Soome sotsiaalkindlustusmaksudest 2014

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töötajana Soomes ja Eestis

Kas töötad nii Soomes kui Eestis?

Kui sa töötad nii Soomes kui Eestis, kuulud sa ainult kas ühe või teise riigi sotsiaalkaitse alla.

Sinu pension koguneb ainult ühte riiki ja sa saad oma sotsiaalkaitsesoodustused, näiteks haiguspäevaraha, ainult ühest riigist. Praktiliselt peavad sinu tööandjad mõlemas riigis maksma sinu pensionikindlustusmaksed samasse riiki.

Topelt kindlustusmaksete maksmine ei anna kahekordset sotsiaalkaitset, vaid ainult raskendab soodustuste saamist.
 

Selgita oma kindlustuse küsimus

EL on omad reeglid olukordadeks, kus tööd tehakse mitmes riigis. Sinu elukohariigi sotsiaalkaitseasutused määratlevad, kumma riigi sotsiaalkaitse alla sa kuulud.

Sa pead selgitama oma õiguse sotsiaalkaitsele, kui teed osa oma tööst Soomes ja osa Eestis

  • ühele tööandjale või
  • nii soome kui eesti tööandjale.

Selgitamiskohustus on sul ka juhul, kui teed osa tööst maal ja osa mingi muu EL riigi lipu all oleval laeval. Selgitamiskohustus on sul ka juhul, kui vahetad töötamisriiki

  • iga päev (näiteks töötad kaugsõidu autojuhina)
  • iga nädal (näiteks töötad nädalad Soomes ehitustöölisena ja nädalavahetustel teed tellimisel ettekandjatööd Eestis)
  • iga kuu (näiteks kolm nädalat arstina Soomes ja üks nädal arstina Eestis).

Teata oma olukorrast elukohariigi sotsiaalkaitseasutusele. Nemad selgitavad, kas sa maksad asjatult topelt kindlustusmakseid. Soomes on vastav asutus Eläketurvakeskus, Eestis Sotsiaalkindlustusamet.

Vajad tõendit A1

Sinu sotsiaalkaitse küsimuse lahendab alati elukohariigi ametiasutus. See riik, mille seadusandlust sinule kohaldatakse, annab sulle tõendi A1.

Lahend oleneb sellest, kui palju sa töötad elukohariigis ja milliste riikide tööandjatele sa töötad.

Tõend A1 näitab, mis riigi sotsiaalkaitse alla sa kuulud. Sa pead esitama tõendi kõikidele oma tööandjatele.

Näide:
Inge elab Eestis. Ta töötab kolm päeva nädalas eesti tööandjale Eestis. Lisaks sellele töötab Inge kaks päeva nädalas soome tööandjale Soomes. Inge peab võtma Eesti Sotsiaalkindlustusametist tõendi A1, kuna ta elab Eestis ja teeb seal rohkem tööd. Mõlemad tööandjad maksavad sotsiaalkindlustusmaksed Eestisse. 

Töötajana ja FIE-na Soomes

Kui oled töötaja ühes riigis ja füüsilisest isikust ettevõtja teises riigis

Kui sul on tööandja ühes riigis ja sa tegutsed ettevõtjana (FIE-na) teises riigis, kuulud sa ainult kas ühe või teise riigi sotsiaalkaitse alla.

Sinu pension koguneb ainult ühte riiki ja sa saad sotsiaalkaitsesoodustused, näiteks haiguspäevaraha, ainult ühest riigist.

Praktiliselt mõlemad, sina ja su tööandja, maksate sotsiaalkindlustusmaksed nagu pensionikindlustusmaksed, samasse riiki. Riik määratakse selle järgi, kus sa töötad töötajana.

Topelt kindlustusmaksude maksmine ei anna kahekordset sotsiaalkaitset, vaid ainult raskendab soodustuste saamist.

Selgita kindlustamise küsimus

Sa pead selgitama oma õiguse sotsiaalkaitsele, kui sa

  • töötad Soomes töötajana ja tegutsed ettevõtjana Eestis
  • töötad Eestis töötajana ja tegutsed ettevõtjana Soomes.

Elukohariigi sotsiaalkaitseasutus määratleb, kumma riigi sotsiaalkaitse alla sa kuulud.

Sinu osas kehtivad mitmes riigis töötamist reguleerivad reeglid, kui sa vahetad töötamisriiki

  • iga päev
  • iga nädal (näiteks töötad nädalad Soomes töötajana ehitusel ja nädalavahetustel teed tellimustöid FIE-na  Eestis)
  • iga kuu (näiteks kolm nädalat  tööd Soomes FIE-na hambaarstikeskuses ja nädal aega Eestis töösuhtes oleva hambaarstina).

Teata oma olukorrast elukohariigi sotsiaalkaitseasutusele. Nemad selgitavad, kas sa maksad asjatult topelt kindlustusmakseid. Soomes on vastav asutus Eläketurvakeskus, Eestis Sotsiaalkindlustusamet.

Vajad tõendit A1

Sinu sotsiaalkaitse küsimuse lahendab alati elukohariigi ametiasutus. See riik, mille seadusandlust sinule kohaldatakse, annab sulle tõendi A1.  

Tõend A1 tõestab, mis riigi sotsiaalkaitse alla sa kuulud. Tõend tuleb vajaduse korral esitada näiteks maksuametile.

Reeglite kohaldamine eeldab, et sa teed füüsiliselt tööd mõlemas riigis. Ainult FIE-na teises riigis ei ole nende reeglite kohaldamiseks piisav.

Näide:
Rait elab Eestis. Ta on Eestis töösuhtes, Soomes on ta füüsilisest isikust ettevõtja (FIE). Rait peab võtma tõendi A1 Sotsiaalkindlustusametist. Tõendiga ta tõestab, et kuulub Eesti sotsiaalkaitse alla. Igasugune töö kindlustatakse riigis, kus ta töötab töötajana.

Lähetatud töötaja

Kas sa oled Eestist Soome lähetatud töötaja?

Kui tuled Eestist Soome tööle, siis kindlustatakse Sind üldjuhul Soomes nagu soomlastest töötajad.

Võid olla lähetatud töötaja ja kuuluda Eesti sotsiaalkaitse alla, kui:

  • oled kogu Soomes töötamise aja töösuhtes ainult Eesti tööandjaga
  • ei tööta samal ajal ettevõtjana
  • kuulusid enne Soome tulekut Eesti sotsiaalkaitse alla
  • teed Soomes tööd kõige rohkem kaks aastat.

Sinu lähteriigi ametiasutus, Sotsiaalkindlustusamet, selgitab, kas sa vastad eespool märgitud tingimustele.

Taotle tõend A1 Sotsiaalkindlustusametist

Kui oled lähetatud töötaja, vajad sa lähetatud töötaja tõendit A1. Tõendi taotleb sulle tööandja  Sotsiaalkindlustusametist.

Tõendiga A1 tõestad, et sa ei pea maksma Soomes kindlustusmakse. Sel juhul makstakse kindlustusmaksud Eestisse. Näiteks nõutakse paljudel Soome ehitusobjektidel töötajalt enne töö alustamist tõendit A1, et oleks teada, kummas riigis on tema kindlustus.

Ära maksa ülearu – väldi topelt kindlustamist

Kui sul ei ole ette näidata tõendit A1, võidakse sinu eest võtta liiga palju sotsiaalkindlustusmaksu. Võib-olla makstakse koguni topelt, nii Eestisse kui Soome.

Maksude korrigeerimine tagantjärele on tülikas. Niisiis tasub lähetatud töötaja tõend A1 taotleda juba varakult enne töötamise alustamist Soomes.

Võta kontakti kas Eesti Sotsiaalkindlustusametiga või Soomes Eläketurvakeskusega. Me selgitame välja sinu olukorra.

Selgita oma tulumaksukohustus ja muu sotsiaalkaitse

Sotsiaalkaitse ja maksustamine ei käi käsikäes. Kuigi sa kuulud Eesti sotsiaalkaitse alla, võid sa siiski olla maksukohuslane Soomes. Selgita oma maksukohustus kas Eesti Maksu- ja Tolliametist või Soome Maksuametist (Verohallinto).

Kui Soome tuleb sinuga koos pereliikmeid, selgita nende sotsiaalkaitse Eestis Haigekassast või Soomes Kelast.

Kuigi sa kuulud Eesti sotsiaalkaitse alla, on sul õigus ravile Soomes Eesti antud Euroopa ravikaardiga.
Kui sul on mitu töösuhet

Kui sul on Soomes lisaks Eesti töösuhtele teine või mitu Soome tööandjat või sa hakkad siin ettevõtjaks, ei või sa üldjuhul kuuluda Eesti sotsiaalkaitse alla. Sind tuleb kindlustada Soomes.

EL reeglite kohaselt kuulub töötaja alati ainult ühe riigi sotsiaalkaitse alla, kust soodustused makstakse. Tavaliselt on selleks riik, kus töötatakse.

Tegutse muutuste korral kiiresti

Tõend A1 puudutab ainult seda tööandjat, kes on sind Soome tööle lähetanud..

Niisiis, kui sa hakkad lisaks Eesti tööandjale Soomes töötama muudele Soome tööandjatele, siis ei kuulu sa enam Eesti sotsiaalkaitse alla, vaid kogu sinu töötamine tuleb kindlustada Soomes.

Kui sinu tööolukord muutub pärast seda, kui oled saanud Eestist tõendi A1, võta kontakti Eestis Sotsiaalkindlustusametiga või Soomes Eläketurvakeskusega.

Tegutse kohe, et mitte maksta kindlustusmakseid kogemata mõlemasse riiki!

Näidisolukordi
Kui sul on Soomes ajutiselt töötades ainult üks Eesti tööandja, võid sa olla lähetatud töötaja ja kuuluda Eesti sotsiaalkaitse alla.
Kui sul on mitu tööandjat (näit. teed Soomes tööd Eesti ja Soome tööandjale), siis ei ole Eestis kindlustamine võimalik. Sel juhul kindlustatakse kogu sinu töötamine, ka Eesti töösuhe, Soomes.
Kindlustusmaksete maksmine kahte riiki ei anna kahekordset sotsiaalkaitset, vaid ainult raskendab soodustuste saamist.
Väldi ülearust maksmist! Selgita enne Soomes töötamise algust, kumma riigi sotsiaalkaitse alla sa kuulud.

Näide:
Indrek elab Eestis. Tal on eesti tööandja, kelle teenistuses ta teeb Soomes tööd poolteist aastat. Indrekule tuleb võtta tõend A1 Eesti Sotsiaalkindlustusametist. Tõendiga Indrek tõestab, et kuulub Eesti sotsiaalkaitse alla. Kõik maksud makstakse Eestisse.

Tööl ainult Soomes

Soomes töötamisest koguneb tööpensioni

Kui sa töötad Soomes Soome tööandja teenistuses, siis koguneb sulle Soomest tööpensioni. Tööpension on osa sinu palgast – raha, mille sa saad kätte tulevikus koos intressiga.

Lisaks tööpensionile on sul teatud eeldustel õigus ka muule sotsiaalkaitsele Soomest nagu ravi- ja peresoodustustele.

Seadusjärgne tööpensionikindlustus meile kõigile

Tööpensionikindlustus on Soomes seadusjärgne ehk kohustuslik meile kõigile. Sellega tegelevad Soome tööpensionikindlustusasutused.

Kindlustus peab olema kõigil Soomes palgatööd tegevatel ja ettevõtjana tegutsevatel isikutel. See, mis riigi kodanik sa oled või mis riigis sa oled maksukohuslane, ei piira sinu pensioniõigusi. Välismaalastest töötajate kohta kehtivad samad seadusjärgsed tööpensionikindlustused kui Soomes alaliselt elavatel töötajatel.

Soomes elamise või töösuhte aeg ei ole piiratud

Tööpensionikindlustuses ei ole ka ajalisi piiranguid Soomes elamise või töösuhte kestuse osas. Tööpension hakkab kogunema alates esimesest tööpäevast. Ja seda koguneb kasvõi ainult kahe nädala pikkusest töösuhtest.

Oluline on see, et sul on Soomes töösuhe ja sa saad oma töö eest palka, millest makstakse tulumaksu ja pensionimakse. Kindlustus põhineb palgasummal. Kõige madalam kindlustatav palk on 56,55 eurot kuus. Seega koguneb sulle tööpensioni ka väikestest töötuludest.

Tööandja võtab sulle kindlustuse

Tööpensioni- ja õnnetusjuhtumikindlustuse võtab sulle sinu tööandja. Muude soodustuste küsimuses tuleb sul pöörduda Kela poole.

Tööandja peab võtma tööpensionikindlustuse kõigile 18–68-aastastele töötajatele. Pensioni koguneb, kui tööandja maksab tulumaksu ja kannab pensionimaksud üle tööpensioniasutusele.

Võid paluda oma tööandjalt tõendit oma kindlustuse kohta. Kui soovid täpsemat infot oma kogunenud pensioni kohta või vajad abi kindlustusega seotud küsimustes, pöördu Eläketurvakeskuse poole.

Tööpension ei aegu

Pensioniõigus Soomes ei aegu. Ka juhul, kui sinu Soomes töötamisest on kulunud mitukümmend aastat, on sulle kogunenud pensioniõigus endiselt jõus. Sinu väljateenitud pension säilitab oma väärtuse, kuna seda korrigeeritakse igal aastal vastavalt indeksile.

Kui oled lähetatud töötaja

Kui sa tuled Soome tööle välismaa tööandja poolt lähetatud töötajana, loe täpsemalt Lähetatud töötaja osast.

Kui töötad nii Soomes kui Eestis

Kui töötad nii Soomes kui Eestis, loe täpsemalt Töötamine mitmes riigis osast.

Näide:
Aivar elab Eestis ja käib Soomes ehitusobjektil tööl. Tal on Soome tööandja. Aivar veedab nädalad Soomes ja nädalavahetused Eestis. Soome tööandja peab kindlustama Aivari Soomes. Kõik seadusjärgsed maksud makstakse Soome.


NB!

  • Kontrolli regulaarselt oma tööpensioni
    Kontrolli regulaarselt oma Soomes tehtud tööst kogunenud pensioni.
    Võid kontrollida oma pensioni kas logides sellesse võrguteenusesse sisse Soome panga paroolidega või küsides Eläketurvakeskusest.
    Võrguteenus toimib ainult soome või rootsi keeles.

    Võid tellida tööpensioniväljavõtte Eläketurvakeskuse klienditeenindusest kas kirjalikult või telefoni teel numbrilt 029 411 2825. Võid selle ka isiklikult kätte saada meie klienditeenindusest Helsingis, aadressil Kirjurinkatu 3.

    Tööpensioniväljavõttest on lisaks sinu töö- ja palgaandmetele näha ka andmed kogunenud tööpensioni ning mõnede palgata soodustuste alusel kogunenud pensioni kohta.

    Hoia alles kõik tõendid oma Soomes tehtud töö kohta, näiteks töölepingud ja palgakalkulatsioonid. Neid võib vaja minna siis, kui kontrollid oma tööpensioniväljavõtet või taotled pensioni.
     

  • Kui palju sinule koguneb tööpensioni?
    Pensioni koguneb 18–52-aastastele 1,5 protsenti aasta tuludest.
    53–62-aastastel on kogunemisprotsent 1,9 ja vähemalt 63-aastastel koguni 4,5.
    Kui sul on lisaks pensionile töötulusid, koguneb nendest pensioni olenemata vanusest 1,5 protsenti aastas. Pensioni kogunemine lõpeb selle kuu lõpus, mille jooksul isik saab 68-aastaseks.

  • Kui suure osa palgast moodustab tööpensionimaks?
    Tööpensionide rahastamises osalevad tööandja ning nii töötajad kui ettevõtjad. Tööandja maksab tööpensionimaksud, aga peab töötaja palgast tema maksuosa kinni. Ettevõtja aga hoolitseb oma kindlustuse eest ise.
    Tööpensionimaksu suurus kinnitatakse igaks aastaks eraldi. Näiteks 2014. aastal on tööpensionimaks keskmiselt 23,6% palgast.
    Töötaja osa sellest maksust on 5,15% palgast alla 53-aastastel ja vanematel 6,50% palgast kuni 68 aasta vanuseni.
    Ettevõtja pensionimaks on 2014. aastal alla 53-aastastel 23,30% ja vanematel 24,80%.
     
  • Millal pensioni saab ja kuhu see makstakse?
    Soome makstud tööpensionimaksud makstakse sulle omal ajal pensionina.  Kui kolid enne pensionile jäämist Soomest ära, siis kindlustusmakse ei tagastata sulle rahana.
    Soome tööpensionid makstakse kõikidesse riikidesse olenemata isiku kodakondsusest.
    Võid taotleda tööpensioni, kui jõuad pensioniikka.  Soomes võib pensioni taotleda vanuses 63–68 aastat. Juhul, kui kaotad töövõime enne pensioniikka jõudmist, võid taotleda pensioni kohe.
     
  • Tööpension pakub kaitset erinevates eluolukordades
    Soome tööpension pakub sulle kaitset vanaduse, töövõimetuse ning perehooldaja surma korral.

    • Vanaduspension
      Võid saada Soome vanaduspensioni 63–68-aastaselt. Vanaduspensionina makstakse sinu tööelu jooksul väljateenitud tööpensioni. Mida kauem käid tööl, seda suurema tööpensioni saad.
      Juhul, kui elad pensionile jäämise ajal Soomes ja sinu tööpension on jäänud väikeseks, võid saada tööpensionile lisaks rahvapensioni ja garantiipensioni. Nende pensionide kohta saad täpsemat infot Kelast.
       
    • Töövõimetuspension ja õnnetusjuhtumipension
      Võid saada töövõimetuspensioni Soomest, kui oled töötanud Soomes.
      Võid saada töövõimetuspensioni, kui su töövõime on alanenud haiguse, vigastuse või puude tõttu vähemalt üheks aastaks.
      Juhul, kui pead pensionile jääma tööõnnetuse või kutsehaiguse tõttu, makstakse sulle õnnetusjuhtumipensioni. Tööandja peab võtma oma töötajatele lisaks tööpensionikindlustusele ka seadusjärgse õnnetusjuhtumikindlustuse tööõnnetuste ja kutsehaiguste puhuks.
       
    • Perepension
      Lesele ja lastele makstav perepension kindlustab toimetuleku perehooldaja surma korral. Perepensionid on lesepension ja lapsepension. Perepensionile on õigus alla 18-aastasel lapsel, lesel ja endisel abikaasal teatud eeldustel.
       
    • Täpsemat infot tööpensionist ja mitmesugustest pensionisoodustustest saab Eläketurvakeskusest. Õnnetusjuhtumipensioni kohta saab infot Õnnetusjuhtumikindlustusasutuste Liidust (Tapaturmavakuutuslaitosten liitto).
    • Muudest pensionisoodustustest nagu rahva- ja garantiipensionist saad täpsemat infot Kelast.  
       
  • Tööpensioni tuleb alati taotleda
    Soomest tööpensioni saamiseks tuleb täita pensionitaotlusblankett. Täida pensionitaotlusblankett juba varakult, umbes kaks kuud enne pensionile jäämist.
    Soome tööpensioni võib taotleda 63–68-aastaselt.

    • Kui elad Soomes
      Kui elad Soomes, võid taotleda sama blanketiga nii töö- kui rahvapensioni. Kui oled teinud tööd ka Eestis, võid taotleda sellesama blanketiga ka Eesti pensioni. Soome ametivõimud vahendavad sel juhul sinu pensionitaotluse Eestisse.
      Taotlusblanketid ja taotlemisjuhise leiad ingliskeelsetena siit.
       
    • Kui elad Eestis
      Kui elad Eestis, taotle Soome tööpensioni Eesti pensionitaotlusblanketiga. Sel juhul Eesti omakorda vahendab sinu pensionitaotluse Soome. Eestis teenindab sind Sotsiaalkindlustusamet.
       
    • Soomes võid jätta oma taotluse mitmesse eri asutusse
      Soomes võid jätta oma pensionitaotluse mistahes era- või avalikku pensioniasutusse, Eläketurvakeskusesse või Kela teeninduspunkti. Nendest asutustest saad ka pensioni taotlemisega seotud juhiseid ja nõu.
      Pensioniotsuse teeb tavaliselt pensioniasutus, milles sul on kõige rohkem teenistust kahe viimase kalendriaasta jooksul. Sama pensioniasutus maksab ka pensioni ja vastab otsusega seotud päringutele.
Kui elad Eestis,
Kui elad Soomes,

siis saad välismaa sotsiaalkaitsega seotud nõu ja tõendi A1 Eesti Sotsiaalkindlustusametist.

Eesti ametiasutused aitavad sul ka taotleda Soomes kogunenud
pensioni. Samuti selgitavad nad sulle, kuidas Soomest sinule makstav pension mõjutab võimalikke muid maksmisel olevaid Eesti sotsiaalkaitsesoodustusi.

siis saad nõu kindlustamise ja tööpensioni kohta Eläketurvakeskusest.
 

Tõendit A1 taotletakse Eläketurvakeskusest.

Sotsiaalkindlustusameti kontaktandmed on:
Sotsiaalkindlustusamet
Lembitu 12,
Tallinn 15092
tel: (EE/RU) +372 612 1360 (call center)
e-post: ELinfo(at)sotsiaalkindlustusamet.ee
www.sotsiaalkindlustusamet.ee
Eläketurvakeskuse kontaktandmed on:
Eläketurvakeskus
Lakiosasto/ Ulkomaantyön vakuuttaminen
00065 Eläketurvakeskus
tel: 029 411 2816 (FI/EN)
e-post: ulkomaanasiat(at)@etk.fi
www.etk.fi

Soomes nõustab sind muude sotsiaalkaitsesoodustuste, näiteks haiguskindlustuse ja lastetoetuse osas Kela.

 

Allikas:  Työeläke.fi

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll