MTU
Reede, 20. Aprill
 

Ettevõtte sõiduauto maksustamine muutub kilovatipõhiseks

Aastaid räägitud tulumaksuseaduse muudatus on saanud reaalsuseks ning hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2018. Uuest aastast muutub ettevõtte sõiduauto maksustamine: kaob ära võimalus pidada ettevõtte sõiduauto kohta, mis on segakasutuses, sõidupäevikut ning maksustada vaid reaalne eratarbimine.

Ettevõtte sõiduauto maksustamine – uued põhimõtted

Alates 01.01.2018 hakatakse ettevõttes segakasutuses olevaid sõidukeid maksustama võimsuse ning vanuse põhiselt. Tulumaksuseaduse § 48 lg 8 ütleb, et tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto töö-, ameti- või teenistusülesannete ja tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks kasutamise võimaldamisel tuleb tasuda erisoodustust, mille hind on 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku (kW) kohta kuus. Üle viie aasta vanuse sõiduauto puhul on erisoodustuse hind sõiduauto mootori võimsuse ühiku (kW) kohta 1,47 eurot. Erisoodustust ei teki maksustamisperioodil, kui sõiduauto on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud või registrikanne on peatatud.

Veel samal teemal

Uus kord võimaldab ka kaubikute (kategooria N1) puhul kasutada sama kilovatipõhist erisoodustuse arvestuse alust. Kui ei ole soovi kilovatipõhist korda rakendada, tuleb segakasutuse korral lähtuda turuhinnast, mis mõnel juhul võib olla oluliselt suurem võrreldes uue korraga. Turuhinna leidmine on kindlasti keerulisem kilovatipõhisest arvutusest, samuti peab olema valmis oma arvutuskäiku maksukontrolli käigus põhjendama.

Viimase poole aasta jooksul on meilt vähemalt kord nädalas küsitud, mida on mõistlik teha? Sellele küsimusele ei ole ühte õiget vastust.

Õige vastus sõltub järgmistest asjaoludest:

 • sõiduki kilovattide arvust,
 • keskmisest läbisõidust kuus,
 • keskmisest kulust antud autole kuus.

Ettevõtja valikud on:

 • mitte lubada ettevõtte sõidukiga teha erasõite;
 • maksta sõiduauto erisoodustusmaksu kilovatipõhiselt;
 • loobuda ettevõtte sõidukitest ning hüvitada töötajatele isikliku sõiduautoga tehtud töösõidud (335 eurot kuus on sõidupäeviku alusel maksuvaba).

Juhul kui ettevõtte sõiduauto registreeritakse segakasutuses olevaks, rakendub otsus vähemalt üheks aastaks ja selle perioodi vältel auto otstarvet muuta ei saa. Kui ettevõtte autot ei kasutata erasõitudeks, st on kasutusel üksnes ametisõitudeks, tuleb liiklusregistris asjakohane märge teha. Vastasel juhul peetakse sõiduautot segakasutuses olevaks. Vaid töösõitudeks kasutatava sõiduki puhul võib tööandja selle tõestuseks ka edaspidi detailset arvestust (sõidupäevikut) pidada või kasutada muud maksuhalduri aktsepteeritud tõendamisviisi erasõitude puudumise kohta. Maksu- ja tolliamet on lubanud välja anda ka vastava juhendi. Samuti peatub sõiduauto erisoodustusmaksu maksekohustus juhtudel, kui sõiduautot ajutiselt üldse ei kasutata või see on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud.

100% käibemaksu saab maha arvata vaid juhul, kui sõidukit kasutatakse üksnes ettevõtluses katkematult kaks aastat. Kui sõiduauto on soetatud ainult ettevõtluses kasutamiseks ja sisendkäibemaks arvati maha täies ulatuses, kuid kahe aasta jooksul võetakse sõiduauto kasutusele ka eratarbeks, tuleb sisendina maha arvatud käibemaks 50% ulatuses riigile tagastada. Lisaks käibemaksule tuleb tasuda ka intressi. Päris keeruline on näha ettevõtte vara kasutamist kaks aastat ette. Võrdluseks võib tuua, et kohati on isegi meie maksusüsteemi ette nägemine mõne kuu lõikes üsna keeruline.

Kes võidab maksumuudatusest?

Uus ettevõtte sõiduauto maksustamine on kindlasti mugavam maksu- ja tolliametile, kuna uus kord lubab lihtsamalt maksu koguda ja kontrollida. Keskmiselt võidavad maksumuudatusest rahaliselt ettevõtted, kes tasusid ka praegu sõiduautodelt erisoodustusmaksu, kuid nende sõiduautode kilovatid on väiksemad kui 130kW või nende autopark on võimsamate autode puhul vanem kui viis aastat. Küll tuleb tööd juurde just raamatupidajatele, kes peavad hakkama pidama arvestust nii sõiduautode võimsuse kui ka vanuse üle.

Rahavoogude koolitus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Erinevused osaühingu osaniku, juhatuse liikme ja töötaja tasustamisel ja maksustamisel 03.04.2018

  Maksu- ja tolliamet on koostanud selgituse, mille eesmärk on anda töötasu ja dividendide maksmisel praktikas esinevate juhtumite põhjal käitumisjuhised, et eristada aktiivset ning passiivset tulu ning tagada kõigi maksumaksjate võrdne kohtlemine töötasu maksustamisel sotsiaalmaksu ja maksetega.Sotsiaalmaksu kogumise eesmärk on riiklikuks pensionikindlustuseks ja ravikindlustuseks vajaliku tulu saamine. Sotsiaalkindlustus toimib solidaarsusprintsiibil - sotsiaalmaksu makstakse töistelt tasudelt ning laekunud raha kasutatakse pensionideks ja ravikuludeks. Isik, kelle töistelt tuludelt sotsiaalmaksu maksti, saab vastuhüve kindlustusjuhtumi korral (nt haigestumisel, pensioniikka jõudmisel).Töötasu asendamisel dividendiga säästetakse sotsiaalmaksukulu, kuid samas tarbitakse sotsiaalseid hüvesid teiste maksumaksjate arvelt.
  Loe edasi..

 • Juriidilise isiku maksuvõla ajatamine 21.03.2018

  Kuidas saan taotleda maksuvõlgade ja tulevaste kohustuste tasumise ajatamist? Kõige lihtsam ja kiirem moodus maksukohustuste tasumise ajatamiseks on esitada taotlus e-maksuameti/e-tolli keskkonnas (edaspidi e-keskkond). E-keskkonnas saab kasutaja ajatamise taotluse esitada juhul, kui ...
  Loe edasi..

 • Mitteresidendi mahaarvamised Eestis maksustatavast tulust 13.03.2018

  Mitteresidendi maksustamisest Mitteresident maksab Eestis tulumaksu vaid Eestist saadud tuludelt. Mitteresidendile tehtud tulumaksuga maksustatavalt väljamakselt peetakse tulumaks kinni väljamakse tegemisel. Eesti ja välisriigi vahelises tulumaksuga topeltmaksustamise vältimis ...
  Loe edasi..

 • Kohus mõistis Tartu Milli maksupettuses õigeks 09.03.2018

  Tartu maakohus mõistis reedel, 9. märtsil 2018. a Tartu Milli juriidilise isikuna ja selle endise ostujuhi Leonid Dulubi ning Priit Saare küll maksupettuses õigeks, kuid mõistis endised töötajad süüdi kuritegelikku organisatsiooni kuulumise eest.
  Loe edasi..

 • Mida peab teadma eluruumi soetav äriühing 08.03.2018

  Kinnisvaraga seotud tehingute maksustamise reeglid on väga nüansirohked. Seetõttu tekib eluruume ettevõtluses kasutavatel äriühingutel sageli küsimusi, millisel viisil tuleks maksustada ühte või teist tehingut. Eesmärgiga aidata Teil sellel nüansirohkel maksumaastikul orienteeruda, anname siinkohal väikese ülevaate erinevates seadustes sätestatud reeglitele, mida peaks silmas pidama just ettevõtluses kasutatavate eluruumidega seotud maksuarvestuses.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Konsolideerimine
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
« Aprill 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 01.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Leinonen palgaarvestaja
 • Hilding
 • Markit
 • Maksuskoop
 

Merit iPhone

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
254773  Foorumi postitust
350  E-poe toodet
72  Koolitust
22217  Artiklit
52637  Registreerunud kasutajat
36249  Nädalakirja tellijat
33439  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017