Liikmemaksud mittetulundusühingutes

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mittetulundusühinguid (edaspidi ka MTÜ) iseloomustavaks jooneks on, et nende tulu võib kasutada üksnes nende põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks, nende kasumit ei või jaotada liikmetele ning neid ei ole lubatud ümber kujundada teist liiki juriidiliseks isikuks. Alljärgnevalt oleme kokku kogunud korduma kippuvad küsimused MTÜ-delt kogutavate liikmemaksude kohta ning küsimustele vastavad BDO Eesti partner, raamatupidamisteenuste juht Egle Vainula, maksunõustaja Ave Rego, rahvusvaheliste äritugiteenuste raamatupidaja Aleksandra Generalova ja raamatupidaja Raili Suuder. 

Kas ja kuidas esitada liikmemaksu arve? 

Füüsilisest isikust liikmele ei pea organisatsioon väljastama liikmemaksu arvet. Piisab ka näiteks e-posti teel saadetud meeldetuletusest, mis on liikmemaksu summa ning kuidas on seda võimalik tasuda (näiteks esimese kvartali jooksul MTÜ pangakontole või sularahas üldkoosolekul). Kui siiski keegi liikmetest arvet soovib, siis ei saa selle väljastamisest keelduda. Juriidiliste isikute puhul koostatakse liikmemaksu arve. Arve koostamisel tuleb lähtuda RPS §-s 7 algdokumentidele esitatud nõuetest. 

Millest peab lähtuma MTÜ-de raamatupidamise korraldamisel? 

Nagu äriühingudki lähtuvad ka MTÜ-d nii raamatupidamise korraldamisel kui ka raamatupidamise aastaaruande koostamisel eelkõige raamatupidamise seadusest ja raamatupidamise toimkonna juhenditest, mille hulka kuulub ka RTJ 14 “Mittetulundusühingud ja sihtasutused”. RTJ 14 on olemuselt sektorikeskene juhend sätestades raamatupidamisarvestuse nõuded MTÜ-le iseloomulike majandustehingute korral, milleks on liikmemaksud, annetused ja toetused. Samuti määrab juhend kindlaks erinõuded MTÜ tulude ja kulude aruandele (mis koostatakse kasumiaruande asemel) ning netovara muutuste aruande (mis koostatakse omakapitali muutuste aruande asemel) vormidele. Riigi valitseva mõjuga MTÜ-d peavad lisaks järgima ka riigi raamatupidamise üldeeskirjaga (üldeeskiri) ning rahandusministri (RM) vastavasisuliste määrustega kehtestatud nõudeid.

Kuidas kajastada liikmemakse raamatupidamises ja majandusaasta aruandes?

MTÜ liikmetelt saadud liikmemaksude kajastamisel tuleb lähtuda järgmisest põhimõttest: liikme- ja sisseastumismaksud kajastatakse tuluna perioodis, mille eest need on tasutud. Näiteks, kui MTÜ liikmetele on põhikirjaliselt ettenähtud kord aastas liikmemaks ning  selle tasumise tähtaeg on 31.12.20X5, siis 20X5. aastal tasumisele kuuluvad summad kajastatakse tuluna 20X5. aastal, isegi kui mõned laekumised toimuvad 20X6. aasta jooksul.
 

Loe edasi ajakirjast SPETSIALIST lk 12-16..

Artikkel avaldatud RMP.ee elektroonilises ajakirjas SPETSIALIST oktoober 2015 (mittetulunduslik tegevus).

Allikas:  RMP.ee PDF-ajakiri SPETSIALIST

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll