swedbank
Kolmapäev, 21. Veebruar
 

Ettevõtte sõiduauto maksustamine muutub kilovatipõhiseks

Aastaid räägitud tulumaksuseaduse muudatus on saanud reaalsuseks ning hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2018. Uuest aastast muutub ettevõtte sõiduauto maksustamine: kaob ära võimalus pidada ettevõtte sõiduauto kohta, mis on segakasutuses, sõidupäevikut ning maksustada vaid reaalne eratarbimine.

Ettevõtte sõiduauto maksustamine – uued põhimõtted

Alates 01.01.2018 hakatakse ettevõttes segakasutuses olevaid sõidukeid maksustama võimsuse ning vanuse põhiselt. Tulumaksuseaduse § 48 lg 8 ütleb, et tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto töö-, ameti- või teenistusülesannete ja tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks kasutamise võimaldamisel tuleb tasuda erisoodustust, mille hind on 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku (kW) kohta kuus. Üle viie aasta vanuse sõiduauto puhul on erisoodustuse hind sõiduauto mootori võimsuse ühiku (kW) kohta 1,47 eurot. Erisoodustust ei teki maksustamisperioodil, kui sõiduauto on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud või registrikanne on peatatud.

Veel samal teemal

Uus kord võimaldab ka kaubikute (kategooria N1) puhul kasutada sama kilovatipõhist erisoodustuse arvestuse alust. Kui ei ole soovi kilovatipõhist korda rakendada, tuleb segakasutuse korral lähtuda turuhinnast, mis mõnel juhul võib olla oluliselt suurem võrreldes uue korraga. Turuhinna leidmine on kindlasti keerulisem kilovatipõhisest arvutusest, samuti peab olema valmis oma arvutuskäiku maksukontrolli käigus põhjendama.

Viimase poole aasta jooksul on meilt vähemalt kord nädalas küsitud, mida on mõistlik teha? Sellele küsimusele ei ole ühte õiget vastust.

Õige vastus sõltub järgmistest asjaoludest:

 • sõiduki kilovattide arvust,
 • keskmisest läbisõidust kuus,
 • keskmisest kulust antud autole kuus.

Ettevõtja valikud on:

 • mitte lubada ettevõtte sõidukiga teha erasõite;
 • maksta sõiduauto erisoodustusmaksu kilovatipõhiselt;
 • loobuda ettevõtte sõidukitest ning hüvitada töötajatele isikliku sõiduautoga tehtud töösõidud (335 eurot kuus on sõidupäeviku alusel maksuvaba).

Juhul kui ettevõtte sõiduauto registreeritakse segakasutuses olevaks, rakendub otsus vähemalt üheks aastaks ja selle perioodi vältel auto otstarvet muuta ei saa. Kui ettevõtte autot ei kasutata erasõitudeks, st on kasutusel üksnes ametisõitudeks, tuleb liiklusregistris asjakohane märge teha. Vastasel juhul peetakse sõiduautot segakasutuses olevaks. Vaid töösõitudeks kasutatava sõiduki puhul võib tööandja selle tõestuseks ka edaspidi detailset arvestust (sõidupäevikut) pidada või kasutada muud maksuhalduri aktsepteeritud tõendamisviisi erasõitude puudumise kohta. Maksu- ja tolliamet on lubanud välja anda ka vastava juhendi. Samuti peatub sõiduauto erisoodustusmaksu maksekohustus juhtudel, kui sõiduautot ajutiselt üldse ei kasutata või see on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud.

100% käibemaksu saab maha arvata vaid juhul, kui sõidukit kasutatakse üksnes ettevõtluses katkematult kaks aastat. Kui sõiduauto on soetatud ainult ettevõtluses kasutamiseks ja sisendkäibemaks arvati maha täies ulatuses, kuid kahe aasta jooksul võetakse sõiduauto kasutusele ka eratarbeks, tuleb sisendina maha arvatud käibemaks 50% ulatuses riigile tagastada. Lisaks käibemaksule tuleb tasuda ka intressi. Päris keeruline on näha ettevõtte vara kasutamist kaks aastat ette. Võrdluseks võib tuua, et kohati on isegi meie maksusüsteemi ette nägemine mõne kuu lõikes üsna keeruline.

Kes võidab maksumuudatusest?

Uus ettevõtte sõiduauto maksustamine on kindlasti mugavam maksu- ja tolliametile, kuna uus kord lubab lihtsamalt maksu koguda ja kontrollida. Keskmiselt võidavad maksumuudatusest rahaliselt ettevõtted, kes tasusid ka praegu sõiduautodelt erisoodustusmaksu, kuid nende sõiduautode kilovatid on väiksemad kui 130kW või nende autopark on võimsamate autode puhul vanem kui viis aastat. Küll tuleb tööd juurde just raamatupidajatele, kes peavad hakkama pidama arvestust nii sõiduautode võimsuse kui ka vanuse üle.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Maksuvaba tulu 2018 koond 13.02.2018

  Artiklisse on koondatud kirjatööd, mis kajastavad ja milles käsitletakse tulevast aastast jõustuvat tulumaksuseaduse muudatust.
  Loe edasi..

 • Autoritasu (litsentsitasu) maksustamine 07.02.2018

  Autoriõigusega seonduvaid küsimusi reguleerib autoriõiguse seadus (edaspidi AutÕS). Autoriõigus tekib kirjandus-, kunsti- ja teadusteostele. Teose autoril tekib kirjandus-, kunsti- ja teadusteose loomisega autoriõigus sellele teosele.
  Loe edasi..

 • Intresside maksustamine alates 2018. aastast 07.02.2018

  Eraisiku laenult, väärtpaberilt, hoiuselt või muult võlakohustuselt saadud intress on tulumaksuga maksustatav tulu. Tulumaksuvabastus kehtis pangahoiuse intressidele kuni    2017. a lõpuni. Alates 2018. aastast maksustatakse ka saadud hoiuseintressid tulumaks ...
  Loe edasi..

 • Internetis kaupade tellimisel ja müümisel tekkiv maksukohustus 07.02.2018

  Kaupade müümine interneti vahendusel on kasvav trend üle maailma. Suur osa kaupadest müüakse selleks, et leida oma kasutatud asjadele uus omanik. Samuti on hulk inimesi, kes välismaistest portaalidest tellivad uut kaupa, et see mõningase juurdehindlusega edasi m& ...
  Loe edasi..

 • Videokoolitus teemal "Maksumuudatused ja investeerimistulu deklareerimine" 07.02.2018

  Videokoolitusel tuleb käsitlusele juba aasta algusest kehtima hakanud maksumuudatused ja selgitatakse tuludekalaratsiooni 2017 sisse viidud põhimõttelisi muudatusi. Tähelepanu pööratakse ka järgmise aasta tuludekalaratsioonil esinevatele muudatustele ja neid ju ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
« Veebruar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 20
Töötunde kuus 157
Riigipühad: 24.02

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas koostate juba puhkuste ajakava?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Rikets Hulgi
 • SimplBooks
 • Manpower
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
252907  Foorumi postitust
345  E-poe toodet
87  Koolitust
23082  Artiklit
52429  Registreerunud kasutajat
36145  Nädalakirja tellijat
33359  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017