Uuest aastast muutub deklaratsiooni vorm TSD ja selle täitmine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

RMP Eesti OÜ koolitusel "Põhjalikult käibe- ja tulumaksuseaduse muudatustest 2014-2015 ja deklareerimisest" tutvustas maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi muu hulgas ka uut deklaratsiooni vormi TSD ning kuidas sellel andmeid deklareerida.

Vormi TSD muutmise tingis vajadus asendada senine paberil esitatava deklaratsiooni loogika elektrooniliselt esitamise loogikaga. Et luua kontroll sotsiaalmaksu õigsuse üle, teeb maksusummade arvestuse kliendi eest maksuhaldur ehk et maksusumma arvutuse teeb süsteem ise.

Lisaks on vormi TSD muutmine seotud vajadusega tekitada automaatne kontroll riigilt tagasiküsitava maksusumma õigsusest ja kasumi jagamise maksuvabastuse kasutamise üle.

Tehnilistest võimalustest lähtudes, saab uue korra järgi esitada vormi TSD masin-masin liidese kaudu, laadida vormi süsteemi xml või csv failina, aga ära ei kao ka deklaratsiooni käsitsi esitamise võimalus. Uus vorm on kasutajamugavam, mitmekeelne, juhendid on lihtsamalt kättesaadavad. Keelevaliku saab teha kasutaja. Deklaratsiooni täitmise juhendid saavad sisaldama nii arvutusreegleid; põhimõtteid, kuidas deklaratsiooni täita jms. Ka deklaratsiooni TSD pabervormid kujundatakse ümber, tulevikus ei ole vormi märkused enam kirjas selle juures nagu see on praegu.

Kui muudate deklaratsiooni, siis uuest aastast hakatakse küsima ka põhjust, mispärast deklaratsiooni muudetakse. Läbivalt kogu vormis on valged väljad maksumaksjale täitmiseks ja hallid väljad seotud maksuhalduri arvutatavate andmetega.

Olulisemad muudatused põhivormil on seotud maksusumma arvutamisega. Maksumaksja ise enam maksuandmeid ei esita/täida. Selle töö teeb maksumaksja eest ära süsteem. Põhivormil kajastuvad lisadelt arvutatud maksukohustuse koondsummad.

TSD lisa 1 peamised muudatused on seotud uute väljamakseliikidega, igal väljamakseliigil on oma arvutus. Maksuvaba tulu saab olema seotud väljamakseliigiga. Maksud kuvatakse igale väljamakseliigile ja nõuded lähevad arvesse summana. Lisale 1 lisandub osalise tööaja määr, mille kohta näidatakse koormus täistööaja suhtes töölepingus kokkulepitud järgi. Kui töötajale on väljastatud A1/E101, siis tuleb näidata väljastaja riik. Kui maksuhaldurile on esitatud isiku residentsuse tõend, siis täidetakse süsteemis maksulepingu kohaldamise riik automaatselt.

Lisa 1 osal 1b deklareeritakse maksustamisperioodil tagastatud või tasaarveldatud väljamaksed ning nendelt kinnipeetud ja/või arvutatud maksukohustused. Lisa 1 osa 1b täitmine võimaldab automaatset kontrolli, kas väljamakse TSDl ka tegelikult oli, arvutada ja tagastada õige maksusumma. Tagasimaksele tuleb lisada tulevikus ka põhjendus.

TSD lisa 1 osa 1b tuleb täita juhul, kui

  • töötaja tagastab füüsiliselt talle tehtud väljamakse;
  • väljamakstud ja deklareeritud summa väljamakseliik muutub nii, et tasaarvestatud  väljamakseliigil on teine maksuarvestus (nt vähendatakse palga väljamakset ja asendatakse haigusrahaga);
  • tasaarveldatakse erinevate maksumääradega tasusid (nt 2014.a detsembri töötasu 2015. a jaanuari töötasuga).

Kui tasaarvestatakse sama väljamakseliigi tasu (palga nt puhkusetasuga), saab summad saldeerida ja näidata lisa 1 osas 1a. Sellisel juhul ei ole osa 1b vaja täita.

TSD lisale 2 on kokku liidetud praegused lisad 2 ja 3 ehk et kõik mitteresidentidele tehtavad väljamaksed deklareeritakse ühel deklaratsioonil.

Püsivate tegevuskohtade maksuarvestus (lisa 3) deklareeritakse alates 2015. aastast ühel lisal, mis koosneb neljast osast.

TSD lisadel 4, 5 ja 6 tehti vaid vormilisi muudatusi, lisade täitmises põhimõttelisi muudatusi ei ole. Oluline on juhtida tähelepanu, et lisal 5 märgitav maksukohustus on seotud lisal 1 deklareeritava sotsiaalmaksuga – kui aasta jooksul maksuvabastus suureneb, siis tuleb käivitada lisal 5 ümberarvestus.

TSD lisal 7 tuleb deklareerida kasumi jagamisel kasutatavad maksuvabastust andvad õigused nende saamisel. Nõnda tekib riigil ülevaade ja võimalus paremaks järelevalveks, äriühingu õigused lihtsalt ei "kao" ega "unune". Lisal 7 muutub ka deklareeritavata andmete koosseis. Nõnda lisandub ühinemisel-jagunemisel saadavate ja üleantavate õiguste arvestus. Kõik senised kasumi jagamisel maksuvabastust andvad õigused tuleb lisal 7 deklareerida 10. veebruariks 2015. a. Selle peaks üle vaatama põhimõtteliselt kõik Eestis registreeritud ettevõtted.

Uuel deklaratsiooni vormil TSD deklareeritakse andmed esmakordselt 2015. a jaanuari kohta 10. veebruariks 2015.

Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll