Annetada tasub targalt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Traditsiooniliselt muutub annetuste teema nii sõnades kui tegudes aktuaalseks aasta viimastel kuudel. Ühest küljest on see kindlasti seotud Euroopa kultuuriruumi ja kristliku traditsiooniga. Teisest küljest on see aeg, mil suur hulk potentsiaalsetest annetajatest teeb kokkuvõtteid iseenda tulemustest ning saavad täpsema ülevaate sellest, mil määral või kas üldse on võimalik abivajajaid toetada. Et see aeg on kätte jõudnud, on paslik üle korrata ka annetamisega seonduvad maksuaspektid. 

Tark ei torma  

Maksustamise seisukohast on kindlasti mõistlikum teha annetusi pigem läbimõeldult ja etteplaneeritult, kui hetkelise emotsiooni ajel. Nii näiteks ei saa eraisik anonüümselt korjanduskarpi jäetud annetust oma maksustatavast tulust maha arvata ning ettevõttele toob selline annetamine kaasa tulumaksukohustuse. Samas, kui korrektselt dokumenteeritud annetuse saab ettevõte teha maksuvabalt ning eraisik oma maksustatavast tulust maha arvata. Sealjuures ei pruugi annetuse suurus, saaja ega ka saajapoolne annetuse kasutamine üksteisest erineda. 

Füüsilised isikud 

Tulumaksuseadus võimaldab residendist füüsilistel isikutel tehtud annetused enda maksustatavast tulust maha arvata, kuid selleks peavad olema täidetud neli tingimust.

  • Annetus peab olema tehtud tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud organisatsioonile või mõnes muus Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis sarnastel alustel tegutsevale organisatsioonile. Maksu- ja Tolliamet uuendab nimekirja kaks korda aastas, mistõttu võiks enne annetuse tegemist veenduda, et annetuse saaja on jätkuvalt nimekirja kantud.
  • Kingitused ja annetused võivad olla tehtud nii rahalises kui ka mitterahalises vormis, kuid maksusoodustuse kohaldamiseks peab annetuse tegemine ning selle rahaline vääring olema dokumentaalselt tõendatud.
  • Kingitusi ja annetusi võib maha arvata kuni 5% ulatuses maksumaksja sama maksustamisperioodi tulust, millest on eelnevalt maha arvatud tulumaksuvaba miinimum, eluasemelaenu intressid ja koolituskulud.
  • Maksustatavast tulust maha arvatavate eluasemelaenu intresside, koolituskulude, kingituste ja annetuste kogusumma ei tohi ületada 1/2 maksumaksja sama kalendriaasta Eestis maksustatavast tulust ega ka 1920-eurost piirmäära.

Kolmandas ja neljandas tingimuses toimub 2016. aastal kaks muudatust – kaob nn 5% piirang, kuid samal ajal langeb mahaarvamiste summaarne ülempiir 1200 euroni. See ei puuduta siiski 2015. aasta jooksul tehtud annetusi.
 

Lugege edasi e-ajakirjast SPETSIALIST oktoober 2015

Allikas:  RMP.ee PDF-ajakiri SPETSIALIST
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll