Teejuht 2019
Laupäev, 18. August
 

Palun vaadake üle ja vajadusel korrigeerige... dividendid

Autor
Vahur Kivistik
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
Autor
Triin Ahveldt
Advokaadibüroo HansaLaw maksukonsultant
Autor
Jaan Urres
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
Autor
Gerly Kask
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat

Dividendide ja töötasu eristamise arutelus on enam-vähem ühiselt leitud, maksu- ja tolliameti värske juhendmaterjal ei loo õigust, vaid selgitab maksuhalduri seisukohta selles küsimuses. Iseasi on muidugi see, kuidas suhtuda n-ö rangelt soovituslikesse teavituskirjadesse sisuga "Palun vaadake üle ja vajadusel korrigeerige...".

Kahtlemata on neid, kes peavad nõu maksunõustajaga ja teevad seejärel informeeritud otsuse. Aga osa inimesi võtab kätte ja hakkabki vaidluse vältimiseks osanikele keskmist palka deklareerima, kuigi tegelikult ei pruugi nende olukorras selleks põhjust olla.

Rahandusministeerium ja ametnikud on seisukohal, et kogu probleemistiku lahendamise seaduslikuks aluseks piisab maksukorralduse seaduse §-st 84. See ütleb, et kui tehing on tehtud konkreetsel viisil selleks, et vähem makse maksta, siis maksustatakse seda ikkagi vastavalt sellele, mis on tehingu esialgne mõte.

Selle sätte järgi tohib maksuhaldur sekkuda ainult siis, kui tehingu vormi on muudetud konkreetselt ebaseadusliku maksueelise saamiseks. Dividendi erinev maksustamine võrreldes töötasuga on aga automaatselt maksueelis. Võib isegi väita, et maksueelis ongi dividendide maksmise eesmärk, sest kui seda eelist ei oleks, poleks ettevõtlus töötamisest kasulikum. Maksueelise saamiseks riskivad dividendide saajad sellega, et neil läheb kehvasti ja pole võimalik saada ei töötasu ega dividende.

Ettevõtjaks hakkajad, kes seeläbi loovad töökohti ja rikkust, on alati olnud iseseisva Eesti edu võti. Praegune tegevus suunab inimesi palgatööle, sest riskimine ei tasu end enam ära.

Kas probleem on üldse olemas?

Veel samal teemal

Ebaseaduslikuks muudab maksueelise see, et selle saavutamiseks on varjatud tegelikku tehingut. Klassikalises mõttes on §-st 84 rääkides tegemist kahe isikuga, kes on omavahel tehingus kokku leppinud ja seejärel üheskoos otsustanud, et maksueelise saamiseks vormistatakse esialgne tehing millegi muuna. Osanikele töötasu määramisel toimub kogu otsustusprotsess sageli ühe inimese peas.

Isegi kõige küünilisem ametnik ei saa väita, et kõigepealt mõtleb inimene enda jaoks läbi turutingimustele ja maksuhalduri nõuetele vastava palga ning hakkab siis sellele tehingule ebaseadusliku maksueelise saamiseks sobivat vormi otsima. Palga ja dividendide kohta tehtavad otsused ei varja mingit teist "tegelikku" tehingut - need ongi ettevõtja otsused oma ettevõtte huvides.

Võrdsus kõigile?

Töise tegevuse eest on Eestis kehtestatud miinimumpalk ja nende isikute puhul, kes ei ole ettevõtte osanikud, ei räägi keegi, et maksuamet peaks hakkama tööpanuseid hindama ja kokkulepitud palganumbreid õiglaseks muutma.

Miks siis ei kohelda kõiki ettevõtete töötajaid võrdselt osanikega ega nõuta, et ka teised peavad saama tööpanusele vastavat palka? Vastus on lihtne: puudub seadusest tulenev kohustus maksta isikule miinimumpalgast suuremat tasu.

Aktiivse ja passiivse tulu piiritlemine on füüsilisest isikust ettevõtjate puhul reguleeritud seadusega. Juhul kui soovitakse tõesti kõiki ettevõtjaid võrdselt kohelda, tuleks FIEde puhul hakata lähtuma maksu- ja tolliameti välja antud juhisest, mille järgi FIE saaks ise hakata oma õiglast palka põhjendama.

Põhiseadusega ei ole kooskõlas olukord, kus maksude määramisele eelnevad läbirääkimised palgasumma määramise metoodika üle. Probleemiks on siin see, et maksuhaldur on asunud seadusandja kohale. Sotsiaalkindlustussüsteemi rahapuuduse vähendamiseks võib uute maksustamispõhimõtete üle diskuteerida, kuid see peaks toimuma seadusandja tasandil ja läbimõeldult.

Kui maksu- ja tolliamet innukalt otsuseid tehes kohtusse jõuab, siis küllap leitakse ka tahe olukorda seaduse tasandil selgelt reguleerida. Senikauaks soovitame kõigile maksuametilt kirja saades säilitada selget pead ja külma närvi ning kaaluda edasiste sammude otsustamisel asjatundja abi kasutamist.

Artikkel ilmus Eesti Ekspressis 25.04.2018.

 • Autorid: Vahur Kivistik, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat,
 • Triin Ahveldt, Advokaadibüroo HansaLaw maksukonsultant,
 • Jaan Urres, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat,
 • Gerly Kask, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
 • Allikas: Advokaadibüroo HansaLaw
tarkvara 4

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Tööandja saab maksusoodustust töötaja tervise edendamiseks 10.08.2018

  Järgmise aasta ettevõtte eelarvet planeerides tasub silmas pidada maksusoodustust tervise- ja spordikuludele. Alates sellest aastast saab tööandja maksuvabalt hüvitada tervise- ja spordikulusid kuni 100 eurot kvartalis iga töötaja kohta. Maksusoodustus kehtib nii ...
  Loe edasi..

 • Kütuse käitlemine (KKS) alates 01.02.2019 06.08.2018

  Alates 1. veebruarist 2019 kehtima hakkava vedelkütuse seaduse § 51 kohaselt kannab kütuse käitlemise andmekogusse (KKS) andmed temale kuuluva kütuse kohta kütuse müügi tegevusluba omav isik järgmistel juhtudel: kütuse võõrandami ...
  Loe edasi..

 • Annetuste maksustamine 01.08.2018

  Tulumaksuseaduse §-de 2, 49 ja 53 kohaselt maksavad kingitustelt ja annetustelt tulumaksu residendist juriidilised isikud (sh avalik-õiguslikud isikud, erakonnad, MTÜ-d, SA-d jne) ning mitteresidendid, kellel on püsiv tegevuskoht.
  Loe edasi..

 • 2018 I kvartali siduvate eelotsuste kokkuvõtted 24.07.2018

  2018. aasta I kvartalis lahendati kaks siduvat eelotsust allpool kirjeldatud õiguslikes küsimustes, mille kokkuvõtted on järgmised. Mitterahaline sissemakse äriühingusse Taotlejale kuulub 50-protsendiline osalus Eesti äriühingus. Taotleja soovib anda nim ...
  Loe edasi..

 • Kütuse käitlemise vastavusdokumentide registreerimine alates 01.08.2018 11.07.2018

  Alates 1. augustist 2018 tuleb sisestada kütuse käitlemise andmekogusse kütuse nõuetele vastavust tõendavad dokumendid. --related-- 1. augustist 2018 kehtima hakkava vedelkütuse seaduse (VKS) § 9 lg 52 kohaselt tuleb VKS § 8 lg-s 1 nimetatud kü ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Eesti Raudtee
 • Ernst Young
 • epood
 • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257394  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
98  Koolitust
22237  Artiklit
52825  Registreerunud kasutajat
36237  Nädalakirja tellijat
33341  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017