KMD INF B osa (ostuarved) täitmise juhised koos näidetega

Vormi KMD INF B-osal kajastatakse Eestis käibemaksukohustuslasena registreeritud isikutelt saadud arvete andmed. Arvete andmed kajastatakse juhul, kui arvel märgitud käibemaks kuulub vormi KMD lahtris 5 osaliselt või täielikult mahaarvamisele.

Vormi B osal kuuluvad kajastamisele kõik ostuarved, millele on Eesti maksukohustuslasest müüja poolt märgitud 20% või 9% määraga maksustatavate kaupade ja teenuste väärtuselt arvestatud käibemaksusumma ning mille osas deklaratsiooni esitaja kasutab oma õigust sisendkäibemaks osaliselt või täielikult maha arvata.

Ostuarveid, millel märgitud käibemaks ei kuulu sisendkäibemaksuna mahaarvamisele (näiteks üksnes maksuvaba käibe tarbeks soetatud kaupade ja teenuste eest saadud arved), vormi B osal deklareerimisele ei kuulu.

Saadud arvete andmed kajastatakse vormi B-osal maksustamisperioodil, mil arvel kajastatud käibemaks deklareeritakse vormi KMD lahtris 5. Kui arvel märgitud käibemaks kuulub vormi KMD lahtris 5 mahaarvamisele ka hilisematel maksustamisperioodidel, kajastatakse arve andmed ka järgnevatel maksustamisperioodidel, mil nimetatud arve osas tekib sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus KMD lahtris 5 (välja arvatud kassapõhise käibemaksuarvestuse erikorra rakendamisel).

Arve andmed tuleb nii vormil KMD kui ka KMD INF kajastada sellel maksustamisperioodil, mil arvel kajastatud käibemaks arvatakse vormi KMD lahtris 5 arvestatud käibemaksust sisendkäibemaksuna maha. Seega kajastatakse arve andmed KMD INF-l samal maksustamisperioodil, mil need kuuluvad deklareerimisele KMD-l.

Vastavalt käibemaksuseaduse § 31 lg 8 arvatakse sisendkäibemaks maha maksustamisperioodil, millal kaup või teenus on käibemaksuseaduse § 11 kohaselt soetatud või saadud. Seega tekib sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus üldjuhul ajal, mil müüjal tekkis mahaarvatava käibemaksu osas maksukohustus (reeglina kauba lähetamine või teenuse osutamine, samuti ettemaks) ning seda eeldusel, et deklaratsiooni esitamise ajaks on arve kätte saadud.

Näide: kauba müüja saab ettemaksu 30. novembril, siis on ta kohustatud väljastama ettemaksu kohta arve hiljemalt 7. detsembriks.
Müüja kastab käivet novembrikuu eest esitataval KMD-l ja KMD INF-l.
Kauba soetaja deklareerib sisendkäibemaksu samuti novembrikuu KMD-l ja KMD INF-l.
käibemaksuseaduse § 31 lg 9 kohaselt kui maksustamisperioodi käibedeklaratsiooni esitamise ajaks ei ole arvet saadud, arvatakse sisendkäibemaks maha maksustamisperioodil, mil arve saadakse.
Kui ostja ei ole eeltoodud näite puhul arvet enne 20. detsembrit kätte saanud, siis deklareerib ostja sisendkäibemaksu selle kuu KMD-l ja KMD INF-l, mil ta arve sai.

Kui arvel märgitud käibemaks kuulub KMD lahtris 5 mahaarvamisele ka hilisematel maksustamisperioodidel, tuleb sama arve andmed kajastada KMD INF-l uuesti samal maksustamisperioodil, mil nimetatud arve osas tekib sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus KMD-l.

Näide: ostuarve saadakse jaanuaris summas 1000 eurot + 200 eurot käibemaks (kaup on üle andmata).
Kauba eest tasutakse veebruaris 200 eurot ja aprillis 1000 eurot.
Arve andmed deklareeritakse KMD INF B-osal veebruaris ning aprillis.
Jaanuaris ja märtsis arve andmeid KMD INF-l ei kajastata, sest nendel kuudel ei teki arvel märgitud käibemaksu osas sisendkäibemaksuna mahaarvamise õigust KMD-l.

Kassapõhise käibemaksuarvestuse erikorra kohaselt deklareeritavatest arvetest kajastatakse vormil vastaval maksustamisperioodil täielikult või osaliselt tasutud arvete andmed. Tasumata arve andmed kajastatakse vormil maksustamisperioodil, mil kaup on müüja poolt lähetatud või kättesaadavaks tehtud või teenus saadud. Tasumata ja osaliselt tasutud arve andmed kajastatakse vormil ka järgnevatel maksustamisperioodidel kuni arve täieliku tasumiseni.

Kassapõhist käibemaksuarvestust rakendaval maksukohustuslasel tekib sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus ettevõtluses maksustatava käibe tarbeks soetatud kauba või saadud teenuse eest tasumisel, s.t kui kauba soetamise või teenuse saamise eest tasutud ei ole, siis sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus puudub. Kauba soetamise või teenuse saamise eest osalisel tasumisel on sisendkäibemaksu õigus maha arvata kauba või teenuse eest tasutud osas.

Näide: kaup soetati ettevõtluses maksustatava käibe tarbeks 30. aprillil.
Kauba eest toimus tasumine 6. mail.
Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus tekib maikuu KMD-l.

Kassapõhise käibemaksuarvestuse erikorra kohaselt deklareeritavad arved kajastatakse vormil maksustamisperioodil, mil saadud teenuse või kauba eest arve saadakse ning kõikidel järgnevatel maksustamisperioodidel kuni arve täieliku tasumiseni (s.t kuni sisendkäibemaksu mahaarvamiseni KMD lahtris 5).

Näide: arve saadakse novembris (kaup lähetatud samuti novembris).
Kauba eest tasutakse jaanuaris. Arve andmed deklareeritakse  KMD INF B-osal nii novembris, detsembris kui ka jaanuaris (novembri- ja detsembrikuu eest esitatava KMD INF B-osa veerus 8 märgitakse “0”, sest nimetatud arve osas ei ole sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust KMD lahtris 5 tekkinud). KMD-l deklareeritakse nimetatud arvel kajastatud käibemaks sisendkäibemaksuna lahtris 5 jaanuarikuus.

Üldkorra kohaselt deklareeritavad arved (kauba soetamine ja teenuse saamine, kui kauba või teenuse eest tasumine toimub lepingu, näiteks liisingulepingu alusel kauba lähetamisele või teenuse osutamisele järgneva pikema perioodi jooksul kui kolm kalendrikuud, nt pikaajalised liisingulepingud, rendilepingud, järelmaksuga müük) kajastatakse vormil KMD INF üksnes nendel maksustamisperioodidel, mil ostuarvel märgitud käibemaks kuulub vormi KMD lahtris 5 sisendkäibemaksuna mahaarvamisele.

Vorm täidetakse arvete lõikes

Vormi KMD INF B-osa täidetakse arvete lõikes (v.a juhul, kui kasutatakse kuni 2015. a lõpuni antud võimalust esitada arvete andmed summeerituna tehingupartnerite lõikes).

 Kreeditarve arvulised andmed kajastatakse vormil miinusmärgiga

Saadud kreeditarvete arvulised andmed kajastatakse vormi KMD INF B-osal veergudes 6, 7 ja 8 miinusmärgiga.


Veergude selgitused

Veerus 1 “Nr” märgitakse vormi rea järjekorranumber.

Veerus 2 “Tehingupartneri registri- või isikukood” märgitakse tehingupartnerile, sealhulgas füüsilisest isikust ettevõtjale, Eestis väljastatud registrikood.

Siia märgitakse üldjuhul tehingupartnerile Eestis väljastatud registrikood. Registrikood märgitakse ka FIE-de puhul.

Isikukood märgitakse üksnes notarite ja kohtutäiturite puhul, kes peavad ametit enda nimel ja vastutusel vaba elukutsena ning kes ei oma registrikoodi.

Eestis käibemaksukohustuslasena registreeritud mitteresidentidelt saadud ostuarvete deklareerimisel märgitakse INF-le nn mitteresidendi kood.

Veerus 3 “Tehingupartneri nimi” märgitakse tehingus osaleva isiku nimi ehk märgitakse arve väljastanud tehingupartneri nimi.

Veerus 4 “Arve number” märgitakse arvel kajastatud arve number.

Veerus 5 “Arve kuupäev (pp.kk.aaaa)” märgitakse arve väljastamise kuupäev formaadis pp.kk.aaaa.

Siinkohal on oluline, et INF-l peab olema kajastatud arve väljastamise kuupäev, mitte nn kande kuupäev.

Veerus 6 “Arve kogusumma koos käibemaksuga” märgitakse 20% ja 9% käibemaksumääraga maksustatavate kaupade ja teenuste eest saadud arve kogusumma koos käibemaksuga, sealhulgas samal arvel sisalduv 0% määraga maksustatava või maksuvaba kauba ja teenuse väärtus või käibena mittekäsitatavate tehingute ja toimingute väärtus.

Muu hulgas kajastatakse antud veerus käibemaksuseaduses § 411 sätestatud erikorra alusel maksustatava kauba soetamisel saadud arve kogusumma koos käibemaksuga.

Näide: isik väljastas järgmise arve:

  • 20% käive 500 EUR
  • maksuvaba käive 1200 EUR
  • käibemaks 100 EUR
  • arve summa kokku 1800 EUR

Veergu 6 märgitakse arve kogusumma koos käibemaksuga 1800 EUR
(500 EUR + 1200 EUR + 100 EUR).

Veeru 7 “Arvel märgitud käibemaksusumma” täidab kassapõhist käibemaksuarvestust rakendav maksukohustuslane.

NB! seda veergu täidab üksnes kassapõhist käibemaksuarvestust rakendav maksukohustuslane ja see on  kohustuslik ka juhul, kui vormil kajastatakse üldkorra kohaselt deklareeritavaid arveid (näiteks pikaajalise liisingulepingu puhul).

Veerus 7 märgitakse saadud ostuarvel, sh erikorra alusel maksustatava kinnisasja, metallijäätmete ja väärismetalli soetamisel saadud ostuarvel märgitud käibemaksusumma.

Sisendkäibemaksu osalise mahaarvamise korral käibemaksuseaduse § 29 lg 4, § 30 või § 32 sätestatu kohaselt (kaupa või teenust kasutatakse osaliselt maksuvaba käibe või ettevõtlusega mitteseotud eesmärkide tarbeks) võib erandkorras näidata veerus 7 ka KMD lahtris 5 mahaarvamisele kuuluvat sisendkäibemaksu summat.

Näide: kui ettevõttes kasutatakse sisendkäibemaksu mahaarvamisel proportsiooni 50% ning ostuarve sisestamisel raamatupidamise programmi kajastatakse sisendkäibemaksuna koheselt üksnes 50% arvel olevast käibemaksusummast ja suurendatakse kauba maksumust mahaarvamisele mittekuuluva käibemaksu võrra, siis ei ole arvel märgitud käibemaksusummat finantsarvestussüsteemist võimalik välja võtta.

Eeltoodud põhjusel aktsepteerib maksuhaldur veerus 7 erandina ka KMD lahtris 5 mahaarvamisele kuuluva sisendkäibemaksu summa märkimist.

Veerus 8 “Maksustamisperioodil vormi KMD lahtris 5 kajastatud sisendkäibemaksu summa” märgitakse see osa arvel märgitud käibemaksusummast s.h erikorra alusel maksustatava kinnisasja, metallijäätmete ja väärismetalli soetamisel saadud ostuarvel märgitud käibemaksusummast, mis on maksustamisperioodil vormi KMD lahtris 5 sisendkäibemaksuna deklareeritud.

Kui kassapõhist käibemaksuarvestuse erikorda rakendaval maksukohustuslasel puudub sellel maksustamisperioodil arvel märgitud käibemaksusumma mahaarvamise õigus, märgib ta veergu “0”.

Kui kassapõhist käibemaksuarvestust rakendavale maksukohustuslasele on kaup müüja poolt lähetatud või kättesaadavaks tehtud või teenus saadud, kuid ostuarve on tasumata, siis puudub tal ostuarvel märgitud sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus. Tasumata ostuarve andmete kajastamisel märgib kassapõhine käibemaksukohustuslane veerus 8 “0”.

Sisendkäibemaksu osalise mahaarvamise korral käibemaksuseaduse § 30, § 32 või § 29 lg 4 sätestatu kohaselt (kaupa või teenust kasutatakse osaliselt maksuvaba käibe või ettevõtlusega mitteseotud eesmärkide tarbeks) võib erandina näidata veerus 8 kogu arvele märgitud käibemaksusumma.

Näide: ettevõttes kasutatakse sisendkäibemaksu mahaarvamisel proportsiooni 50%.
Ostuarvete sisestamisel raamatupidamise programmi kajastatakse sisendkäibemaksuna kogu arvel näidatud käibemaksusumma (s.t 100%) ning kuu lõpus tehakse õiendi alusel 1 finantskanne mahaarvatava sisendkäibemaksu kohta proportsiooniga 50% kõigi arvete osas.Sellisel juhul ei ole KMD lahtris 5 kajastatud sisendkäibemaksu summat finantsarvestussüsteemist arvete lõikes võimalik välja võtta.
Eeltoodud põhjusel aktsepteerib maksuhaldur veerus 8 erandina ka kogu arvel märgitud käibemaksusumma märkimist.

Veerus 9 “Erisuse kood” märgitakse erisuse kood järgmiselt:

  • 11 – sisendkäibemaksu osaline mahaarvamine vastavalt käibemaksuseaduse § 29 lg 4, § 30 või §-le 32;
  • 12 – käibemaksuseaduse §-s 411 sätestatud erikorra alusel maksustatava kauba soetamine, mil kauba võõrandaja asemel arvestab kauba soetaja tehingu kohta väljastatud arvel märgitud käibemaksusumma enda poolt tasumisele kuuluva käibemaksusummana.

Kui ühe arve osas kehtivad mõlemad erisused, märgitakse mõlemad koodid.

Kui saadud ostuarve alusel arvatakse sisendkäibemaks maha osaliselt vastavalt käibemaksuseaduse § 30, 32 või § 29 lg 4 (näiteks on kaup soetatud osaliselt maksuvaba käibe tarbeks või ettevõtlusega mitteseotud eesmärkidel), märgitakse veerus 9 erisuse kood 11.

Käibemaksuseaduse §-s 411 sätestatud erikorra alusel maksustatava kauba soetamisel saadud ostuarve kajastamisel tuleb veerus 9 märkida erisuse kood 12 (nn siseriiklik pöördmaksustamine).

Vaata näiteid lisaks SIIT artikli allosast.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll