a heaks välismaalaste seaduse muudatused, millega võetakse üle Euroopa Liidu õpi- ja teadusrände direktiiv, mis lihtsustab EL mittekuuluvatest riikidest pärit teadlaste ja üliõpilaste liikumist Euroopa Liidus.
  Loe edasi..

 • Elukoha müügi maksuvabastus 30.04.2018

  Tulumaksuga ei maksustata eluruumi, mida maksumaksja kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana. Seadus sätestab ka lisatingimuse, et maksuvabastus rakendub ainult ühele müügitehingule kahe aasta jooksul.
  Loe edasi..

 • Eluasemelaenu intresside mahaarvamine maksustatavast tulust remonditööde korral 25.04.2018

  Õiguskantsler on tuginevalt talle esitatud avaldusest saatnud maksu- ja tolliametile päringu seoses maksuhalduri praktikaga, et viimane ei aktsepteeri tulumaksuseadusest tulenevat õigust arvata maksustamisperioodi tulust maha eluasemelaenu intresse, kui laenu on kasutatud eluaseme remondiks ja töid on tehtud ehitusprojekti alusel.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
Merit iPhone
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« Mai 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.05 ja 20.05

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Careria
 • Hansaplant
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
255439  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22197  Artiklit
52723  Registreerunud kasutajat
36286  Nädalakirja tellijat
33470  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017