Esmaspäev, 21. Mai
 

Mida teha, et koju pääseda?

Autor
Marleen Arus
Advokaadibüroo NJORD juristi abi
Autor
Jelizaveta Rastorgujeva
Advokaadibüroo NJORD vandeadvokaadi abi

Kinnisasja omanikud peavad enamasti kokku puutuma naabritega ja nendega ka arvestama. Tihtipeale põrkuvad kinnisasjade kasutamisel naabrite huvid ja nägemused ning võib tekkida olukordi, mis sõbralikud suhted pea peale pööravad. Naabritevahelised vaidlused on ühed kõige tulisemad.

Olukorras, kus kodutee viib üle naabri kinnistu suusõnalise kokkuleppe alusel, ei teki probleeme seni, kuni suhted naabriga on head. Küll aga võivad ilmneda probleemid, kui naaber ümber mõtleb ja oma kinnistult enam läbi sõita ei luba või kinnisasja omanik vahetub. Sellistes olukordades on vaidlusesemeks oma kinnistule ligipääsu tagamine. Halvemal juhul tuleb lahenduse saamiseks pöörduda kohtusse.

Asjaõigusseadus sätestab, et kinnisasja omanikul on õigus nõuda avalikule teele juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Selleks on vaja kokku leppida juurdepääsu asukohas, kasutamise tähtajas ja tasus. Kui aga kokkuleppele ei jõuta, määrab hüvitise ja tingimused kohus. Hüvitis koosneb mitmest komponendist. Riigikohus on selgitanud 28.03.2018 otsuses nr 2-14-60492, et hüvitise eesmärk on tagada kinnisasja omanikule sama seisund, mis omanikul oleks olnud, kui tal oleks maatükki võimalus ise kasutada omale meelepärasel otstarbel. Seega on minimaalne hüvitis, mida kinnisasja omanikule tasuma peab, maatüki maamaks ja juurdepääsutee korrashoiu kulud. Lisaks on riigikohus välja toonud kolmanda komponendi: kinnisasja omanikul on õigus nõuda hüvitist ka omandiõiguse riive eest (ehk hüvitist kasutuseelise alusel).

Mõistlikum viis selleks, et kindlustada kinnisasjale juurdepääsutee võimalus ja säilitada juurdepääsuõigus naaberkinnistu omaniku vahetumisel on notari juures servituudi seadmise lepingu sõlmimine ning servituudi kandmine kinnistusraamatusse. Teeservituut on kinnisasja koormatis, mis annab õiguse sõita üle teeniva kinnisasja.

Praktikas tuleb siiski ette ka olukordi, kus üle võõra kinnisasja ei ole kinnisasja omanikul õigust avalikult kasutatavale teele juurdepääsu nõuda.

Asjaõigusseaduse § 156 lõike 3 järgi kaotab kinnisasja omanik õiguse juurdepääsu nõuda, kui senine ühendus avalikult kasutatava teega või kinnisasja osade vahel on katkenud tema tahtel. Näiteks võib selline situatsioon tekkida, kui kinnisasja omaniku taotlusel on kinnistu jagatud selliselt, et uus tekkiv kinnistu ei oma juurdepääsu avalikult kasutatavale teele. Taolise olukorra suhtes tasub eriti tähelepanelik olla kinnistut ostes.

Lisaks juhime tähelepanu, et tihtipeale arvatakse ekslikult, et kohtus on raudkindlaks juurdepääsu nõude rahuldamise eelduseks detailplaneeringuga määratud servituudi võimalus. Detailplaneeringus ette nähtud servituut tähendab, et juurdepääs on maakorralduslikult võimalik, kuid see ei ole määravaks ja kohtule siduvaks argumendiks naabri kinnisasja koormamisel servituudiga. Riigikohus on lahendis nr 3-2-1-48-10 selgitanud, et detailplaneering ei asenda poolte asja- või võlaõiguslikku kokkulepet eratee kasutamiseks, samuti ei ole detailplaneering seadusjärgne kinnisasja kitsendus. Servituudi seadmise nõude rahuldamise põhiline eeldus on juurdepääsu taotleja huvi ülekaalukus, võrreldes selle kinnisasja omaniku õiguste kitsendusega, kelle kinnisasja kaudu juurdepääsu soovitakse.

 • Autorid: Marleen Arus, Advokaadibüroo NJORD juristi abi,
 • Jelizaveta Rastorgujeva, Advokaadibüroo NJORD vandeadvokaadi abi
 • Allikas: NJORD Advokaadibüroo OÜ
abiks aastaaruande koostajale

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Et elulookirjeldus kandideerimisel jalgu ei jääks 08.05.2018

  Kas mõnikord tundub müstiline, et kuigi teatud ametikohale kandideerimine peaks minema kui lepase reega, saate eitava vastuse? Kogemust ju on, oskustest ka puudu pole, kuid ometi pole potentsiaalne tööandja teist vaimustuses. Olete varem mõelnud, et vahest jääv ...
  Loe edasi..

 • Lapsehoidja-koduabilisele makstavalt tasult tuleb maksud maksta 03.05.2018

  Riigikogu kiitis kolmapäeval, 2. mail 2018. a heaks välismaalaste seaduse muudatused, millega võetakse üle Euroopa Liidu õpi- ja teadusrände direktiiv, mis lihtsustab EL mittekuuluvatest riikidest pärit teadlaste ja üliõpilaste liikumist Euroopa Liidus.
  Loe edasi..

 • Elukoha müügi maksuvabastus 30.04.2018

  Tulumaksuga ei maksustata eluruumi, mida maksumaksja kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana. Seadus sätestab ka lisatingimuse, et maksuvabastus rakendub ainult ühele müügitehingule kahe aasta jooksul.
  Loe edasi..

 • Eluasemelaenu intresside mahaarvamine maksustatavast tulust remonditööde korral 25.04.2018

  Õiguskantsler on tuginevalt talle esitatud avaldusest saatnud maksu- ja tolliametile päringu seoses maksuhalduri praktikaga, et viimane ei aktsepteeri tulumaksuseadusest tulenevat õigust arvata maksustamisperioodi tulust maha eluasemelaenu intresse, kui laenu on kasutatud eluaseme remondiks ja töid on tehtud ehitusprojekti alusel.
  Loe edasi..

 • Kaval säästmisnipp: maksa kõigepealt endale 25.04.2018

  Nippe raha säästmiseks on mitmeid. Laenukool on aastate jooksul tutvustanud erinevaid võtteid ning täna laiendame oma arsenali veelgi. Vahest oled kuulnud meetodist "maksa kõigepealt endale"? Maailmas üha enam populaarsust koguv nipp on ideepoolest lihtne, ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« Mai 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.05 ja 20.05

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Careria
 • RE Kinnisvara
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
255388  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
88  Koolitust
22365  Artiklit
52715  Registreerunud kasutajat
36284  Nädalakirja tellijat
33469  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017