Investeerimise korduma kippuvad küsimused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kõik märgid näitavad, et algaval investeerimishooajal huvi investeerimise vastu järjest kasvab. Seetõttu koondasime kokku peamised vastused küsimustele, mida alustajad investorid LHV klienditoele investeerimise kohta esitavad.

Kuidas alustada?

Investeerimist võiks alustada “kuiva trenniga”. LHV võimaldab avada virtuaalkonto, kus saab väärtpaberitehinguid teha reaalse rahaga riskimata. Kindlasti tasub käia LHV investeerimiskooli loengutel ning teha tutvust investeerimisõpikuga ja finantsportaaliga fp.lhv.ee.

Kas mul on võimalik kanda teisest pangast väärtpaberid oma kontole LHV-s?

Kõige lihtsam viis on teha makseta väärtpaberikanne. Selleks algata korraldus internetipangas, alajaotuses “Raha kasvatamine”.

NB! Väärtpaberite makseta ülekande teostamiseks edasta ülekande order kindlasti ka vastaspoole kontohaldurpangale! Tehingukorraldus peab olema identne vastaspoole tehinguga.

Kontohalduri vahetuseks või makse vastu väärtpaberikande tegemiseks tuleks tulla kontorisse või pöörduda täpsema info saamiseks meie klienditoe poole.

Kui suurte kuludega pean arvestama, kui soovin osta näiteks Tallinna börsil oleva ettevõtte aktsiaid?

Balti väärtpaberite haldamise eest LHV tasu ei võta. Küll aga tuleb tasuda aktsiate ostmisel ja müümisel teenustasu, mis on 3 eurot + 0,2% tehingusummalt.

Milliste väärtpaberitega saan veel LHV Panga vahendusel kaubelda?

LHV Pank vahendab kõiki peamisi väärtpaberiturge. Populaarsemad turud lisaks Balti turgudele on USA, Kanada, Saksamaa, Skandinaavia, Ühendkuningriigi ja Venemaa aktsiaturud. Tuletisinstrumentidest on enamasti eelistatud USA optsioonid ja futuurid, kuid ka CFD-d ja valuutapaarid on populaarsust kogumas. Väiksemat riski soovivad investorid saavad teha tehinguid fondiosakutega nii fondihaldurite juures kui ka otse börsil.

Kellele on mõeldud kauplemisplatvormid?

LHV võimaldab kiiret ligipääsu maailma valuuta- ja väärtpaberiturgudele läbi kahe platvormi:

  • LHV Trader ja
  • LHV Broker.

Need on esmaklassilised töövahendid aktiivsele kauplejale, kes teeb välisbörsidel üle viie tehingu kuus.

Mis vahe on turuhinnaga ja limiithinnaga orderil?

Turuhinnaga orderit tasub kasutada juhul, kui soovitakse orderi kindlat täitmist ja täitmise hind ei ole esmatähtis. Sisestatud order saab õige hinna alles pärast orderi täitmist, seega võib tekkida üsna suur vahe algselt loodetud hinna ja reaalse täitmishinna vahel.

Limiithinnaga orderi puhul tuleb määrata limiithind, kui soovitakse osta odavamalt või müüa kallimalt turuhinnast. Limiithinnaga orderi edastamisel tuleb arvestada võimalusega, et sobiva hinna puudumisel jääb order täitmata või see täidetakse ainult osaliselt.

Mis on investeerimiskontosüsteem?

Investeerimiskontosüsteem on eraisikule mõeldud soodsam maksusüsteem, millega saab väärtpaberitelt teenitud kasumite maksustamist edasi lükata. Tulumaksu tuleb maksta vaid juhul, kui süsteemist võetakse välja rohkem raha, kui sinna raha kantakse. Uuri lähemalt maksuhalduri kodulehel SIIN.

Kuidas saan avada investeerimiskonto?

LHV-s eraldi investeerimiskonto nimetusega kontot ei ole. Väärtpaberitehinguid saab teha oma arvelduskontol, kui nõustuda investeerimisteenuste osutamise tingimustega. Konto tuleks registreerida investeerimiskontona Maksu-ja Tolliametis ning deklareerida juba sissemaksete tegemise aasta tuludeklaratsioonis.

Vajalik EVK konto

EVK konto on Eesti Väärtpaberikeskuses avatud konto, mida on vaja Balti väärtpaberite (sh kolmanda samba pensionifondi) hoidmiseks. Konto avamine on LHV-s tasuta.

Raha saab kasutada kahe päeva pärast

Aktsiate ostmisel ja müümisel liiguvad raha ja aktsiad tegelikult alles kahe pangapäeva pärast (Euroopa aktsiate puhul) ning seetõttu saab aktsiate müügi korral raha kontolt välja kanda alles kahe pangapäeva möödudes aktsiate müümisest. Uue ostutehingu saab sisestada kohe, sest ka ostmiseks vajalikku rahasummat läheb vaja kahe pangapäeva pärast.

Allikas:  LHV Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll