Kange alkoholi maksumärk

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alkoholi maksumärk kujutab endast erilistele turvanõuetele vastavat ringikujulist hologrammi diameetriga 20 mm, millele on kantud unikaalne maksumärgi tähe- ja numbrikombinatsioon.


Pane tähele!

Kange alkoholi maksumärgi infosüsteem (KAMM) on klientidele suletud alates 10. veebruarist 2017.

Alates 14. veebruarist 2017 on avatud uus maksumärkide infosüsteem (MAIS).

Vastavalt alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse § 491 lg 2 peab alkohol olema maksumärgistatud, kui selle etanoolisisaldus on üle 22 mahuprotsendi ning see on villitud müügipakendisse mahuga alates 0,05 liitrist.

Eestisse imporditud, teisest liikmesriigist Eestisse toimetatud või muul viisil Eestis tarbimisse lähetatud alkohol peab olema maksumärgistatud, välja arvatud kui sellele alkoholile kohaldatakse aktsiisivabastust või ajutist aktsiisivabastust.

Alkoholi ei maksumärgistata, kui alkohol:

  • on saadetud ühendusevälisest riigist füüsilisele isikule kasutamiseks mitteärilisel eesmärgil või on soetatud kaugmüügi teel liikmesriigist kasutamiseks mitteärilisel eesmärgil;
     
  • toimetatakse sellise laeva või õhusõiduki pardale, mis sõidab ärilisel eesmärgil väljaspool Eestit;
     
  • võõrandatakse lennujaama territooriumil tollikontrollitsoonis asuvas müügikohas;
     
  • esitatakse alkoholiregistrisse registrikande tegemiseks või 
     
  • on ravim ravimiseaduse mõistes.

Alkoholi maksumärgistatakse ainult juhul, kui sellelt tekib aktsiisi maksmise kohustus Eestis ja maksumärk loetakse rikkumise objektiks, kui see on kinnitatud tootele, mis ei kuulu maksumärgistamisele. Seega, maksumärgistatud toodet ei ole lubatud eksportida, toimetada teise liikmesriiki või võõrandada aktsiisivabastuse loa alusel diplomaatidele.

Eestis saab alkoholi maksumärgistada aktsiisilaos, tollilaos ja registreeritud kaubasaaja tegevuskohas. Samuti saab alkoholi maksumärgistada teises liikmesriigis ja ühendusevälises riigis. Maksumärgistatud alkoholi võib importida ja teisest liikmesriigist vastu võtta üksnes maksumärkide tellija. Maksumärgistatud alkoholi importimisel tuleb koos tollideklaratsiooniga esitada maksumärkide saateleht.

Maksumärke saab Maksu- ja Tolliametist tellida aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja, alkoholi importija ning teises liikmesriigis tarbimisse lubatud ja Eestisse toimetatud alkoholi vastuvõtja. Maksumärkide tellija peab vastama alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse § 49² lg 1 sätestatud tingimustele:

  • isikul on kehtiv aktsiisilao tegevusluba või registreeritud kaubasaaja tegevusluba, importijal on alkoholi impordi alane märge majandustegevuse registris või isikul on alkoholi jaemüügi, hulgimüügi või toitlustamise alane märge majandustegevuse registris ning kirjalikult on teavitatud Maksu- ja Tolliametit tarbimisse lubatud aktsiisikauba vastuvõtmisest enne selle kauba lähetamist teisest liikmesriigist;
     
  • isikul ei ole maksuvõlga, sealhulgas ajatatud maksuvõlga;
     
  • isik on hüvitanud Maksu- ja Tolliametile maksumärkide trükkimise kulud, mis on tekkinud seoses eelneva maksumärkide vastuvõtmise keeldumisega või alkoholi müügipakendile kinnitamata maksumärkide tagastamisega enne aktsiisi maksmise tähtpäeva;
     
  • isikul on Maksu- ja Tolliameti aktsepteeritud tagatis;
     
  • isik on teatanud Maksu- ja Tolliametile aktsiisikauba maksumärgistamise koha.

Maksumärke väljastatakse Tallinnas, aadressil Lõõtsa 8a.

Maksumärk peab olema kinnitatud alkoholile 90 kalendripäeva jooksul alates maksumärkide Maksu- ja Tolliametist kättesaamise päevast arvates. Maksumärgi alkoholile kinnitamisel peab nende tellija teatama Maksu- ja Tolliametile andmed alkoholi liigi, etanoolisisalduse ja koguse kohta. Maksu- ja Tolliamet kontrollib müügiloleva alkoholi vastavust teavitatud andmetele.

Tähtaja ületamisel peab maksumärkide tellija maksma maksumärkidelt aktsiisi summas, mis vastab muult alkoholilt, mille etanoolisisaldus on 40 protsenti ja mille müügipakendi maht on 1 liiter, arvutatud aktsiisisummale.

Maksumärkide alkoholile kinnitamise tähtaega võib maksumärkide saaja põhjendatud kirjaliku taotluse alusel pikendada veel 90 kalendripäeva.

Maksumärgistatud alkoholi maksustamine aktsiisiga toimub seni kehtinud korra järgi.

Maksumärkide tellijal on keelatud alkoholile kinnitamata maksumärke võõrandada teisele isikule.

Alkoholi maksumärkidega seotud tegevuste hõlbustamiseks on Maksu- ja Tolliametis kasutusel elektroonne maksumärkide haldamise andmebaas MAIS. Selle infosüsteemi vahendusel saab maksumärkide tellija esitada elektroonseid taotlusi maksumärkide väljastamiseks, näha reaalajas maksumärgi menetlemisprotsessi, teavitada toimingutest maksumärkidega, näha elektroonset aruandlust oma kasutuses olevate maksumärkide kohta ja palju muud.

Juhul kui maksumärki ei ole võimalik kinnitada vahetult korgile

Maksumärgi müügipakendile kinnitamise koha kooskõlastamise reeglid Maksu- ja Tolliametiga juhul, kui maksumärki ei ole võimalik kinnitada vahetult korgile.

1. Vastavalt alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse (ATKEAS) §-le 111 on maksumärk aktsiisikaubale või selle müügipakendile kinnitatav erilistele turvalisusnõuetele vastav eritunnus, mis tõendab aktsiisi maksmist.

2. Maksumärgistatakse alkohol, mille etanoolisisaldus on üle 22 mahuprotsendi ning mis on villitud alates 0,05-liitrilise mahuga müügipakendisse.

3. ATKEAS § 491 kehtestab alkoholi maksumärgistamise üldised nõuded:

  • alkoholi maksumärgistamine on maksumärgi kinnitamine alkoholi müügipakendile;
     
  • maksumärk peab olema kinnitatud vahetult müügipakendi korgile. Vahetult korgile kinnitamiseks loetakse maksumärgi kleepimist korgi tasapinnalisele osale selliselt, et korgi pealtvaates asuks see sümmeetriliselt korgi keskosas;
     
  • kui maksumärki ei ole võimalik vahetult korgi tasapinnale kinnitada, tuleb maksumärgi kinnitamise koht Maksu- ja Tolliametiga kooskõlastada.

Maksuhaldur võib lubada maksumärki kinnitada mujale kui vahetult korgile erandina erinevate BIB anumate, kinkekarpide, pudelpurkide, suveniirpudelite, topside jne korral, mis vastavad riiklikus alkoholiregistris olevatele tootenäidistele või Vabariigi Valitsuse 26. aprilli 2004. aasta määruse nr 134 "Alkoholi määratlemise, kirjeldamise ja müügiks esitlemise nõuded" kehtestatud nõuetele.

Vastavalt ATKEAS § 492 lg 1 saab maksumärke Maksu- ja Tolliametist tellida alkoholi importija, aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja või nimetatud seaduse § 211 lg 1 nimetatud ettevõtja. Taotlust maksumärgi kleepimiseks mujale kui vahetult korgile saavad esitada samad isikud, s.o isikud, kes maksumärgi alkoholi müügipakendile paigaldavad.

Juhul, kui kange alkoholi pudeli korgile on kantud partiinumber, võib selle katta maksumärgiga maksuhalduriga kooskõlastamata.

Maksumärgi mujale kui vahetult müügipakendi korgile paigaldamise taotluse (edaspidi taotluse) kohustuslikud andmed ja esitamine

Maksumärgistaja esitab taotluse Maksu- ja Tolliameti piirkondlikule aktsiisikeskusele kirjalikult (paberkandjal või digiallkirjastatud e-postiga). Paberkandjal taotlusi võtavad vastu ka kõik Maksu- ja Tolliameti teeninduskeskused. Faksi või e-posti teel esitatud taotlus menetletakse, kui hiljemalt viie tööpäeva jooksul elektroonse taotluse esitamise päevast arvates esitatakse ka kirjalik originaalallkirjadega taotlus. Kui nimetatud tähtajaks nõuetekohaselt allkirjastatud taotlust ei esitata, jätab aktsiisikeskus taotluse läbi vaatamata ja tagastab taotluse ning lisadokumendid koos kaaskirjaga taotluse esitajale.

Aktsiisikeskuse kontaktid leiate siit.

Taotluse vorm lisa 1 (pdf) on Maksu- ja Tolliameti poolt välja töötatud ning peab kajastama järgmisi andmeid:

1) erandina käsitlemist nõudvate maksumärgistamisele kuuluvate toodete nimetusi, mahtu, kangusi;

2) maksumärgistaja poolt soovitavat maksumärgi kinnitamise kohta müügipakendil;

3) maksumärgistamise tehnoloogiat:

    • paigaldusviisi (automaatne või käsitsi),

    • paigalduse kvaliteedilahendust, st kuidas on tagatud maksumärgi korduvkasutuse vältimine;

4) maksumärgistaja nime, aktsiisilao, registreeritud kaubasaaja tegevuskoha või tollilao numbrit, äriregistrikoodi, tegevuskoha ja maksumärgistamise koha aadressi ning kontaktandmeid (telefoni, faksi, e-posti).

Taotlusele peavad olema lisatud maksumärgistamisele kuuluvate toodete müügipakendite üksikasjalised kirjeldused või fotod. Fotod võib edastada elektrooniliselt. Maksuhaldur võib esitatud taotluse tagasi lükata, kui taotlus ei sisalda nõutavaid andmeid või esitatud andmed on puudulikud. Maksuhalduril on õigus tutvuda maksumärgistamisele kuuluvate toodete ja maksumärgistamise tehnoloogiaga ettevõttes kohapeal.

Maksumärgi mujale kui vahetult müügipakendi korgile paigaldamise taotlusele vastamine

Kolme tööpäeva jooksul taotluse saamise päevast arvates võtab maksuhaldur vajadusel maksumärgistajaga ühendust maksumärgistamise kohas toodetega tutvumiseks. Kui esitatud taotlust on võimalik aktsepteerida taotlusega koos esitatud fotode või kirjelduste alusel, koostab maksuhaldur vastuskirja viie tööpäeva jooksul vastava taotluse saamise päevast arvates. Info kooskõlastuste kohta on avalik ning kättesaadav kõigile otsuse tegemisele järgnevast kolmandast tööpäevast alates. Lehel "Kooskõlastused – maksumärgi mujale kui korgile kinnitamine" tuuakse avalikes andmetes välja luba taotlenud isiku nimi, alkoholi nimetus, maht ja kangus, millele eritingimusi on lubatud kohaldada, maksumärgi paiknemise koha kirjeldus ja koht müügipakendil.

Kuidas käituda infosüsteemi tõrgete korral

Süsteemi tehniliste tõrgete või funktsionaalsete probleemide korral, mis takistavad maksumärkide tellijal tellimuste esitamist ja hiljem maksumärkide kinnitamisest teavitamist, tuleb pöörduda aktsiisikeskuse poole.

Kui süsteemi tõrgete tõttu ei ole maksumärkide tellijal võimalik esitada tellimusi ja teavitada maksumärkide kinnitamisest süsteemi kaudu, võib isik teostada nimetatud toiminguid kirjalikult, edastades vajalikke andmeid sisaldava taotluse  aktsiisikeskusse.

Aktsiisikeskuse nõusolekul võib maksumärkide tellimusi ja maksumärgi kinnitamise teatisi edastada ka faksiga või e-postiga, kui kokkulepitud aja jooksul järgneb sellele paberkandjal taotlus.

Taotluse esitamisel võib ettevõtte vajalikud andmed esitada taotlusele lisatud maksumärkide tellimise ja kinnitamisest teatamise vormil.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll