Tööandja sõiduauto kasutus ettevõtluseks ja erasõiduks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööandja sõiduautode maksustamise teema kütab kirgi ning tekitab küsimusi, mis ei näita tõenäoliselt niipea vaibumise märke.

Palusime maksu- ja tolliameti spetsialisti kommentaare järgmistele küsimustele.

1. Kui töötaja kasutab ettevõtte sõidukit ettevõtluse tarbeks, kuid ühes kuus kasutab ta seda sõiduautot ka omatarbeks (näiteks 100 km) ja on nõus hüvitama 0,3 €/km pealt ehk tasuma 30 €. Kas hüvitatav summa sisaldab siis käibemaksu või tuleb käibemaks sellele lisada? Kas seda tuleb kajastada käibena käibedeklaratsioonis?
2. Kui töötaja on sõitnud ettevõtluse tarbeks 1000 km ja oma tarbeks 100 km, siis kas sel kuul saab ettevõtja arvestada kütusekulu sisendkäibemaksust maha 50% (ei pea või ei saa arvestada proportsiooni), kuid järgmisel kuul ja edaspidi saab 100% sisendkäibemaksu maha arvata?
3. Kui sel kuul on ka auto remondiarve ehk näiteks rehvide vahetus, kas sel juhul saab ka remondiarvelt sisendkäibemaksu maha arvata vaid 50%, kuigi aastas sellele sõiduautole rohkem remondikulutusi ei tehta?
4. Kui remondiarve aga on järgmisel kuul ja sel kuul kasutatakse sõiduautot ainult ettevõtluse tarbeks, kas siis saab maha arvata edasi sisendkäibemaksu nii kütuselt kui kuludelt 100% olenemata, et eelmisel kuul kasutas seda sõidukit  töötaja ka omatarbeks?

Maksu- ja tolliamet vastas neile järgmiselt

Kui sõiduauto soetatakse pärast 01.12.2014 ja sisendkäibemaks arvatakse maha 100% ning sõiduautot hakatakse kasutama ka erasõitudeks enne kaheaastase kasutusperioodi lõppemist, tuleb mahaarvatud sisendkäibemaksu korrigeerida vastavalt KMS § 30 lg 7.

Olenemata sellest, millal sõiduauto soetati, on alates 01.12.2014 tegemist nn 50% sõiduautoga, kui sõiduautot kasutatakse ka erasõitudeks. Ettevõtluses kasutatava sõiduauto tasu eest kasutada andmist oma töötajatele ei loeta käibeks ja seda ei deklareerita käibedeklaratsioonis. Seega vaatamata sellele, et töötaja oma sõitude eest tasub, on tegemist ikkagi nn 50% sõiduautoga. Sõiduautode kasutamist erasõitudeks omatarbena alates 01.12.2014 ei maksustata, väljaarvatud peamiselt taksoveoks ja õppesõiduks kasutatavad sõiduautod.

Kui ühel kuul on sõiduautot kasutatud ka erasõitudeks, siis kütuselt ja remondiarvetelt saab maha arvata sisendkäibemaksu 50% ja eraldi proportsiooni ei saa arvestada. 50% muidugi eeldusel, et ettevõttel ei ole muud tegevust, mida käsitletakse mitteettevõtlusena ning puudub ka maksuvaba käive. Kui järgmisel kuul erasõite ei tehta, siis teoreetiliselt saab järgmise kuu remondiarevetelt ning kütuselt 100% sisendkäibemaksu tagasi. Samas ei ole eluliselt usutav, et üldiselt erasõitudeks kasutatavat autot kasutatakse ainult ettevõtluseks just sel kuul, kui autoga suuremad kulutused kaasnevad. Seega toob selline sõiduauto kasutuse deklareerimine kaasa maksuhalduri põhjendatud huvi sõiduauto tegeliku kasutuse vastu.

Juhime tähelepanu ka sellele, et maksuhaldur võtab teravdatud tähelepanu alla ettevõtjad, kes näitavad käibedeklaratsioonil tavapäraselt nn 50% autosid, kuid suuremate kulude tegemisel näitavad samu autosid mõnel maksustamisperioodil 100% ettevõtluses kasutatavate sõidukitena.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll