aastaaruanne 2017
Laupäev, 16. Detsember
 

Ettevõtte sõiduauto maksustamine muutub kilovatipõhiseks

Aastaid räägitud tulumaksuseaduse muudatus on saanud reaalsuseks ning hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2018. Uuest aastast muutub ettevõtte sõiduauto maksustamine: kaob ära võimalus pidada ettevõtte sõiduauto kohta, mis on segakasutuses, sõidupäevikut ning maksustada vaid reaalne eratarbimine.

Ettevõtte sõiduauto maksustamine – uued põhimõtted

Alates 01.01.2018 hakatakse ettevõttes segakasutuses olevaid sõidukeid maksustama võimsuse ning vanuse põhiselt. Tulumaksuseaduse § 48 lg 8 ütleb, et tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto töö-, ameti- või teenistusülesannete ja tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks kasutamise võimaldamisel tuleb tasuda erisoodustust, mille hind on 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku (kW) kohta kuus. Üle viie aasta vanuse sõiduauto puhul on erisoodustuse hind sõiduauto mootori võimsuse ühiku (kW) kohta 1,47 eurot. Erisoodustust ei teki maksustamisperioodil, kui sõiduauto on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud või registrikanne on peatatud.

Veel samal teemal

Uus kord võimaldab ka kaubikute (kategooria N1) puhul kasutada sama kilovatipõhist erisoodustuse arvestuse alust. Kui ei ole soovi kilovatipõhist korda rakendada, tuleb segakasutuse korral lähtuda turuhinnast, mis mõnel juhul võib olla oluliselt suurem võrreldes uue korraga. Turuhinna leidmine on kindlasti keerulisem kilovatipõhisest arvutusest, samuti peab olema valmis oma arvutuskäiku maksukontrolli käigus põhjendama.

Viimase poole aasta jooksul on meilt vähemalt kord nädalas küsitud, mida on mõistlik teha? Sellele küsimusele ei ole ühte õiget vastust.

Õige vastus sõltub järgmistest asjaoludest:

 • sõiduki kilovattide arvust,
 • keskmisest läbisõidust kuus,
 • keskmisest kulust antud autole kuus.

Ettevõtja valikud on:

 • mitte lubada ettevõtte sõidukiga teha erasõite;
 • maksta sõiduauto erisoodustusmaksu kilovatipõhiselt;
 • loobuda ettevõtte sõidukitest ning hüvitada töötajatele isikliku sõiduautoga tehtud töösõidud (335 eurot kuus on sõidupäeviku alusel maksuvaba).

Juhul kui ettevõtte sõiduauto registreeritakse segakasutuses olevaks, rakendub otsus vähemalt üheks aastaks ja selle perioodi vältel auto otstarvet muuta ei saa. Kui ettevõtte autot ei kasutata erasõitudeks, st on kasutusel üksnes ametisõitudeks, tuleb liiklusregistris asjakohane märge teha. Vastasel juhul peetakse sõiduautot segakasutuses olevaks. Vaid töösõitudeks kasutatava sõiduki puhul võib tööandja selle tõestuseks ka edaspidi detailset arvestust (sõidupäevikut) pidada või kasutada muud maksuhalduri aktsepteeritud tõendamisviisi erasõitude puudumise kohta. Maksu- ja tolliamet on lubanud välja anda ka vastava juhendi. Samuti peatub sõiduauto erisoodustusmaksu maksekohustus juhtudel, kui sõiduautot ajutiselt üldse ei kasutata või see on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud.

100% käibemaksu saab maha arvata vaid juhul, kui sõidukit kasutatakse üksnes ettevõtluses katkematult kaks aastat. Kui sõiduauto on soetatud ainult ettevõtluses kasutamiseks ja sisendkäibemaks arvati maha täies ulatuses, kuid kahe aasta jooksul võetakse sõiduauto kasutusele ka eratarbeks, tuleb sisendina maha arvatud käibemaks 50% ulatuses riigile tagastada. Lisaks käibemaksule tuleb tasuda ka intressi. Päris keeruline on näha ettevõtte vara kasutamist kaks aastat ette. Võrdluseks võib tuua, et kohati on isegi meie maksusüsteemi ette nägemine mõne kuu lõikes üsna keeruline.

Kes võidab maksumuudatusest?

Uus ettevõtte sõiduauto maksustamine on kindlasti mugavam maksu- ja tolliametile, kuna uus kord lubab lihtsamalt maksu koguda ja kontrollida. Keskmiselt võidavad maksumuudatusest rahaliselt ettevõtted, kes tasusid ka praegu sõiduautodelt erisoodustusmaksu, kuid nende sõiduautode kilovatid on väiksemad kui 130kW või nende autopark on võimsamate autode puhul vanem kui viis aastat. Küll tuleb tööd juurde just raamatupidajatele, kes peavad hakkama pidama arvestust nii sõiduautode võimsuse kui ka vanuse üle.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Mitme töölepingu puhul saab maksuvaba tulu maha arvata üks tööandja 15.12.2017

  Õiguskantsleri on andnud hinnangu maksumaksja küsimusele, milles viimane seadus kahtluse alla tulumaksuseaduse § 42 lõike 2 uue maksuvaba tulu arvutamise korra kooskõla põhiseadusega ja üldiste maksustamise põhimõtetega.
  Loe edasi..

 • Sõiduautodega seotud käibemaksuarvestus 14.12.2017

  Kõigi artiklis esitatud seadusesätete selgitamisel peetakse sõiduautode all silmas üksnes sõiduautosid käibemaksuseaduse tähenduses, milleks on sõidukid, mille parameetrid vastavad seaduse § 2 lõike 12 määratlusele. Nimetatud sätte järgi loetakse sõiduautoks M1-kategooria sõiduk, mille täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel lisaks juhiistmele ei ole rohkem kui kaheksa istekohta.
  Loe edasi..

 • Osaliselt maha arvatud sisendkäibemaksu korrigeerimine 14.12.2017

  Kui ettevõtja käibemaksukohustuslaste registrist kustutatakse ja tal on veel võõrandamata põhivara, mille sisendkäibemaksu korrigeerimise periood ei ole lõppenud, siis peab ta registrist kustutamise kuu käibedeklaratsioonis tegema selle põhivara sisendkäibemaksu viimase korrigeerimise, võttes seejuures arvesse kogu korrigeerimisperioodi lõpuni jäänud ajavahemiku.
  Loe edasi..

 • Maksuvaba tulu alates 1. jaanuarist 2018 ja makstavad hüvitised 12.12.2017

  2018. aasta toob suurele osale inimestest kaasa maksuleevenduse, kui maksuvaba tulu määr ühes kuus kerkib 500 euroni. Muudatusega kaasnevad mitmed tingimused, millega on vaja arvestada ja millega mitte kursis olemine võib tuua kaasa hoopis tulumaksu juurde maksmise 2019. aastal ...
  Loe edasi..

 • Mida on vaja teada III samba ja tulumaksuseaduse muudatusest 12.12.2017

  Uuest aastast hakkab kehtima tulumaksuseaduse muudatus, mis ei muuda küll III samba üldiseid maksureegleid, kuid on tekitanud küsimusi sisse- ja väljamaksete maksustamisest. Toome välja viis olulist aspekti, mida tähele panna III samba maksustamisest.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Kaibemaksu raamat
Töövahendid
Naljanurk


Uusrikas tuleb Singapurist komandeeringust ja näitab raamatupidajale arveid.
"Aga mis astronoomiline summa see on?" küsib raamatupidaja.
"Hotelliarve," vastab uusrikas.
"Aga miks oli kolmeks päevaks vaja kogu hotell kinni panna?"
"Ei mäleta."

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Detsember 2017 »
Tööpäevade arv kuus 19
Töötunde kuus 152
Riigipühad: 24.12, 25.12 ja 26.12

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kuidas lähete sel aastal vastu uuele aastale?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • LeapIN
 • estanc
 • epood
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
250816  Foorumi postitust
356  E-poe toodet
93  Koolitust
22760  Artiklit
51993  Registreerunud kasutajat
35927  Nädalakirja tellijat
33178  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017