Pärandvara valdaja ei pruugi olla kinnisvara omanik

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Iga inimese elus võib ette tulla olukord, kus keegi lähedastest on siit ilmast lahkunud ja jätnud omastele pärandvara.

On juhtumeid, kus kinnisvara on jäänud näiteks lesele, kes on koos valduse ülevõtmise või edasise kasutamisega pärandi juba vastu võtnud. Vormistamata on aga jäänud pärimistunnistus, samuti ei ole end omanikuks registreeritud. Kui aga tekib vajadus varaga tehinguid teha, selgub, et justkui ei oldagi omanik. Vältimaks hilisemaid probleeme tuleb lähedase surma puhul kindlasti ühendust võtta elukohajärgse notariga vajalike detailide selgitamiseks.


Pärida on võimalik seaduse, testamendi või pärimislepingu järgi.

Testament on vajalik
Notarile tuleks esitada:
  • pärandaja surmatunnistus;
  • pärija isikuttõendav dokument;
  • sugulust, abielu tõendavad dokumendid;
  • testament;
  • muud dokumendid, mis tõendavad pärimisõigust;
  • andmed pärandaja vara ja teiste pärijate kohta. Allikas: Rime Kinnisvara

    Eestis kehtib nn aktiivne pärandi vastuvõtmise süsteem, kus pärandaja õigused ja kohustused ei lähe pärijatele üle pärandaja surma hetkest automaatselt, vaid need lähevad üle alles siis, kui pärija või pärijad on pärandi vastu võtnud. Pärandi vastuvõtmiseks või sellest loobumiseks tuleb pöörduda pärandaja elukohajärgse notari poole, kes pärija poolt esitatud andmete põhjal koostab ning tõestab pärimisavalduse. Esmast pärimisavaldust on õigus esitada 10 aasta jooksul alates pärandi avanemise päevast, milleks on pärandaja surmapäev või surnuks tunnistamise päev.


    Pärimisavalduse põhjal avaldab notar teate ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded, mis ilmub elektrooniliselt ja millega saab tutvuda internetis aadressil www.ametlikudteadaanded.ee.


    Juhul, kui on teada ka teisi pärijaid, saadab notar neile kirja, kus palub neil soovi korral pärimiseks avaldus esitada. Teates on ära märgitud ka pärandi vastuvõtmise tähtaeg, mille pikkuse määrab notar. Üldjuhul on pärimise tähtaeg kaks kuni viis kuud pärast esmase pärimisavalduse esitamist.


    Pärand loetakse vastu võetuks nende isikute poolt, kes on notarile tähtajaks esitanud notariaalse pärandi vastuvõtmise avalduse.

    Avalduse puudumine tõi probleeme

    Inimene soovis müüa korterit, mis oli aastaid olnud tema elukoht. Ta oli korteri omanikuna kantud kinnistusraamatuse. Tehingu ettevalmistuse käigus selgus, et abikaasa oli surnud pärast korteri omandamist, kuid pärimisavaldus oli jäänud tegemata. Õiguslikult kuulus temale ainult pool korterit ning teine pool kuulus lastele võrdsetes osades. Selleks, et korteriga tehinguid teha, tuli läbida pärimismenetlus.

    Allikas: Rime Kinnisvara

    Originaalartikkel

  • Allikas:  Äripäev

    Pane tähele!

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll