Kullaga kauplemine on eestlaste seas üha populaarsem

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuld on läbi ajaloo olnud populaarne investeerimisvahend, millel on olnud kõrge väärtus ja mis on võimaldanud enda raha stabiilsena hoida. Samas ei peitu kulla väärtus vaid vara hoiustamises, vaid ka võimaluses sellega finantsturgudel kaubelda. Eestlased on finantsturgudel investeerides järjest enam optimeerimas riske just kulda panustades.

Juhtiva internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja Admiral Marketsi müügijuht Helena Mägi nendib, et kuld on populaarsust kasvatav kauplemisvahend, sest kullaga on võimalik kaubelda muuhulgas ka börsivälisel turul, kus kauplemine on võimalik 24 tundi päevas, viiel päeval nädalas, pakkudes kauplejale paindlikku võimalust. "Kuld võib esineda nii eraldi instrumendina, futuurina ehk väärtpaberina, mis kohustub tulevikus ostma või müüma vara varem kokku lepitud ajal ja hinnaga või CFD ehk hinnavahelepinguna," selgitas Admiral Markets müügijuht Helena Mägi, lisades, et näiteks Admiral Marketsis on võimalik kaubelda kulla CFD-ga.

"Kulda ostetakse peamiselt riskide hajutamiseks. Nimelt tõuseb kulla hind siis, kui teiste finantsinstrumentide väärtus kahaneb ning tuleviku osas pole suurt kindlustunnet," selgitas Mägi, kelle sõnul mõjutavad kulla hinda erinevad tegurid nii finantsmaailmas kui ka aktuaalsetes teemades toimuv. "Kulla hind on tihedalt seotud intressimääradega – kui intressimäärad tõusevad, on kulla hinnal, mis ei teeni intresse, kalduvus langeda ja vastupidi. Seetõttu võib kulla hind olla seotud keskpankade rahapoliitiliste otsustega, mis on seotud intressimääradega," rääkis Mägi lähemalt.

Samuti kasutatakse kulda nagu teisigi väärismetalle riskide maandamisena finantsriskide vastu ehk kuld on hea vahend, mida kasutada inflatsiooni, deflatsiooni või valuuta devalveerimise vastu. Üheks teguriks on ka ehete tööstuslik nõudlus. Ehted moodustavad jätkuvalt üle 2/3 kulla aastasest nõudlusest ning suurimad tarbijad on mahu poolest India, Hiina ja USA. Kuna kullal on kõrged termo- ja elektrijuhtivusomadused, siis moodustavad tööstus-, hambaravi- ja meditsiinilised kasutused ligikaudu 12% kullanõudlusest, mõjutades enda tegevusega kulla hinda.

Samas nentis Mägi, et kulla hinnaskaalat mõjutavad ka kuldehete taaskäsitlus. "Taaskäideldud ehted on viimastel aastatel tõusnud multimiljoni dollariliseks tööstuseks ning inimesed saavad teenida oma kulutatud raha tagasi, müües oma vanu või purunenud ehteid kohalikele või online-kulla ostjatele." Lisaks nentis ta, et enne müügitehingut tasub müüjal siiski mõelda, kas ehte emotsionaalne väärtus on materiaalsest väärtusest väiksem ning seejärel alles otsus langetada.

Lisaks finantsmõjuritele avaldavad kulla hinnale mõju ka erinevad riiklikud konfliktid ja hädaolukorrad. Nõnda on kulla hinda mõjutanud nii sõjalised konfliktid, looduskatastroofid kui ka poliitilised muutused nagu Brexit.

"Kulla CFD-dega kauplemine kogub eestlaste seas iga aastaga üha rohkem populaarsust ning usaldus kulla kui kauplemisvahendi vastu on tõusutrendis. Kindlasti tuleb kulla CFD-dega kauplemise puhul silmas pidada võimalikke finantsturgudel kaasnevaid riske, mida tuleb endale teadvustada," nendib Mägi, lisades optimistlikult, et vaadates hetke turuseisu, siis lähitulevikuks võib prognoosida kulla hinna tõusu 1400 euroni.

Allikas:  meedia@optimist.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll