Soovijatel on võimalus esmakordselt vahetada kohustusliku pensionifondi osakuid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alates 1. jaanuarist 2005 on teise sambaga liitunutel võimalus vahetada juba kogutud osakuid teise kohustusliku pensionifondi osakute vastu. Osakute vahetamiseks peab isikul vahetatavas pensionifondis olema avalduse esitamise päevaks vähemalt 500 osakut. Vahetatakse aga korraga kõik konkreetsesse pensionifondi kogunenud osakud, osaline vahetamine ei ole lubatud.


Osakuid saab vahetada üks kord aastas, 1. jaanuari seisuga, juhul kui eelneva aasta 31. oktoobriks on vastav avaldus laekunud. Varemesitatud avaldust võib 31. oktoobrini ka muuta, esitades selleks uue avalduse. Avalduse võib esitada kontohaldurile pangakontoris või elektrooniliselt internetipanga vahendusel, kindlustusseltsi esindajale või Eesti väärtpaberite keskregistri pidajale.


Käesoleva aasta 1. jaanuarist alates oli soovijatel juba võimalus valida sissemakseteks uus pensionifond, kus maksete jada suunatakse ümber uude valitud kohustuslikku pensionifondi. Seni kogutud osakud jäid endise pensionifondi arvele. Järgmise aasta algusest saab aga ka näiteks varem kogutud osakuid teise kohustusliku pensionifondi osakute vastu vahetada. Samas pensionifond, kuhu sissemaksed laekuvad, jääb ikka endiseks.


Kogumispensioni näol on tegemist väga pikaajalise investeeringuga, mille tulemused selguvad alles aastate pärast, nii peab iga otsus olema põhjalikult läbi mõeldud ning valik tehtud ratsionaalsetest kaalutlustest lähtuvalt. Maksete ümbersuunamisel kui ka osakute vahetamisel soovitame hoolikalt tutvuda valitud fondi tingimustega. Muutusi teha soovijal tuleb arvestada ka tehinguga kaasnevate kuludega – pangateenuse maksumusega, lisaks osakute vahetamise korral osakute tagasivõtmis- ja väljalasketasuga.


“Pensionireform Eestis on käivitunud edukalt: kahe aastaga on pensioni teise sambaga liitunud juba 392780 inimest. See näitab, et riik on loonud tugeva ja usaldusväärse süsteemi, mis on samas ka paindlik. Ma usun, et töötavate inimeste sissetulekute kasv lähiaastatel muudab süsteemi veelgi atraktiivsemaks ning suurenev teadlikkus ja fondihaldurite vaheline konkurents lõpptulemusena kindlustavad tulevastele pensionäridele väärika pensionipõlve,” sõnas rahandusminister Taavi Veskimägi.


Eesti Väärtpaberikeskuse tegevdirektor Kaidi Oone sõnul tiheneb vahetusvõimaluse lisandudes sel sügisel fondidevaheline konkurents. “Selleks, et teha ratsionaalset valikut, on olemas väga head abivahendid nagu näiteks riigi pensionisüsteemi keskne infoleht http://www.pensionikeskus.ee/ Samuti soovitan igal otsuse tegijal kasutada talle seadusega antud õigust tutvuda otsuse tegemise kohas – pangas, internetipangas ja mujal – kõikide pensionifondide tingimustega.”


2005. aasta 1. jaanuari seisuga osakute vahetada soovijatel tuleb esitada osakute vahetamise avaldus 31. oktoobriks. 31. oktoober 2004 on ka viimaseks kohustusliku kogumispensioniga liitumise tähtajaks aastatel 1962-1964 sündinutele.



Lisainfo:
Kadi Oorn, Rahandusministeerium
Kindlustuse talituse peaspetsialist
Tel: 6113658

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll