Kohus mõistis Tartu Milli maksupettuses õigeks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tartu maakohus mõistis reedel, 9. märtsil 2018. a Tartu Milli juriidilise isikuna ja selle endise ostujuhi Leonid Dulubi ning Priit Saare küll maksupettuses õigeks, kuid mõistis endised töötajad süüdi kuritegelikku organisatsiooni kuulumise eest.

Ettevõtte juhatuse Uuno Lausingu sõnul punus juba varem kokkuleppemenetluses süüdi mõistetud kuritegelik grupeering skeeme, mis ei tekitanud kahju üksnes riigile, vaid ka Tartu Millile endale, teatas ettevõte.

Tartu Milli teine juhatuse liige Ivo Raudjärv rääkis, et oluline on, et kohtus leidis tõendamist, et Tartu Millil ei olnud seost maksupettusega. Ta lisas, et nii Tartu Mill, Dulub kui ka Saar mõisteti kõik maksupettuses õigeks, samas mõistis kohus Tartu Milli endise ostujuhi Dulubi ja Saare süüdi kuritegelikku ühendusse kuulumises.

Dulubile mõistis kohus nelja-aastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga ning Saarele kolmeaastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga. Karistusaja hulka arvatakse Dulubil juba eelvangistuses ära kantud kolm kuud ja 28 päeva ning Saarel kaks päeva, teatas viimaks Tartu maakohus.

Menetluskuludena peavad Dulub ja Saar tasuma 1250 eurot. Süüdistatavate osalise õigeksmõistmise tõttu peab Eesti vabariik pärast otsuse jõustumist hüvitama valitud kaitsjatele makstud tasu katteks Tartu Millile 39 774, Dulubile 3640 ja Saarele 588 eurot.

Kohus ei tuvastanud olemasolevaid tõendeid hinnates, et Dulub oleks Tartu Milli ostujuhi ja juhtivtöötajana tegutsenud maksukohustuse vähendamise eesmärgil ning Tartu Milli huvides.

Kohus leidis, et Dulub ja Saar kuulusid mõlemad varem süüdi mõistetud isikute poolt 2012. aastal moodustatud kuritegelikku ühendusse, mille eesmärk oli maksupettuste toimepanemine peamiselt Lõuna-Eestis. See oli püsiva liikmeskonnaga ja tegutses kuni liikmete kinnipidamiseni oktoobris 2013. Kõigil liikmetel oli kindel roll ja nad andsid sellest tuleneva panuse ühenduse eesmärkide realiseerimisel. Dulub jagas muu hulgas ühenduse liikmele infot teravilja ja rapsi hindadest, korraldas vilja nõuetekohase vastuvõtmise Tartu Millis ning esitatud arvete kiire tasumise.

Ta sai kuritegelikult ühenduselt tasu alates 2012. aasta augustist vähemalt 2 eurot igalt viljatonnilt, mis õnnestus Tartu Millile selliselt müüa. Saar aitas leida võimalikke teraviljamüüjaid ning oli osade variäriühingute asutaja ja juhatuse liige, samuti vahendas kuritegelikule ühendusele viljamüüjate esitatud arveid ja infot ning sai selle eest tasu.

Dulubile ja Saarele karistuse mõistmisel arvestas kohus sellega, et nad on varem kriminaalkorras karistamata ning Saare puhul ka sellega, et tema roll kuritegelikus ühenduses oli kõige väiksem.

Jaanuari esimesel poolel palus Lõuna ringkonnaprokurör Marek Vahing kõik kolm süüalust neile esitatud süüdistustes süüdi tunnistada ja taotles kohtult Priit Saarele (52) nelja-aastast tingimisi vangistust nelja-aastase katseajaga, millest eelvangistuses oli juba ära kantud kaks päeva, Leonid Dulubile (38) üheksa-aastast reaalset vangistust, millest eelvangistuses oli juba ära kantud kolm kuud ja 28 päeva, ning Tartu Millile juriidilise isikuna rahalist karistust 10 miljoni euro ulatuses.

Eelnevalt eraldati Meelis Jürimäele esitatud süüdistus eelmise aasta septembris üldmenetlusest eraldi menetlemiseks teises kohtukoosseisus kokkuleppemenetluses. Tartu maakohus tunnistas ta 15. novembril süüdi kuulumises kuritegelikku ühendusse ja kaasaaitamises maksuhaldurile Tartu Milli maksudeklaratsioonides valeandmete esitamisele. Talle mõisteti kolmeaastane tingimisi vangistus kolmeaastase katseajaga. Menetluskuludena peab ta tasuma 1319 eurot. Jürimäe suhtes tehtud kohtuotsus on jõustunud.

Mullu septembris alanud protsessil Dulub, Saar ja Tartu Mill end süüdi ei tunnistanud.

"Meie endine ostujuht võttis juhtkonna ja omanike teadmata kurjategijatelt altkäemaksu ja ostis selle tulemusena vilja meie keskmisest sisseostuhinnast kallimalt. Kurjategijad ise on ammu vabaduses, riik ei nõudnud neilt isegi maksupettusega saadud 1,2 miljonit eurot, vaid kasseeris summa koos viiviste ja intressidega sealt, kus on raha – Tartu Millilt. Sellele lisaks tuli prokuröril pähe ambitsioonikas mõte minna ajalukku ühele ettevõttele suurima karistuse nõudjana. Õnneks mõistab kohus õigust," lisas ta.

Lausingu sõnul on Tartu Mill kannatanud kurjategijate ja prokuröri tegevuse tõttu nii rahalist kui moraalset kahju. Selle tõttu jäi ettevõttel ära suur välisinvesteering.

Kohtumenetluses selgus, et kolmeliikmeline kuritegelik ühendus ostis 0-protsendilise käibemaksuga Lätist või lihtsalt sularahas, jällegi ilma käibemaksuta, viljakasvatajalt vilja ja müüs oma firma kaudu edasi suurtele vilja kokkuostjatele, lisades arvele käibemaksu. Kokkuostjad maksid müüjale kinni arve koos käibemaksuga nagu tavaliselt ja samuti nagu tavaliselt, arvasid müüjale tasutud käibemaksu maha enda poolt riigile tasutavast käibemaksust. Kuritegeliku ühenduse liikmed ei kandnud aga laekunud käibemaksu riigile üle, vaid ostsid ja müüsid vilja paberil enda kontrolli all asuvate firmade vahel, võtsid seejärel raha keti lõpus sularahana välja või kandsid edasi Läti müüjatele.

Prokurör peab Tartu Milli skeemis kaduma läinud maksude tasumise eest vastutavaks ettevõtet vaid seetõttu, et üks ettevõtte kolmest ostujuhist leppis juhatuse teadmata kuritegeliku ühenduse liikmega kokku, et ta saab tehingutelt vahendustasu. Vastutasuks maksis ostujuht vilja eest keskmisest kõrgemat hinda ning organiseeris ka raha kiire laekumise. Kokku teenis ostujuht sellisel viisil kahe aasta jooksul umbes 45 000 eurot altkäemaksu. Just kõrgem ostuhind võimaldaski tasuda ostujuhile altkäemaksu, raha kiire laekumine aitas aga kurjategijatel osta ja müüa aina uusi viljakoguseid.

Kahe aastaga kogunes nõnda 1,2 miljoni euro suurune käibemaksupettuse summa, mille kolm kurjategijat omavahel ära jagasid, andes osa sularahas ka Tartu Milli ostujuhile. 2013. aasta sügisel võeti seltskond kinni ja 2014. aasta algul tunnistas kolmeliikmeline jõuk ennast kokkuleppemenetluses süüdi. Tuli välja, et nad on tankistidena ära kasutanud kümneid inimesi ja kasutanud ostuahelast mulje jätmiseks mitut kümmet variühingut. Nende kontodelt konfiskeeriti mõned tuhanded eurod, kogu vara jäi meestele alles ja nad said pärast eeluurimisaegset lühiajalist vangistust tingimisi karistuse.

"Osutasime omalt poolt uurimisele igakülgselt kaasabi," rääkis Lausing. "Esitasime kõik nõutud dokumendid ja andsime infot. Loomulikult lasime lahti altkäemaksu võtnud ostujuhi. Uskusin 2014. aastal siiralt, et pärast skeemi autorite ülestunnistusi prokuratuur mõistab, et Tartu Mill on selles asjas kannatanu, kelle tagant on töötaja varastanud ja kahtlustusest Tartu Milli suhtes loobutakse. Üllataval kombel läks aga teisiti."

Lausingu sõnul ei olnud Tartu Milli juhtkond ega ükski teine töötaja teadlikud ostujuhi Leonid Dulubi koostööst kurjategijatega. Kohtumenetluses selgus, et ostujuht ja tema kontaktisik kuritegelikus ühenduses olid äärmiselt ettevaatlikud. "Tööandjana polnud meil mingit võimalust ostujuhi tegevust avastada," ütles Lausing. "Tegemist oli tavapäraste tehingutega, tavapärastelt hankijatelt, keda oli muide korduvalt kontrollinud ka maksuamet. Ostetud kogus oli vaid mõni protsent meie ostumahust, tegu oli kolme hankijaga sadade vilja müüjate hulgast."

Kriminaalasja uuris maksu- ja tolliameti uurimisosakond ning uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Kohtumenetluse pooled saavad tehtud otsuse vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud tervikotsuse teatavaks 26. aprillil.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll