aastaaruanne 2017
Kolmapäev, 24. Jaanuar
 

Esimesed sammud kuni kümne korteriga korteriühistule, kui seda soovitakse esindada ühiselt

Autor
Jevgeni Tjurikov
kinnisvarahaldur

Käes on 2018. aasta ja korteriühistute register on hakanud tööle. Suuremale osale varem olemas olnud korteriühistutele on registris uus registrikaart juba avatud.

Korteriühistud luuakse kõikidele elamutele, milles on kaks või enam korteriomandit. Ka nendele, kus varem korteriühistut ei olnud. Registrite ja infosüsteemide keskuse sõnul kantakse riigi loodavad korteriühistud registrisse etapiviisiliselt.

Kui olete kuni kümne korteriga elamu korteriomanikena otsustanud tegutseda juhatusega, siis toimub korteriühistu juhtimine ja elamu haldamine nii, nagu suuremates majades. Reeglid on korteriomandi- ja korteriühistuseaduses detailselt kirjeldatud ning võrdlemisi selged. Sellisele esindamis- ja haldamisviisile kuulub ka artikli autori poolehoid.

Viimased kuud enne seaduse jõustumist aga näitasid, et paljude väiksemate majade korteriomanikud soovivad siiski juhatust mitte valida ja pidada kassapõhist raamatupidamist, mis ei nõua majandusaasta aruande koostamist ning registrile esitamist. Sellisel juhul esindavad korteriomanikud korteriühistut ühiselt, mis tähendab, et nad saavad tehinguid teha ainult koos.

Seaduse järgi on kuni kümne korteriga elamutele selline erand ja võimalus tõepoolest antud. Nimetatud võimalus kehtib ka enne 01.01.2018 asutatud korteriühistutele ja järgnevalt kirjeldatud tegevuskava saab soovi korral rakendada ka nende puhul.

Kuidas käia ümber vastsündinud korteriühistuga vanuses 0-1, kui seda soovitakse esindada ühiselt (juhatust valimata)

Esmalt vaadake tähelepanelikult üle kõik kirjeldatud tegevused, kõrvutage neid enda ühistuga ja otsige välja need, mis kajastavad teie olukorda. Seejärel viige teid puudutavad vajalikud tegevused ellu.

Nii võib selguda, et mõne kahe-kolme korteriga elamu puhul vajavad esmalt vähese vaevaga rakendamist vaid esimene, teine ja viies samm. Samas, on küllalt kuni kümne korteriga korteriühistuid, kus rakendamist vajavad kõik seitse allpool kirjeldatud tegevust.

1. Otsige enda korteriühistu üles korteriühistute registrist, et teaksite, mis on selle nimi ja registrikood

Selleks sisestage e-äriregistris lihtotsingusse kinnistu aadressi osa (näiteks tänava nimi ja maja number). Kui aadressi osa on sisestatud korrektselt, kuid otsing tulemusi ei anna, siis võib olla, et registri pidaja ei ole veel jõudnud teie korteriühistule registrikaarti avada.

Proovige hiljemalt jaanuari lõpus uuesti ja kui siis ka ei leia, siis julgustan helistama registrite ja infosüsteemide keskuse infonumbrile ja uurima, kas teie korteriühistu on registrisse kantud.

2. Veenduge, et teil ei ole varasemalt valitsejat määratud

Varem ühisuse valitsejana tegutsenud isikul on kehtivate volituste korral kohustus asuda korteriühistu valitsejaks (juriidilise isiku puhul) või juhatuse liikmeks (füüsilise isiku puhul).

Kui selline isik on olemas, siis otsustage üldkoosolekul tema tagasikutsumine. Lepingu olemasolu korral, arvestage etteteatamistähtaja ja lepingu lõpetamise tingimustega.

3. Kutsuge kokku üldkoosolek, millel võtke vastu otsused:

 • esindada korteriühistut ühiselt;
 • kutsuda olemasolev valitseja või juhatuse liige tagasi (nende olemasolul);
 • kinnitada majanduskava, mis valmistage eelnevalt ette;
 • kehtestada reeglid, millised on volitatava õigused korteriühistut esindada, milline on aruandluse kord ja kontrollimehhanism (soovitatav, kui otsustate kasutada volitamist);
 • muuta põhikirja, et korteriühistu juhtimist ja raamatupidamist puudutavad sätted oleks uue olukorraga kooskõlas (enne 01.01.2018 loodud korteriühistute puhul).

4. Volitage notariaalselt üht kuni kaht korteriomanikku korteriühistut kõikides toimingutes (vajadusel) esindama

Volitamine on väljapääsuks juhul, kui ühine esindamine võib osutuda keeruliseks ja juhatust valida ikkagi ei soovita. See annab võimaluse minna kõigil üheskoos vaid notarisse.

Edasi saab toiminguid teha juba volitatu ise. Näiteks avada ühistule pangaarve, sõlmida ühistu nimel tarbimis-, hooldus- ja heakorrateenuse lepinguid, esindada korteriühistut riigi- või kohaliku omavalitsuse asutustes jne.

5. Avage korteriühistule pangas arveldusarve (kui seda ei ole)

6. Sõlmige kindlustuslepingud (soovitatav):

 • kaasomandi eseme taastamisväärtusest lähtuv kahjukindlustusleping;
 • korteriühistu vastutuskindlustus.

7. Võtke maja seniselt valitsejalt või korteriühistu juhatuse liikmelt üle, edastades talle vastava nõude

Kui tegemist on vastloodud korteriühistuga, mida haldas valitseja, siis on senine valitseja kohustatud teile üle andma kogu tema valduses oleva dokumentatsiooni kinnistu, elamu ja selle tehnosüsteemide kohta.

Samuti elamu haldamist ja majandamist puudutava dokumentatsiooni ning kandma korteriühistu arvele elamu remondiks kogutud kasutamata rahalised vahendid.

Dokumentide ning elamu haldamise ja majandamise üleandmise kohta vormistavad üleandja ja vastuvõtja elamu haldamise ning majandamise üleandmise-vastuvõtmise akti.

Üleandmisakti tuleb kindlasti märkida kõik üleantavad dokumendid ja kogu valitsemise aja jooksul elamu remondiks laekunud vahendid, remondiks kasutatud vahendid ning nende jääk.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Jaanuaris jõustuva seadusega luuakse korteriomanike ühisustest korteriühistud 02.01.2018

  Alates 2018. aasta 1. jaanuarist kehtima hakkava uue korteriomandi- ja korteriühistuseaduse alusel tuleb kõikides korterelamutes moodustada korteriühistu; seejuures olemasolevatele korteriomanditele, mille majandamine toimub praegu korteriomanike ühisuse vormis, loob Tartu maakohtu registriosakond uuest aastast ise korteriühistu.
  Loe edasi..

 • KÜ, MTÜ, SA 01.01.2018

  Korteriühistu on korteri omanike loodud mittetulundusühistu. Korteriühistu peab hea seisma oma liikmete ühiste huvide eest. Mittetulundusühing on isikute vabatahtlik ühendus, mille teenitud tulu võib kasutada, et saavutada ühingu põhikirjalisi eesm ...
  Loe edasi..

 • Omanikuvahetusest korteriühistu teavitamine 18.12.2017

  Kui korteriomanik on muutunud, siis kes peab sellest teavitama ühistut, mis dokumente peab sel puhul ühistule esitama ja mida on ühistu antud juhul õigustatud nõudma?
  Loe edasi..

 • Muudatused seoses korteriomandi- ja korteriühistuseadusega 04.12.2017

  Juba 2014. aastal võeti vastu uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus, millega asendatakse praegu kehtivad korteriomandiseadus ja korteriühistuseadus. Uus seadus hakkab kehtima alates 2018. aasta 1. jaanuarist ning toob endaga kaasa mitmeid muudatusi, mis muuhulgas puudutavad ka k ...
  Loe edasi..

 • Ühistu võib nõuda omanikult korteriomandi võõrandamist 04.12.2017

  Võlad, kaasomandi kahjustamine, lärmakad peod ja ühistu sisekorrareeglitele sülitamine: taolised korteriomanikud on mõruks pilliks igas korteriühistus. Ent kas sellisel juhul võivad naabrid nõuda korteri võõrandamist?
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Kalmistuvalvur tuleb kontorisse ja annab lahkumisavalduse.

Küsitakse: "Milles asi?" 

Kalmistuvaht: "Ma ei jaksa enam! Terve päeva ja öö käin mööda kalmistut ja loen "Siin puhkab...". Ainult mina lollike teen tööd!" 

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
« Jaanuar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.01

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Regionaalhaigla
 • Tallinna linnatranspordi
 • epood
 • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
252007  Foorumi postitust
345  E-poe toodet
96  Koolitust
22953  Artiklit
52273  Registreerunud kasutajat
36064  Nädalakirja tellijat
33290  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017