Maksumuudatused yle Eesti
Esmaspäev, 23. Oktoober
 

Kes on pensionipõlveks valmis ja kes mitte?

Autor
Kristjan Tamla
Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees

2017. aasta alguses kinnitas valitsus pensioni I samba (riigieelarvest jooksvalt rahastatav) reformikava. See sisaldab väga erinevaid elemente, mis ühel või teisel määral puudutavad kõiki Eesti inimesi, kelle sissetulekult tasub tööandja sotsiaalmaksu.

Miks oli vaja muudatusi?

Planeeritavate muudatuste juurpõhjuseks on kohati tüdimuseni korrutatud tõsiasi, et maksumaksjate osakaal jääb elanikkonnas iga aastaga üha väiksemaks. Tagasihoidlikumat tähelepanu on aga saanud reformikava, millega püütakse vähendada pensionide erinevust keskmisest rohkem ja vähem teenivate inimeste vahel.

Eesti kolmesambalises pensionisüsteemis sõltub pensioni suurus erinevatest komponentidest. Lisaks töötatud aastate ja palgalt makstud sotsiaalmaksu eest saadavale I samba pensionile, lisandub paljudel inimestel vanaduspõlves täiendav sissetulek II ja III sambasse kogutud säästudest. Seetõttu tuleb hinnangu andmisel vaadata kõiki neid komponente.

I sammas hakkab vähem sõltuma palga suurusest.

Kas kõrgem sissetulek tähendab ka suuremaid sääste?

Analüüsides Swedbanki 55–60-aastaste ja erineva sissetulekuga klientide rahalisi sääste, koorub välja mitu kohati ootamatut tõsiasja. Esiteks selgus, et keskmist ja kaks korda kõrgemat palka teenivate inimeste säästude erinevus on suhteliselt väike (keskmiselt u 3000 eurot). Kui säästudest maha arvestada pangalaenud, mida on rohkem kõrgema sissetulekuga inimestel, siis keskmine netosäästude erinevus nende sissetulekugruppide vahel väheneb vaid 2000 euroni. Lisaks selgus, et veel väiksem on II ja III sambasse kogutud säästude erinevus (keskmiselt 800 eurot).

Arvestades säästude suhteliselt väikest erinevust, siis lähiajal ei ole pensioniikka jõudvate inimeste sissetulekutes oodata väga suuri lahknevusi. Keskmist ja sellest kaks korda suuremat palka teeniva inimeste I ja II sambast saadav pension erineb vaid u 130 eurot kuus. Seejuures tuleb suurem osa sellest vahest just I sambast saadava pensioni arvelt.

Kõrgem sissetulek ei taga kõrgemat pensionit

Kolmesambaline pensionisüsteem jõustus Eestis alles 15 aastat tagasi. Paljudele lähiajal pensionile minevatele inimestele ei ole see olnud ilmselt piisavalt pikk aeg, et pensionisääste koguda. Võib eeldada, et edaspidi erinevad keskmise ja keskmisest kõrgema palgaga inimeste pensioniea sissetulekud mõnevõrra rohkem II ja III sambasse kogutud vara arvelt.

Seda erinevust hakkab aga üha jõulisemalt tagasi hoidma aasta alguses vastu võetud reformipakett, sest I sambast saadav pension hakkab sõltuma üha vähem teenitud palga suurusest.

Kindlasti pole keskmist palka teeniva inimese oodatav pension paljude jaoks piisav. Veel suurem on sissetuleku langus pensioniikka jõudmisel 1,5–2 korda keskmisest rohkem teenival inimesel. Täiendavaid sääste on täna kõige rohkem puudu eelkõige selles sissetulekugrupis. Selleks, et pensioniikka jõudes ei ootaks ees ebameeldivalt suur sissetulekute langus, on lihtsaim võimalus selle vältimiseks suurendada säästmist maksusoodustusega III sambasse.

Loe lisaks: Kõik, mida sa peaksid praegu teadma Eesti pensionisüsteemi uuendamise kohta

 • Autor: Kristjan Tamla, Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees
 • Allikas: Swedbank
tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Säästmine või investeerimine, kumba eelistada? 23.10.2017

  Säästmine ja investeerimine on mõlemad vajalikud tegevused, mis aitavad inimesel tulevikus olla rahaliselt tugevam, elada paremini ja turvalisemalt. Mõlemad nõuavad distsipliini ja pingutust, et tarbida olevikus veidi vähem ning elada kokkuhoidlikumalt.
  Loe edasi..

 • Kui ehitad eramaja – meelespea nii tellijale kui ehitajale 17.10.2017

  Eraisikust eramuehituse tellija (edaspidi tellija) ja ehitaja sõlmivad reeglina töövõtu-, käsundus- või võlaõigusliku lepingu, kus lepitakse kokku töö ulatus, tingimused, tähtajad, tasumine ja garantii. Lepingu olemasolu on tellijale g ...
  Loe edasi..

 • Viie päevane haigus vähendab sinu palka viiendiku võrra 16.10.2017

  Sügise saabumisega on kohale jõudnud ka iga-aastane haigestumiste kõrgperiood. Keegi meist ei taha enda või oma pereliikme võimalikku haigestumist planeerida, kuid majanduslikult on mõistlik seda teha. Nii saab leevendada haiguse tõttu vähenenud si ...
  Loe edasi..

 • Kui mõistus kaob, aga kohustused jäävad 16.10.2017

  Vananemine on paras loterii: kellel püsib tervis aastate kestel enam-vähem sama, kellel mitte. Sama kehtib ka mõistuse kohta. Kõrgem iga ei tähenda alati, et side reaalse eluga kaob, kuid keegi meist ei tea ette, millise haiguse või õnnetuse tagajärjel ...
  Loe edasi..

 • Ka ettevõtja esinduses allkirjastatud leping võib olla sidevahendi abil sõlmitu 13.10.2017

  Tarbijakaitseamet juhib tarbijate ja kauplejate tähelepanu, et sidevahendi abil sõlmituks võib lugeda lepingut ka siis, kui tingimuste üle läbirääkimised ning nõustumused on toimunud telefoni teel ning tarbija allkirjastab lepingu esinduses, kus läbirääkimisi ei peeta. Sellisel juhul on tarbijal võimalik lepingust taganeda 14 päeva jooksul.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
siseeeskiri
Töövahendid
Naljanurk


Ettevõtja sõidab oma kontori juurde, kus tund tagasi plahvatas pomm. Kõik on ümber piiratud, tuletõrjujad tegutsevad, kohal on politsei ja aknast tuleb suitsu. Kohale tuuakse sokkides valvur, kes räägib: "Ülemus, teil on suur mure! Kui plahvatas, siis oli kontoris teie naine... ta on vigastatud..."
"Olgu, aga raamatupidaja, kus on raamatupidaja????"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Oktoober 2017 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
RMP.ee portaal sai 1. oktoobril 13-aastaseks. Just tänu Teile lugejad. Mis Te arvate, mis iseloomustab RMP.ee portaali täna kõige rohkem?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • metsa wood
 • malmerk
 • RConcept
 • epood
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
249048  Foorumi postitust
348  E-poe toodet
79  Koolitust
22416  Artiklit
51587  Registreerunud kasutajat
35684  Nädalakirja tellijat
32956  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017