Maamaksust

Maamaks on maamaksuseadusega kehtestatud riiklik maks. Maamaksuga maksustatakse Eestis kogu maa, v.a maa, millel on majandustegevus keelatud. Maamaks laekub täies ulatuses kohaliku omavalitsuse eelarvesse.

Maamaks lähtub maa maksustamishinnast maksumäära alusel, mille kehtestab kohalik omavalitsus. Maksustamishind kujuneb maa potentsiaalse tulukuse, maa sihtotstarbe ja asukoha, mitte maa tegeliku kasutuse põhjal. Maa maksustamishinna ja sellele kehtestatud maksumäära põhjal arvutab maksu- ja tolliamet maamaksu ning korraldab maamaksu tasumist.

Maksukohustuse tekkimine

Maamaksukohustus tekib jooksva aasta 1. jaanuaril. Maksu- ja tolliamet väljastab maamaksuteate isikule, kes 1. jaanuari seisuga on maa omanik või kasutaja.

Maamaksu tasumise kohustus tekib, kui maamaksusumma ühe kohaliku omavalitsuse piires on vähemalt 5 eurot.

Kui maamaksusumma ühe omavalitsuse piires kokku on vähem kui 5 eurot, siis maamaksuteadet ei saadeta ja maamaksu tasuma ei pea.

Kui maa omandatakse või maa kasutusõigus tekib aasta keskel, siis säilib eelmise omaniku või kasutaja maamaksu tasumise kohustus aasta lõpuni. Uue omaniku või kasutaja maksukohustus tekib maa omandamise või kasutusõiguse tekkimise aastale järgneva aasta 1. jaanuarist.

Kui maamaksuteates on maakasutuse või maksumaksja andmetes ebatäpsusi, siis teavitage maksustatava maa asukohajärgset omavalitsust, kes teeb registrites vajalikud parandused.

Maamaksu maksjad

Maamaksu maksavad maa omanikud või maa kasutajad – nii eraisikud, ettevõtted kui ka riik.

Maamaksuga maksustamise aluseks on maa omandi- või kasutusõigus.

  • Kui maakasutus ei ole ümber vormistatud maareformi seadusega, siis maksab maamaksu maa kasutaja.
  • Kui maa on koormatud hoonestusõiguse või kasutusvaldusega, siis maksab maamaksu hoonestaja või kasutusvaldaja.
  • Kui kinnistu (krunt koos hoonetega) on jagatud korteriomanditeks, siis maksab iga korteri omanik maamaksu enda korteriomandi eest.

Maamaksu ei määrata, kui maksusumma jääb alla 5 euro.

Maksu- ja Tolliamet väljastab maksumaksjale maksuteate tasumisele kuuluva maamaksu summa kohta hiljemalt 15. veebruariks.

Maa väärtus

Maa maksustamisel on aluseks maa väärtus, mille leiab Maa-amet maa korralisel hindamisel.

Maa-amet viis 2022. aastal läbi maa korralise hindamise, mille tulemusel maa väärtus muutus. Iga maatüki uut väärtust saab vaadata maakatastris minu.kataster.ee avaneb uues vahekaardis. Aadressi või katastritunnuse järgi saate otsida üles huvipakkuva katastriüksuse. Seejärel avage “Maa väärtuse info” ja “2022. aasta maa maksustamishind”.

Rohkem infot 2022. aasta maa korralisest hindamisest ja hindamise metoodikast leiate Maa-ameti kodulehel.

Maa hindamist reguleerib maa hindamise seadus.

Maamaksu prognoosarvutus e-MTAs

E-teenuste keskkonnas e-MTA on maamaksu maksjatel võimalik  vaadata oma 2024. aasta prognoositavat maamaksusummat.

Maamksumäärad

Maamaksule avalduva maa ümberhindamise mõju leevendamiseks on vähendatud maksumäärasid, 2023. aastal olid maksumäärad vahemikus 0,1–2,5%, kuid alates 2024. aastast vahemikus 0,1–1,0%.

2024. aastal maamaksuseadusega kehtestatud maksimaalsed maksumäärad on:

  • elamumaale ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikule 0,1–0,5%
  • maatulundusmaale 0,1–0,5%
  • muule sihtotstarbega maale 0,1–1,0%
  • maa maksustamishinnast aastas.

Maksumäärad

Kaitsemehhanism ehk maamaksu tõusu piirmäär

Lisaks on maamaksu järsu tõusu vältimiseks kehtestatud nn kaitsemehhanism – 10-protsendiline (või 5-eurone) piirmäär. See tähendab, et maamaks ei suurene eelmise aastaga võrreldes rohkem kui 10% aastas, kuni jõuab maa maksustamishinnast ja maamaksumäärast lähtuva maamaksusummani.

Kui 10% on vähem kui 5 eurot, siis kasvab maamaks igal aastal 5 euro võrra.

Maksuvabastused ja -soodustused

2024. aastal säilivad kõik senised maksuvabastused ja -soodustused. 

2024. aastast lisandub kodualuse maa soodustus ka liitsihtotstarbega maaüksusele, kui üks sihtotstarvetest on elamumaa. Näiteks, kui kortermaja esimesel korrusel asub äripind, siis alates 2024. aastast koduomanik selles majas oleva ärimaa pealt maamaksu ei maksa.

2024. aastal on endiselt maamaksust on vabastatud kodualune maa, mille suurus on tiheasustusega alal 0,15 hektarit ja mujal 2 hektarit.

Maaomanikul on õigus kodualuse maa maamaksuvabastusele, kui 1. jaanuari seisuga:

  • on ta maatüki omanik või kasutaja;
  • on maatükk elamumaa, või maatulundusmaa, mille koosseisu kuulub õuemaa kõlvik;
  • on sellel maal asuvas hoones maaomaniku püsiv elukoht vastavalt rahvastikuregistris avaneb uues vahekaardis olevatele elukoha andmetele.

Korteriomandite puhul kehtib kodualuse maa maksuvaba piirmäär, mis on jaotatud igale korteriomandile vastavalt selle omandiosale. Kui maatükil on mitu kaas- või ühisomanikku, siis kehtib maksuvaba piirmäär kõikide omanike kohta ühiselt.

Kohalik omavalitsus võib anda täiendava maamaksuvabastuse pensionäridele kuni 0,15 hektari ulatuses ning represseeritutele kogu elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku ulatuses. Maksuvabastuse saamiseks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele avaldus.

Maamaksu tasumine

Maamaksu tasumiseks on 2024. aastal kaks tähtpäeva – 1. aprill  ja 1. oktoober.

  • Kuni 64-eurone maamaks ühe kohaliku omavalitsuse piires asuvalt maalt tuleb tasuda 1. aprilliks.
  • Kui maamaksusumma ületab 64 eurot, siis tuleb tasuda:
    • 1. aprilliks vähemalt pool summast, kuid mitte vähem kui 64 eurot;
    • hiljemalt 1. oktoobriks ülejäänud osa maamaksusummast.

Maamaks tasutakse e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Maamaksu arvustuskäigu valem alates 2024. aastast

Maamaks alates 2024. aastast = maa väärtus (€) × maksumäär (%) – kaitsemehhanism – maksuvabastused – maksusoodustused.

Näide maamaksusumma muutumisest aastatel 2023–2025
  • 2023. aasta maa maksustamishind 2400 eurot,
  • 2023. aasta maamaksusumma 60 eurot,
  • 2023. aasta maksumäär 2,5%.
    —————
  • 2024. aasta maa maksustamishind 20 000 eurot,
  • 2024. aasta arvestuslik maamaksusumma 100 eurot,
  • 2024. aasta maksumäär 0,5%,
  • 2024. aasta maamaksuteate suurus 66 eurot (+10% võrreldes eelmise aastaga).
    —————
  • 2025. aasta maksuteate suurus 72,6 eurot (+10% võrreldes eelmise aastaga).

NB! Maamaksusumma näide on arvestuslik ja eeldusel, et katastriüksusega ei toimu muudatusi. Näide on ilma soodustuste ja vabastusteta.

E-arve maamaksule

Maamaksu tasumiseks on võimalik panka tellida e-arve ehk eeltäidetud maksekorralduse. E-arvet saab tellida e-MTAs (valides Arvestus – Maksmine – E-arve tellimine), internetipangas või veebisaidil arved.ee.

E-MTA kaudu e-arve tellimuse esitamisel tuleb valida pank ja sisestada pangakonto number, millele saadetakse e-arve. E-MTA kaudu lisatud e-arve tellimusi internetipangas ei kuvata. Internetipanka saadetud e-arveid saab tasuda kas tavalise maksega või automaatseks tasumiseks sõlmitud püsimakse lepinguga.

Veebisaidil arved.ee tellimust või pangas püsimakse lepingut tehes tuleb tellimusele märkida ettemaksukonto viitenumber, mis on leitav maksu- ja tolliameti päringust personaalse viitenumbri otsing. Internetipangas või arved.ee veebilehel esitatud maksu- ja tolliameti e-arve tellimused kuvatakse e-MTAs hiljemalt kolm tööpäeva pärast tellimuse tegemist.

E-arveid hakkab maksu- ja tolliamet pankadesse edastama 11 päeva enne tasumistähtpäeva. E-arved saadetakse ainult esmasel maamaksuteatel olevate tähtaegadega maksu tasumiseks. Uute, muudetud tasumistähtaegadega maamaksu tasumiseks e-arvet panka ei saadeta.

Lisainfo:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll