Mis ja kellele on INTRASTAT?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mis on INTRASTAT?

Intrastat (Intra EC Trade Statistics) on Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide omavahelise kaubavahetuse andmete kogumise süsteem. Intrastati süsteem sai alguse 1993. aastal ELi riikide ühisturu loomise ja sellega kaasneva tollikontrolli kadumisega ELi sisepiiridel. Seetõttu kadus võimalus lähtuda statistika tootmisel ainult tollideklaratsioonide andmetest ja tekkis vajadus koguda andmeid otse väliskaubandusega tegelevatelt ettevõtetelt.

Euroopa Liidu sisese kaubavahetuse puhul kasutatakse ekspordi ja impordi asemel mõisteid kauba saabumine ja kauba lähetamine (ingl arrivals and dispatches) ning ettevõtteid nimetatakse vastavalt kauba saajaks või kauba lähetajaks.

Kes peavad esitama INTRASTATI aruandeid?

Intrastati aruande peavad esitama ettevõtted, mille kaubavahetuse käive Euroopa Liidu riikidega ületab aruandeaastaks kehtestatud statistilise läve. Statistilise läve määrab kindlaks Statistikaamet eelmise aasta väliskaubanduse andmete põhjal. Aruandekohustuse määramisel vaadeldakse mõlema kaubavoo käivet eraldi. Aruanne tuleb esitada ainult statistilise läve ületanud kaubavoo kohta. 2009. aastal on statistilise läve väärtus Eestis nii kaupade lähetamisel kui ka saabumisel 2 miljonit krooni.
Intrastati aruanne tuleb esitada,

  • kui kauba saabumise või lähetamise käive ületas statistilise läve (2 miljonit krooni) 2008. aastal.
    Sellisel juhul tuleb aruanne esitada iga kuu alates 2009. aasta jaanuarist kuni aruandeaasta lõpuni;
  • kui kauba saabumise või lähetamise käive ületab statistilise läve (2 miljonit krooni) 2009. aasta jooksul.
    Sellisel juhul esitatakse andmed alates kuust, mil lävi ületatakse, kuni aruandeaasta lõpuni.

Näide 1
Ettevõte lähetas 2008. aasta jooksul ELi kaupu 5 miljoni krooni väärtuses ja sai EList kaupu 200 000 krooni väärtuses.
Sellisel juhul peab ettevõte esitama Intrastati aruande ainult kaupade lähetamise kohta.

Näide 2
Ettevõtte kaupade saabumise käive EList perioodil jaanuar–september 2009 ületab 2 miljoni krooni piiri.
Sellisel juhul peab ettevõte esitama kaupade saabumise aruannet 2009 . aasta septembrist detsembrini.

Intrastati aruannet peavad esitama ka Eestis käibemaksukohustuslasena registreeritud välisfirmad või nende esindajad.

Intrastati aruannet ei pea esitama isikud, kes on vabastatud käibedeklaratsioonide esitamisest. Need on eraisikud ja juriidilised isikud, kes ei ole käibemaksukohustuslased.

Intrastati aruanne puudutab ainult kaubavahetust ELi riikidega. Tehinguid ELi mittekuuluvate riikidega (nn kolmandad riigid) pole vaja Intrastati aruandes näidata. Intrastati aruandesse märgitakse kõik kaubandustehingud, millega kaasneb tegelik kauba liikumine (va transiit – kaupade vedu Eesti territooriumi kaudu). Intrastati puhul ei ole oluline, kas toimub kauba omaniku vahetus (va laevade ja lennukite ost/müük), esmatähtis on vaid see, et kaup on tegelikult liikunud ühest ELi liikmesriigist teise.

Juhul kui Eestisse saabuvad teisest liikmesriigist või Eestist lähetatakse teise liikmesriiki vaid kaubaarved, aga kaup ise ei liigu tegelikult Eestist ELi riiki või EList Eestisse – ei pea ka sellist liikumist Intrastatis kajastama.

Kes vastutab aruande esitamise eest?

Intrastati aruandeid võivad esitada:

  • ettevõtted ise või nende osad, allüksused;
  • ettevõtete emafirmad (võivad paikneda välismaal);
  • ettevõtte esindajad (tollimaaklerid, deklarandid, raamatupidamisfirmad vms).

Kui ettevõttele on sobivam esitada ühe koondaruande asemel eraldi aruanded tema filiaalide või allüksuste tegevuse kohta, võib seda teha, aga enne tuleb Statistikaametiga kooskõlastada aruandvad üksused, nende kontaktisikud ja -aadressid.

Juhul kui ettevõtte eest esitab tema Intrastati aruande mõni teine isik (deklarant), oleks soovitav, et deklarant edastaks statistilise aruande ka aruandekohustuslikule ettevõttele endale, sest siis saab ettevõte kontrollida esitatud aruannete õigsust ning on võimeline vastama Statistikaameti küsimustele.

Igal juhul vastutab aruande õigsuse eest aruandekohustuslik ettevõte ise.

Millised on Intrastati aruande esitamise tähtajad?

Intrastati aruanne tuleb esitada iga kuu kohta eraldi. Aruanne esitatakse Statistikaametile hiljemalt aruandekuule järgneva kuu 10. tööpäevaks kõigi eelmise kuu tehingute kohta ELi riikidega.

Kui aruanne ei ole esitatud ettenähtud ajaks, saadetakse vastutavale isikule meeldetuletuskiri.

Karistused aruande esitamata jätmise ja valede andmete esitamise eest on toodud riikliku statistika seaduse paragrahvis 11¹.

(1) Riiklike statistiliste vaatlustega kogutavate andmete esitamata jätmise või moonutatult esitamise eest — karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut.
(2) Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, — karistatakse rahatrahviga kuni 30 000 krooni.

Trahvi tasumine ei vabasta aruande esitamise kohustusest!

Kuidas saab Intrastati aruannet esitada?

Intrastati aruandeid on võimalik esitada Statistikaametile kas elektrooniliselt või paberil.

Elektrooniliseks aruande esitamiseks on kaks võimalust:

  • elektrooniline aruandevorm Intrastat.xls või
  • veebikeskkond eSTAT.

Ettevõte võib ise valida talle sobiva aruande esitamise viisi. Ühte ja sama aruannet ei tohiks esitada mitmel viisil (nii paberil kui ka elektrooniliselt).

  • Aruandevormi elektrooniliseks täitmiseks tuleb kõigepealt veebilehe www.stat.ee/valiskaubandus rubriigist "Intrastat/Aruandevormid ja juhendid" maha laadida Intrastati elektroonilise aruandevormi Intrastat.xls täispakett. Samas rubriigis on ka elektroonilise aruandevormi täitmise ja aruande esitamise juhend ning klassifikaatorite uuendused. Elektroonilise aruandevormi kasutamiseks on vajalik MS Exceli olemasolu.

    Elektrooniline aruanne saadetakse veebilehe https://www.stat.ee/aruandevormi-esitamine kaudu. Elektroonilise aruande saatmiseks vajaliku tunnuskoodi väljastab ettevõtetele Statistikaamet (tel 625 9260).

    Intrastati elektroonilist aruandevormi tuleb uuendada iga aasta alguses, kuna muutuvad aruandes kasutatavad klassifikaatorid. Kui aruande täitmisel kasutatakse muutuva vahetuskursiga valuutasid, tuleb iga kuu uuendada ka valuutakursse. Täpsemad juhised failide uuendamise kohta leiate veebilehe www.stat.ee/valiskaubandus rubriigist "Intrastat/Aruandevormid ja juhendid"
     

  • Elektroonilist aruandevormi saab esitada ka eSTATi kaudu. See on veebipõhine vorm, mis võimaldab esitada statistilisi aruandeid on-line-süsteemis. eSTATiga liitumiseks tuleb teha ettevõtte peakasutaja loomise taotlus Statistikaametile. Taotluse blankett on Statistikaameti veebilehel https://estat.stat.ee/  ja lisainfot selle kohta saab telefonil 625 9100
     
  • Paberaruandevorme saab välja trükkida veebilehe www.stat.ee/valiskaubandus rubriigist "Intrastat/Aruandevormid ja juhendid" või genereerida eSTATist. Paberaruandevorm on soovitatav täita suurtähtedega. Aruande võib saata kas faksiga aruandevormi päises toodud numbritel või postiga aadressil
    Väliskaubandusstatistika talitus, Statistikaamet, Endla 15, 15174 Tallinn
    Soovitatav on jätta täidetud aruandevormist endale koopia. See hõlbustab tekkinud küsimuste lahendamist ja järgmise perioodi aruande koostamist.

Kas aruanne tuleb esitada ka siis, kui tehinguid ei tehtud?

Aruanne tuleb esitada ka siis, kui ettevõte aruandekuul kaubandustehinguid ELi riikidega ei teinud. Muidu ei ole võimalik eristada aruande esitamata jätmist kaubandustehingute mittetoimumisest. Kui kaupade liikumist aruandekuus ei toimunud, tuleb selle kohta esitada paberil või elektrooniline "nullaruanne".

Elektroonilise "nullaruande" täitmiseks eSTATis tuleb siseneda soovitud aruandeperioodi lehele ning kinnitada tühi aruanne, vajutades nuppu "Kinnita". Järgmisel lehel tuleb täita nullaruande esitamise põhjus tehes rippmenüüst sobiv valik ning lisades omapoolne kommentaar. Toiming lõpetatakse vajutades veelkord nuppu "Kinnita".

Kui pikk on aruandekohustuse periood?

Aruannete esitamise kohustus kestab üldjuhul aruandeaasta lõpuni. Seda isegi juhul, kui kaubakäive aruandeperioodil on võrreldes statistilise lävega märgatavalt langenud.

Aruannet ei pea esitama aruandeaastale järgneva aasta kohta, kui aruandeaastal kaubavoo käive statistilist läve enam ei ületanud.

Juhul kui ettevõte on ajutiselt tegevuse peatanud, on likvideeritud, kui aruannet pole võimalik tähtajaks esitada, tuleb sellest Statistikaametile teatada kirja või e-postiga klienditugi@stat.ee.

Täpsem info (aruandevormid, juhendmaterjalid, õigusaktid jne.) on statistikaameti veebilehel:

Allikas:  Statistikaamet
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll