Tööjõu rentimisega seotud korduma kippuvad küsimused – SOOME

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

1. ÜLDISED KÜSIMUSED

    1.1. Miks renditöötaja peab Soomes makse maksma?
2007.aasta algusest jõustunud muudatuse alusel võidakse ka vähem kui kuueks kuuks välismaalt Soome tulnud renditud töötaja palgatulu Soomes maksustada, kui töö teostatakse Soomes. Soome ja Balti riikide vahel sõlmitud rahvusvahelised maksulepingud ning Põhjamaade vaheline rahvusvaheline maksuleping annavad riigile, kus töö teostatakse, maksustamisõiguse palga suhtes, mida renditöötaja oma välismaiselt tööandjalt saab. Soome ja teiste riikide vaheliste maksulepingute alusel ei ole töö teostamise riigil maksustamisõigust lühiajaliste renditöösituatsioonide puhul.

Renditöötaja palk maksustatakse Soomes ka juhul, kui töötaja on pärit riigist, millega Soomel ei ole maksulepingut.
    1.2. Kas muudatus puudutab ka välismaise alltöövõtufirma töötajaid?
Muudatus puudutab töötajaid, kes tulevad välismaalt Soome renditöötajatena. Muudatus ei puuduta alltöövõttu teostava välismaise ettevõtte töötajaid.

Tööjõurent erineb alltöövõtust. Tööjõurendi korral annab rendile andev (välismaine) ettevõte tasu eest oma töötajad Soome kasutajafirma käsutusse. Töötaja palga maksab välismaine tööandja. Töö tehakse Soome kasutajafirma (töö tellija) juhtimise ja järelevalve all. Alltöövõtu puhul teostab järelevalvet ja juhtimist välismaine alltöövõtufirma ise. Vastutus töö teostamise eest lasub alltöövõtjal.

Lisainfot renditöötajate vahendamise ja alltöövõtu eristamise kohta leiate Maksuameti juhendist ”Välismaised renditöötajad ja Soome maksusüsteem” ning Maksuameti trükisest HE 158/2006.
    1.3. Tulen renditöötajana Eestist Soome. Mul ei ole Soome isikukoodi. Kas saan selle Maksuameti büroost? Kuidas toimub maksude tasumine?
Ettemaksuna makstava tulumaksu määramiseks on vajalik Soome isikukood. Kui taotlete Maksuameti büroost ettemaksuna makstavat tulumaksu, saate ka juhised ja blanketi isikukoodi taotlemiseks. Isikukoodi taotlemisel tuleb isiku tuvastamiseks esitada pass või muu ametlik reisidokument.

Isikukoodi annab magistraat. Lisainfo www.maistraatti.fi. Kui tulete Soome kauemaks kui aastaks, tuleb isikukoodi taotleda otse magistraadist.

Maksuameti büroos määratakse teile ettemaksuna makstav tulumaks, mida makstakse kindlal päeval üks kord kuus. Maksude tasumiseks saate posti teel eelmaksuteated.
    1.4. Kas pean maksma lisaks ettemaksuna makstavale tulumaksule Soomes ka muid makse, näiteks sotsiaalmaksu?
Soomes vähemalt neli kuud töötav töötaja on kohustatud tasuma palga alusel arvutatud kindlustatu haiguskindlustusmaksu. Maksu ei määrata, kui töötaja esitab kodumaalt saadud tõendi E 101, mis kinnitab, et töötaja on kodumaal kindlustatud. Kindlustatu haiguskindlustusmaks aastal 2007 on 2,03 %.
    1.5. Kui maksan Soomes makse, kas pean siis makse tasuma ka kodumaal? Kas toimub topeltmaksustamine?
Soome maksuametnik annab teile otsuse (eelmaksuteated) Soomes määratud ettemaksuna makstava tulumaksu kohta. Võite viia selle oma kodumaa maksuametnikele või tööandjale, sõltuvalt sellest, kuidas teie maksustamine kodumaal praktiliselt toimub. Nii võidakse Soomes tasutud tulumaks kodumaal arvesse võtta ja vältida topeltmaksustamist.
    1.6. Kas minu palgatulu maksustamist mõjutab ka see, kas töötan Soomes ainult mõne kuu või näiteks terve aasta?
Soomes on üldised maksukohuslased need isikud, kes elavad Soomes. Soomes elavaks loetakse isik, kellel on seal püsiv elukoht ja kodu või kes elab seal pidevalt üle kuue kuu. Ajutine Soomest äraolek ei ole siin oluline. Kui tulete Soome enam kui kuueks kuuks, ei ole oluline, kas tulete renditöötajana või alltöövõttu teostava välismaise ettevõtte töötajana. Üldised maksukohuslased tasuvad makse Soome riigile kõikidelt oma tuludelt. Maksulepingud võivad siiski piirata Soome maksustamisõigust.

Kui viibite Soomes alla kuue kuu, olete Soomes piiratud maksukohuslane.

Piiratud maksukohuslased maksavad Soomele makse ainult Soomes saadud tuludelt. Välismaalt Soome tuleva renditöötaja (välismaiselt tööandjalt saadav) palgatulu loetakse Soomes saaduks, kui töö teostatakse Soomes. Renditöötajana maksate palgatulult Soomele makse ka siis, kui tulite Soome ainult mõneks nädalaks. Kui aga olete välismaise alltöövõtufirma töötaja ja tulete Soome vähem kui kuueks kuuks, ei maksa te Soomele makse.
    1.7. Kust saan lisainfot rahvusvaheliste töösituatsioonide maksustamise kohta?

Infot saab kõige paremini Maksuameti kodulehelt www.vero.fi “maksujuhised” ja “rahvusvahelised situatsioonid”. Juhendi “Välismaised renditöötajad ja Soome maksusüsteem” on ka lingid vajalike blankettide juurde.


2. KINI 6 KUUD SOOMES OLIJAD:


    2.1. Minu Eesti tööandja rentis mind tööle Soome kasutajafirmasse. Minu eesmärk on töötada Soomes 2-3 kuud. Kuidas mul tuleb nüüd toimida?
Välismaine renditöötaja peab ise taotlema ettemaksuna makstavat tulumaksu palga alusel määratava tulumaksu (35 %) tasumiseks. Kui taotlete samas Soome isikukoodi, tuleb käia Maksuameti büroos isiklikult kohal. Võtke kaasa ametlik reisidokument, mis tõendab teie isikut. Ettemaksuna makstavat tulumaksu peab taotlema hiljemalt töö alustamisele järgneva kuu lõpuks.

Ettemaksuna makstava tulumaksu taotlemiseks on blankett ”Ettemaksuna makstava tulumaksu taotlus” (Veroh 6205). Blanketil küsitakse lisaks isikuandmetele ka Soome saabumise ja Soomest lahkumise kuupäeva ning hinnangut maksustatava palgatulu suuruse kohta. Umbes kuu jooksul taotluse esitamisest saate otsuse ettemaksuna makstava tulumaksu summa, maksetähtaegade ja osamaksete kuude kohta ning maksublanketid.
    2.2. Töötan Soomes renditöötajana muul alal kui ehitus. Kas tööandjalt saadud päevaraha on minu jaoks maksuvaba?
Tööandja võib maksta töötajale maksuvaba päevaraha, kui on tegemist töölähetusega. Töölähetus tähendab reisi, mille töötaja võtab ajutiselt ette tööülesannete täitmiseks eraldi kohta, mis asub väljaspool tavapärast töökohta. Kui palgasaajal ei ole oma iseloomu tõttu kindlat töötamiskohta, vaadeldakse töölähetusena reisi, mille palgasaaja teeb ajutiselt oma töö teostamiseks kohale, mis asub tema elukohast eemal.

Renditöötajate püsitöökoht on kasutajafirma (töö tellija) tööruumides. Päevaraha on maksuvaba siis, kui töötaja (näiteks koristaja/arst) teeb töölähetuse oma püsitöökohalt teise töö teostamise kohta. Püsitöökoht on niisiis koht, kus töötaja põhiliselt töötab või saab regulaarselt töövahendeid või töökäske. Kui töötajal ei ole kindlat töökohta, vaid tööobjektid vahelduvad pidevalt, vaadeldakse kindlate töökohtadena erinevaid objekte (näiteks koristatavad objektid). Sel juhul ei saa päevaraha
olla maksuvaba.

Päevaraha on teile maksuvaba ainult siis, kui teil on püsitöökoht ja teete sealt töölähetuse mujal asuvasse töötamise kohta. Kui teil ei ole kindlat töötegemise kohta, vaid tööobjektid vahelduvad, on päevaraha maksustatav palk.
    2.3. Minu Eesti tööandja on rentinud minu Soome ehitusfirmale ehitustöid tegema. Minu pere elab Eestis ning seal veedan nädalalõpud. Soomes olen koos sõpradega üürinud Vantaal väikese korteri. Kas minule tööandja poolt makstud päevaraha on maksuvaba? Milliseid mahaarvamisi saan teha maksustamisel? Kas minule tööandja poolt hüvitatud korteri ja ehitusplatsi vahelised sõidukulud on maksuvabad?
Nn. erivaldkondades nagu ehitus, metsatöö ja muud sarnased alad, kus töötegemiskohta tuleb sageli vahetada alale iseloomuliku töö lühiajalisuse tõttu, reguleerivad päevaraha maksuvabadust eraldi sätted. Päevaraha on maksuvaba, kui maksukohuslane on reisil ööbinud. Nädalalõpu eest võidakse maksta maksuvaba päevaraha samadel alustel nagu tööpäevade eestki, kui maksukohuslane veedab töö tõttu nädalalõpu erilises töötegemiskohas. Maksuvabalt võib maksta kõige enam kodumaal töötamise päevaraha , mis 2007.aastal on Soomes 31 eurot.

Päevaraha on teil siis maksuvaba nende päevade eest, mil viibite Soomes. Kui lähete nädalalõpuks Eestisse, ei ole päevaraha nädalalõpu eest maksuvaba.

Kuna olete Soomes alla kuue kuu, toimub teie maksustamine tulumaksustamisena. Niisiis saate kasutada maksuvaba tulu 510 eurot kuus või 17 eurot päevas. Nimetatud soodustuse saate, kui taotlete ettemaksuna makstavat tulumaksu. Tulumaksust ei saa teha muid mahaarvamisi.

Tööandja poolt makstavad igapäevased korteri ja erilise töötegemiskoha vahel liikumise kulud, näiteks sõidupiletite hüvitamine on teile maksuvabad. Kuna olete Soomes alla kuue kuu ehk siis Soomes piiratud maksukohuslane, ei ole kilomeetrihüvitis maksuvaba, vaid see loetakse maksustatavaks palgaks.
    2.4. Tulin renditöötajana Eestist Soome märtsi alguses 2007. Olen maksnud oma maksud Eestis. Alles nüüd maikuus kuulsin, et oleksin pidanud oma palgatulult Soomes maksud maksma. Mida pean nüüd tegema?
Ettemaksuna makstavat tulumaksu peab taotlema töö alustamisele järgneva kuu lõpuks. Kui töötaja jätab ettemaksuna makstava tulumaksu taotlemata või taotleb seda hilinemisega, võidakse talle määrata kuni 2000 euro suurune maksutrahv.

Teil tuleb võimalikult kiiresti pöörduda Maksuameti büroosse. Teile määratakse Soomes ettemaksuna makstav tulumaks ka tagasiulatuvalt nende kuude eest, mille eest te ei ole veel maksnud.

Ettemaksuna makstav tulumaks põhineb teie esitatud hinnangul tulude kohta. Lõplik maksumäär arvutatakse maksustamisaasta lõpus tegelike maksustamisaasta jooksul saadud tulude alusel. Kui ettemaksuna makstud tulumaks ei kata tulude põhjal maksmisele kuuluvat summat, tuleb puuduv osa tasuda koos intressidega Maksuameti büroo poolt saadetud maksuteate alusel.

Kui mõne kuu eest ei ole ettemaksuna makstavat tulumaksu tasutud või on hinnang kogu aasta kohta olnud liiga väike, võib puuduva osa koos intressidega maksta ettemaksuna makstava tulumaksu täiendusmaksuna. Tasumata jäägi intressi ei ole siiski tarvis maksta, kui ettemaksuna makstava tulumaksu täiendusmaksu makstakse piisaval määral hiljemalt töötamisaastale järgneva aasta jaanuarikuu lõpuks.

Kui toimub 2007.aasta tulude maksustamine, määratakse teile maksutrahv, kuna te ei taotlenud ettemaksuna makstavat tulumaksu määratud tähtajaks.
    2.5. Elan Poolas ja tulen nüüd renditöötajana mõneks kuuks Soome. Kas pean taotlema ettemaksuna makstavat tulumaksu?
Seadusemuudatus puudutab põhimõtteliselt mis tahes riigist tulijaid, kuid ainult Balti riikide ja Soome vahelised maksulepingud ning Põhjamaade maksuleping annavad Soomele õiguse maksustada välismaalt pärineva renditöötaja palgatulu lühiajaliste töösituatsioonide korral.

Soome ja Poola vaheline maksuleping ei võimalda renditöötajate maksustamist töötamise riigis lühiajaliste töösuhete korral. Teil ei tule niisiis tasuda Soomes makse, kui tulete Soomes lühemaks ajaks kui 6 kuud.
    2.6. Elan Valgevenes ja tulen nüüd renditöötajana mõneks kuuks Soome. Kas pean taotlema ettemaksuna makstavat tulumaksu?

Soome ja Valgevene vahel ei ole sõlmitud maksulepingut. Seetõttu kohaldatakse ainult Soome seadusandlust, mille alusel teie palgatulu on Soomes maksustatav.

Te peate taotlema Soomes ettemaksuna makstavat tulumaksu. Maksud määratakse teile alates esimesest tööpäevast.

Link Soome maksulepingute juurde on www.vero.fi “maksujuhised” ja “rahvusvahelised situatsioonid”

3. ÜLE 6 KUU SOOMES OLIJAD:


    3.1. Mul on Eesti tööandja, kes on rentinud minu Soome kasutajafirmasse tööle. Minu töölähetus algas veebruaris 2007 ja kestab kuni jõuluni 2007. Nädalalõpud ja paar nädalat suvepuhkust veedan Eestis. Kas maksan Soomes makse?
Isik, kes viibib Soomes järjest kauem kui kuus kuud, on Soomes üldine maksukohuslane. Ajutised äraolekud ei tähenda, et te ei viibiks Soomes püsivalt. Maksustamispraktikas on nädalalõpureise ning paarinädalasi puhkusereise peetud ajutiseks äraolekuks.

Kui viibite Soomes üle kuue kuu, olete Soomes üldine maksukohuslane ning maksate makse sama põhimõtte alusel nagu Soomes elavad soomlased. Teenitud tulu maksustamine on progressiivne ehk maksuprotsent kujuneb tulude suuruse alusel. Pöörduge Maksuameti büroosse ettemaksuna makstava tulumaksu määramiseks. Kui elate Soomes vähem kui aasta, võite samas taotleda isikukoodi vormistamist Maksuameti kaudu (vt. P. 1.3). Posti teel saate eelmaksuteate ja maksublanketid, millega maksate maksu kindlal päeval üks kord kuus.
    3.2. Mul on Eesti tööandja, kes on rentinud minu Soome ehitusfirmale ehitustöödele. Nädalalõpud veedan pere juures Tallinnas. Soomes olen üürinud koos sõpradega Vantaal väikese korteri. Kas Eesti tööandja poolt minule makstav päevaraha on maksuvaba?
Nn. erivaldkondades nagu ehitus, metsatöö ja muud sarnased alad, kus töötegemiskohta tuleb sageli vahetada alale iseloomuliku töö lühiajalisuse tõttu, reguleerivad päevaraha maksuvabadust eraldi sätted. Päevaraha on maksuvaba, kui maksukohuslane on reisil ööbinud. Nädalalõpu eest võidakse maksta maksuvaba päevaraha samadel alustel nagu tööpäevade eestki, kui maksukohuslane veedab töö tõttu nädalalõpu erilises töötegemiskohas.

Päevaraha on teil siis maksuvaba nende päevade eest, mil viibite Soomes. Kui lähete nädalalõpuks Eestisse, ei ole päevaraha nädalalõpu eest maksuvaba.
    3.3. Kas tööandja poolt minule makstav sõidukulude hüvitis Vantaa korterist erinevatele ehitusobjektidele Soomes on maksuvaba? Kas tööandja poolt minule makstavad sõidukulud nädalalõpureiside eest Eestisse on maksuvabad?
Igapäevaste korteri ja erilise töötegemiskoha vaheliste sõidukulude hüvitis, näiteks sõidupiletite või oma auto kasutamise eest on maksuvaba. Töölähetuse ajal tehtud nädalalõpureise koju ei saa põhimõtteliselt maksuvabalt hüvitada. Nädalalõpureisid võidakse maksuvabalt hüvitada ainult töölähetuse alguses ja lõpus, näiteks siis, kui töölähetus katkeb nädalalõpuks ja töötajale ei ole korraldatud töötamise kohas nädalalõpuks majutust.

Maksukohuslasel on siiski õigus nõuda maksustamisel sõidukulude mahaarvamist nädalalõpureiside eest koju odavaimat sõitmisviisi kasutades, kui pere elab teises kohas.
    3.4. Tulin Soome renditöötajana. Minu töölähetus algas veebruaris 2007 ja kestab ilmselt jõuluni 2007. Kas võin maksustamisel eluasemekulud maha arvata?
Eluasemekulud on elamiskulud, mida ei saa maksustamisel maha arvata.

Allikas:  Soome maksuamet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll