Tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kuulumise eelised

Tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja (edaspidi nimekiri) kuulumine annab ühingule võimaluse saada tulumaksusoodustust annetustelt/kingitustelt, vastuvõtukuludelt ning maksta teatud tingimustel tulumaksuvabalt stipendiumeid.

Enne tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kandmise taotluse esitamist tasub ühingul kaaluda, kas nimekirjas olemine on ühingu tegevuseks vajalik sest lisaks teatud maksusoodustustele tekivad ühingutel ka täiendavad kohustused.

Maksuvaba stipendium

Nimekirjas olevatel ühingutel on võimalik teatud tingimustel maksta maksuvabalt stipendiume õppe- ja teadustööks ning loome- ja sporditegevuseks.

Maksuvaba stipendiumi maksmise tingimusteks on:

  • stipendiumikonkurss peab olema avalik, st et sellest on teavitatud vähemalt ühes üleriigilise levikuga päevalehes, kohalikus ajalehes, stipendiumi maksja veebilehel või valdkondlikku teavet sisaldaval veebilehel;
  • stipendiumi ei tohi maksta ühinguga seotud isikule või annetajale, kes on annetanud viimase 12 kuu jooksul (tulumaksuseaduse § 19 lg 6);
  • stipendiumi ei saa maksuvabalt maksta töötajatele (kui makstakse, siis maksustatakse väljamakse töötasuna);
  • stipendium vastab tulumaksuseaduse § 19 lõike 7 definitsioonile. Vastavalt sellele on stipendium tulevikku suunatud toetus, mida makstakse teadmiste või oskuste omandamise, võimete arendamise ning loomingulise või teadusliku tegevuse soodustamiseks. Stipendiumina ei käsitata väljamakset, millega tunnustatakse või tasustatakse mingit tegevust või mille tegemisega väljamakse tegija omandab õigused teosele.

Stipendiumid, toetused ja hüvitised

Maksusoodustus juriidilisele isikule 

Juriidilistel isikutel on võimalik teha nimekirja kantud ühingutele kingitusi ja annetusi all toodud piirmäärade raames maksuvabalt.

Maksuvabastuse piirmääradeks on:

  • 3% kalendriaasta algusest kasvavalt isikustatud sotsiaalmaksuga väljamaksete summast või
  • 10% kalendriaasta 1. jaanuariks lõppenud maksumaksja viimase majandusaasta kasumist.

Kuna tulumaksuseaduse kohaselt arvutatakse 10% maksumaksja viimase majandusaasta kasumist, mis on arvestatud vastavalt raamatupidamist reguleerivatele õigusaktidele, saab seda piirmäära kasutada pärast seda, kui majandusaasta kasum on kinnitatud. Niisiis tuleb maksumaksjal teha valik kahe piirmäära kasutamise vahel. Kuna tegemist on väljamaksetega, millele kohalduvat maksusoodustust saab kasutada summeeritult aasta algusest, saab kalendriaasta jooksul makstud tulumaksu osas teha ümberarvestust ning maksumaksja võib igal kuul valida, kumba piirmäära kasutada.

Aasta lõplik maksukohustus selgub maksumaksja viimasest piirmäära valikust.

Maksusoodustus füüsilisele isikule

Kalendriaastal nimekirjas olevale ühingule tehtud annetused on füüsilisel isikul võimalik deklareerida oma tuludeklaratsioonis, mis esitatakse igal aastal 31. märtsiks.

Nimekirjas olevad ühingud esitavad igal aastal 1. veebruariks vormi INF 4 „Kingituste ja annetuste deklaratsioon“, mille alusel kannab Maksu- ja Tolliamet need andmed eeltäidetud füüsilise isiku tuludeklaratsioonile.

Tuludeklaratsiooni esitamise ja tulust mahaarvatavate kulude kohta saab täpsemat infot SIIT.

Enda vara üle andmine 

Ühingul on võimalik oma vara teisele isikule maksuvabalt üle anda, kui seda tehakse oma heategevuslike ja avalikes huvides olevate eesmärkide saavutamiseks.

Vahendite üleandmine peab olema dokumentidega tõendatud ning ühing peab suutma põhjendada, kuidas see on seotud tema heategevusliku ja avalikes huvides tegutsemisega. Vastasel korral loetakse üle antud vara turuhind kingituseks ja deklareeritakse TSD lisas 5 koodil 5180.

Toimetulekuabi osutamine

Toimetulekuabi on võimalik osutada nii rahas (maksuvaba piirmäära ulatuses) kui ka materiaalselt.

Toimetulekuks osutatud materiaalne abi võib seisneda rahalise toetuse maksmises, tasuta või soodushinnaga kauba üleandmises või teenuse osutamises (nt toitlustamine teatud perioodi jooksul; toidupakid; humanitaarabi korras riiete, jalanõude, majapidamistarvete vms soetamine või väljastamine; eriarstide suunamiskirja alusel eriarstide juurde uuringutele sõidu maksmine; prillide, kuuldeaparaatide ja ravimite eest tasumine; eluliselt vajalike majapidamistarvete soetamise või remondiga seotud kulude katmine, jne). Abi ei pea väljenduma ühe konkreetse tegevusena, see võib olla ka kombineeritud (nt toit ja riietusesemed). Toimetulekuks osutatakse abi olukorras, kus abisaaja võimalused endaga toime tulla ei ole piisavad.

Maksuvabastuse piirmäärad:

  • rahalise abi piirmäär on sätestatud tulumaksuseaduse § 49 lg 6 p 3 ning see on piiratud leibkonnaliikme kuu keskmise väljaminekuga (leibkonnaliikme kulutused aastas/12 kuuga);
  • toimetulekuks osutatud materiaalne abi hõlmab kogu ainelist abi ning selle maksuvaba andmine ei ole piiratud, st osutatud materiaalne abi maksustamisele ei kuulu.

Muud eelised

  • Vastuvõtukulud
    Maksuvabad on külaliste, koostööpartnerite ja/või vabatahtlike vastuvõtmisel tehtud kulud toitlustamisele, majutamisele, transpordile või meelelahutusele. Maksuvabasid vastuvõtukulusid ei deklareeri ühing TSD lisas 5.
  • Ühingute vahelised kingitused ja annetused
    Kui nimekirja kuuluv ühing soovib teha annetusi ja/või kingitusi teisele nimekirjas olevale ühingule, siis on need maksuvabad juhul kui need on tehtud annetuse saaja põhikirjalistel eesmärkidel.
  • Laagrite, võistluste meened
    Noortelaagris, projektlaagris või spordivõistlusel osalejale (näiteks laagri parimatele või võistluse võitjatele) võib kinkida maksuvabalt meeneid väärtusega kuni 32 eurot osaleja kohta.

Nimekirja kuulumisel tekkivad kohustused

Nimekirjas olevatel ühingutel tekivad ka lisakohustused võrreldes ühingutega, kes nimekirja pole kantud.

Kord aastas on vaja maksu- ja tolliametile esitada õigeaegselt eelneva aasta kohta:

  • 1. veebruariks deklaratsiooni vorm INF 4 “Kingitused ja annetused”;
  • 1. juuliks deklaratsiooni vorm INF 9 “Kingituste, annetuste ja muude tulude kasutamise deklaratsioon”.

Kehtivad INF vormid

Kord aastas peab ühing õigeaegselt esitama äriregistrile majandusaastaaruande.

Samuti peavad nimekirja kuuluvad ühingud nimekirjas püsimiseks täitma seadusega pandud tingimusi.

Kuidas saada tulumaksu soodustusega ühingute nimekirja?

Selleks, et ühing saaks hakata taotlema tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kandmist, tuleb tegutseda avalikes huvides ja heategevuslikult pakkudes kaupa, teenust või muud hüve peamiselt tasuta või muul tulu mittetaotleval või üldkättesaadaval viisil.

Juhime tähelepanu, et koolitaja tulumaksusoodustusega nimekirja kuulumine ei ole eelduseks koolitatava poolt õppemaksult tulumaksutagastuse taotlemisel. Õppemaksult tulumaksutagastuse taotlemisel on oluline koolitusloa olemasolu koolituse läbiviijal. Täpsemalt saate lugeda Haridus- ja Teadusministeeriumi veebilehelt “Koolitus- või tegevusluba“.

Rohkem infot nimekirja taotlemise nõuete ja tingimuste kohta.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll