auto koolitus
Kolmapäev, 23. Mai
 

Palun vaadake üle ja vajadusel korrigeerige... dividendid

Autor
Vahur Kivistik
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
Autor
Triin Ahveldt
Advokaadibüroo HansaLaw maksukonsultant
Autor
Jaan Urres
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
Autor
Gerly Kask
Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat

Dividendide ja töötasu eristamise arutelus on enam-vähem ühiselt leitud, maksu- ja tolliameti värske juhendmaterjal ei loo õigust, vaid selgitab maksuhalduri seisukohta selles küsimuses. Iseasi on muidugi see, kuidas suhtuda n-ö rangelt soovituslikesse teavituskirjadesse sisuga "Palun vaadake üle ja vajadusel korrigeerige...".

Kahtlemata on neid, kes peavad nõu maksunõustajaga ja teevad seejärel informeeritud otsuse. Aga osa inimesi võtab kätte ja hakkabki vaidluse vältimiseks osanikele keskmist palka deklareerima, kuigi tegelikult ei pruugi nende olukorras selleks põhjust olla.

Rahandusministeerium ja ametnikud on seisukohal, et kogu probleemistiku lahendamise seaduslikuks aluseks piisab maksukorralduse seaduse §-st 84. See ütleb, et kui tehing on tehtud konkreetsel viisil selleks, et vähem makse maksta, siis maksustatakse seda ikkagi vastavalt sellele, mis on tehingu esialgne mõte.

Selle sätte järgi tohib maksuhaldur sekkuda ainult siis, kui tehingu vormi on muudetud konkreetselt ebaseadusliku maksueelise saamiseks. Dividendi erinev maksustamine võrreldes töötasuga on aga automaatselt maksueelis. Võib isegi väita, et maksueelis ongi dividendide maksmise eesmärk, sest kui seda eelist ei oleks, poleks ettevõtlus töötamisest kasulikum. Maksueelise saamiseks riskivad dividendide saajad sellega, et neil läheb kehvasti ja pole võimalik saada ei töötasu ega dividende.

Ettevõtjaks hakkajad, kes seeläbi loovad töökohti ja rikkust, on alati olnud iseseisva Eesti edu võti. Praegune tegevus suunab inimesi palgatööle, sest riskimine ei tasu end enam ära.

Kas probleem on üldse olemas?

Veel samal teemal

Ebaseaduslikuks muudab maksueelise see, et selle saavutamiseks on varjatud tegelikku tehingut. Klassikalises mõttes on §-st 84 rääkides tegemist kahe isikuga, kes on omavahel tehingus kokku leppinud ja seejärel üheskoos otsustanud, et maksueelise saamiseks vormistatakse esialgne tehing millegi muuna. Osanikele töötasu määramisel toimub kogu otsustusprotsess sageli ühe inimese peas.

Isegi kõige küünilisem ametnik ei saa väita, et kõigepealt mõtleb inimene enda jaoks läbi turutingimustele ja maksuhalduri nõuetele vastava palga ning hakkab siis sellele tehingule ebaseadusliku maksueelise saamiseks sobivat vormi otsima. Palga ja dividendide kohta tehtavad otsused ei varja mingit teist "tegelikku" tehingut - need ongi ettevõtja otsused oma ettevõtte huvides.

Võrdsus kõigile?

Töise tegevuse eest on Eestis kehtestatud miinimumpalk ja nende isikute puhul, kes ei ole ettevõtte osanikud, ei räägi keegi, et maksuamet peaks hakkama tööpanuseid hindama ja kokkulepitud palganumbreid õiglaseks muutma.

Miks siis ei kohelda kõiki ettevõtete töötajaid võrdselt osanikega ega nõuta, et ka teised peavad saama tööpanusele vastavat palka? Vastus on lihtne: puudub seadusest tulenev kohustus maksta isikule miinimumpalgast suuremat tasu.

Aktiivse ja passiivse tulu piiritlemine on füüsilisest isikust ettevõtjate puhul reguleeritud seadusega. Juhul kui soovitakse tõesti kõiki ettevõtjaid võrdselt kohelda, tuleks FIEde puhul hakata lähtuma maksu- ja tolliameti välja antud juhisest, mille järgi FIE saaks ise hakata oma õiglast palka põhjendama.

Põhiseadusega ei ole kooskõlas olukord, kus maksude määramisele eelnevad läbirääkimised palgasumma määramise metoodika üle. Probleemiks on siin see, et maksuhaldur on asunud seadusandja kohale. Sotsiaalkindlustussüsteemi rahapuuduse vähendamiseks võib uute maksustamispõhimõtete üle diskuteerida, kuid see peaks toimuma seadusandja tasandil ja läbimõeldult.

Kui maksu- ja tolliamet innukalt otsuseid tehes kohtusse jõuab, siis küllap leitakse ka tahe olukorda seaduse tasandil selgelt reguleerida. Senikauaks soovitame kõigile maksuametilt kirja saades säilitada selget pead ja külma närvi ning kaaluda edasiste sammude otsustamisel asjatundja abi kasutamist.

Artikkel ilmus Eesti Ekspressis 25.04.2018.

 • Autorid: Vahur Kivistik, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat,
 • Triin Ahveldt, Advokaadibüroo HansaLaw maksukonsultant,
 • Jaan Urres, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat,
 • Gerly Kask, Advokaadibüroo HansaLaw vandeadvokaat
 • Allikas: Advokaadibüroo HansaLaw
tarkvara 3

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Maksuvaba tulu 2018 koond 17.05.2018

  Artiklisse on koondatud kirjatööd, mis kajastavad ja milles käsitletakse tulevast aastast jõustuvat tulumaksuseaduse muudatust.
  Loe edasi..

 • Maksuvaba tuluga tuleb arvestada ka puhkusetasude väljavõtmisel 17.05.2018

  Maksu- ja tolliamet (MTA) tuletab meelde, et ebaregulaarsed sissetulekud, sealhulgas puhkusetasud võivad kuu lõikes muuta maksuvaba tulu suurust. Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on kuude lõikes muutuva sissetuleku korral ol ...
  Loe edasi..

 • Kas tead, et... 03.05.2018

  KAS TEAD, et kui koostada 2017. aasta aastaaruannet, ei tohiks enam kasutada mõistet bilansipäev, vaid nüüd on kasutusel uus mõiste, milleks on aruandekuupäev. Alus: RTJ 1
  Loe edasi..

 • Mida võidab ja mida kaotab tööandja auto ümbervormistamisega isiklikuks sõiduautoks 20.04.2018

  Kuna tööandjad registreerivad massiliselt autosid ümber isiklikeks sõidukiteks, siis tekib kindlasti küsimus - miks nii tehakse.Ajend on muidugi kahtlemata liigkõrge erisoodustusmaksu vältimine, sest erinevalt n-ö vanast heast korrast, mil sai kilomeetripõhiselt erasõidud hüvitada, tuleb nüüd iga erasõidu korral, iga töötaja pealt ja arvestades iga autot erisoodustusena maksustada kõik kilovatid.Kindlasti on neid, kes sõitsidki erasõite nii palju, et neid uus kord ei morjenda, eriti kui autol kilovatte napib, kuid teistel on põhjust vaadata ihalevalt veokite poole, mõnel on mõttekas erasõidud "keelata" ning neil, kellele kumbki variant ei sobi, on mõttekas vormistada autod ümber isiklikeks.
  Loe edasi..

 • Maksulepingu täitmisest tulenevate vaidluste lahendamine 10.04.2018

  Juhendi eesmärk on selgitada riikidevahelisest tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingust (edaspidi maksuleping) tulenevaid võimalusi maksuvaidluste lahendamisel, mis puudutavad maksulepingu kohaldamist ja topeltmaksustamise vältimist.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Merit iPhone
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« Mai 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.05 ja 20.05

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • graanul invest
 • RE Kinnisvara
 • prike
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
255439  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22197  Artiklit
52723  Registreerunud kasutajat
36286  Nädalakirja tellijat
33470  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017