Millal registreerida ettevõte käibemaksukohustuslaseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

2018. aastal tõusis käibemaksukohustuslase registreerimise piirmäär 16 000 eurolt 40 000 eurole. Mida see ettevõtjatele tähendab ja kellel on mõistlik olla käibemaksukohustuslane, selgitab Mamareti OÜ raamatupidaja Kairi Kiss.

Maksustatava käibe piirmäära ületamisel on isikul käibemaksuseadusest tulenev kohustus registreerida end maksukohustuslasena. Samas saab ta end vabatahtlikult maksukohustuslaseks registreerida ka juhul, kui tema maksustatav käive ei ületa 40 000 euro suurust piirmäära või kui tal ei ole maksustatavat käivet veel tekkinud.

Käibemaksukohustuslaseks registreerimine tähendab aga, et ettevõte peab hakkama iga kuu pidama käibemaksuarvestust ja esitama käibedeklaratsiooni kuu 20. kuupäevaks (või hiljemalt esimeseks tööpäevaks pärast seda, kui tähtpäev langeb nädalavahetusele). See tähendab tõenäoliselt lisakulusid raamatupidamisteenuse arvelt, kui pole just soovi ise sellega tegeleda.

Avaldus käibemaksukohustuslasena registreerimiseks tuleb esitada maksu- ja tolliametile kolme tööpäeva jooksul alates registreerimiskohustuse tekkimise päevast.

Lugege lisaks “Füüsilisest isikust ettevõtja või osaühing“.

Miks olla käibemaksukohustuslane

Kui osta näiteks teenust või toodet teiselt käibemaksukohustuslastelt, siis saab käibemaksukohustuslasena teha tasaarveldust müügi- ja ostukäibemaksu vahel. Samuti on kohustuslasel õigus ostudelt makstud käibemaks maksuametilt tagasi nõuda, kui see on suurem perioodi müügikäibemaksust.

Käibemaksukohustuslane on kasulikum mitte olla siis, kui kulud on madalad või klientideks on erakliendid, kes käibemaksu tagasi ei saa.

Kas käibemaksukohustuslaseks tuleb ennast tingimata registreerida

Käibemaksukohustuslaseks peab end registreerima kolme tööpäeva jooksul pärast seda, kui maksustatav käive ületab aastas 40 000 eurot. Kui juhtub nii, et juhtkonnal jääb ettevõte õigel ajal käibemaksukohustuslaseks registreerimata, on maksuamet seni üles näidanud mõistvat suhtumist ning lasknud muudatusi ka tagantjärele teha. Muudatus tuleb teha sellesse perioodi, kus maksustatav käive ületas 40 000 eurot ja väljastatavatele arvetele tuleb lisada käibemaks. Sellest on vaja teavitada ka kliente, kellele on selle aja jooksul arve esitatud, seejärel tuleb käibemaks deklareerida õiges kuus ning tasuda maksu-ja tolliametile käibemaks.

Piiratud käibemaksukohustuslaseks aga registreeritakse isikud, kes soetavad kaupa teisest liikmesriigist üle piirmäära 10 000 eurot kalendriaastas või saavad teatud teenuseid teise liikmesriigi maksukohustuslaselt (piirmäära ei ole). Piiratud maksukohustuslaseks ei loeta füüsilisi isikuid, välja arvatud füüsilisest isikust ettevõtjaid, kes soetavad kaupa ja teenuseid ettevõtluse tarbeks. Infot sellest, millal registreerida piiratud käibemaksukohustuslaseks, saab lugeda siit.

Allikas:  SEB Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll